Udostępnij teraz w social media:

Windows 10 ma wbudowaną funkcję, dzięki której, jeśli system jest zbyt długo bezczynny, zacznie usypiać określone komponenty. Ten proces uśpienia rozpoczyna się od zablokowania ekranu przy braku aktywności, po czym następuje wyłączenie monitora, tj. Przejście w stan uśpienia, a kończy się wraz z przejściem całego systemu w tryb uśpienia.

Użytkownicy mogą wybrać, kiedy niektóre komponenty ich systemu zostaną uśpione. Zarówno wyświetlacz, jak i system można ustawić tak, aby przechodziły w stan uśpienia po okresie bezczynności wybranym przez użytkownika. To ustawienie jest stosowane na podstawie planu zasilania i na podstawie stanu zasilania, tj. Jeśli system jest zasilany z baterii lub jest podłączony.

Monitorowanie trybu uśpienia, wyjaśnione

Funkcja uśpienia monitora jest automatyczna. Jeśli użytkownik nigdy go nie zmieni, użyje ustawienia domyślnego i odpowiednio przejdzie w tryb uśpienia. Domyślne ustawienia mają zwykle krótki czas bezczynności, więc monitor prawdopodobnie przejdzie w stan uśpienia w ciągu 2-5 minut.

Monitor nie będzie spać automatycznie

Monitor nie będzie spać automatycznie (rozwiązania)

Jeśli system Windows 10 nie przełączy monitora w stan uśpienia, może to mieć kilka przyczyn. Wypróbuj poniższe rozwiązania, aby określić, co uniemożliwia zasypianie monitora.

Sprawdź -   Jak zmienić ikonę dysku zewnętrznego w systemie Windows 10

1. Sprawdź ustawienia planu zasilania

Możliwe, że monitor nie będzie spał, ponieważ nie nadszedł czas, aby zaczął się usypiać. Czas oczekiwania mógł być ustawiony zbyt długo i możesz spodziewać się wcześniejszego przejścia monitora w stan uśpienia.

Otwórz Eksplorator plików.
Wklej poniższy tekst na pasku adresu i naciśnij Enter.

Control PanelHardware and SoundPower Options

W kolumnie po lewej stronie wybierz „Wybierz, kiedy wyłączyć wyświetlacz”.
Otwórz listę rozwijaną w obszarze Bateria i Podłączono dla opcji Wyłącz wyświetlacz i wybierz krótszy okres.
Kliknij Zapisz zmiany.

2. Sprawdź aktywne / uruchomione aplikacje

Niektóre aplikacje blokują system Windows 10 przed usypianiem wyświetlacza i systemu, nawet jeśli użytkownik był bezczynny. Typowymi przykładami tego typu aplikacji są odtwarzacze multimedialne, klienty torrent i menedżery pobierania.

Sprawdź, które aplikacje są uruchomione w systemie i czy któraś z nich może być odpowiedzialna za blokowanie uśpienia wyświetlacza.

Sprawdź -   Jak wyświetlić ukryte pływające panele wydajności komputera Mac

Każde trwające zadanie lub skrypt może również blokować uśpienie monitora.

3. Systemowe blokady snu

Chociaż usypianie systemu i uśpienie monitora to dwie różne rzeczy, możliwe jest, że aplikacja blokująca systemowi spanie blokuje również zasypianie monitora. Aby dowiedzieć się, która aplikacja blokuje sen, wykonaj ten krok.

Otwórz wiersz polecenia z uprawnieniami administratora.
Uruchom to polecenie: powercfg / requests.
Lista aplikacji zwracanych przez polecenie blokuje usypianie systemu.

4. Wymuś monitor snu

Możesz wymusić uśpienie monitora, ustawiając przycisk zasilania w celu wyłączenia wyświetlacza.

Otwórz Eksplorator plików.
Wklej to w pasku adresu Panel sterowania Opcje sprzętu i dźwięku i naciśnij Enter.
W kolumnie po lewej stronie kliknij Wybierz, co robi zamknięcie pokrywy.
Otwórz menu rozwijane dla opcji Kiedy naciskam przycisk zasilania i wybieram opcję Wyłącz wyświetlacz zarówno dla opcji Bateria, jak i podłączone.
Naciśnij przycisk zasilania, aby przełączyć monitor w stan uśpienia.

5. Usuń inne urządzenia

Niektóre urządzenia podłączone do systemu, np. zewnętrzny dysk twardy może uniemożliwiać uśpienie systemu. Jeśli twój dysk twardy ma własne źródło zasilania, tym bardziej prawdopodobne jest, że uniemożliwi to zasypianie monitora lub systemu. Odłącz urządzenia i sprawdź, czy system przechodzi w stan uśpienia.

Sprawdź -   Jak włączyć / wyłączyć powiadomienia OSD o kamerze w systemie Windows 10

6. Wyłącz selektywne zawieszanie USB

Spróbuj wyłączyć selektywne zawieszanie USB. Ma oszczędzać energię poprzez selektywne wyłączanie portów USB, które nie są używane, ale może zakłócać funkcję uśpienia.

Otwórz Eksplorator plików.
Wklej to w pasku adresu Panel sterowania Opcje sprzętu i dźwięku i naciśnij Enter.
Kliknij Zmień ustawienia planu obok aktualnie aktywnego planu.
Kliknij Zmień ustawienia zaawansowane.
W oknie, które zostanie otwarte, rozwiń opcję Ustawienia USB.
Ustaw opcję Wstrzymanie selektywne USB na Wyłącz.
Zrestartuj system na dobre.

Wniosek

Monitor można wyłączyć ręcznie, ale wbudowana funkcja uśpienia jest oczywiście lepsza, ponieważ automatyzuje tę funkcję. Jeśli monitor nie śpi, najprawdopodobniej jest to aplikacja, która mu to uniemożliwia. Przejrzyj wszystkie aktualnie uruchomione aplikacje, aby dowiedzieć się, która z nich blokuje system uśpienia.