Model biznesowy Blockchain w pigułce

To era zakłóceń, a tradycyjne modele biznesowe są atakowane…; czemu nie? Trendy i wydarzenia, które w ostatnich latach uderzyły w świat biznesu, spowodowały konieczność ponownej oceny modeli biznesowych i standardów.

Za trwającą krzywą technologiczną blockchain odpowiadają banki i firmy Fintech. Jednak większość tradycyjnych firm poszukuje nowych technologii umożliwiających przetrwanie w erze cyfrowej.

Trwająca transformacja cyfrowa umożliwiła użytkownikom korzystanie z Blockchain, wiodącej przełomowej technologii na rynku. To pozwoliło im usprawnić procesy biznesowe, podejmować strategiczne decyzje i wdrażać nowe modele biznesowe.

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest szum wokół Blockchain i czy technologia rozproszonej księgi (DLT) ma jakiś potencjał, mamy Twoje plecy. W naszym artykule zagłębimy się w potencjał i zalety Blockchain, jego wpływ na modele biznesowe oraz przykłady firm eksperymentujących z modelami biznesowymi blockchain.

Przełomowa moc blockchain w biznesie

Blockchain zrewolucjonizował wiele branż i zmienił sposób, w jaki firmy wprowadzają innowacje, działają i kontaktują się z klientami. Modele biznesowe oparte na blockchain pomogły firmom zmienić ich strategie i odkryć nowe sposoby na przetrwanie w cyfrowym świecie.

Modele biznesowe oparte na blockchain można odróżnić od tradycyjnych firm poprzez przyjęcie trzech krytycznych cech DLT, którymi są:

Decentralizacja: Dane i zapisy transakcji są przechowywane w łańcuchu bloków i są współdzielone przez wszystkie sieci, dzięki czemu żaden pojedynczy podmiot nie ma monopolu na zapisy.

Niezmienność: Nikt nie może manipulować danymi przechowywanymi w Blockchain, dzięki kryptografii promującej najwyższy poziom cyberbezpieczeństwa.

Przejrzystość: Zdolność Blockchain do ukrywania tożsamości użytkownika za pomocą złożonej nauki kryptografii, dzięki czemu adres publiczny tylko go reprezentuje, jest na poziomie, którego nigdy wcześniej nie widziano. Podczas gdy prawdziwa tożsamość użytkownika pozostaje niewidoczna, wszystkie transakcje dokonywane przy użyciu jego adresu publicznego pozostają niewidoczne dla każdego w sieci.

Trzy warstwy łańcucha bloków

Blockchain łączy algorytmy kryptograficzne, algorytmy z kluczem asymetrycznym i funkcje skrótu. Technologia składa się z kilku warstw, a mianowicie warstwy infrastruktury sprzętowej, warstwy danych, warstwy sieciowej, warstwy konsensusu i warstwy aplikacji. Przyjrzyjmy się im dokładnie:

#1. Warstwa 0

Warstwa 0 odnosi się do początkowego etapu Blockchain, który umożliwia działanie wielu funkcji, takich jak Bitcoin, Ethereum i inne. To warstwa 0 zapewnia podstawową infrastrukturę Blockchain, a także komunikację interoperacyjną między łańcuchami w różnych warstwach.

#2. Warstwa 1

Warstwa 1 Blockchain jest kontynuacją warstwy 0, w której zachowana jest funkcjonalność sieci. Nazywana również warstwą implementacji, ograniczenia, takie jak skalowalność, są doświadczane na tym poziomie, podczas gdy wszelkie zmiany zachodzące w dowolnym nowym protokole w warstwie 0 bezpośrednio wpływają na warstwę 1. Bitcoin, Ethereum, Ripple, Cardano i kilka innych kryptowalut to przykłady łańcuchów bloków warstwy 1 .

#3. Warstwa 2

Warstwa 2 odnosi się do rozwiązania skalowania przez określone platformy współpracujące z podmiotami zewnętrznymi w celu usunięcia ograniczeń i wyzwań napotykanych w warstwie 1. Rozwiązania warstwy 2 są obecnie jednymi z najpopularniejszych rozwiązań mających na celu rozwiązywanie problemów wynikających z konsensusu proof-of-work (PoW) mechanizm.

#4. Warstwa 3

Warstwa 3 Blockchain jest również znana jako warstwa aplikacji i obsługuje zdecentralizowane aplikacje (DApps) i inne protokoły obsługujące różne aplikacje. Protokół blockchain w warstwie 3 można dalej podzielić na dwie podwarstwy: aplikację i wykonanie.

