Photoshopped czy nie? Trzy sposoby na sprawdzenie, czy obraz jest prawdziwy, czy fałszywy

Żyjemy w świecie, w którym każdy ma smartfon reklamujący aparat. Dzieci uczą się fotografować od najmłodszych lat, a wraz z wiekiem uczą się również obsługi programu Photoshop. Photoshop był kiedyś wyrafinowanym narzędziem do edycji obrazu, nadal szeroko używanym przez projektantów. Dziś stał się zarówno czasownikiem, jak i narzędziem do wymyślania cudów i wyglądania bardziej atrakcyjnie na zdjęciach. Mówiąc wprost, istnieje wiele fałszywych zdjęć, a Photoshop jest narzędziem używanym do ich tworzenia. Podano kilka rzeczy; zdjęcia w magazynach są zawsze poddawane obróbce w Photoshopie. Są jaśniejsze lub ciemniejsze, aby pasowały do ​​ich celu wśród innych zmian, ale jak rozpoznać, czy zdjęcie zostało zmodyfikowane, jeśli nie ma go w magazynie? Oto trzy bardzo proste sposoby sprawdzenia integralności zdjęcia.

1. Kontrola wizualna

Możesz pomyśleć, że oszuści Photoshopowi mogą udoskonalić swoją grę, ale często pojawiają się wizualne oznaki, że zdjęcie zostało zmanipulowane. Nawet słynne magazyny drukowane znalazły się pod ostrzałem z powodu tak rażących zdjęć ze sklepu z brakującymi lub dodatkowymi kończynami. To dowodzi jednej rzeczy; jeśli wiesz, czego szukać, prosta inspekcja wizualna wiele Ci powie o tym, jak „prawdziwe” jest zdjęcie.

za. Zakrzywione i zginane powierzchnie

Zakrzywienie lub załamanie światła, kiedy jest naturalne, daje nam wspaniałe rzeczy, takie jak ten krwawy księżyc, który mieliśmy zaledwie kilka dni temu. Kiedy nie jest to naturalne, otrzymujemy naprawdę oczywiste korzyści. Spójrz na tło, w którym podejrzewasz, że w akcji jest coś nieczystego. Krzywa w drewnianym panelu poniżej jest bardzo widoczna i martwa. Gdyby zdjęcie było gorszej jakości, byłoby znacznie bardziej ziarniste, gdyby narzędzie zostało użyte do wypchnięcia lub wyskoczenia czegoś.

Płaskie powierzchnie z reguły nie wyginają się, aby dopasować się do krzywizny jakiegokolwiek ciała. Światło może zakrzywić się wokół obiektu (znowu Krwawego Księżyca), ale sam obiekt się nie ugnie.

zakrzywiony Photoshop

Źródło: ten obraz pochodzi z posta na Reddicie, nie ma linku do. Osobiście zredagowaliśmy go, aby chronić tożsamość jednostki. Nie wprowadzono żadnych innych ulepszeń.

b. Shifting Light

Wspomnieliśmy wcześniej, że zdjęcia w Photoshopie w czasopismach są bardzo częste, co zwykle oznacza, że ​​modele wyglądają bardziej atrakcyjnie, ale zwykłe zdjęcia mebli są również przerabiane w Photoshopie, aby były ciemniejsze lub jaśniejsze. Osiąga się to za pomocą filtrów kolorowych wśród innych rzeczy. Ta technika jest również używana w edycji wideo, ale kiedy idzie źle, uzyskujesz efekty wizualne, takie jak w The Walking Dead Season 2 (ten z farmą), gdzie światło zmienia się, aby odbijać zmierzch i świt, ale kierunek słońca pozostaje taki sam. Na zdjęciach różnica jest wyraźniejsza. Poniższy obraz tak bardzo podkreśla produkt, że nie uwzględnia tła, które pokazuje, że jest oczywiście zachód słońca, a światło powinno być znacznie słabsze. Produkt tak źle wyskakuje z obrazu, że można powiedzieć, że to dwa obrazy połączone w jeden.

