Oto, co musisz wiedzieć

Microsoft wypuścił Windows 7 w październiku 2009. Teraz, ponad dekadę później, przechodzi na emeryturę. Twoje komputery z systemem Windows 7 będą nadal działać, ale firma Microsoft nie wydaje już poprawek zabezpieczeń od 14 stycznia 2020 r.

Czy nadal mogę używać systemu Windows 7?

Windows 7 będzie działał normalnie, tak jak robi to Windows XP. Jeśli masz komputer z systemem Windows 7 lub Windows XP, możesz go używać 15 stycznia 2020 r., Tak samo jak 13 stycznia 2020 r. Firma Microsoft nie powstrzyma Cię przed korzystaniem z komputera. Możesz zobaczyć, jak niektóre nagi informują Cię, że „Twój komputer z systemem Windows 7 nie jest obsługiwany”, ale to wszystko.

Zalecamy unikanie korzystania z systemu Windows 7. Jeśli nadal korzystasz z tego systemu operacyjnego, teraz szczególnie ważne jest, aby mieć zainstalowane oprogramowanie zabezpieczające (np. Program antywirusowy) i podjąć kroki w celu zabezpieczenia komputera.

Więc jakie zmiany?

Teraz, gdy Microsoft ma ograniczone wsparcie, Windows 7 nie będzie już otrzymywać poprawek bezpieczeństwa. Innymi słowy, firma Microsoft nie udostępni żadnych nowych poprawek zabezpieczeń do witryny Windows Update.

Systemy Windows XP, Vista, 7, 8 i 10 są oparte na tej samej podstawowej architekturze. Często we wszystkich najnowszych wersjach systemu Windows znajdują się luki w zabezpieczeniach. Teraz, gdy atakujący znajdą taką lukę w zabezpieczeniach i Microsoft ją załatuje, poprawki te zostaną zastosowane tylko w Windows 8 i 10. Windows 7 nadal będzie miał otwartą lukę w zabezpieczeniach, o której wiedzą atakujący.

Wraz z zakończeniem oficjalnego wsparcia programiści otrzymają sygnał, że nie powinni nadal wspierać systemu Windows 7. Wiele przeglądarek internetowych i innych narzędzi programowych zaprzestało obsługi systemu Windows XP w swoich najnowszych wersjach. Windows 7 ostatecznie spotka ten sam los. Na razie Google twierdzi, że tak nadal obsługuj Chrome w systemie Windows 7 co najmniej do 15 lipca 2021 r.

Czy mogę jakoś uzyskać poprawki bezpieczeństwa?

Pobieranie aktualizacji z witryny Windows Update w systemie Windows 7.

Obsługa systemu Windows 7 nie została całkowicie zakończona. Firma Microsoft nadal będzie oferować „rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń”, ale tylko organizacjom, takim jak firmy i rządy – i tylko wtedy, gdy te organizacje będą płacić coraz większą opłatę. Ta opłata ma zachęcić organizacje do aktualizacji.

Jeśli jesteś użytkownikiem domowym, nie możesz dodatkowo płacić za aktualizacje zabezpieczeń. Wiele osób pytało nas, czy jest to opcja, ale Microsoft oferuje je tylko organizacjom.

Możliwe, że jeśli zostanie znaleziona szczególnie niebezpieczna luka w zabezpieczeniach, Microsoft i tak ją poprawi. Firma wypuściła łatkę na złą lukę w zabezpieczeniach w systemie Windows XP w 2019 roku. Niestety ta poprawka nie została dostarczona za pośrednictwem usługi Windows Update, więc trzeba było o niej usłyszeć przed pobraniem i zainstalowaniem jej ręcznie. Wiele systemów Windows XP w środowisku naturalnym jest nadal podatnych na ataki. Taka przyszłość czeka użytkowników Windows 7.

Czy to naprawdę będzie niebezpieczne?

Czy dalsze korzystanie z systemu Windows 7 jest niebezpieczne? To zależy. Prawdopodobnie nie będzie to zbyt niebezpieczne 15 stycznia 2020 r. Jednak w miarę upływu czasu będziesz używać wersji systemu Windows z coraz większą liczbą niezałatanych luk w zabezpieczeniach, o których wiedzą atakujący. W końcu przeglądarki i inne używane aplikacje przestaną obsługiwać Twój system operacyjny. Utkniesz przy używaniu nieaktualnych przeglądarek, a to jest szczególnie niebezpieczne. Bez poprawek zabezpieczeń przeglądarki złośliwa witryna mogłaby naruszyć system po otwarciu strony internetowej.

Internet jest niebezpiecznym miejscem, pełnym coraz bardziej wyrafinowanych ataków i zawsze zalecamy używanie aktualnego oprogramowania z najnowszymi poprawkami bezpieczeństwa. Zachęcamy do aktualizacji z Windows 7.

