Oto, co to znaczy być programistą Full Stack

Rozważasz karierę w programowaniu? Możesz stać się kluczową postacią w projektach informatycznych, zyskując wszechstronne umiejętności.

W sektorze IT obserwuje się trend polegający na poszukiwaniu przez firmy pracowników o szerokim spektrum kompetencji, zamiast wąskich specjalistów. Takie podejście pozwala na optymalizację kosztów, zarówno kapitałowych, jak i operacyjnych, co przekłada się na wyższą rentowność.

Co więcej, uniwersalni programiści, posiadający kompetencje zarówno w obszarze front-endu, jak i back-endu, są w stanie efektywnie zarządzać projektami, zapewniając ich zgodność z oczekiwaniami klientów.

Jeżeli jesteś programistą specjalizującym się w front-endzie lub back-endzie i dążysz do zwiększenia swojej wartości na rynku pracy, rozważ rozwój w kierunku programisty full-stack.

Zapraszam do lektury tego artykułu, który dostarczy Ci niezbędnej wiedzy, informacji o kursach oraz pewności siebie, potrzebnej do stania się wszechstronnym twórcą oprogramowania na potrzeby internetu, urządzeń mobilnych czy komputerów.

Kim jest programista Full Stack? 👩‍💻

Określenie „full stack developer” wywodzi się z koncepcji pełnego stosu technologicznego w informatyce. Pełny stos obejmuje całą strukturę i zakres działania danego oprogramowania. Programista, który jest w stanie samodzielnie zbudować funkcjonujące oprogramowanie, aplikację mobilną lub stronę internetową od podstaw, jest właśnie programistą full stack.

Aby lepiej zrozumieć tę ideę, rozważmy strukturę aplikacji internetowej czy mobilnej. Składa się ona z warstwy klienta i serwera. Po stronie klienta programista full stack odpowiada za tworzenie interfejsu użytkownika (UI), wrażeń użytkownika (UX), projektowanie grafiki, układ elementów, kolorystykę, umiejscowienie treści oraz interakcje użytkownika.

Z kolei po stronie serwera, jego zadaniem jest wdrażanie rozwiązań do obsługi danych z baz danych, gromadzenie danych z aplikacji klienckiej, zarządzanie bazą danych, wdrażanie aktualizacji aplikacji, rozwiązywanie problemów związanych z aktywnymi aplikacjami i wiele innych.

Zależnie od warstwy, w której działa programista, zmienia się także zestaw narzędzi i technologii. Programowanie front-end obejmuje takie technologie jak HTML, CSS, JavaScript, JSON, XML, Angular, React, GraphQL itp.

Z kolei programowanie back-end wykorzystuje PHP, ASP, C++, C#, Java, Python, Node.js, Express.js, REST, MongoDB, Azure, AWS, GCP itp.

Programista, który swobodnie porusza się we wszystkich wymienionych obszarach, jest właśnie cenionym specjalistą full stack.

Jak zostać programistą Full-Stack? 👩‍🏫

Decydując się na rozwój w kierunku full-stack, warto przeanalizować swoje dotychczasowe doświadczenie. Jeśli masz już za sobą doświadczenie jako programista front-end lub back-end, proces przejścia na full-stack będzie znacznie łatwiejszy.

Kluczowe jest zidentyfikowanie luk w wiedzy oraz uzupełnienie jej o nowe zagadnienia. Istotne jest również posiadanie odpowiednich umiejętności interpersonalnych, które pomogą Ci w tej roli.

Osoby zainteresowane mogą skorzystać z różnorodnych programów certyfikacyjnych. Dla doświadczonych programistów, kursy oparte na samodzielnej nauce są doskonałym rozwiązaniem.

Jednakże, osoby bez wcześniejszego doświadczenia w programowaniu mogą napotkać trudności w osiągnięciu poziomu full-stack.

Porównanie: Programista Full-Stack, Front-End i Back-End

Programiści na różnych poziomach specjalizacji różnią się przede wszystkim rolą w projektach informatycznych. Poniżej znajdziesz szczegółowe porównanie:

Programiści front-end

Specjaliści front-end są odpowiedzialni za interfejs użytkownika i wrażenia, jakie odnosi użytkownik podczas korzystania z aplikacji lub strony internetowej. Ich zadaniem jest tworzenie intuicyjnej nawigacji oraz atrakcyjnej oprawy wizualnej z użyciem HTML, CSS3 i JS. W tej roli kluczowe jest zmysł estetyczny.

