Pamiętasz BBSy? Oto, jak możesz dziś odwiedzić jeden z nich

W dzisiejszych czasach media społecznościowe przyciągają całą uwagę, ale Bulletin Board System (BBS), pozostałość po milszym, łagodniejszym okresie komunikacji komputerowej, wciąż istnieje. Każdy BBS jest własną społecznością w stylu retro z wiadomościami, grami tekstowymi i plikami, które można pobrać. I nadal możesz połączyć się z jednym dzisiaj.

Co to jest BBS?

Bulletin Board System (BBS) to komputerowa społeczność elektroniczna, w której jej członkowie mogą czytać i pisać wiadomości, grać w gry tekstowe i pobierać pliki. Pochodzą z 1978 w Chicago, a ich popularność osiągnęła szczyt około 1995 roku, gdy internet zaczął wchodzić do głównego nurtu.

W erze przedinternetowej większość BBS-ów była uruchamiana przez hobbystów na komputerach osobistych z modemami podłączonymi do telefonicznych linii telefonicznych. Zwykle tylko jedna osoba może dzwonić i korzystać z BBS na raz (chociaż istniały kilka wieloliniowych BBS).

Klasyczna grafika ANSI z lat 90. z The Cave BBS.

Obecnie, ponieważ telefoniczne linie telefoniczne są rzadkie, a my mamy Internet, większość BBS wykorzystuje rozszerzenie Protokół Telnet do połączeń (chociaż nadal istnieją niektóre BBS-y dial-up).

W USA były kiedyś dziesiątki tysięcy aktywnych BBSów. Jednak po upowszechnieniu się Internetu większość z nich przeszła do trybu offline, ale niektórzy przeszli do sieci. Obecnie liczba BBS rośnie z powodu rosnącej nostalgii za przeszłością. Plik Przewodnik Telnet BBS wymienia prawie 800 obecnie aktywnych BBSów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2016 roku.

Dlaczego warto korzystać z BBS dzisiaj?

Oczywiście, możesz po prostu wskoczyć na Twittera, Facebooka lub Reddita, aby znaleźć społeczność. Ale jeśli chcesz przeżyć przeszłość, powinieneś wypróbować BBS. Poniżej znajduje się tylko kilka powodów, dla których ludzie nadal ich używają.

Nostalgia

Nie ma konkretnych liczb, ale setki tysięcy ludzi mogło używać BBSów w latach 80-tych i 90-tych. Obecnie wiele osób ciepło wspomina swoje wczesne doświadczenia online (i być może dzieli się nimi ze swoimi dziećmi).

Wielu chciałoby ponownie przeżyć te czasy, więc udają się do nowoczesnego BBS. Niektórzy hobbyści używają nawet starych systemów komputerowych z rozszerzeniem specjalny adapter szeregowy do internetu zadzwonić do BBS.

Działanie gry BBS Door: Operacja: Overkill II, klasyczna gra drzwiowa BBS.

Wyjątkowe wrażenia z gier

Nawet w 2020 roku nadal istnieją pewne wrażenia z gier na BBS, których nie można uzyskać nigdzie indziej. Klasyczne gry drzwiowe BBS, lubić TradeWars 2002, Legenda o Czerwonym Smoku, Solar Realms Elite i Operation: Overkill II wciąż przyciągają legion graczy. To dowód na to, że wiele osób nadal cieszy się tekstową przyjemnością retrogaming BBS.

Scena tekstowa z gry drzwiowej BBS Podgrzewana gra TradeWars 2002 w akcji.

Unikalne grupy kulturowe

Każdy BBS to kieszeń kulturowa, która jest zwykle odizolowana od indeksowania Google lub wirusów z mediów społecznościowych. Nie możesz dostać się do BBS przez przeglądarkę internetową bez zalogowania się przez emulator terminala. Oznacza to, że ogólnie rzecz biorąc, nie można otworzyć zasobów BBS ze strony internetowej (chociaż istnieją wyjątki).

W rezultacie każdy BBS czuje się jak prywatny klub, który odzwierciedla osobowość administratora lub Sysop (operatora systemu). Każdy BBS to osobna społeczność. Ludzie zostawiają sobie nawzajem wiadomości, grają ze sobą w gry tekstowe i (teraz rzadziej) udostępniają pliki, które są dostępne tylko w tym konkretnym BBS.

Jak zadzwonić do BBS

Aby korzystać z nowoczesnego BBS Telnet przez Internet, potrzebny jest klient Telnet. Jest to program, który symuluje terminale komputerowe z przeszłości i łączy się z BBS.

Idealnie byłoby, gdybyś chciał klienta, który obsługuje pełny zestaw znaków IBM PC, abyś mógł to zobaczyć Grafika blokowa ANSI tak jak mają być widziane. Nie możesz się pomylić SyncTerm, który jest dostępny do bezpłatnego pobrania dla systemów Windows, Mac i Linux.

Po pobraniu SyncTerm uruchom go. Gdy zobaczysz puste okno „Katalog”, naciśnij Enter. Pojawi się wyskakujące okienko z pytaniem o nazwę BBS. Wpisujemy „The Cave BBS” (prowadzi je autor).

W

SyncTerm zapyta o „Typ połączenia”. Za pomocą klawiszy strzałek wybierz „Telnet”, a następnie naciśnij klawisz Enter. Kiedy prosi o adres, wpisujemy:

cavebbs.homeip.net

Wpisz adres BBS, do którego chcesz dołączyć, a następnie naciśnij Enter.

Następnie wybieramy „The Cave BBS” z listy katalogów za pomocą klawiszy strzałek i wciskamy Enter, aby się połączyć. Ekran stanie się czarny. Jeśli BBS jest dostępny, zobaczysz ekran podobny do pokazanego poniżej.

