Jaki jest najlepszy darmowy program do sprawdzania plagiatu?

Szybkie linki

Upewnij się, że nie skopiowałeś cudzej pracy za pomocą narzędzia do sprawdzania plagiatu. Czytaj dalej, aby odkryć kilka bezpłatnych witryn internetowych, na których możesz sprawdzić plagiat i uniknąć potencjalnie poważnych konsekwencji. Dowiesz się także o różnych rodzajach plagiatu.

Co to jest plagiat?

Kiedy mówimy o plagiacie, zwykle mamy na myśli kopiowanie cudzej pracy. Czasami plagiat polega na kopiowaniu i wklejaniu treści z innego miejsca bez zmiany jakiejkolwiek części tekstu. Jednak niewłaściwie sparafrazowana treść bez cytatu jest również uważana za plagiat.

Konsekwencje plagiatu są często bardzo poważne. Prace innych osób są często chronione prawami autorskimi, co oznacza, że ​​za kopiowanie i wklejanie prac mogą zostać podjęte kroki prawne — zwłaszcza jeśli na stronie internetowej znajduje się wyraźny komunikat „Nie możesz reprodukować mojej pracy bez pozwolenia” (lub podobny).

Nawet jeśli nie poniesiesz konsekwencji prawnych za plagiat, ważne jest, aby unikać takich praktyk. Szkoły i uczelnie zazwyczaj mają podejście zerowej tolerancji wobec tego konkretnego czynu; jeśli zostaniesz uznany za winnego plagiatu, możesz automatycznie nie zaliczyć zadania, a w poważnych przypadkach zostać całkowicie usunięty z kursu.

Plagiat nie jest również tolerowany w miejscu pracy. W najlepszym przypadku otrzymasz surowe ostrzeżenie (szczególnie jeśli pracujesz w branży związanej z content marketingiem lub dziennikarstwem). Jednak w niektórych przypadkach plagiat może skutkować natychmiastowym zwolnieniem.

Jakie są różne rodzaje plagiatu?

Plagiat nie zawsze jest łatwy do wykrycia. Istnieje kilka jego rodzajów. Aby zapobiec przypadkowemu lub celowemu plagiatowi, poniżej omówimy niektóre z najpopularniejszych wersji.

1. Parafraza

Parafraza jest jedną z najpowszechniejszych form plagiatu i polega na kopiowaniu i wklejaniu pracy opublikowanej przez kogoś innego, ale jej przeredagowaniu. Warto jednak zauważyć, że parafraza nie zawsze jest uważana za plagiat. Jeśli podasz uznanie oryginalnemu twórcy, zwykle nie będziesz plagiatem jego pracy.

2. Plagiat „za zgodą”.

Pamiętacie memy „skopiuj, ale trochę to zmień” nawiązujące do zadań domowych? Jeśli faktycznie kopiujesz pracę domową znajomego, jest to forma plagiatu (nawet jeśli trochę ją zmienisz).

Kupowanie esejów lub zajęć napisanych przez kogoś innego może w niektórych sytuacjach stanowić plagiat.

3. Przypadkowy plagiat

Łatwo jest pomyśleć, że każdy plagiat dokonywany jest w złej wierze, ale to nieprawda. Czasami możesz nieświadomie dokonać plagiatu – i dobrze jest to sprawdzić przed przesłaniem jakiejkolwiek pracy. Niecytowanie źródeł jest jednym z przykładów przypadkowego plagiatu.

Sposób cytowania tych źródeł zależy; w przypadku esejów uniwersyteckich często można skorzystać z bibliografii. Pisząc artykuły online, mądrze jest umieścić w tekście link do oryginalnego źródła.

4. Wyraźny plagiat

Z tą formą plagiatu prawdopodobnie kojarzysz to określenie. Jawny plagiat ma miejsce wtedy, gdy ktoś kopiuje i wkleja cały projekt, ale twierdzi, że jest jego własnym. Kopiując i wklejając tylko sekcje, popełniasz również tego rodzaju plagiat.

Chociaż są to jedne z najczęstszych form plagiatu, nie są jedyne. Warto również zauważyć, że narzędzi do sprawdzania plagiatu można używać w przypadku określonych programów, takich jak narzędzia do sprawdzania plagiatu w Dokumentach Google.

Jaki jest najlepszy darmowy program do sprawdzania plagiatu?

Teraz, gdy już lepiej rozumiesz, czym jest plagiat (i jakie są jego najczęstsze formy), przyjrzyjmy się bezpłatnym stronom internetowym, w których możesz sprawdzić, czy nie ma plagiatu. Poniżej przedstawiamy naszych sprawdzonych faworytów.