Czy oprogramowanie będzie nadal działać w systemie Windows 7?

Większość aplikacji będzie działać w systemie Windows 7 w najbliższej przyszłości. Ale spodziewaj się, że w ciągu najbliższych kilku lat aplikacje stopniowo przestaną działać.

Na przykład usługa gier Steam firmy Valve porzucone wsparcie dla Windows XP i Vista od 1 stycznia 2019 roku. Za kilka lat spodziewalibyśmy się, że Steam Drop obsługuje również Windows 7.

Niektóre aplikacje zrezygnowały już ze wsparcia systemu Windows 7. Na przykład pakiet Microsoft Office 2019 obsługuje tylko system Windows 10, a nie system Windows 7 lub 8.

Nadal mam komputer z systemem Windows 7, co powinienem zrobić?

Instalowanie systemu Windows 10 w systemie Windows 7.

Zalecamy uaktualnienie i zejście z systemu Windows 7. Może to oznaczać zainstalowanie nowego systemu operacyjnego na obecnym sprzęcie – lub możesz chcieć kupić nowy komputer.

Aby nadal korzystać z obecnego komputera, masz kilka opcji:

Uaktualnij do systemu Windows 10 za darmo: mimo że firma Microsoft nie reklamuje już oferty bezpłatnej aktualizacji, jest ona nadal dostępna. Możesz bezpłatnie uaktualnić komputer do systemu Windows 10, o ile jest na nim zainstalowany legalny, aktywowany system Windows 7 lub 8. Oto jak to wykorzystać. Nie wiemy, jak długo ta bezpłatna sztuczka aktualizacji będzie działać. Nadal działał od 13 stycznia 2020 r.
Zainstaluj Linuksa na swoim komputerze: Nie chcesz uaktualniać systemu do Windows 10? Zawsze możesz zainstalować dystrybucję Linuksa, taką jak Ubuntu. Jest bezpłatna, obsługuje najnowsze przeglądarki internetowe, takie jak Google Chrome i Firefox, i będzie nadal otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń przez długi czas. Jasne, brzmi to drastycznie – ale masz opcję, jeśli chcesz używać obsługiwanego systemu operacyjnego na swoim komputerze bez aktualizacji do systemu Windows 10.

Jeśli twój komputer zbyt długo się męczy, być może nadszedł czas, aby kupić nowy komputer. Jeśli nie aktualizowałeś swojego sprzętu w ciągu ostatnich siedmiu lat od wydania systemu Windows 8, przekonasz się, że nowoczesne komputery (zwłaszcza te z pamięcią półprzewodnikową) oferują znacznie lepszą wydajność i znacznie dłuższą żywotność baterii.

Nie oznacza to, że musisz kupić komputer z systemem Windows 10, jeśli go nie lubisz – Chromebooki, komputery Mac i iPady to doskonałe opcje dla wielu osób. Jednak cokolwiek robisz, zalecamy opuszczenie systemu Windows 7.

Ale ja potrzebuję Windows 7 do czegoś!

Windows 7 obsługuje komunikat o dacie zakończenia nagrania na pulpicie

Jeśli nadal potrzebujesz systemu Windows 7 do uruchamiania krytycznego oprogramowania lub sprzętu, który nie obsługuje nowoczesnych wersji systemu Windows, zalecamy ograniczenie korzystania z systemu Windows 7. Należy również upewnić się, że jest zainstalowane oprogramowanie zabezpieczające.

Na przykład, aby uruchomić oprogramowanie wymagające systemu Windows 7, można uruchomić system Windows 7 na maszynie wirtualnej w systemie Windows 10 lub innym systemie operacyjnym. Aby uruchomić sprzęt wymagający systemu Windows 7, możesz pozostawić system Windows 7 zainstalowany na komputerze podłączonym bezpośrednio do krytycznego urządzenia sprzętowego i używać innego komputera do czynności, które nie wymagają systemu Windows 7.

Jeśli to możliwe, możesz nawet „odciąć” swój system Windows 7. Zostawisz to offline i unikniesz podłączenia do sieci. Byłby odizolowany od ataków i nie mógł zostać złamany i skierowany przeciwko innym systemom w Twojej sieci. To poprawiłoby Twoje bezpieczeństwo w Internecie.

Windows 7 nadal działa, ale czas przejść dalej

Jeśli używasz systemu Windows 7, nadal możesz go używać. Heck, możesz nawet zainstalować system Windows 7 na nowym systemie. Windows Update nadal pobierze wszystkie poprawki wydane przez Microsoft przed zakończeniem wsparcia. 15 stycznia 2020 r. Wszystko będzie działać prawie tak samo, jak 13 stycznia 2020 r.

Ale Windows 7 to teraz nowy Windows XP i będzie coraz bardziej pełen znanych luk w zabezpieczeniach, podczas gdy programiści przestaną go wspierać. Czas na aktualizację.

x