Ekran logowania Cave BBS w oknie SyncTERM.

Prawie każdy BBS wymaga zalogowania się na konto, zanim będzie można korzystać z systemu. W „The Cave” możesz je utworzyć za darmo. Po prostu wpisz „New” w polu „Login:”, a następnie naciśnij Enter.

Rodzaj

Zostaniesz zadany szereg pytań, aby utworzyć konto; naciśnij Enter po wpisaniu każdej odpowiedzi.

Na wielu BBSach zwyczajowo używa się fajnego aliasu, takiego jak Red Wolf, Nukemaster czy Blue Dragon. W „The Cave” nie musisz tak naprawdę wpisywać swojego prawdziwego imienia i nazwiska, daty urodzenia lub adresu, jeśli nie chcesz – to relikty z czasów dial-up. Jednak niektóre BBS są bardziej rygorystyczne ze swoimi zasadami.

Rejestracja konta dla

Dojdziesz do punktu, w którym musisz wpisać „wiadomość weryfikacyjną”. Jest to tradycja BBS, w której grzecznie prosisz o dostęp do systemu i mówisz Sysopowi, jak dowiedziałeś się o BBS.

Wpisz wiadomość, a następnie w nowym wierszu wpisz / s i naciśnij klawisz Enter, aby ją wysłać.

Komunikat weryfikacji i

Po zakończeniu rejestracji zobaczysz kilka ekranów statystyk, a następnie główne menu, takie jak pokazane poniżej. Menu zawiera wszystkie możliwe polecenia, które możesz wpisać, aby użyć BBS.

Aby wpisać polecenie, zwróć uwagę na żółty znak zachęty u dołu ekranu. Wpisz polecenie (na przykład C, aby odwiedzić obszar czatu), a następnie naciśnij klawisz Enter. Ogólnie menu są hierarchiczne. Tak więc, jeśli naciśniesz literę i wejdziesz do nowego menu, prawie zawsze możesz cofnąć się o jeden poziom, naciskając Q, aby wyjść.

Jeśli jesteś tu głównie dla gier, wpisz kropkę (.), A następnie naciśnij Enter, aby je sprawdzić. Jeśli chcesz przeczytać wiadomości pozostawione przez innych, naciśnij N, aby przejrzeć wszystkie pod-fora dyskusyjne w poszukiwaniu nowych wiadomości.

Możesz dowolnie eksplorować system. Cave BBS ma cztery węzły, co oznacza, że ​​cztery osoby mogą jednocześnie łączyć się i korzystać z systemu. Każda osoba ma również (hojny) dzienny limit czasu. Jest to również relikt ery dial-up – zostaniesz przekroczony, jeśli Twoje konto będzie nieaktywne zbyt długo.

Typowe polecenia BBS

Każda platforma oprogramowania BBS ma różne polecenia, których możesz użyć. W Cave BBS działa oprogramowanie o nazwie Synchronet, który jest skonfigurowany do używania starszej wersji Styl z IV wojny światowej menu.

Poniżej znajduje się kilka typowych poleceń, które pomogą Ci się poruszać:

? (znak zapytania): Zobacz główne menu BBS, które zawiera listę poleceń.
. (kropka): dostęp do menu gier drzwiowych online.
N: Automatyczne skanowanie w poszukiwaniu nowych wiadomości na wszystkich tablicach podrzędnych wiadomości (podrzędnych).
* (gwiazdka): Zobacz listę tablic podrzędnych wiadomości.
– i + (znaki minus i plus): Poruszanie się między tablicami wiadomości.
[ ] (nawiasy): przełączanie między subwooferami lokalnymi i sieciowymi.
S: Przeczytaj wiadomości na bieżącej płycie dodatkowej.
P: Opublikuj wiadomość na bieżącej tablicy podrzędnej.
E: Przeczytaj lub wyślij e-mail.
C: Odwiedź obszar czatu, aby porozmawiać z ludźmi w innych węzłach.
T: Przejdź do sekcji przesyłania (pobierania) plików.
CTRL-U: zobacz, kto jeszcze jest podłączony do BBS.
P: Zamknij i wróć do poprzedniego menu.
O: Wyloguj się i odłącz od systemu.

Kiedy skończysz używać BBS, wpisz O w menu głównym, a następnie naciśnij Enter, aby się rozłączyć. Przy następnym połączeniu wpisz nazwę użytkownika i hasło utworzone wcześniej w monicie logowania zamiast „Nowy”.

Inne popularne BBS do odwiedzenia

Główne menu Heatwave BBS.

Jaskinia to nie jedyny BBS. Możesz przeglądać listę prawie 800 systemów na Przewodnik Telnet BBS. Oto kilka dobrze znanych BBSów i ich adresów Telnet, więc możesz je sprawdzić:

Poziom 29 (bbs.fozztexx.com)
Cząsteczki! BBS (cząstekbbs.dyndns.org:6400)
Heatwave (heatwave.ddns.net:9640)
Czarna flaga (blackflag.acid.org)
A80’s Apple II BBS (a80sappleiibbs.ddns.net:6502)
The Keep (thekeep.net)

Ogólnie rzecz biorąc, każdy system nauczy Cię, jak korzystać z własnych komunikatów i menu. Podczas eksploracji pamiętaj, że każdy BBS istnieje tylko dlatego, że Sysop poświęca swój czas i komputer, aby działał. Jeśli jesteś zawsze uprzejmy dla miejscowych i przestrzegasz zasad systemu, będziesz się dobrze bawić BBSing!

x