Jaki jest najgorszy telefon Samsung do kupienia w 2023 roku?

Jeśli nie masz iPhone’a, prawdopodobnie zamiast tego używasz Samsunga Galaxy. Ta linia smartfonów stała się przez lata niezwykle popularna i obecnie jest drugim najpopularniejszym wyborem, zaraz po ofercie Apple iPhone. Ale nie wszystkie telefony Samsung Galaxy są hitem. W roku 2023 jest kilka godnych uwagi przykładów, nad którymi warto pomyśleć dwa razy.

Galaxy Z Fold5

Seria składanych telefonów Samsunga rozpoczęła się pod koniec 2019 roku wraz z modelem Galaxy Z Fold. Choć innowacyjny dzięki składanemu ekranowi dotykowemu, Z Fold wraz ze swoim współczesnym modelem Z Flip wywołały spore zamieszanie wśród opinii publicznej, głównie ze względu na ich wyjątkowo wysoką cenę i delikatne ekrany.

Z biegiem czasu Samsung pracował nad udoskonaleniem swojej serii telefonów składanych i składanych, co widzieliśmy w naszej recenzji Z Fold 4. Ulepszony aparat, lepsza wydajność, dłuższa żywotność baterii i szerszy przedni ekran to tylko niektóre z zalet.

Jednak premiera Z Fold 5 w sierpniu 2023 r. wywołała wiele mieszanych recenzji. Przy niezwykle wysokiej cenie początkowej wynoszącej 1799 dolarów (za 256 gigabajtów pamięci masowej) wielu liczyło na znacznie większy krok naprzód.

W rzeczywistości niewiele zmieniło się w Z Fold 5, aby uzasadnić skok ceny między 100 a 150 dolarów. Z identyczną konfiguracją aparatu jak w Fold 4, brakiem rysika S Pen w zestawie, imponującą szybkością ładowania i nieznacznie poprawioną żywotnością baterii, Fold 5 wydaje się być zawyżony w stosunku do tego, co oferuje.

Bateria Z Fold 5 może wytrzymać do 11 godzin, co nie jest zbyt tandetne, ale nie jest to duża poprawa w porównaniu z Z Fold 4, który zwykle wytrzymuje około 10 godzin na jednym ładowaniu. Pełne naładowanie Fold 5 zajmuje również około 80 minut. Znowu nie jest strasznie, ale daleko do zatrzymania.

Co więcej, Z Fold 5 nie jest odporny na kurz, co może powodować problemy w przyszłości.

Nie oznacza to, że Fold 5 jest złym telefonem. Dzięki 50-megapikselowemu aparatowi głównemu, klasie wytrzymałości IPX8, dużemu ekranowi AMOLED o rozdzielczości 2208 x 1768 pikseli i chipowi Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, ten telefon nie ma się z czego śmiać. Ale przy tak wysokiej cenie prawdopodobnie spodziewałbyś się nieco więcej, szczególnie w porównaniu do Fold 4, który można teraz kupić znacznie taniej na rynkach smartfonów. Podsumowując, Z Fold 5 to mieszana torba.

Jeśli więc szukasz imponującego składanego smartfona, na razie lepiej będzie Ci wybrać Z Fold 4, przynajmniej do czasu wypuszczenia przez Samsunga kolejnej serii składanych smartfonów.

Galaxy Z Flip 5

Galaxy Z Flip 5 został wydany wraz z Z Fold 5 w sierpniu 2023 r. Cena Flip 5, mniejszej wersji portretowej tego ostatniego, zaczyna się od 999 dolarów, czyli jest znacznie bardziej przystępną ceną niż cena Fold 5 (choć wynika to z jego mniejszy rozmiar ekranu i gorsza jakość aparatu szerokokątnego).

Galaxy Z Flip 5 otrzymał ogólnie lepsze recenzje niż Fold 5, ale nadal jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Aparat Flip 5 jest identyczny z aparatem swojego poprzednika i ma całkiem przeciętny czas pracy na baterii. Dzięki 12-megapikselowemu aparatowi tylnemu nie ma wątpliwości, że niektórzy użytkownicy będą rozczarowani jakością obiektywu najnowszego składanego smartfona Samsunga.

Biorąc pod uwagę, że seria Galaxy S23 ma co najmniej 50-megapikselowy szerokokątny aparat tylny, szerokokątny aparat Flip 5 z pewnością pozostawia wiele do życzenia.

Z czasem pracy baterii wynoszącym około 10 godzin, Z Flip 5 nie robi zbyt dużego wrażenia i ładuje się dość wolno. Ładowanie Z Flip 5 od zera do 100% zajmuje około półtorej godziny, co nie jest idealne dla bardziej zapracowanych osób, które spędzają dużo czasu w podróży.

Dodatkowo Galaxy Z Flip 5 może pochwalić się ekranem osłonowym (lub Flex Window), który może obsługiwać kilka aplikacji, ale wiąże się to z zastrzeżeniem: jest ograniczony i trudny. Ten ekran o przekątnej 3,4 cala doskonale nadaje się do szybkiego sprawdzania kalendarza lub SMS-ów, ale jeśli chodzi o pełne wykorzystanie aplikacji, rozmiar z pewnością staje na przeszkodzie.

Co więcej, nie jest on natywnie kompatybilny z niektórymi aplikacjami, a ekran główny również nie przechodzi w ekran tytułowy po zamknięciu. Samsung obiecał, że w najbliższej przyszłości udostępniona zostanie dalsza obsługa aplikacji, ale na razie przedni ekran ma ograniczoną użyteczność.

Flip 5 nadal radzi sobie z zagięciami w środkowej części ekranu, które wystąpiły w przypadku pierwszego w historii Flipa, co przy wielokrotnym korzystaniu z telefonu może wyglądać dość nieatrakcyjnie. Ten problem występuje w każdym urządzeniu Galaxy Z Flip and Fold, więc naturalne jest, że użytkownicy są sfrustrowani faktem, że mimo upływu lat ciągłego rozwoju problem ten nadal występuje.

Który telefon Samsung kupić w 2023 roku?

Jeśli nadal jesteś zdecydowany na zakup nowego smartfona Samsung w 2023 roku, możesz sprawdzić serię Galaxy S23. Składa się z S23, S23 Plus i niemal idealnego S23 Ultra. Te trzy najnowsze modele Galaxy S mają całkiem dobre recenzje i oferują szybką wydajność, wysokiej jakości wyświetlacze, niezawodny czas pracy baterii i wiele więcej.

Trzy modele różnią się ceną, przy czym S23 jest najtańszy, a S23 Ultra najdroższy. Te wahania cen wynikają z różnych rozmiarów ekranu, jakości aparatu, rozmiaru pamięci RAM i innych funkcji.

Jeśli jednak bardzo zależy Ci na zdobyciu składanego telefonu, rozważ zamiast tego Galaxy Z Fold 4 lub Z Flip 4. Te dwa urządzenia oferują większość tego, co można uzyskać na Fold 5 i Flip 5, ale za znacznie niższą cenę.

Nowy duet Flip and Fold jest drogi, ale ma wady

Jeśli chcesz kupić nowy telefon Samsung w 2023 r., możesz na razie unikać modeli Z Flip 5 i Z Fold 5. Niestety, cechy tych dwóch modeli po prostu nie uzasadniają ich przedziału cenowego.

Rozważ poczekanie, aż oba telefony stracą na wartości, lub wstrzymaj się z zakupem składanego telefonu, dopóki nie zostaną rozwiązane niektóre z najpilniejszych problemów z urządzeniami.