ulepszony-buzz-30006-1386782198-50

Źródło: Buzzfeed

do. Utrata jakości

Niektórzy artyści amatorzy Photoshopa są mądrzy i głupi. Wiedzą, że wykonali niezłą robotę, wiedzą, że to oczywiste i wiedzą, że nadal mogą Cię oszukać, obniżając jakość zdjęć. Będziesz wtedy oszukiwać swój umysł, by powiedzieć „ Nie, człowieku ”, kwestionując legalność zdjęcia i obwiniając je o słabe oświetlenie lub aparat o niskiej jakości. Rozważ to; Aparaty telefoniczne są dziś absurdalnie wydajne, są wyposażone w lampę błyskową, tryb nocny i ukryte funkcje do aktywacji sygnału nietoperza. Jak złe może być zdjęcie?

Innym znakiem rozpoznawczym sfałszowanego zdjęcia jest to, że gdy stosowana jest technika obniżonej jakości, można zauważyć, że jakość nie jest zmniejszana równomiernie. Obszary, które zostały poddane obróbce w Photoshopie, przez większość czasu będą miały niższą jakość.

re. Trochę zdrowego rozsądku

Niektóre rzeczy są po prostu oczywiste; pływające kończyny, kończyny ducha, zbyt wiele rąk, zbyt wiele nóg, brakujące ręce i / lub nogi. Czasami wystarczy pobieżne spojrzenie i zdrowy rozsądek, aby stwierdzić, że zdjęcie nie jest oryginalne. Jedną z najpopularniejszych porażek jest Victoria Secret, która nie całkiem pozbyła się / włożyła torebkę do ręki modelki.

Photoshop-błędy-zwycięstwa-tajemnica

Źródło: BoredPanda

2. Aplikacje internetowe

Właśnie wspomnieliśmy, jak niesamowicie potężne stały się aparaty w naszych telefonach, a ta moc nie oznacza tylko ostrzejszych obrazów. Oznacza to również, że aparat przechwytuje znacznie więcej informacji niż dziesięć lat temu. Ta informacja to świetny sposób na stwierdzenie, czy obraz został zmieniony, czy nie. Istnieją aplikacje internetowe, które właśnie to robią, a oto dwie popularne.

za. FotoForensics

Ta witryna wykorzystuje technikę zwaną analizą poziomu błędów. Wykonuje dobrą robotę, wyjaśniając technikę i na co zwrócić uwagę, próbując określić, czy zdjęcie jest prawdziwe, czy nie na swojej stronie. Zaletą tej usługi jest to, że nie opiera się na obrazach RAW i ich metadanych do jej weryfikacji. Przeprowadziliśmy test na celowo spreparowanym obrazie. Wyniki ELA znajdują się poniżej i możesz odwiedzić stronę analizy tutaj.

Był to obraz biżuterii i użyłem Photoshopa, aby wyglądał jaśniej i bardziej błyszcząco. Dzięki analizie ELA widać, że niektóre części są oczywiście jaśniejsze niż inne.

Analiza FotoForensics

Odwiedź FotoForensics

b. Izitru

To trochę inny sposób uwierzytelniania zdjęcia. Opiera się między innymi na danych Meta i przekazuje obraz przez sześć różnych testów. Na koniec wystawia certyfikat autentyczności. Nie wskazuje, gdzie mogły zostać wprowadzone jakiekolwiek zmiany, więc jeśli szukasz złych efektów Photoshopa, możesz być rozczarowany. Możesz sprawdzić wyniki naszego przetworzonego obrazu tutaj.

Odwiedź Izitru

3. Odwrotne wyszukiwanie Google

To nie tyle sposób na sprawdzenie, czy obraz został poddany obróbce w Photoshopie, ile na znalezienie oryginalnego źródła. Może pomóc ci dostrzec oczywiste manipulacje, takie jak facet stojący przed Machu Picchu, z wyjątkiem zdjęcia Machu Picchu pochodzącego z witryny turystycznej. Pomaga w uwierzytelnianiu obrazów znalezionych w wirusowych historiach na Twoim kanale na Facebooku. Jest to jedna z najsłabszych form uwierzytelniania obrazu w odniesieniu do manipulacji w Photoshopie, ale jest to świetny sposób, aby dowiedzieć się, czy ktoś ukradł zdjęcie i opublikował je jako własne.

x