Programista front-end może być zarówno projektantem, jak i programistą, lub skupiać się wyłącznie na aspekcie programistycznym. W drugim przypadku, programista front-end ściśle współpracuje z projektantem, aby opracować warstwę graficzną, motywy, kolory itp.

Programiści front-end zazwyczaj pracują samodzielnie, przekazując efekty swojej pracy kolejnym programistom w procesie wytwarzania oprogramowania. Zazwyczaj nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami. Ważne jest, że programiści front-end nie są w stanie samodzielnie stworzyć w pełni funkcjonalnej aplikacji lub strony internetowej.

Programiści back-end

Programiści back-end koncentrują się na tworzeniu warstwy serwerowej oraz zarządzaniu bazą danych. Muszą posiadać umiejętności programowania w językach takich jak PHP, Python czy Ruby, aby budować szkielet umożliwiający rozwój front-endu.

Programiści back-end muszą również znać systemy bazodanowe, takie jak SQL, MySQL, aby tworzyć bazy danych po stronie serwera, z których korzystają aplikacje lub strony internetowe. Podobnie jak programiści front-end, pracują nad wyznaczonymi zadaniami i przekazują je dalej w procesie tworzenia oprogramowania.

Podobnie jak w przypadku front-endu, programiści back-end nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami. Dodatkowo, do stworzenia funkcjonalnej aplikacji lub strony internetowej, potrzebują współpracy z innymi zespołami programistycznymi.

Programiści pełnego stosu

Programista full stack łączy umiejętności tworzenia zarówno front-endu, jak i back-endu. Odpowiada za prawidłowy przebieg całego procesu tworzenia oprogramowania.

Oprócz znajomości technologii front-end i back-end, powinien posiadać wiedzę z zakresu uczenia maszynowego, MYSQL i innych powiązanych obszarów.

Poza kompetencjami technicznymi, programista full-stack musi nauczyć się komunikacji z klientami i interesariuszami projektu. Ze względu na dogłębne zrozumienie procesu tworzenia oprogramowania, programista full-stack jest często wyznaczany do przedstawiania raportów.

W małych projektach, jeden lub dwóch programistów full-stack jest w stanie samodzielnie opracować całe oprogramowanie, z minimalnym wsparciem programistów front-end i back-end. Mogą jednak potrzebować wsparcia ze strony projektantów graficznych, copywriterów itp.

Umiejętności niezbędne dla programisty Full Stack 👩‍🔬

#1. Frameworki

Aby odnieść sukces jako programista full-stack, musisz mieć opanowane najpopularniejsze frameworki, takie jak React, Angular i Vue.js.

Zastanawiasz się, czym różni się React od Angulara? Zbadaj te dwie technologie!

#2. HTML i CSS

HTML i CSS to fundamentalne elementy programowania front-end. Solidne fundamenty w tych technologiach są obowiązkowe dla przyszłego programisty full-stack.

#3. JavaScript

JavaScript jest najpopularniejszym językiem programowania stosowanym zarówno w front-endzie, jak i back-endzie, dlatego każdy, kto aspiruje do roli programisty full-stack powinien go opanować.

#4. Systemy zarządzania bazami danych

Praca programisty full-stack wymaga umiejętności korzystania z systemów zarządzania bazami danych (DBMS), takich jak MySQL, SQL Server, PostgreSQL, Oracle Database oraz MongoDB. Zrozumienie działania tych systemów jest niezbędne.

#5. Kontrola wersji

Programista full-stack powinien wiedzieć, jak efektywnie zarządzać plikami projektu z wykorzystaniem systemów kontroli wersji, takich jak Git, Github i Subversion.

#6. Platformy hostingowe

Wdrożenie produktu w chmurze wymaga znajomości platform hostingowych, takich jak AWS, MS Azure, Google Cloud Platform i Heroku.

7. Umiejętności analityczne i rozwiązywanie problemów

Z biznesowego punktu widzenia, umiejętność analizy problemów i ich skutecznego rozwiązywania jest niezwykle cenna w tej roli.

