Udostępnij teraz w social media:

Skuteczne zniesienie przez FCC prawnie skodyfikowanej neutralności sieci jest bardzo skazane na zagładę i mrok. Jednak wraz z przeciwnościami losowymi pojawiają się innowacje, a zdecentralizowana sieć internetowa jest koncepcją infrastruktury internetowej, która może pomóc ludziom w zachowaniu ich praw cyfrowych. Dzisiaj wyjaśnimy to w pełni, a także zaprezentujemy 4 najlepsze sieci VPN do przywracania neutralności sieci.

W związku z zagrożeniem neutralności sieci w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, coraz więcej osób szuka alternatyw, które utrzymają Internet otwarty i bezpłatny. Wysiłki takie jak decentralizacja i zdecentralizowana sieć mają na celu wypchnięcie treści do cyfrowego świata, który nie jest kontrolowany przez żaden scentralizowany organ. Dostawcy usług internetowych lub agencje rządowe nie mogą decydować o tym, jakie informacje widzisz ani o tym, jak szybko są one dostarczane w zdecentralizowanej sieci, dzięki czemu każdy może korzystać z nieocenzurowanego, całkowicie neutralnego internetu bez względu na to, gdzie mieszka.

Dzisiaj przyjrzymy się, czym jest zdecentralizowana sieć, jak działa i jak może pomóc w zachowaniu neutralności sieci.

30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Problemy z centralizacją

Obecne protokoły komunikacji internetowej działają prawie tak samo, jak najwcześniejsza wersja Internetu. Dane są przechowywane na serwerach, użytkownicy żądają ich fragmentów, a następnie są wyświetlane w przeglądarce – całkiem proste. Istnieją jednak wyjątki od tej konfiguracji, w szczególności rzeczy takie jak torrenty, technologia chmury i łańcuchy bloków, ale zdecydowana większość ruchu w sieci jest dostarczana przy użyciu tej relacji jeden do jednego. Chcesz obejrzeć film Netflix? Przesyłaj strumieniowo z serwerów, które obsługują, to twoja jedyna opcja.

Zainteresowania wielkiego biznesu

Wczesny internet był w rzeczywistości zdecentralizowany. Korzystał z siatki węzłów, która pingowała informacje tam iz powrotem z niewiarygodnie dużą prędkością, bez konieczności posiadania centralnego autorytetu. Gdy Internet się utrzymał, a firmy zaczęły się angażować, grupy interesu zaczęły gryźć małe kąty z tej rozproszonej sieci. Te kąski rosły, aż nagle większość sieci była własnością i była zarządzana przez potężne firmy.

W tym miejscu zaczyna się pojawiać problem centralizacji. Google jest prawdopodobnie największą firmą internetową na świecie. Jeśli Google zdecyduje, że wszystkie wyszukiwania hasła „ciasto rabarbarowe” powinny zostać zablokowane, na przykład nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Nagle nikt nie może znaleźć przepisów na ciasto rabarbarowe, chyba że przejdzie do wyszukiwarki, która nie polega na serwerach Google. To samo dotyczy każdej dużej firmy internetowej. Nie możesz publikować postów na Facebooku lub Twitterze bez korzystania z serwerów, które posiadają, kontrolują i zarządzają.

Naturalne rozszerzenie tego scentralizowanego modelu jest dość przerażające. W miarę jak firmy internetowe stają się większe i zyskują większy wpływ, mogą kontrolować większe fragmenty Internetu, wpływając na miliony nowych użytkowników. Nawet jeśli twierdzą, że są „dla ludzi”, jedynym zainteresowaniem, które ich napędza, jest utrzymanie ich mocy i źródeł dochodów. Widzieliśmy przykłady tego z umowami zawieranymi na poziomie korporacyjnym, wypychającymi niektóre usługi nad inne, ponieważ pieniądze zmieniły ręce.

Dostawcy usług internetowych jako strażnicy

Centralizacja staje się naprawdę trudna, jeśli spojrzeć na dostęp do Internetu jako całości. Co robisz po przeprowadzce do nowego mieszkania? Dzwonisz do dostawcy usług internetowych (ISP) i zakładasz konto. Dostawcy usług internetowych kontrolują cały dostęp do sieci, ponieważ obsługują linie przesyłające dane. Łączysz się przez ich serwery za każdym razem, gdy uzyskujesz dostęp do sieci, bez względu na to, jaką stronę odwiedzasz i jakiego urządzenia używasz.

