Nie dostajesz Netflix w 4K? Oto jak to naprawić

Tak, Netflix jest dostępny w rozdzielczości 4K. Jednak to, czy możesz to przesyłać strumieniowo, zależy od szybkości połączenia internetowego, kwoty, którą płacisz, tego, co oglądasz, a nawet sprzętu, na którym to przesyłasz. Oto, jak uzyskać Netflix w 4K i rozwiązywać problemy, jeśli tak nie jest.

Sprawdź swój plan

Jeśli nie płacisz za plan Netflix obsługujący treści 4K, nie masz go. Netflix ma obecnie następujące trzy poziomy:

Podstawowa (8,99 USD miesięcznie): treści w standardowej rozdzielczości (480p) na jednym ekranie jednocześnie.
Standard (12,99 USD miesięcznie): treści w wysokiej rozdzielczości (do 1080p) na dwóch ekranach jednocześnie.
Premium (15,99 USD miesięcznie): treści Ultra HD (do 4K) na czterech ekranach jednocześnie.

Jeśli nie zapłacisz największej kwoty za abonament Premium, Twoje treści osiągną maksimum w 1080p. Możesz postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby zaktualizować swój plan Netflix w aplikacji na większości urządzeń lub w Internecie:

Zmierzać do netflix.com, zaloguj się i wybierz profil.
Kliknij zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu, a następnie wybierz „Konto”.
W sekcji „Szczegóły planu” kliknij „Zmień plan”.
Wybierz „Premium”, a następnie kliknij „Kontynuuj”, aby potwierdzić.

Plan 4K oferuje najwyższą jakość odtwarzania, ale może nie być wart dodatkowych wydatków, jeśli zwykle oglądasz na wyświetlaczu lub urządzeniu, które nie obsługuje Ultra HD.

Włącz odtwarzanie w wysokiej jakości na swoim koncie

W ustawieniach konta Netflix możesz ograniczyć przepustowość zużywaną przez Netflix. Są one podzielone na następujące poziomy: Auto (ustawienie domyślne), Niski, Średni i Wysoki.

Wykonaj poniższe czynności, aby zmienić ustawienie przepustowości:

Zmierzać do netflix.com, zaloguj się, a następnie wybierz profil.
Kliknij zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu, a następnie wybierz „Konto”.
W sekcji „Mój profil” wybierz „Ustawienia odtwarzania”.
Wybierz „Wysoka”, jeśli chcesz zapewnić maksymalną jakość.

Plik

Netflix oferuje następujące przybliżone wytyczne dotyczące ilości danych zużywanych na każdym poziomie podczas godzinnej transmisji:

Niski: do 0,3 GB na godzinę.
Średni: do 0,7 GB na godzinę.
Wysoka: do 3 GB na godzinę dla treści HD lub 7 GB na godzinę dla treści 4K.

Jeśli masz wąski limit danych, możesz nałożyć „niski” lub „średni” limit. W przypadku treści 4K „Auto” powinno działać, jeśli połączenie internetowe jest wystarczająco szybkie, ale wybierz „High”, jeśli wyniki nie są zadowalające. Tylko upewnij się, że nie jesteś na „Średni” lub „Niski”, jeśli chcesz 4K.

To ustawienie jest specyficzne dla profilu, a nie konta. Musisz to zmienić dla każdego profilu na swoim koncie, jeśli chcesz wymusić przesyłanie strumieniowe w wysokiej jakości. Możesz także utworzyć konto do przesyłania strumieniowego o niskiej lub średniej jakości do użytku na urządzeniach mobilnych, jeśli chcesz zaoszczędzić przepustowość.

Upewnij się, że połączenie internetowe jest wystarczająco szybkie

Netflix państwa że do przesyłania strumieniowego treści 4K wymagana jest „stała prędkość połączenia internetowego wynosząca 25 megabitów na sekundę lub więcej”. Możesz zobaczyć, jak radzi sobie Twoje połączenie internetowe, korzystając z własnego testu szybkości firmy, Fast.com (ale każda usługa testowania prędkości Internetu wystarczy).

Wieczorem, w godzinach szczytu transmisji, połączenie będzie działało najwolniej ze względu na zwiększone obciążenie sieci. Powinieneś przeprowadzić test w godzinach szczytu, aby upewnić się, że spełniasz wymagania 25 Mb, nawet w okresach intensywnego użytkowania.

