Monety memów wyjaśnione w najprostszy sposób [2023]

Sukces projektów kryptograficznych, takich jak Dogecoin, Shiba Inu i Floki, doprowadził do powstania nowego modnego hasła zwanego monetami memów.

W pierwszych dniach monet memów w 2013 roku ludzie uważali je za żart bez potencjalnej wartości. Jednak dziesięć lat później, w 2023 r., ten sam rynek monet memów jest wart ponad 20 miliardów dolarów. Niewiarygodne prawda?

Możesz się zastanawiać, dlaczego ludzie kupują bezwartościowe monety oparte na żartach. Aby to zrozumieć, najpierw musisz wiedzieć o monetach memów i ich zasadzie działania.

Zanurzmy się prosto w monety memów!

Czym są monety memów?

Monety memów to kryptowaluta opracowana głównie w oparciu o żarty lub memy. Podobnie monety te są również używane do reprezentowania wirusowych obrazów i filmów.

Wprowadzony na rynek w 2013 roku Dogecoin jest uważany za pierwszą monetę mema w przestrzeni kryptograficznej. Moneta ta została opracowana przez dwóch inżynierów oprogramowania, Jacksona Palmera i Billy’ego Markusa.

Mimo że Dogecoin zaczął się jako żart, w maju 2021 r. ta memowa moneta przekroczyła wartość rynkową ponad 90 miliardów dolarów. Co więcej, średni dzienny wolumen obrotu monetą przekroczył w tym okresie 45 miliardów dolarów.

Po ogromnym wzroście Dogecoin monety memów zaczęły zyskiwać ogromną popularność wśród wynalazców kryptowalut. Ponadto na rynkach kryptograficznych dostępne są setki podobnych monet.

Utworzona w 2020 roku Shiba Inu (SHIB) jest drugą najpopularniejszą i największą monetą memową. Nazwa tej monety pochodzi od japońskiej rasy psów, Shiba Inu.

Dogecoin i Shiba Inu stanowią prawie 93% kapitalizacji rynkowej monet meme. W chwili pisania tego tekstu te dwie monety mają łączną kapitalizację rynkową przekraczającą 18,5 miliarda dolarów.

Teraz spójrzmy na popularne monety memów.

Popularne monety memów

# 1. Dogemoneta (DOGE)

Zaczynając jako żart, Dogecoin (DOGE) jest najstarszą monetą typu mem, której kapitalizacja rynkowa na początku 2023 r. wynosiła ponad 11 miliardów dolarów. Opierając się na obecnej cenie 0,081 dolara, można kupić ponad 12 monet DOGE za jedyne 1 dolara.

DOGE postępuje zgodnie z mechanizmem konsensusu Proof of Work (POW), a ta moneta oparta na psich memach nie ma ustalonej maksymalnej podaży. Obecnie DOGE ma w obiegu ponad 132,5 miliarda monet.

#2. Shibu Inu (SHIB)

Shibu Inu (SHIB) jest drugą najpopularniejszą monetą memową po Dogecoinie. Ta moneta oparta na psie ma kapitalizację rynkową blisko 7,5 miliarda dolarów.

W przeciwieństwie do większości monet memów, Shibu Inu ma ograniczoną podaż 1 biliarda SHIB. Co więcej, ten projekt spalił 50% swoich tokenów na darowizny charytatywne.

#3. Floki (FLOKI)

Floki (FLOKI) został uruchomiony natychmiast po tweecie Elona Muska. Napisał na Twitterze, że jego „Shiba Inu” otrzyma imię „Floki”.

Źródło: realflokiinu.medium.com

Tweet Muska został opublikowany 25 czerwca 2021 roku i otrzymał ponad 300 000 polubień. FLOKI ma kapitalizację rynkową blisko 200 milionów dolarów. Co więcej, FLOKI jest czwartą co do wielkości monetą memową.

#4. Dogelon Mars (ELON)

Wprowadzony na rynek w 2021 r. Dogelon Mars (ELON) jest odnoszącą sukcesy monetą-memem po DOGE, SHIB i FLOKI. Ta moneta ma kapitalizację rynkową przekraczającą 210 milionów dolarów.

źródło: dogelonmars.com

ELON jest zbudowany na standardzie tokena Ethereum ERC-20. Podobnie jak inne monety memów, projekt Dogelon Mars nie zapewnia inwestorom żadnej rzeczywistej użyteczności.

#5. SafeMoon Inu (SMI)

SafeMoon Inu (SMI) to moneta memowa napędzana wsparciem społeczności. Co więcej, ta moneta ma również przypadek użycia, w przeciwieństwie do swoich konkurentów.

Źródło: safemooninu.com

Możesz użyć monet SMI, aby wziąć udział w platformie gier opartej na zasadzie „graj, aby zarobić”. Ponadto posiadacze SMI otrzymują część opłat transakcyjnych od handlarzy monetami i inwestorów.