#8. Testowanie

Testowanie jest kluczowym elementem procesu tworzenia oprogramowania, dlatego programista full-stack powinien mieć wiedzę na temat debugowania i testowania.

#9. API

Współczesne programowanie wykorzystuje interfejsy API. Programista full-stack musi umieć z nich korzystać i integrować je w swoich aplikacjach i stronach internetowych.

Zarobki programistów Full Stack 💲

Kolejnym argumentem przemawiającym za rozwojem w kierunku programisty full stack są zarobki. Według serwisu Indeed, średnie roczne wynagrodzenie programisty full-stack w Stanach Zjednoczonych wynosi 101 040 USD.

Dodając do tego kilka lat doświadczenia (3-5 lat), możesz liczyć na pensję rzędu 122 289 USD rocznie.

Pracując w firmach takich jak Wells Fargo, eBay czy Walmart, możesz zarobić jeszcze więcej, a także otrzymać dodatkowe premie finansowe, bogaty pakiet świadczeń zdrowotnych, emerytalnych i inne.

Dodatkowo, możesz realizować dodatkowe zlecenia, tworząc mniejsze aplikacje, gry czy strony internetowe, zwiększając swoje dochody.

Dla porównania, programista front-end może zarobić do 92 805 USD rocznie, a programista back-end około 95 082 USD rocznie.

Przejście na Full Stack: Zmiana Nastawienia

Chcąc rozwijać się jako programista full-stack, musisz rozwinąć pewne umiejętności interpersonalne, które pozwolą Ci na efektywne współdziałanie w nowej roli. Zmiany w nastawieniu są kluczowe.

Jako specjalista w konkretnej dziedzinie, pracujesz samodzielnie i przekazujesz wyniki swojej pracy kolejnym osobom w procesie wytwarzania oprogramowania. Programista full-stack musi współpracować z całym zespołem, wsparciem technicznym, klientami, interesariuszami i innymi.

Dlatego też, niezbędne jest zdobycie wprawy w następujących umiejętnościach:

  • Wielozadaniowość
  • Komunikacja
  • Ciekawość
  • Zarządzanie czasem
  • Praca w zespole i umiejętność przewodzenia zespołowi
  • Cierpliwość i chęć dzielenia się wiedzą
  • Kreatywne myślenie
  • Umiejętność zarządzania projektem
  • Dbałość o detale

Powyższe informacje stanowią solidną podstawę wiedzy, którą powinien posiadać przyszły programista full-stack.

Zasoby edukacyjne 📚

Kurs: Ostateczny Bootcamp tworzenia stron Full Stack 2022: Udemy

Ten kurs Udemy jest dedykowany osobom, które chcą zostać programistami full-stack, niezależnie od poziomu doświadczenia. Jest on kompleksowy i szczegółowy, dzięki czemu nawet początkujący programista może stać się ekspertem w dziedzinie kodowania.

Podczas kursu nauczysz się korzystać z najnowszych narzędzi i technologii wykorzystywanych przez czołowe firmy, takie jak Google, Instagram i Apple.

Dowiesz się, jak budować dowolne aplikacje, zarówno po stronie back-endu (Django, Wagtail, Postgres, Python), jak i front-endu (HTML, CSS, JavaScript).

Poznasz również najlepsze praktyki stosowane przez profesjonalnych programistów, co pozwoli Ci stać się niezależnym twórcą stron internetowych.

Kurs trwa 40 godzin i obejmuje 559 wykładów, 21 artykułów i 117 materiałów do pobrania. Dodatkowo otrzymasz pełny, dożywotni dostęp do materiałów, certyfikat oraz dostęp do nauki za pomocą telefonu i telewizji.

Bootcamp Full Stack Web Development 2022: Udemy

Ten kurs na Udemy uczy tworzenia stron internetowych z wykorzystaniem MERN STACK, czyli Node.js, REACT, MongoDB, JavaScript, HTML, CSS i innych technologii.

Poznasz nowoczesne technologie i frameworki, które są niezbędne do tworzenia stron i aplikacji internetowych w 2022 roku. Co ważne, nie potrzebujesz żadnego doświadczenia programistycznego ani kursów komputerowych, aby wziąć udział w tym kursie.