Test szybkości połączenia internetowego Netflix.

Jeśli płacisz za mniej niż 25 Mb, możesz skontaktować się z dostawcą Internetu i zwiększyć prędkość swojego planu. Jest to coś, co Twój dostawca usług internetowych zwykle może wykonać zdalnie, więc nie musisz modernizować żadnego sprzętu ani planować wizyty technika.

Pamiętaj, że 25 Mb to absolutne minimum. Jeśli inne osoby w Twoim domu używają Internetu do oglądania filmów, grania w gry lub pobierania plików, może to wpłynąć na Twoją możliwość przesyłania strumieniowego z maksymalną jakością. Powinieneś zaktualizować swój plan internetowy, aby dostosować go do wzorców korzystania z rodziny lub gospodarstwa domowego.

Pamiętaj też, że Twoja sieć lokalna również może być winna – szczególnie jeśli korzystasz z Wi-Fi. Spróbuj zbliżyć się do routera i sprawdź, czy to rozwiąże problem. Aby uzyskać najlepsze wyniki, możesz użyć przewodowego połączenia Ethernet.

Upewnij się, że Twoja przeglądarka obsługuje 4K

Jeśli chcesz przesyłać strumieniowo Netflix w rozdzielczości 4K w przeglądarce, możesz to zrobić tylko w Microsoft Edge w systemie Windows 10. Potrzebujesz także procesora Intel Core siódmej lub lepszej generacji lub obsługiwane GPU NVIDIA.

Jeśli chcesz oglądać na zewnętrznym monitorze, musi on obsługiwać HDCP 2.2. Możesz także użyć Aplikacja Netflix ze sklepu Windows 10.

Logo Microsoft Edge.

Jeśli używasz komputera Mac, masz ograniczenie do 1080p w przeglądarce Safari w systemie macOS 10.10.3. Jeśli jednak naprawdę tego chcesz, możesz uruchomić system Windows na maszynie wirtualnej.

Jeśli używasz przeglądarki Chrome, Firefox lub Opera, w tej chwili utkniesz na 720p. Wynika to z zarządzania prawami cyfrowymi (DRM), a Netflix stara się zapobiec zgrywaniu lub udostępnianiu strumieni 4K w Internecie.

W przeszłości istniały rozszerzenia do przeglądarek Firefox i Chrome, które obiecały umożliwić strumieniowanie o wyższej jakości w tych przeglądarkach. Jednak te rozszerzenia zostały usunięte z odpowiednich sklepów. Należy zawsze uważać na takie rozszerzenia (szczególnie te z niewiarygodnych źródeł).

Upewnij się, że urządzenie do transmisji strumieniowej obsługuje 4K

Jeśli używasz dekodera do transmisji strumieniowej, takiego jak Apple TV, do oglądania Netflix, możesz upewnić się, że jest zgodny z 4K. Potrzebujesz Apple TV 4K, aby sprostać wymaganiom strumienia 4K i wysyłać Ultra HD do telewizora.

Chromecast Ultra obsługuje przesyłanie strumieniowe 4K, ale zwykły stary Chromecast nie może.

Apple TV 4K i pilot.

Zgodne urządzenia do przesyłania strumieniowego Roku obejmują Roku Premium i Streaming Stick +, ale nie tańszy Express. Pamiętaj, że jeśli chcesz podłączyć jeden z nich do telewizora, Twój telewizor musi obsługiwać HDMI 2.0 i być zgodny ze standardem HDCP 2.2.

Jeśli masz stosunkowo nowoczesny telewizor 4K, istnieje duża szansa, że ​​ma przyzwoitą wbudowaną aplikację Netflix, której możesz zamiast tego użyć. Niestety, wiele starszych telewizorów 4K może nie obsługiwać treści Netflix w Ultra HD – szczególnie tych wyprodukowanych przed 2014 rokiem.

Aby przesyłać strumieniowo Netflix w 4K za pośrednictwem smart TV, Twój telewizor musi mieć aplikację Netflix i dekoder HEVC do obsługi strumienia.

Wiele tańszych telewizorów 4K trafiło na rynek, więc nie jest to oczywiste, że Twój będzie mógł uzyskać dostęp do Netflix w 4K.

Trochę brak dekodera HEVC wymagane do wyświetlenia strumienia, co oznacza, że ​​musisz wybrać urządzenie do przesyłania strumieniowego, takie jak modele Apple TV, Chromecast lub Roku, które wymieniliśmy powyżej.

