Nowy bezprzewodowy standard: co to jest Amazon Sidewalk?

Udostępnij teraz w social media:

W Coroczne wydarzenie sprzętowe Amazon, firma ujawniła nowy bezprzewodowy standard Internetu rzeczy i urządzeń smarthome o nazwie Sidewalk. Chodnik obiecuje większy zasięg niż Wi-Fi i Bluetooth przy niższym zużyciu energii i złożoności niż 5G.

Co to jest Amazon Sidewalk?

Sidewalk to nowy bezprzewodowy standard, którego Amazon ma nadzieję, że smarthome i inne urządzenia IoT będą używać do komunikacji zamiast Bluetooth, Wi-Fi, 5G i wielu innych standardów. Problem z istniejącymi standardami to kwestia zasięgu, złożoności i zużycia energii.

Większość obecnych standardów bezprzewodowych nie nadaje zbyt daleko i zwykle ogranicza się do Twojego domu. Te, które mogą sięgać na duże odległości, są niezwykle skomplikowane w konfiguracji. Zużycie energii, zwłaszcza w przypadku urządzeń zasilanych bateriami, jest zawsze problemem.

Amazon twierdzi, że Sidewalk rozwiązuje te problemy. Opierając się na widmie o niskiej przepustowości 900 MHz, ma większy zasięg i lepszą penetrację budynku niż Wi-Fi i Bluetooth. Podobnie jak niektóre urządzenia Wi-Fi, Sidewalk tworzy sieci kratowe, aby zwiększyć tę odległość. 900 MHz korzysta również z niższego zużycia energii i mniejszej złożoności w porównaniu ze standardem komórkowym, takim jak 5G.

Ze standardem Sidewalk Amazon chce wynieść Twojego smarthome na zewnątrz, do reszty świata.

Niski pobór mocy, szerokie spektrum

Większość standardów bezprzewodowych używanych przez konsumentów nie ma dużego zasięgu. Wi-Fi, ZigBee i Z-Wave zazwyczaj docierają do wnętrza domu, a może ledwo na podwórko. A nawet wtedy często wymagają pewnego rodzaju repeaterów do pokrycia całego domu. Zasięg Bluetooth jest drastycznie krótszy, czasami mierzony w calach.

  Jak usunąć historię wyszukiwania w Eksploratorze plików w systemie Windows 10

Zaletą Wi-Fi, Z-Wave, ZigBee i Bluetooth jest to, że zwykle nie wymagają dużej mocy ani drogiego sprzętu do wykorzystania. Niektóre z nich poradzą sobie nawet na samym zasilaniu bateryjnym.
Inne główne standardy bezprzewodowe, z którymi spotykają się konsumenci, dotyczą telefonów komórkowych i tabletów – to jest LTE, a wkrótce także 5G.

Te dwa standardy mają znacznie większy zasięg niż Wi-Fi lub Z-Wave, ale mają swoją cenę. Sprzęt do nadawania jest niewiarygodnie drogi (posiadasz wieżę LTE?), Trudny w utrzymaniu i wymaga dużej mocy do działania. Na przykład nie nadaje się do Twojego podwórka.

Amazon’s Sidewalk ma na celu dotarcie do najlepszych z obu światów. Firma obiecuje standard będzie zużywał stosunkowo mało energii (mierzoną w latach żywotności baterii), ale jednocześnie sieć będzie miała znacznie szerszy zasięg niż Z-Wave czy ZigBee – do pół mili. Firma osiąga to, zmieniając nielicencjonowane pasmo 900 MHz.

Jeśli jesteś wystarczająco dorosły, być może korzystałeś już z urządzenia, które komunikowało się w paśmie 900 MHz – telefonów bezprzewodowych. Radiotelefony amatorskie, takie jak krótkofalówki, również używają tej samej częstotliwości, a to właśnie dlatego, że 900 MHz korzysta ze znacznego zasięgu i penetracji budynków oraz niskiego zużycia baterii.

Ale w przeciwieństwie do krótkofalówek lub telefonów bezprzewodowych, urządzenia Amazon Sidewalk utworzą sieć kratową, co z kolei jeszcze bardziej zwiększy ich zasięg. Firma wysłała już urządzenia testowe do pracowników i dysponując zaledwie 700 węzłami, sieć Sidewalk obejmowała większość obszaru Los Angeles Basin.

Urządzenia bezprzewodowe do użytku poza domem

Seria inteligentnych lamp pierścieniowych wzdłuż ścieżki chodnika.Oświetlenie Ring Smart wykorzystuje już widmo 900 MHz.

