Który jest dla Ciebie najlepszy

Zastanawiasz się, które narzędzie do zarządzania projektami wybrać – Jira Work Management czy Asanę? Ten artykuł, porównujący Jira Work Management z Asaną, pomoże Ci podjąć przemyślaną decyzję.

Przeanalizowanie mocnych stron i różnic między tymi dwoma platformami do zarządzania projektami ułatwi Ci wybór oprogramowania, które najlepiej odpowie na potrzeby Twoich obecnych projektów. Dzięki temu zestawieniu szybko ocenisz, która opcja jest dla Ciebie optymalna.

Czym jest Jira Work Management?

Jira Work Management, stworzona przez Atlassian, to narzędzie do zarządzania projektami. Dostępna wcześniej jako Jira Core, teraz pod nową nazwą, Jira Work Management to aplikacja działająca w chmurze, wspomagająca zespoły biznesowe w planowaniu, śledzeniu i organizowaniu pracy. Dzięki działaniu w czasie rzeczywistym, umożliwia współpracę, dodawanie zadań, modyfikację priorytetów i zarządzanie zależnościami pomiędzy zadaniami.

Podstawową funkcjonalnością narzędzia jest możliwość tworzenia i przydzielania zadań, ustalania terminów, monitorowania postępów i pilnowania harmonogramów. Ponadto, dostępne są konfigurowalne przepływy pracy, które można dostosować do potrzeb każdego projektu.

Narzędzie to zawiera także zaawansowane mechanizmy raportowania i analizy. Dzięki nim, analitycy danych mogą tworzyć spersonalizowane raporty, automatyczne podsumowania i inne zestawienia, potrzebne do prezentacji wyników klientom czy inwestorom.

Rola Jira Work Management jako narzędzia PM

Wiele firm z branży IT i biznesowej korzysta z Jira Software i Confluence w ramach projektów Agile i DevOps. Wcześniej jednak, Atlassian nie oferował narzędzia do zarządzania projektami i zadaniami, które mogłoby być zintegrowane z ich ekosystemem. Użytkownicy Jira musieli więc korzystać z zewnętrznych narzędzi do zarządzania projektami, które można było zintegrować z Jira.

Wprowadzenie Jira Work Management zmieniło tę sytuację. Zespoły korzystające z Jira i innych aplikacji Atlassian do zarządzania oprogramowaniem, produktami i usługami mogą teraz korzystać z natywnego systemu do zarządzania pracą. Narzędzie jest proste i intuicyjne, nie wymaga umiejętności programistycznych, co pozwala przedsiębiorcom efektywnie i ekonomicznie zarządzać projektami. Co istotne, jest ono dostępne bez dodatkowych opłat dla użytkowników Jira.

Co to jest Asana?

Asana to oprogramowanie PM, dostępne jako aplikacja chmurowa i desktopowa, które pomaga zespołom w organizacji, śledzeniu i zarządzaniu pracą. Stworzone przez Dustina Moskovitza i Justina Rosensteina, byłych pracowników Facebooka, narzędzie to miało na celu udostępnienie oprogramowania do zarządzania projektami zarówno freelancerom, jak i średniej wielkości firmom, choć jest też odpowiednie dla korporacji.

Asana jest pionierem w oferowaniu interfejsu wizualnego do tworzenia zadań, przypisywania ich członkom zespołu i monitorowania postępów projektu. Oferuje funkcje takie jak listy zadań, tablice Kanban, kalendarze i osie czasu, które pomagają w utrzymaniu koncentracji i organizacji w każdym zespole.

Rola Asany jako narzędzia do zarządzania projektami

Asana zrewolucjonizowała podejście menedżerów do zarządzania projektami. Przed Asaną, menedżerowie korzystali z Microsoft Projects, narzędzia skomplikowanego i trudnego do zrozumienia dla reszty zespołu.

Dzięki Asanie, każdy może pełnić rolę kierownika projektu, niezależnie od jego charakteru. Od prostych obowiązków domowych po zaawansowane projekty programistyczne, Asana radzi sobie z różnorodnymi zadaniami.

Asana jest jednym z pierwszych narzędzi PM, które oferują interfejs bez kodu z możliwością przeciągania i upuszczania, co przyspiesza konfigurację projektów i przypisywanie zadań. Nowego pracownika można dodać do projektu w mniej niż pięć minut, wysyłając mu zaproszenie.

W Jira, można utworzyć dwa rodzaje przestrzeni współdzielonych, czyli projektów, opisanych poniżej:

#1. Projekty zarządzane przez firmę

Projekty te są zwykle tworzone przez właścicieli firm, menedżerów i administratorów i definiują ogólne procesy i standardy zarządzania projektami dla wszystkich zespołów w firmie.

#2. Projekty zarządzane przez zespół

Są to przestrzenie robocze, zagnieżdżone w ramach projektów globalnych. Na przykład, w ramach globalnego projektu „Publikacja Web”, poszczególne zespoły mogą konfigurować własne obszary robocze do tworzenia stron internetowych, treści, publikacji i marketingu.

