Przewodnik dla początkujących po menedżerze okien Xmonad

Xmonad to dynamiczny menedżer okien kafelkowych dla X11. Działa w systemie Linux i innych systemach operacyjnych typu Unix. Jest to ulubiony element społeczności programistów, ponieważ jest minimalny, ma dziesiątki doskonałych funkcji i obsługuje ogromną bibliotekę rozszerzeń. Oto jak skonfigurować Xmonad w systemie Linux.

Zainstaluj Xmonad w systemie Linux

Menedżer okien Xmonad jest jednym z najstarszych na całym Linuksie. W rezultacie instalacja w różnych dystrybucjach jest łatwa. W tej części przewodnika pokażemy dokładnie, jak zainstalować menedżera okien Xmonad w systemie Linux.

Aby rozpocząć instalację, uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia opisanymi poniżej, które odpowiadają używanemu systemowi Linux.

Ubuntu

Użytkownicy Ubuntu chcący zdobyć menedżera okien Xmonad będą musieli najpierw włączyć repozytorium oprogramowania „Universe”. Aby to zrobić, użyj następujących add-apt-repository dowództwo.

sudo add-apt-repository universe

Po dodaniu repozytorium oprogramowania „Universe” musisz uruchomić aktualizacja polecenie odświeżenia źródeł oprogramowania Ubuntu.

sudo apt update

Śledząc aktualizacja polecenie, użyj Trafny menedżer pakietów, aby załadować najnowszą wersję menedżera okien Xmonad na komputerze z systemem Ubuntu Linux.

sudo apt install xmonad dmenu feh

Debian

Aby zainstalować Xmonad w systemie Debian Linux, użyj Apt-get polecenie poniżej w oknie terminala.

sudo apt-get install xmonad dmenu feh

Arch Linux

W Arch Linux menedżer okien Xmonad jest dostępny dla użytkowników w repozytorium oprogramowania „Społeczność”. Upewnij się, że masz włączoną opcję „Społeczność”. Następnie użyj Pacman menedżer pakietów, aby zainstalować Xmonad.

sudo pacman -S xmonad dmenu feh

Fedora

Użytkownicy Fedory Linux mogą zainstalować najnowszą wersję Xmonada za pośrednictwem Dnf menedżer pakietów.

sudo dnf install xmonad dmenu feh

OpenSUSE

W systemie OpenSUSE Linux menedżera okien Xmonad można zainstalować w następujący sposób Zypper dowództwo.

sudo zypper install xmonad dmenu feh

Ogólny Linux

Kod źródłowy Xmonada jest dostępny bezpłatnie na ich stronie internetowej. Jeśli używasz mniej znanego systemu operacyjnego Linux i chcesz uruchomić Xmonada, przejdź na tę stronę tutaj nauczyć się, co robić.

Logowanie do Xmonada

Dostęp do Xmonada można uzyskać z ekranu logowania podczas sesji, podobnie jak w każdym innym menedżerze okien lub środowisku pulpitu. Aby załadować Xmonad, wyloguj się z bieżącego środowiska pulpitu i wróć do ekranu logowania.

Po wyświetleniu ekranu logowania zlokalizuj obszar sesji. Obszar sesji może powiedzieć „Sesje” lub być ekwipunkiem lub ikoną. W obszarze sesji znajdź „Xmonad” i kliknij go myszą, aby poinformować komputer z systemem Linux, aby załadował Xmonad.

Po zalogowaniu się do Xmonad zobaczysz czarny ekran z komunikatem, który wyskakuje na ekranie. Ten komunikat zawiera skrót klawiaturowy do uruchomienia terminala (Ctrl + Shift + Enter). Naciśnij, ponieważ konieczne jest skonfigurowanie Xmonada w następnej części przewodnika.

