Oto, co musisz zrobić

Do niedawna przechowywanie kopii zapasowych konwersacji WhatsApp na koncie Google nie generowało żadnych opłat. Sytuacja jednak ulegnie zmianie, gdyż te backupy wkrótce zaczną obciążać dostępną przestrzeń dyskową w ramach Twojego konta Google.

Ta zmiana najbardziej odczują standardowi użytkownicy aplikacji WhatsApp. Jednakże nie ma powodów do niepokoju, służymy pomocą w zrozumieniu nadchodzących zmian i podpowiemy, jakie kroki podjąć, aby skutecznie zabezpieczyć swoje rozmowy z WhatsApp.

Kopie zapasowe WhatsApp obciążą przestrzeń Twojego konta Google

Firma Google poinformowała 14 listopada, że „kopie zapasowe aplikacji WhatsApp na Androidzie wkrótce zaczną być wliczane do limitu przestrzeni dyskowej w chmurze, podobnie jak to ma miejsce w przypadku kopii zapasowych WhatsApp na innych platformach mobilnych”.

Zmiana ta początkowo obejmie użytkowników wersji beta WhatsApp w grudniu 2023 roku, a następnie wszystkich użytkowników WhatsApp na Androidzie od początku roku 2024. Zatem, nadal masz możliwość bezpłatnego backupu swoich wiadomości WhatsApp na Dysku Google przez pewien czas.

Każdy użytkownik konta Google dysponuje 15 GB darmowej przestrzeni dyskowej, współdzielonej przez Dysk Google, Gmail i Zdjęcia Google. Jeśli regularnie wykonujesz kopie zapasowe danych ze swojego smartfona lub masz włączoną automatyczną synchronizację, prawdopodobnie już część tej przestrzeni jest wykorzystana.

Aby sprawdzić ilość dostępnego miejsca, uruchom aplikację Dysk Google na swoim urządzeniu i kliknij menu, oznaczone trzema poziomymi liniami. Jeżeli zużycie przekroczyło 75% całkowitej dostępnej przestrzeni, zalecamy podjęcie natychmiastowych działań naprawczych, opisanych poniżej.

Jak zabezpieczyć swoje rozmowy WhatsApp?

Istnieje kilka sposobów, aby uniknąć utraty konwersacji z WhatsApp. Wypróbuj poniższe rozwiązania:

1. Wykonaj kopię zapasową czatów WhatsApp przed zmianami

Do momentu, gdy zmiana obejmie wszystkich użytkowników WhatsApp, pozostało jeszcze trochę czasu, więc pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest wykonanie kopii zapasowej Twoich rozmów WhatsApp.

Aby to zrobić, uruchom aplikację WhatsApp, kliknij menu z trzema kropkami, wybierz opcję Ustawienia, a następnie Czaty i Kopia zapasowa czatu. Jeśli Twoje konto Google nie jest jeszcze powiązane z WhatsApp, kliknij Konto Google i zaloguj się. Po udanym połączeniu kliknij Utwórz kopię zapasową i poczekaj na zakończenie procesu.

2. Wyklucz filmy z kopii zapasowych WhatsApp

Pliki wideo zajmują znaczną część przestrzeni dyskowej, o wiele więcej niż zdjęcia i tekst łącznie. Aby uniknąć szybkiego wyczerpania się miejsca na Dysku Google po wejściu zmian w życie, możesz wyłączyć opcję „Dołącz filmy” w menu Kopia zapasowa czatu. Jeżeli posiadasz ważne filmy, rozważ zapisanie ich bezpośrednio na urządzeniu, zamiast przechowywać je w chmurze.

3. Zwolnij przestrzeń na koncie Google

Jeśli wolna przestrzeń na Twoim koncie Google jest ograniczona, nadszedł czas na usunięcie zbędnych plików. Najczęściej większość miejsca na Dysku Google zajmują Zdjęcia Google, więc warto zacząć właśnie od nich. Otwórz aplikację Zdjęcia Google, kliknij swoje zdjęcie profilowe, a następnie opcję Pamięć konta.

Tutaj zobaczysz swoje zdjęcia i filmy skategoryzowane według rozmiaru, takie jak Duże zdjęcia i filmy, Rozmyte zdjęcia czy Zrzuty ekranu. Będziesz mógł również sprawdzić, ile miejsca zajmuje każda kategoria. Przejrzyj je i usuń elementy, które nie są już potrzebne.

Jeżeli potrzebujesz bardziej szczegółowych wskazówek, możesz skorzystać z instrukcji, jak zwolnić miejsce na Dysku Google.

Nie czekaj, utwórz kopię zapasową WhatsApp już teraz

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, natychmiast wykonaj backup swoich rozmów WhatsApp. Google nie podało konkretnej daty, kiedy zmiana zacznie obowiązywać wszystkich użytkowników WhatsApp. Najlepiej jest więc podjąć działania zapobiegawcze, aby uniknąć utraty swoich konwersacji.

Po wprowadzeniu zmian, kopie zapasowe czatów WhatsApp będą wliczane do 15 GB darmowego miejsca na koncie Google. Aby uniknąć jego wyczerpania, zalecamy tworzenie kopii zapasowych jedynie raz w miesiącu i wykluczenie z nich plików wideo.