Po utworzeniu projektu, można dodać lub dostosować następujące elementy w Jira, aby efektywnie zarządzać pracą i monitorować postępy:

Zgłoszenia

Zgłoszenia to najmniejsze jednostki projektu. Można tworzyć różne typy zgłoszeń, takie jak Epic, Task, Asset, Story i Bug.

Tablice

Tablice Jira służą do wizualnej reprezentacji procesu pracy za pomocą metody Kanban. Pozwalają na śledzenie statusu każdego zgłoszenia za pomocą kart, które można przesuwać po tablicy. Można także organizować i priorytetyzować zadania, dopasowując je do kolumn takich jak „Do zrobienia”, „W trakcie”, „Ukończone” itp.

Karty

W Jira każda karta reprezentuje konkretne zadanie, nad którym pracujesz i zawiera zwięzłe podsumowanie zadania. Karty można dostosować, aby wyświetlały kluczowe informacje, takie jak terminy, osoby przypisane i priorytety, co ułatwia organizację pracy.

Po wybraniu karty, można uzyskać dostęp do dodatkowych informacji i opcji. Można dodać do karty potrzebne pola i informacje, oraz zostawiać komentarze, wspierając w ten sposób komunikację i współpracę w zespole.

Przepływy pracy

Przepływy pracy pomagają ujednolicić sposób, w jaki członkowie zespołu realizują zadania. Szablony zarządzania projektami w Jira zawierają przepływy pracy dla różnych procesów, takich jak lejek sprzedaży, zarządzanie GTM czy onboarding pracowników.

Korzyści z zarządzania pracą Jira

  • Zespoły mogą zarządzać projektami na natywnej platformie, która jest spójna z interfejsem Jira Software, Jira Service Management i Confluence.
  • Jira jest bardzo konkurencyjna cenowo w porównaniu z innymi narzędziami PM.
  • Jest to aplikacja chmurowa, więc nie trzeba martwić się o konfigurację sprzętu.
  • Jira jest prosta w obsłudze, podobnie jak inne narzędzia PM bez kodu.
  • Oferuje szablony dla wielu obszarów biznesowych, co przyspiesza rozpoczęcie pracy.

Jak działa Asana?

Wszystkie projekty w Asanie mają wspólną strukturę, obejmującą elementy takie jak:

  • Przegląd
  • Lista
  • Tablica
  • Oś czasu
  • Kalendarz
  • Przepływ pracy
  • Panel
  • Wiadomości
  • Pliki

Aby sprawnie poruszać się po Asanie, należy korzystać z następujących interfejsów użytkownika aplikacji:

#1. Strona główna

Strona główna to centralny panel nawigacyjny Twojego projektu w Asanie. Wyświetla zadania, projekty i członków zespołu w formie kart. Możesz dostosować stronę główną za pomocą widżetów, takich jak notatnik, zadania przypisane do Ciebie, szkice komentarzy, Twoje cele itp.

#2. Moje zadania

W sekcji „Moje zadania” możesz zobaczyć swoje aktywne i ukończone zadania w formie listy, tablicy i kalendarza.

#3. Skrzynka odbiorcza

Gdy ktoś przenosi zadania na tablicę, przypisuje nowe zadania lub komentuje zadania, wszystkie te aktywności pojawiają się w Skrzynce odbiorczej.

#4. Raportowanie

Funkcja raportowania w Asanie umożliwia tworzenie prostych i zaawansowanych raportów projektów. W ramach raportowania dostępne są następujące opcje:

  • Wykresy w różnych kolorach i wariantach
  • Pulpit raportowania
  • Udostępnianie linków do panelu nawigacyjnego
  • Dostosowanie wykresów

Korzyści z Asany

  • Rozpoczęcie zarządzania projektami w Asanie jest łatwe.
  • Narzędzie Asana oferuje ograniczoną liczbę szablonów.
  • Bardzo łatwo jest dodawać członków z zewnątrz i wewnątrz firmy do projektów Asana za pośrednictwem systemu zaproszeń.

Jira Work Management vs. Asana

Funkcje Jira Work Management Asana
Narzędzie macierzyste Część pakietu produktów Jira Samodzielne narzędzie
Obszar działania Zarządzanie problemami i zadaniami, a także projektami globalnymi Zarządzanie projektami
Automatyzacja przepływu pracy Od prostej do zaawansowanej i wysoce złożonej automatyzacji przepływu pracy Ograniczona automatyzacja przepływu pracy
Agile i DevOps Obsługiwane Nieobsługiwane
Raportowanie i analityka Raportowanie i analiza klasy korporacyjnej przy użyciu modułu Data & Reporting Standardowe możliwości raportowania odpowiednie dla średniej wielkości firm
Integracja Ponad 500 integracji i ponad 3000 rozszerzeń. Integruje się z aplikacjami Atlassian, takimi jak Jira Software, Jira Service Management itp. Ponad 100 integracji z aplikacjami innych firm
Typy zgłoszeń Obsługuje do 5 typów zgłoszeń Pozwala tylko na tworzenie zadań, ale można je w razie potrzeby rozbudowywać
Aplikacje Dostępne tylko przez aplikację internetową Oferuje aplikacje internetowe, desktopowe i mobilne
Pamięć w chmurze 250 GB i więcej, maksymalny rozmiar załącznika 2 GB Brak limitu ilości plików, ale rozmiar pliku nie może przekroczyć 100 MB

Jira sprawdza się w różnych zastosowaniach biznesowych, szczególnie w zespołach marketingu, operacji, sprzedaży, zasobów ludzkich, finansów, prawa i projektowych. Poniżej przedstawiono przykłady popularnych projektów w Jira:

Wdrożenie nowego pracownika

Jira umożliwia przeprowadzanie procesu rekrutacji od akceptacji oferty do wdrożenia nowego pracownika. Tablica projektu zawiera podsumowanie, widok listy, profil kandydata, osobę przypisaną, osoby zatwierdzające, poziom złożoności, e-mail itp.