Ta memowa moneta zbudowana w standardzie ERC-20 została wprowadzona na rynek w maju 2021 r. Ponadto SafeMoon Inu umożliwia również graczom kupowanie, sprzedawanie i handel NFT za pomocą monet SMI.

#6. Pitbulla (PIT)

Zbudowany na Binance Smart Chain (BSC), Pitbull (PIT) meme coin jest projektem kryptograficznym kierowanym przez społeczność. Ten projekt nagradza swoich inwestorów w oparciu o mechanizm automatycznego układania w stosy.

źródło: pitbull.community

Platforma pitbull redystrybuuje opłaty transakcyjne wśród swoich inwestorów. Ta metoda pomaga posiadaczom PIT uzyskać pasywny dochód.

Projekt pitbull ma również silne wsparcie społeczności online. Na przykład oficjalne konto Pitbulla na Twitterze ma blisko 200 000 obserwujących. Co więcej, ich kanał Telegram ma ponad 37 000 członków.

#7. CateCoin (CATE)

Być może zauważyłeś, że większość monet memów jest tworzona na podstawie memów psów. Ale CateCoin (CATE) to pierwsza moneta memowa oparta na kocie z przestrzeni kryptograficznej.

CateCoin został opracowany jako konkurencja dla Dogecoin i Shiba Inu. CATE ma ograniczoną podaż monet wynoszącą 100 bilionów. Co więcej, Catecoin umożliwia użytkownikom obstawianie i generowanie nagród za obstawianie.

Ponadto CateCoin nagradza posiadaczy CATE 1% każdej opłaty transakcyjnej. Poza tym możesz używać tej memowej monety na ich platformach do gier i memów DeFi.

Monety memów vs. Tradycyjne kryptowaluty

Technologia Blockchain stoi za tworzeniem monet memów i tradycyjnych kryptowalut, takich jak Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH). Co więcej, możesz kupić obie kryptowaluty na tym samym rynku.

Co sprawia, że ​​monety memów są inne? Przejdźmy od razu do tego:

 • Tradycyjne kryptowaluty zapewniają użyteczność ich posiadaczom. Tymczasem monety memów nie mają przypadku użycia, który rozwiązuje istotny problem. Na przykład ideą tworzenia takich monet są po prostu popularne memy, śmieszne obrazki lub klipy wideo.
 • Monety memów mają minimalną cenę w porównaniu do głównych kryptowalut. Na przykład cena jednej monety Kishu Inu, mema, wynosi zaledwie 0,000000000650 USD.
 • Ugruntowane kryptowaluty mają ograniczoną podaż. Na przykład maksymalna podaż Bitcoina wynosi 21 milionów. Jednak większość monet memów ma nieograniczoną podaż lub ogromną podaż. Dla wyjaśnienia, moneta mema Kishu Inu ma maksymalną podaż 100 000 000 000 000 000 (100 biliardów) monet KISHU.
 • Tradycyjne kryptowaluty są z natury niestabilne; jednak monety memów są niezwykle niestabilne. Z tego powodu możesz być świadkiem ogromnego wzrostu i spadku cen monet memów w ciągu kilku godzin lub minut.
 • Tradycyjne kryptowaluty mają ogromne kapitalizacje rynkowe, więc rzadko ulegają awariom lub rosną po pojedynczej aktywności online. Podczas gdy wydarzenia w mediach społecznościowych mają duży wpływ na cenę monet memów. Jego cena może wzrosnąć lub spaść po opublikowaniu tweeta lub postu wpływowego celebryty.

Następnie omówimy, jak działają monety memów.

Jak działają monety memów?

Proces działania monet memów jest taki sam jak innych kryptowalut. Deweloperzy kryptowalut wdrażają inteligentne kontrakty, aby tworzyć tokeny na podstawie ich ulubionego mema, wideo lub obrazu.

Popularność monet memów zmniejszyła trudność ich tworzenia. Teraz różne platformy pomagają łatwo tworzyć i uruchamiać monety memów.

Większość monet memów ma krótszy cykl życia. Cena takich monet znacznie wzrasta w ciągu kilku dni lub tygodni. Gdy szum się skończy, ich cena drastycznie spada.

Promocje i marketing w mediach społecznościowych są ważnymi czynnikami wzrostu monet memów. Na przykład wspierające tweety Elona Muska odegrały kluczową rolę w sukcesie Dogecoin (DOGE).

Źródło: Twitter

Monety memów koncentrują się również na budowaniu silniejszej społeczności z aktywnymi członkami. Poza tym ci członkowie kupują i zatrzymują tokeny na dłużej.

W ostatnim czasie na rynku kryptograficznym pojawiły się również monety memów z narzędziami, a projekt Tamadoge jest tego najlepszym przykładem. Możesz zdobyć tę monetę, grając w grę Metaverse firmy Tamadoge. Ponadto możesz użyć tej memowej monety do zakupu NFT w grze.

Jak inwestować w monety memów?