Możesz się zastanawiać „i co z tego?” w tym momencie. Czy potrzebujemy urządzeń bezprzewodowych, które sięgają poza dom? Amazon uważa, że ​​tak, i kilka przekonujących przypadków użycia. Czujnik kontaktowy obsługujący chodnik dotarłby do Twojej skrzynki pocztowej, na przykład, jeśli mieszkasz na dziewiątym piętrze kompleksu mieszkalnego.

  Jak zmienić tapetę Androida na podstawie pory dnia

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś wziąć Echo na zewnątrz, aby ugotować posiłek lub cieszyć się pogodą, możesz również szybko napotkać problemy z zasięgiem. Poza domem Wi-Fi jest bardzo nierówne. Dzięki wbudowanemu radiu 900 MHz Twoje echo może skontaktować się z kompatybilnym mostem, który następnie zapewnia dostęp do routera Wi-Fi.

Amazon ma już na rynku inny produkt, który robi coś podobnego: Inteligentne oświetlenie zewnętrzne Ring. Z zewnątrz wyglądają jak typowe światła na ścieżkach, które przyklejasz do chodnika prowadzącego do drzwi wejściowych. Ale są one zasilane przez smarthome, więc możesz sterować nimi za pomocą głosu lub aplikacji.

Ale, jak już ustaliliśmy, Wi-Fi nie jest niezawodną metodą połączenia dla urządzeń na twoim podwórku. Więc Ring Smart Lights nie łączy się bezpośrednio z Wi-Fi. Zamiast tego mają radia kompatybilne z 900 MHz. Instalujesz oświetlenie i most w swoim domu. Światła łączą się z mostkiem, a most łączy się z Twoją siecią W-Fi.

Podczas imprezy sprzętowej firma pokazała nadchodzący tracker dla zwierząt o nazwie Fetch. Wygląda bardzo podobnie do breloczka do kluczy i można go przyczepić do obroży zwierzęcia. Gdy urządzenie śledzące opuści wstępnie zdefiniowany obszar geofrontowany, otrzymasz powiadomienie. Teoretycznie możesz śledzić swojego zwierzaka, gdy napotyka urządzenia chodnikowe innych użytkowników.

Firmy takie jak Tile i Trackr od dawna obiecały sieć crowdsourcingową w celu znalezienia utraconych przedmiotów. Ale problemem zawsze był zasięg i mnóstwo urządzeń do podłączenia. Sidewalk przynajmniej rozwiązuje problem zasięgu i ma nadzieję, że przyspieszy adopcję lepiej niż jednofunkcyjne urządzenia śledzące.

Teraz Amazon musi po prostu nadać temu znaczenie

Tracker pobierania pierścieni w pętli.Funkcja Ring Fetch będzie korzystać z usługi Amazon Sidewalk do obsługi powiadomień.

  Jak wykonywać zrzuty ekranu aplikacji blokujących zrzuty ekranu w systemie Windows 10

W tym momencie wszystko to jest wielką, obiecującą obietnicą. Sieć kratowa, taka jak Sidewalk, jest tak dobra, jak liczba użytkowników, których może zażądać. Na przykład standard wątku wspierany przez Google ma kilka zalet w porównaniu z ZigBee i Z-Wave, ale nadal nie ujrzał światła dziennego. Więc to nie przyniesie nikomu nic dobrego – przynajmniej na razie.

Amazon tak mówi wyda SDK w przyszłym roku i teoretycznie każdy producent mógłby dołączyć do swojego produktu radio 900 MHz i użyć SDK do dodania kompatybilności z Sidewalk. Ale, jak Microsoft słynie z Windows Phone i aplikacje, to nie rozwiązuje problemu z kurczakiem i jajkiem. Producenci mogą nie chcieć budować urządzeń Sidewalk, chyba że konsumenci ich kupią. Ale bez atrakcyjnych gadżetów Sidewalk zainteresowanie konsumentów może nigdy nie wzrosnąć.

Amazon również będzie musiał przekonać konsumentów do bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę, że pasmo 900 MHz jest łatwe do przechwycenia (musi współpracować z amatorskimi radiami). Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest czyjaś krótkofalówka odbierająca sygnały z urządzenia Fetch.

Jeśli jednak Amazonowi uda się osiągnąć swoje cele, nasze smarthomy mogą wkrótce obejmować coś więcej niż tylko cztery ściany, w których żyjemy. Z takim rodzajem zasięgu i sieci kratowej, które proponuje, pewnego dnia możesz przeczytać o inteligentnych wioskach.

x