Zamknięcie miesiąca

Jeśli zamknięcie miesiąca jest dla Ciebie trudne, możesz skorzystać z tablicy Jira. Możesz skonfigurować widok kalendarza i przypisać zadania członkom zespołu na koniec miesiąca, co ułatwi monitorowanie postępów.

Tworzenie zasobów

Wiele agencji cyfrowych wykorzystuje Jira do tworzenia multimediów, kodu programów i stron internetowych. W Jira Work Management możesz utworzyć tablicę Kanban z kolumnami „Do zrobienia”, „Szkicowanie”, „W trakcie weryfikacji”, „Zatwierdzone” i „Utworzone”. Możesz również zautomatyzować przepływ pracy, tak aby zadania automatycznie przesuwały się między kolumnami, gdy przypisana osoba zakończy swoją część.

Przypadki użycia Asany

Asana nadaje się do zarządzania większością projektów, z wyjątkiem tych, które wymagają wdrożenia Agile i DevOps. Poniżej przedstawiono kilka przykładów:

Planowanie wydarzenia

Możesz sprawnie zorganizować wydarzenie biznesowe lub prywatne, dodając wszystkie elementy do Asany. Możesz skorzystać z gotowego szablonu z biblioteki projektów Asana lub skonfigurować projekt od podstaw. Użyj elementów takich jak przegląd, lista, tablica, oś czasu i przepływ pracy.

Śledzenie błędów

Pracując nad projektami stron internetowych i aplikacji, możesz użyć szablonu śledzenia błędów w Asanie. Zawiera on wszystkie potrzebne elementy, takie jak nazwa zadania/problemu, osoba przypisana, status priorytetu. Można również dodać automatyzację przepływu pracy, aby szybciej przenosić zadania po tablicy.

Prośby o kreatywność

W tym projekcie w Asanie możesz scentralizować żądania zasobów kreatywnych. W trakcie procesu zbierz niezbędne informacje, takie jak priorytet, kanały i termin realizacji. Możesz śledzić przepływ pracy w jednym miejscu, zapewniając jasność co do obowiązków i terminów.

Jira Work Management vs. Asana: Podsumowanie

Analizując powyższe informacje, można stwierdzić, że Jira Work Management jest lepszym wyborem. Chociaż Asana oferuje podobne funkcje, nie nadaje się do projektów Agile i DevOps.

Ponadto Jira oferuje narzędzia SaaS PM o klasie korporacyjnej w przystępnej cenie. W chwili pisania tego tekstu, koszt użytkowania Asany dla 10 osób wynosi 134,90 USD miesięcznie, podczas gdy Jira Work Management kosztuje jedynie 50,00 USD.

Co ważne, Jira Work Management jest dostępna bezpłatnie, jeżeli zdecydujesz się na Jira Software do tworzenia oprogramowania, DevOps i śledzenia problemów.

Notka autora

Asana to proste narzędzie PM, z którego wiele osób chętnie korzysta. Jeśli jednak korzystasz z wersji Basic, po kilku miesiącach pojawią się ograniczenia. Sztuczna inteligencja Asany zauważy, że intensywnie korzystasz z oprogramowania i zablokuje Ci dostęp do najczęściej używanych funkcji, zmuszając do przejścia na wersję premium.

Najtańszy plan premium kosztuje 13,49 USD za użytkownika miesięcznie, co jest około trzy razy droższe od Jira Work Management. Natomiast w Jira, nie doświadczysz takiej sytuacji, ponieważ oprogramowanie nie śledzi Twojego sposobu użycia i nie ogranicza funkcji dopóki nie zdecydujesz się na płatny plan.

Warto więc rozważyć przeniesienie istniejących projektów lub rozpoczęcie nowych w Jira Work Management. Jest to narzędzie przystępne cenowo, bogate w funkcje, obsługujące Agile i DevOps. Z Jira korzysta wiele dużych firm.

Porównując Jira Work Management i Asanę, wziąłem pod uwagę wszystkie czynniki, które firmy biorą pod uwagę przy zakupie oprogramowania. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi wybierzesz odpowiednie narzędzie do zarządzania pracą i projektami, oszczędzając czas, który możesz przeznaczyć na to, co robisz najlepiej.

Jeżeli szukasz czegoś innego w narzędziu PM, możesz rozważyć oprogramowanie open source do zarządzania projektami, które możesz dopasować do swoich unikatowych wymagań.