1. Gramatycznie

Istnieje kilka powodów, dla których warto używać Grammarly jako pisarz, a jednym z nich jest sprawdzanie pod kątem plagiatu. Chociaż potrzebujesz subskrypcji, aby uzyskać nieograniczony dostęp do funkcji Grammarly, ma ona darmowy program do sprawdzania plagiatu który umożliwia sprawdzanie tekstów o długości do 10 000 znaków.

Możesz skopiować i wkleić tekst do Gramatyki za pomocą odpowiedniego pola lub przesłać plik. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 • Skopiuj i wklej swój tekst do Gramatyki i wybierz opcję Skanuj w poszukiwaniu plagiatu.
 • Następnie otworzy się pakiet edycyjny Grammarly. Dostosuj ustawienia i naciśnij Gotowe.
 • Kliknij Plagiat, aby sprawdzić, czy nie ma plagiatu. Przeanalizuj swój tekst, aby upewnić się, że nie popełniłeś plagiatu.
 • Jeśli chcesz używać Gramatyki do wszystkich swoich wysiłków związanych z pisaniem, rozważ sprawdzenie porównania Gramatyki z Quillbotem, zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek platformę. Ceny Grammarly Premium zaczynają się od 12 dolarów miesięcznie.

  2. Kopiowanie

  Copyscape to jedno z najbardziej znanych narzędzi do wykrywania plagiatów. Jeśli nie stać Cię na pełną wersję, witryna umożliwia bezpłatne sprawdzenie pod kątem plagiatu w ograniczonym zakresie. Dzięki Copyscape możesz wprowadzić adres URL i sprawdzić, czy w Internecie znajdują się inne kopie Twojej strony.

  Kolejną przydatną funkcją Copyscape jest możliwość porównania dwóch stron lub artykułów obok siebie. Wprowadź adres URL lub tekst i naciśnij przycisk Porównaj elementy, aby uzyskać pełny przegląd.

  Copyscape ma również wersję premium, która kosztuje 0,03 dolara za pierwsze 200 słów tekstu plus dodatkowe 0,01 dolara za każde kolejne 100 słów.

  3. Plagiat

  Plagiat to całkowicie bezpłatna witryna internetowa, która sprawdza, czy nie ma plagiatu, a pod kątem plagiatu możesz sprawdzać zarówno w Google, jak i Bing. Narzędzie obsługuje ponad 190 języków, w tym angielski, francuski, szwedzki i niemiecki. Oprócz kopiowania i wklejania tekstu możesz także wyszukiwać, wklejając dowolne adresy URL, które chcesz sprawdzić.

  Po wyszukaniu tekstu w programie Plagiat możesz przewinąć w dół, aby zobaczyć procent unikalności Twojego tekstu. Masz możliwość przesyłania plików w formacie .docx i wielu innych formatach.

  4. DokumentySowa

  PapersOwl jest alternatywą dla Plagiarisma, jeśli potrzebujesz bezpłatnego narzędzia do sprawdzania plagiatu, a układ jego strony internetowej jest nieco bardziej przyjazny dla użytkownika niż poprzednio wspomniana wersja. Korzystając z PapersOwl, możesz wpisać tytuł i tekst swojego artykułu. Skopiuj i wklej oba elementy, a następnie stuknij opcję Sprawdź pod kątem plagiatu.

  Po przesłaniu tekstu do sprawdzenia pod kątem plagiatu w ciągu kilku sekund zobaczysz procent tego, co jest unikalne i podobne. Następnie możesz wpisać zmiany w polu tekstowym i wkleić je z powrotem do projektu.

  5. Duplichecker

  Jeśli chcesz mieć inną witrynę internetową, która za darmo sprawdza plagiat, koniecznie zajrzyj do Duplicheckera. Program umożliwia przesyłanie plików z Dysku Google i Dropbox, a także kopiowanie i wklejanie tekstu w celu sprawdzenia pod kątem plagiatu. Jeśli wolisz, możesz także przesyłać pliki ze swojego komputera.

  Duplichecker umożliwia również wyszukiwanie plagiatów w adresach URL.

  Po przesłaniu tekstu do sprawdzenia pod kątem plagiatu zobaczysz, jak oryginalna jest Twoja treść. W bezpłatnej wersji możesz sprawdzić do 1000 słów; możesz uaktualnić do wersji Pro (od 25 USD miesięcznie), aby uzyskać większą elastyczność.

  Znajdziesz kilka bezpłatnych stron internetowych, na których możesz sprawdzić, czy nie ma plagiatu. Bardzo dobrym pomysłem jest robienie tego za każdym razem, gdy musisz zgłosić duży projekt. Dzięki temu unikniesz kłopotów i będziesz mieć pewność, że Twoja praca będzie oryginalna. Zacznij od tej listy i w razie potrzeby uaktualnij ją później.

  x