Postęp modeli biznesowych blockchain nastąpił w warstwie 3, a jego sukcesy ułatwia rosnąca skalowalność technologii, co skutkuje zwiększonym obciążeniem transakcji i węzłami w różnych sieciach. Ulepszona skalowalność umożliwia łańcuchom blokowym obsługę trilematu bezpieczeństwa, skalowalności i decentralizacji w celu tworzenia szybszych i bezpieczniejszych sieci, aby firmy oparte na łańcuchach bloków były rentowne.

Tradycyjny model biznesowy

Po pierwsze, model biznesowy to dowolny plan lub strategia, którą firma stosuje, aby skutecznie sprzedać usługę lub produkt i osiągnąć zysk, w zależności od rynku docelowego. Tradycyjny model biznesowy jest scentralizowany i obejmuje właścicieli lub udziałowców, firmę, jej pracowników i konsumentów.

W tym modelu firma oferuje towary lub usługi, dzięki którym osiąga zyski. Po stworzeniu produktów oczekują, że konsumenci będą kupować ich produkty lub usługi po określonej cenie. Stawka zostanie ustalona tak, aby obejmowała ważne szczegóły, takie jak pensje i wszystkie inne wydatki poniesione przez firmę w celu dostarczenia towarów lub usług. Firmy działające w tym modelu stosują modele scentralizowane, które mogą różnić się w zależności od branży, ale obejmują producentów, dystrybutorów, sprzedawców detalicznych i franczyzy.

Model biznesowy Blockchain

Z drugiej strony model biznesowy blockchain obejmuje trzy główne cechy technologii blockchain: decentralizację, niezmienność i przejrzystość. Charakter biznesu polega głównie na transakcjach peer-to-peer w niezawodnej i godnej zaufania sieci.

Koncepcja decentralizacji całkowicie zmienia sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Czynniki, takie jak sposób osiągania zysków oraz przepływ transakcji i podmiotów, są zaprojektowane w różny sposób, aby pomóc zwiększyć korzyści dla firm i użytkowników końcowych.

Model wprowadza zdecentralizowane aplikacje (DApps), które mogą bezpośrednio wykonywać transakcje peer-to-peer, eliminując władze centralne i pośredników.

Wejście DApps do modelu eliminuje potrzebę pracowników i udziałowców. Model biznesowy jest lukratywny, ponieważ użytkownicy stają się właścicielami i pracownikami, mimo że Blockchain drastycznie zmienia ich wpływ i role. Usunięcie pośredników skraca czas i zmniejsza koszty związane z osobami trzecimi w celu wzmocnienia ekosystemu i zwiększenia zysków dla inwestorów przy jednoczesnym obniżeniu cen dla konsumentów.

Firmy korzystające z tego modelu zarabiają, zachowując część tokenów dla siebie. Początkowo firmy korzystały z Initial Coin Offerings (ICOs), które były hasłem przewodnim około 2017 roku. Założyciele nadają tokenom z góry określoną wartość i sprzedają je zainteresowanym inwestorom. Early adopters tego rodzaju crowdfundingu zawsze mają większe szanse na zysk, pod warunkiem, że takie projekty staną się rzeczywistością.

Typy modeli biznesowych Blockchain

Najlepszą rzeczą w uniwersalnej technologii Blockchain jest to, że chociaż początkowo banki i organizacje Fintech działały z nią, nadal może być adoptowana przez wiele dziedzin i przedstawiona różnym odbiorcom. To tłumaczy ciągły rozwój aplikacji i nowych modeli biznesowych.

Kiedy jest wprowadzana w różnych modelach biznesowych, zdecentralizowana struktura technologii blockchain przejmuje podstawowe funkcje, takie jak operacje biznesowe, przechowywanie danych, zbieranie zysków i rozwój firmy. Blockchain gwarantuje użytkownikom końcowym, że mogą cieszyć się bezpieczną i przejrzystą komunikacją peer-to-peer, zarządzaniem danymi i transakcjami. Co więcej, ujawnia wszelkie próby cyberprzestępczości, zanim zostaną one wykonane, tym samym uzasadniając, że Blockchain jest narzędziem oferującym najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa.

Poniżej znajdują się najczęstsze modele biznesowe blockchain i niektóre z ich praktycznych zastosowań.

#1. Model biznesowy P2P Blockchain

Model biznesowy blockchain P2P odnosi się do firm opartych na modelu peer-to-peer, który umożliwia użytkownikom końcowym interakcję ze sobą. Model P2P jest podstawową zasadą dla prawie wszystkich przedsiębiorstw opartych na blockchain i są one tokenizowane na różne sposoby, w tym poprzez opłaty transakcyjne, tokeny i Baas.

