Jaka jest różnica między procesorami Intel Core i3, i5, i7 i X?

Podczas gdy AMD wkracza na rynek, Intel jest zdecydowanie numerem jeden wśród procesorów komputerowych. Procesory rdzeniowe to świetne chipy do komputera stacjonarnego lub laptopa, ale jaka jest różnica między Core i3, i5, i7, i9 i X?

Co to jest procesor rdzeniowy?

Procesory Intel Core po raz pierwszy pojawiły się na komputerach stacjonarnych w połowie 2006 roku, zastępując linię Pentium, która poprzednio obejmowała zaawansowane procesory Intela.

Nazwy Core „i” to przede wszystkim kategoryzacje „wysokiego poziomu”, które pomagają w rozróżnieniu procesorów w ramach danego pokolenia. Określona nazwa Core „i” nie oznacza, że ​​procesor ma określoną liczbę rdzeni, ani nie gwarantuje funkcji, takich jak Hyper-Threading, który umożliwia procesorowi szybsze przetwarzanie instrukcji.

Specyfika funkcji może się zmieniać między pokoleniami. Wraz z postępem technologii, tworzenie mniej wydajnych części o wyższej wydajności staje się tańsze. Oznacza to również, że funkcje kiedyś znalezione w częściach takich jak Core i3 mogą całkowicie zniknąć z klasy.

Procesory Intel Core.

Ogólna wydajność podobnych procesorów również zmienia się między generacjami. Niskopoziomowe ulepszenia sposobu przetwarzania informacji przez procesory skutkują ogólnie lepszą wydajnością, czasami przy niższych częstotliwościach zegara niż poprzednie rodziny procesorów.

Dlatego różnice między oznaczeniami Core i3, Core i5 i Core i7 mają największe znaczenie w poszczególnych generacjach. Na przykład Core i7 „Kaby Lake” siódmej generacji i Core i7 „Ivy Bridge” trzeciej generacji mogą działać z podobną prędkością przy podobnej liczbie rdzeni. Jest to jednak generalnie bez znaczenia, ponieważ nowsza część nadal będzie działać lepiej – sprawdź to porównanie w UserBenchmark jako przykład.

Mając to na uwadze, istnieje kilka drogowskazów, dzięki którym możesz zrozumieć, co oznaczają poszczególne części.

Core i3: Low End

Procesory Intel Core i3 to miejsce, w którym rozpoczyna się linia Core dla każdej generacji. Ogólnie procesory Core i3 mają mniejszą liczbę rdzeni niż procesory wyższej klasy. Kiedyś oznaczało to, że Core i3 zaczynał od dwurdzeniowych procesorów, ale w ostatnich pokoleniach liczba rdzeni wzrosła do czterech na komputerach stacjonarnych.

Te wcześniejsze dwurdzeniowe Core i3 miały również zwykle cztery wątki, znane również jako Hyper-Threading. Intel zdecydował się nie podwajać liczby wątków w ostatnich generacjach Core i3; zamiast tego buduje procesory z czterema rdzeniami i czterema wątkami.

Procesory Core i3 mają również mniejsze rozmiary pamięci podręcznej (pamięć wbudowana). Obsługują mniej pamięci RAM niż inne procesory Core i mają różne szybkości zegara. W chwili pisania tego tekstu, procesory Core i3 dziewiątej generacji do komputerów stacjonarnych mają maksymalną częstotliwość taktowania 4,6 GHz; jednak to tylko wyższa klasa Core i3-9350K.

Core i5: niższy średni zakres

Sama płyta główna ATX do gier.Płyta główna ATX zgodna z Intelem.

Kolejnym krokiem w stosunku do Core i3 jest Core i5. To jest często miejsce, w którym polujący na okazje gracze PC szukają solidnych ofert na procesory. W i5 zazwyczaj brakuje technologii Hyper-Threading, ale ma więcej rdzeni (obecnie sześć zamiast czterech) niż Core i3. Części i5 mają również generalnie wyższe częstotliwości taktowania, większą pamięć podręczną i mogą obsługiwać więcej pamięci. Zintegrowana grafika jest również nieco lepsza.

Widzisz nowe procesory Core i5 z technologią Hyper-Threading na laptopach, ale nie na komputerach stacjonarnych.

Core i7: Top cofa się o krok

Od 2017 roku procesory Core i7 miały technologię Hyper-Threading na komputerach stacjonarnych, ale nowsze generacje nie. Te procesory mają większą liczbę rdzeni (do ośmiu w dziewiątej generacji) niż i5, większą pamięć podręczną i skok wydajności grafiki, ale mają taką samą pojemność pamięci jak Core i5 (chociaż może się to zmienić w przyszłości ).

Core i9: nowi liderzy

Komputer do gier w ciemnym pomieszczeniu z czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym oświetleniem LED.Komputer do gier z procesorem Intel.

Core i9 znajduje się na szczycie pakietu Intel Core. Tutaj znajdziesz wiele najwydajniejszych procesorów, takich jak Core i9-9900K – obecnie ulubiony sprzęt do gier.

Na poziomie Core i9 w obecnych procesorach dziewiątej generacji widzimy osiem rdzeni, 16 wątków, większą pamięć podręczną niż procesory Core i5, szybsze częstotliwości taktowania (do 5 GHz dla zwiększenia) i kolejny wzrost wydajności grafiki. Jednak procesory Core i9 nadal mają taką samą maksymalną pojemność pamięci jak Core i5.

Core X: Ultimate

Firma Intel oferuje również gamę „prosumentów” bardziej wyszukanych, zaawansowanych procesorów do komputerów stacjonarnych (HEDT) dla entuzjastów, graczy, twórców treści i każdego, kto potrzebuje takiego poziomu wydajności.

W październiku 2019 roku Intel ogłosił nowe części Core X, które mają od 10 do 18 rdzeni (Core i9 ma maksymalnie osiem). Obejmują one Hyper-Threading i zegary o wysokim przyspieszeniu, chociaż niekoniecznie wyższe niż procesory Core i9. Mają również większą liczbę linii PCIe i mogą obsługiwać więcej pamięci RAM, a także mają znacznie wyższy TDP niż inne części Core.

Który powinieneś kupić?

Logo Intel Core i3, i5 i i7.

Oznaczenia rdzeni odnoszą się do względnych ulepszeń w ramach określonej generacji procesorów. Wraz ze wzrostem liczby rdzeni rosną możliwości procesorów, w tym większa liczba rdzeni, szybsze taktowanie, więcej pamięci podręcznej i możliwość obsługi większej ilości pamięci RAM. W Core X zazwyczaj otrzymujesz również więcej linii PCIe.

Jeśli jesteś graczem, szukaj Core i7 lub nowszego. Zdecydowanie możesz grać z nowszym Core i5, ale dostaniesz więcej zabezpieczenia na przyszłość dzięki Core i7 i nowszym. Twórcy treści powinni spojrzeć na procesory Core i7 i Core i9, ponieważ będziesz chciał tych słodkich wątków.

W przypadku codziennych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych, arkusze kalkulacyjne i przetwarzanie tekstu, Core i3 wykona zadanie.

Jednak podczas zakupów należy pamiętać o tym, że nie wszystkie procesory Intel Core mają zintegrowaną grafikę. Te procesory kończą się literą „F” oznaczającą, że są dostarczane bez GPU, na przykład Core i3-9350KF, i5-9600KF i i9-9900KF.

x