Być może już zrozumiałeś, że monety memów nie są stabilną formą inwestycji. Możesz jednak kupić te monety na giełdach kryptowalut, jeśli nadal chcesz inwestować.

Popularne memy można znaleźć na scentralizowanych giełdach, takich jak Binance, Coinbase i Kraken. Ponadto możesz kupować nowo utworzone monety memów ze zdecentralizowanych giełd, takich jak PancakeSwap lub UniSwap.

Źródło: Binance.com

Sprawdźmy, jak kupić Shiba Inu(SHIB) na Binance:

 • Odwiedź stronę giełdy Binance lub otwórz jej aplikację mobilną.
 • Zaloguj się za pomocą danych logowania użytkownika Binance. Nowi użytkownicy muszą utworzyć konto Binance i przejść weryfikację użytkownika.
 • Wybierz „Handel”, a następnie kliknij „Spot”. Teraz zostaniesz przeniesiony na platformę handlu spot Binance.
 • SHIB/USDT i SHIB/BUSD to pary handlowe o dużym wolumenie na giełdzie Binance. Więc załaduj swój portfel USDT lub BUSD.
 • Teraz wybierz SHIB/USDT lub SHIB/BUSD.
 • Następnie wybierz odpowiednio kwotę USDT lub BUSD.
 • Następnie kliknij „Kup SHIB”.

Wreszcie, w ciągu kilku minut otrzymasz monety SHIB do swojego portfela Binance. Możesz także wykonać te kroki, aby kupić inne monety memów.

Ryzyka związane z inwestowaniem w monety Meme

Teraz, gdy już wiesz, jak inwestować w monety memów, rozważmy również obecne ryzyko:

# 1. Ostry spadek cen

Inwestycje w monety memów wiążą się z dużymi wahaniami cen. Na przykład podczas niedźwiedziego rynku kryptograficznego ceny monet memów mogą często spadać.

Co więcej, większość tych monet nie ma mocnych fundamentów. W tym przypadku ożywienie cen jest również mniej prawdopodobne.

#2. Mały lub żaden przypadek użycia

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin czy Ethereum, mają silne przypadki użycia, które pomagają utrzymać zaufanie i wartość inwestorów. Jednak prawie wszystkie monety memów nie mają wartościowych przypadków użycia.

Dlatego większość inwestorów uważa, że ​​nie warto go trzymać podczas ogromnego spadku cen. W większości przypadków inwestorzy opuszczają swoje pozycje podczas krachu cenowego.

#3. Wadliwa tokenomika

Członkowie założyciele posiadają większość monet podczas emisji monet memów. Ta metoda inwestowania powoduje dużą koncentrację własności wśród kilku osób.

W tej sytuacji, nawet jeśli duży posiadacz tokena sprzeda swoje udziały, cena tokena drastycznie spadnie. Co więcej, ta koncentracja własności zachęca również do oszustw kryptograficznych.

#4. Brak przejrzystości

Większość nowych monet memów nie zawiera wielu szczegółów związanych z projektem. Zamiast tego tworzą głównie monety w oparciu o aktualne trendy, aby generować szybkie zyski.

Projekty monet memów w większości nie ujawniają nazwisk ich założycieli ani członków zespołu. Na przykład twórcy Shiba Inu pozostają anonimowi pod nazwą „Ryoshi”.

Kilka punktów do zapamiętania 📝

 • Unikaj inwestowania poważnych pieniędzy w monety memów. Ryzyko jest bardzo wysokie i zawsze istnieje możliwość utraty wszystkich inwestycji.
 • Jeśli chcesz być częścią projektu kryptograficznego opartego na memach, rozważ zainwestowanie w mały fundusz. Upewnij się również, że zainwestowałeś kwotę, która nie wpłynie na ciebie finansowo w najgorszym przypadku.
 • Unikaj zbędnych wskazówek i porad inwestycyjnych od osób wpływowych w mediach społecznościowych. Internetowi influencerzy odgrywają kluczową rolę w promowaniu monet memów, więc unikanie takich płatnych kampanii i promocji jest zawsze lepsze.
 • Unikaj strachu przed przegapieniem (FOMO). Pogoń za rosnącymi monetami memów to podstawowa psychologia człowieka. Niestety w większości przypadków takie tendencje prowadzą do ogromnych strat.
 • Na koniec przeprowadź własne badania (DYOR) przed handlem lub inwestowaniem w monety memów.

Końcowe przemyślenia

Monety Meme wygenerowały niewiarygodne zwroty dla inwestorów w połowie 2021 roku. Jednak zawsze istnieje wysokie ryzyko związane z inwestowaniem w monety memów bez rzeczywistych przypadków użycia.

Wreszcie, lepiej nie wydawać ciężko zarobionych pieniędzy na monety kryptograficzne, które nie mają żadnej rzeczywistej użyteczności. Zamiast tego możesz kupić kilka monet memów dla zabawy lub jako kolekcję.

Następnie sprawdź portfele kryptowalut, aby bezpiecznie przechowywać swoje kryptowaluty.