System jest hybrydą modeli Business to Consumer (B2C) i business-to-business (B2B). Model umożliwia firmom konkurowanie ze sobą za pomocą protokołów blockchain w celu negocjowania między właścicielami DApps a konsumentami za pomocą inteligentnych kontraktów. Model wprowadza częściową własność w celu zastąpienia płatności, gdy osoba ponownie kupuje przedmiot, który sprzedała wcześniej, ale z jakiegoś powodu nie może go wykorzystać. Wiodącymi platformami tego modelu są międzyplanetarny system plików (IPFS) i Filecoin.

#2. Blockchain jako usługowy model biznesowy (BaaS)

Model biznesowy Blockchain as a Service (BaaS) zapewnia co miesiąc zaawansowane usługi cyberbezpieczeństwa. Użytkownicy mogą tworzyć, zarządzać i hostować swoje odpowiednie aplikacje blockchain bez tworzenia węzłów. Użytkownicy Blockchain mogą cieszyć się pracą w bezpiecznym środowisku, płacąc miesięczną subskrypcję, aby uzyskać dostęp do pomocy technicznej i częstych aktualizacji przy użyciu wysokiego poziomu decentralizacji i szyfrowania.

Wiodącymi przykładami Baas są R3, projekt integrujący instytucje bankowe z Cordą, partnerstwo Microsoftu z ConsenSys i PayStand, żeby wymienić tylko kilka. Ponieważ wdrożenie niezależnych łańcuchów bloków dla wielu firm jest trudnym zadaniem, platformy BaaS zajmują się trudnym zadaniem wdrożenia alokacji zasobów, zarządzania przepustowością i cyberbezpieczeństwa.

#3. Ekonomia tokenów – model biznesowy tokenów użytkowych

Model biznesowy tokenów użytkowych tworzy gospodarkę opartą na tokenach, która umożliwia dostawcom usług oferowanie lepszych usług swoim klientom. Osiągają to za pomocą tokenów użytkowych blockchain, które umożliwiłyby klientom czerpanie korzyści z dzielenia się przychodami lub premii pochodzących z płatności opartych na transakcjach peer-to-peer.

System ułatwia monetyzację, wprowadzając aplikacje, które umożliwiają inteligentne zawieranie kontraktów w transakcjach wykorzystujących niestandardowe programy oparte na oprogramowaniu, dostępne w zdecentralizowanych przeglądarkach. Model wykorzystuje system inteligentnych kontraktów do dzielenia przychodów między klientami i dostawcami.

Firmy stosujące ten model, znane również jako Tokenomics, przechowują kilka tokenów narzędziowych, podczas gdy udostępniają pozostałe, aby ułatwić funkcjonowanie sieci. Firmy osiągają zyski za każdym razem, gdy wzrasta wartość ich tokenów użytkowych. Użytkownicy, którzy kupują tokeny, kwalifikują się do zostania inwestorami lub aktywną częścią rynku, na którym mogą kupować towary i usługi.

Po uzyskaniu tokenów użytkowych użytkownicy mogą wykorzystać swoje tokeny, aby uzyskać dostęp do usług i funkcji innych użytkowników. Mogą również używać swoich tokenów do głosowania na pojawiające się problemy w sieci, nagradzania swoich rówieśników w sieci lub wymiany na kryptowaluty, takie jak Bitcoin.

#4. Produkty oparte na oprogramowaniu Blockchain

Ten model biznesowy łańcucha bloków ma na celu stworzenie odpowiednich przypadków użycia łańcucha bloków dla różnych istniejących produktów i usług. Model zagłębia się i ma na celu poprawę różnych produktów i usług, w tym własności intelektualnej, dóbr fizycznych lub innych, które nie zostały jeszcze zakłócone przez technologię.

Firmy osiągają wyżej wymienione cele, kupując rozwiązania blockchain, a następnie integrując je ze swoimi systemami. Powstające startupy Blockchain oferują rozwiązania, które mogą później sprzedawać większym organizacjom. Co najważniejsze, twórcy systemów prawie zawsze płacą z góry, a później, gdy zapewniają wsparcie użytkownika po wdrożeniu. Wszystko to dowodzi, że wciąż istnieje tak duży potencjał, który technologia blockchain nie może jeszcze dostarczyć różnym branżom.