Czy oglądasz treści 4K?

Nie wszystko w Netflix jest dostępne w 4K. Twój telewizor może wykonać niezłą robotę w zakresie skalowania treści, aby wyglądał lepiej niż zwykły stary 1080p. Jeśli jednak oglądasz treści inne niż 4K na telewizorze 4K, zawsze będzie to wyglądać nieco miękko.

Serwis Netflix nie podaje w opisie jakości programu lub filmu, który zamierzasz obejrzeć. Wystarczy, że skrzyżujesz palce i zaczniesz grać. Jednak pod warunkiem, że płacisz za warstwę Premium i spełniasz wymagania sprzętowe, Netflix wyświetla treści 4K, gdy tylko jest to możliwe.

Jeśli chcesz oglądać zawartość 4K, uzyskaj dostęp do serwisu Netflix na telewizorze 4K, za pośrednictwem przeglądarki Microsoft Edge lub na urządzeniu do transmisji strumieniowej zgodnym z 4K, a następnie wybierz kategorię „4K”.

Możesz także wpisać „4K” lub „UHD” w polu wyszukiwania. Możesz także śledzić blogi, takie jak Raport HDlub skorzystaj z usługi bibliotecznej, takiej jak Co jest w serwisie Netflix, aby być na bieżąco z nowymi dodatkami.

Upewnij się, że Twój dostawca usług internetowych nie ogranicza przepustowości Netflix

Przesyłanie strumieniowe wideo wymaga bardzo dużej ilości danych, więc może obciążać infrastrukturę sieci. Aby temu przeciwdziałać, dostawcy usług internetowych (ISP) używają ograniczania przepustowości, znanego również jako kształtowanie ruchu.

Pomyśl o Internecie jako o szeregu kanałów, przez które przepływają Twoje dane. Zastanów się teraz, co by się stało, gdyby kanał zarezerwowany dla Netflix był węższy niż kanał zarezerwowany dla Facebooka.

Jest to zgodne z projektem, ponieważ ograniczenie rozmiaru kanału ogranicza ilość przesyłanych danych. Mniej danych oznacza mniejsze obciążenie sieci – sztuczka używana przez dostawców usług internetowych jako tani sposób na zwiększenie prędkości.

W 2019 roku badanie został przeprowadzony w tej sprawie na University of Massachusetts Amherst i Northeastern University. Okazało się, że chociaż większość dostawców usług internetowych nie ogranicza ruchu, to oni ograniczać ruch strumieniowy wideo na całym świecie. Jest to szczególnie powszechne w sieciach komórkowych.

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy usługodawca internetowy dławi Twoje połączenie. Najłatwiej jest uważać na oczywiste czerwone flagi. Możesz sprawdzić swoją szybkość, surfować po Internecie w kilku różnych witrynach lub spróbować pobrać kilka dużych plików.

Jeśli nie ma problemów z połączeniem innych niż wydajność Netflix, jest bardzo możliwe, że jest dławione.

Możesz skontaktować się bezpośrednio ze swoim dostawcą usług internetowych i spróbować zaradzić tej sytuacji. Możesz również użyć VPN, aby ukryć swój ruch przed dostawcą usług internetowych i skutecznie uniknąć dławienia.

Jeśli to nie zadziała, możesz przełączyć się do innego usługodawcy internetowego. Jeśli szukasz takiego, który dobrze współpracuje z Netflix, sprawdź Indeks szybkości dostawców usług internetowych Netflix.

Czasami po prostu trzeba być cierpliwym

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz strumieniować coś, może minąć trochę czasu, zanim strumień osiągnie optymalne ustawienie jakości. Aby skrócić czas ładowania, strumień o wyższej jakości zacznie się buforować w tle, podczas gdy strumień o niższej jakości będzie odtwarzany natychmiast.

Czasami wystarczy poczekać, aż Netflix nadrobi zaległości. Zawsze możesz spróbować wstrzymać zawartość i odczekać kilka sekund. Nawet jeśli w preferencjach profilu ustawiono jakość „Wysoka”, Netflix domyślnie ustawia niższą jakość na początku transmisji lub w okresach słabej łączności.

Na koniec, ponieważ jesteś oczywiście subskrybentem Netflix, nie daj się nabrać na oszustwo Netflix, które kręci się wokół!

x