Oprócz podstawowych technologii, takich jak HTML, CSS i JavaScript, kurs obejmuje również zaawansowane zagadnienia, takie jak React, Node.js i MongoDB. Po jego ukończeniu będziesz mógł tworzyć zaawansowane strony i aplikacje internetowe.

Głównym celem tego programu jest przygotowanie Cię do roli eksperta w dziedzinie programowania full-stack lub założenia własnej firmy zajmującej się tworzeniem aplikacji. Kurs zawiera instrukcje krok po kroku i praktyczne przykłady, dzięki czemu nauka jest efektywna.

Kurs oferuje 76 godzin materiałów wideo na żądanie oraz 7 artykułów. Dodatkowo otrzymasz 150 materiałów do pobrania oraz dożywotni dostęp do materiałów. Kurs obejmuje zadania sprawdzające wiedzę oraz certyfikat po ukończeniu.

Certyfikat IBM Full Stack Software Developer Professional: Coursera

Certyfikat IBM Full Stack Software Developer na platformie Coursera to doskonały wybór dla osób, które chcą rozpocząć karierę w tworzeniu aplikacji. Pozwala na opanowanie programowania full-stack poprzez praktyczne projekty z użyciem HTML, Node.js, JavaScript, Python, Django, kontenerów, mikroserwisów itp.

Eksperci z IBM nauczą Cię, jak tworzyć aplikacje w chmurze, co pozwoli Ci ćwiczyć zdobyte umiejętności. Program składa się z części teoretycznej oraz praktycznych ćwiczeń, które podniosą Twoje kompetencje.

Uczestnicy otrzymają także wskazówki, jak wykorzystać narzędzia i technologie potrzebne do tworzenia, wdrażania, testowania, uruchamiania i zarządzania aplikacjami full-stack. Co więcej, po ukończeniu tego kursu, będziesz mógł wdrażać i skalować aplikacje za pomocą kontenerów, Kubernetes i funkcji bezserwerowych.

Kurs zajmuje około 3 godzin tygodniowo, a jego ukończenie trwa 14 miesięcy. Do udziału w kursie nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie. Jest to kurs w 100% oparty na samodzielnej nauce, co pozwala Ci dopasować tempo i czas nauki do własnych możliwości.

Full Stack Web Developer: Udacity

Program Udacity Nanodegree jest przeznaczony dla osób chcących stać się programistami full-stack. Uczy on, jak tworzyć zaawansowane i nowoczesne aplikacje internetowe niezbędne w codziennym funkcjonowaniu firm.

Celem programu jest przekazanie umiejętności projektowania interfejsów API i aplikacji opartych na bazach danych. Po jego ukończeniu będziesz w stanie projektować i rozwijać bazy danych, wdrażać internetowe interfejsy API oparte na bazach danych, zarządzać uwierzytelnianiem użytkowników i wiele innych.

Dodatkowo, nauczysz się korzystać z Docker i Kubernetes do wdrażania aplikacji internetowych opartych na Flask w chmurze. Program jest elastyczny i można go dostosować do własnego harmonogramu. Zawiera angażujące materiały i projekty oparte na realnych przykładach, które przygotowują do pracy w firmach technologicznych.

Do udziału w kursie wymagana jest podstawowa znajomość języka Python, doświadczenie z Github i kontrolą wersji oraz podstawy tworzenia stron internetowych w HTML, CSS i JS.

Podsumowanie 👩‍🎓

Teraz znasz wyzwania na drodze do zostania odnoszącym sukcesy programistą full-stack. Możesz skutecznie pokonać przeszkody, korzystając z zasobów edukacyjnych dostępnych online.

Poza szkoleniem w zakresie umiejętności technicznych i miękkich, ważne jest, aby dostosować swoje podejście do programowania.

Zostając programistą full-stack, zwiększasz swoje szanse na awans i zdobycie jednego z najwyższych stanowisk w firmie informatycznej, ponieważ posiadasz umiejętności i doświadczenie potrzebne do prowadzenia projektów rozwojowych we właściwym kierunku.

Możesz być także zainteresowany tematem inżyniera testów oprogramowania (SDET).


newsblog.pl