Rynek rozwiązań programowych opartych na blockchain wciąż ma ogromny potencjał, ponieważ firmy nie chcą poświęcać całego czasu na pozyskiwanie własnego talentu blockchain. Większość firm wolałaby płacić za gotowe rozwiązania blockchain, o ile spełniają ich wrodzone wymagania. Startupy Blockchain oferujące ten model specjalizują się w tworzeniu rozwiązań, które rozwiązują problemy, z którymi borykają się większe branże, a także wspierają ich wdrażanie.

#5. Platformy programistyczne

Startupy Blockchain, które tworzą DApps na platformach takich jak Ethereum, są zwykle zniechęcone początkową inwestycją, którą muszą zainwestować, co zniechęca większość potencjalnych inwestorów. W rezultacie wschodzące firmy, takie jak Monolith, szukają teraz alternatywnych platform, które umożliwią programistom tworzenie ich aplikacji bez martwienia się o wpływ zmienności cen na ich rozwój.

Takie modele mają na celu zapewnienie, że startupy nie będą musiały wydawać zarobionej, ale ograniczonej gotówki na inwestycje w sprzęt, oprogramowanie, a nawet budowanie zespołu. Zamiast tego pozwalają małym graczom kierować swoje usługi bezpośrednio do firm, które już stworzyły podstawową infrastrukturę.

W rezultacie utalentowani mniejsi gracze znajdują łatwy sposób na wyrażenie swoich umiejętności bez wypalania dziur w portfelach lub całkowitego pominięcia braku znacznych zasobów początkowych. Model ten korzysta z różnych form profesjonalnych usług blockchain, w tym audytu, doradztwa i opracowywania ram prawnych dla usług związanych z blockchain.

Udane przypadki użycia modelu biznesowego Blockchain

Jeśli chcesz wiedzieć, oto kilka firm, które z powodzeniem wdrożyły model biznesowy blockchain:

  • Giełdy kryptowalut: są prawdopodobnie najbardziej znanymi i odnoszącymi sukcesy do tej pory. Giełdy kryptowalut stały się popularne, gdy tylko kryptowaluty stały się popularne, a ludzie potrzebowali łatwego sposobu wymiany swoich papierowych pieniędzy na cyfrową gotówkę i odwrotnie. Giełdy są integralną częścią ekosystemu kryptowalut i przyniosły swoim właścicielom znaczne zyski.
  • Blockchain Hardware: Pojawiła się zupełnie nowa nisza firm produkujących specjalistyczne urządzenia służące do przetwarzania lub wydobywania bloków blockchain. Wytwarzane przez nich chipy mogą być nawet 100 razy szybsze niż zwykły procesor, generując skróty POW, które generują ogromne zyski dla górników kryptowalut.
  • Hazard: Hazard stał się znaczącą częścią gospodarki Bitcoin, umożliwiając użytkownikom obstawianie zakładów przy użyciu ich krypto, aby uzyskać możliwość zarobienia więcej.
  • Gry: Gry typu Play-to-earn oparte na technologii Blockchain zrewolucjonizowały branżę gier i przyciągają ogromną uwagę w sferze kryptowalut. Gracze czerpią wartość z waluty, którą zarabiają na różnych platformach. Chociaż każda gra ma swój unikalny model, większość z nich ma natywne tokeny używane do handlu i zakupów w grze, z których większość można wymienić na rzeczywistą gotówkę.

Pożegnalny strzał

Niezależnie od tego, czy chodzi o Fintech, bankowość, nieruchomości, czy o dowolną firmę, którą możesz nazwać, model biznesowy blockchain ma wymierne korzyści, z których może czerpać każda firma. Na szczęście wartość, z której korzysta ten model biznesowy, dotyczy zarówno właścicieli firm, jak i użytkowników końcowych.

Właściciele firm mogą czerpać korzyści, przyciągając inwestorów lub otrzymując płatności z całego świata, eliminując pośredników i inne inwestycje w zabezpieczenia, które niepotrzebnie zwiększają koszty ich towarów i usług.

Z drugiej strony użytkownicy będą pewni, że ich dane osobowe są bezpieczne i mogą polegać na wiarygodnych umowach wynikających z samorealizujących się inteligentnych kontraktów. Rynek blockchain może wciąż być w powijakach, ale nadal pokazuje ogromny potencjał, który wciąż się rozwija.

To tajemnica poliszynela, że ​​Blockchain ma rozwiązanie na większość naszych problemów, niezależnie od tego, czy jest to cyberbezpieczeństwo, czy płatności międzynarodowe. Jest jeszcze wiele do odkrycia i ma to sens tylko wtedy, gdy właściciele firm i konsumenci przyjmą modele biznesowe blockchain.