Konfigurowanie Xmonada

Xmonad musi być skonfigurowany do poprawnego działania. Aby go skonfigurować, musisz wygenerować plik konfiguracyjny. Aby to zrobić, przejdź do terminala i użyj wget Pobierz polecenie, aby pobrać domyślny plik konfiguracyjny na komputer z systemem Linux.

wget https://pastebin.com/raw/zbLbxqst -O xmonad.hs

Po pobraniu domyślnego pliku konfiguracyjnego Xmonad przenieś go do folderu „Xmonad”. Nie martw się, jeśli w folderze znajduje się już plik „xmonad.hs”, ponieważ prawdopodobnie nie jest tak skomplikowany ani z włączoną tyloma funkcjami.

mv xmonad.hs ~/.xmonad/

Gdy plik znajdzie się w folderze „.xmonad”, ponownie załaduj konfigurację do menedżera okien Xmonad, naciskając Ctrl + Q.

Korzystanie z Xmonad

Xmonad to menedżer okien kafelkowych, który jest w dużej mierze oparty na skrótach klawiaturowych. Oto podstawowe skróty klawiaturowe, które pomogą Ci poruszać się po systemie.

  • Lewy Alt + P: otwiera Dmenu, którego można użyć do szybkiego uruchamiania aplikacji.
  • Lewy Alt + Shift + Q: wylogowuje się z systemu Xmonad.
  • Lewy Alt + Shift + C: zabija aktualnie zaznaczone okno.
  • Lewy Alt + spacja: obracaj okna przez różne układy płytek.
  • Lewy Alt + J: przejdź do następnego okna.
  • Lewy Alt + K: przejście do poprzedniego okna.
  • Lewy Alt + wiersz liczb (1-0): przełączanie między obszarami roboczymi.

Dzięki nauczeniu się tych skrótów klawiaturowych Xmonad będzie bardzo łatwy w użyciu. Jeśli chcesz poznać jeszcze więcej skrótów, sprawdź oficjalną stronę internetową Xmonad tutaj.

Ustawianie tapety Xmonad

Xmonad zaczyna się od pustej tapety. Jeśli chcesz ustawić tapetę, musisz postępować zgodnie z instrukcjami poniżej.

Najpierw utwórz plik o nazwie „xmonad-wallpaper-set”. Jest to plik skryptu, który zostanie umieszczony w „/ usr / bin, /”, który obsłuży ustawienie twojej tapety. Używając dotknąć polecenie, utwórz nowy plik.

Uwaga: „xmonad-wallpaper-set” jest już skonfigurowany w pliku „xmonad.hs”, więc nie trzeba go majstrować, aby ustawić tapetę.

touch xmonad-wallpaper-set

Następnie użyj Echo polecenie, aby dodać „shebang” na górze pliku skryptu.

echo '#!/bin/bash' >> xmonad-wallpaper-set

Po dodaniu „shebang” utwórz nową linię w pliku.

echo ' ' >> xmonad-wallpaper-set

Dodaj polecenie, które automatycznie ustawi tapetę.

echo 'feh --bg-scale ~/wallpaper.*' >> xmonad-wallpaper-set

Zaktualizuj uprawnienia do pliku za pomocą:

sudo chmod +x xmonad-wallpaper-set

Umieść plik w katalogu „/ usr / bin /” za pomocą mv dowództwo.

sudo mv xmonad-wallpaper-set /usr/bin/

Gdy skrypt „xmonad-wallpaper-set” znajdzie się w katalogu „/ usr / bin /”, ciężka praca jest wykonywana. Teraz naciśnij Lewy Alt + P aby otworzyć Dmenu. Następnie uruchom Firefox (lub inną przeglądarkę) i pobierz swoją ulubioną tapetę.

Upewnij się, że plik jest w formacie PNG, JPG lub JPEG i zapisz go w katalogu domowym jako „wallpaper.png”, „wallpaper.jpg” lub „wallpaper.jpeg”.

Ostrzeżenie: w katalogu domowym nie ma wielu plików o nazwie „tapeta”. Tylko jeden na raz!

Po zakończeniu pobierania tapety naciśnij Lewy Alt + Q zastosować go do systemu.

Więcej informacji o Xmonad

Jest tak wiele rzeczy, które możesz zrobić za pomocą menedżera okien kafelkowych Xmonad. W tym samouczku zarysowaliśmy tylko powierzchnię. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Xmonad, odwiedź stronę internetową tutaj.

x