Ta niesamowita ilość mocy była do tej pory kontrolowana przez przepisy rządowe. Do niedawna dostawcy usług internetowych w USA byli zobowiązani do świadczenia usługi jako narzędzie użyteczności publicznej. Nie mogli kształtować ruchu ani wybierać odwiedzanych witryn, ponieważ obowiązywały przepisy dotyczące neutralności sieci. Porzućcie te przepisy, a scentralizowani strażnicy ISP mogą zrobić wszystko, co chcą.

Decentralizacja i neutralność sieci

Im bardziej neutralna jest sieć niszczenia, tym więcej mówi się o decentralizacji. To nie jest dokładnie magiczna kula dla wszystkich problemów związanych z neutralnością, ale to świetny początek dla zapewnienia bezpłatnego i otwartego dostępu do informacji, które nie są kształtowane przez jeden byt. Dzięki zdecentralizowanemu internetowi dobre usługi wspierają się na szczycie, ponieważ są dobre, a nie dlatego, że tak twierdzi twój dostawca usług internetowych lub Google.

Sprawdź -   Jak naprawić brak dźwięku na telewizorze podczas przesyłania do Chromecasta z Chrome

Pojęcie decentralizacji

Kiedy mówimy o decentralizacji, mamy na myśli właśnie to: tworzenie czegoś, co nie zależy od jednego centrum. W końcu decentralizacja nie ogranicza się do technologii. Niemal każda złożona działalność, która wymaga działania pojedynczych osób lub pojedynczych elementów, może zostać zdecentralizowana. Zdecentralizowany rząd odsunąłby władzę od senatów lub prezydentów, dając na przykład kontrolę szerszym i mniejszym grupom. Zdecentralizowane ciało ludzkie mogłoby teoretycznie przetrwać nawet bez wielu narządów, ponieważ żadna pojedyncza funkcja nie byłaby ograniczona do określonego obszaru.

Zalety decentralizacji w dużej mierze zależą od systemu, który jest zdecentralizowany. Główną zaletą wspólną dla wszystkich systemów jest przeniesienie funkcji z jednego miejsca. Utrac jedną część systemu, a reszta przeżyje, bez względu na utraconą część. Czy pękło kilka serwerów? Nie martw się, byli tylko częścią zdecentralizowanej grupy, sieć wciąż przetrwa. A jeśli jesteś pewnym fikcyjnym mrocznym czarodziejem, który chce uzyskać nieśmiertelność, decentralizacja twoich horkruksów jest naprawdę, bardzo dobrym pomysłem.

Zdecentralizowana infrastruktura

Zdecentralizowana sieć nie jest czymś obcym poza internetem, który znasz i kochasz. W rzeczywistości wiele części sieci działa obecnie w zdecentralizowanych systemach. Dla użytkownika końcowego wszystko w zdecentralizowanej sieci wygląda i działa tak samo. Wpisz adres URL w przeglądarce, uzyskaj witrynę internetową i całą tę firmę. Zamiast jednak kształtować lub blokować ruch przez pojedyncze firmy, masz całkowicie otwarty dostęp do Internetu.

W przypadku utraty neutralności sieci we wspólnym Internecie może nastąpić duża zmiana w kierunku korzystania ze zdecentralizowanej infrastruktury. W praktyce oznacza to wykorzystanie technologii takich jak torrent i blockchain do hostowania treści poza serwerami należącymi do firmy. Prawdopodobnie będziesz musiał zmienić sposób dostępu do Internetu, ale po nawiązaniu połączenia nie zauważysz różnicy.

Zdecentralizowane produkty sieciowe

Decentralizacja nie jest sprawą „wszystko albo nic”. Koncepcja zyskała na popularności dopiero od lat. Obecnie tysiące aplikacji i usług jest zbudowanych na zdecentralizowanej platformie, co eliminuje pośredników na rzecz hostingu rozproszonego.

 • Diaspora – Sfederowana sieć społecznościowa działająca jako zdecentralizowana alternatywa dla Facebooka.
 • Mastodont – Alternatywa dla Twittera, która nie wymaga działania jednej witryny lub zestawu serwerów.
 • Kryptowaluty – Słyszałeś o bitcoinach i litecoinach? Te cyfrowe waluty są całkowicie zdecentralizowane.
 • Ethereum – Sieć blockchain zasilana kryptograficznie obsługuje ogromną różnorodność zdecentralizowanych aplikacji i usług, od platform muzycznych po finansowanie społecznościowe.
 • BitTorrent – zdecentralizowany, rozproszony hosting plików, który nie wymaga pojedynczego hosta do działania.

Plany zdecentralizowanego dostępu do sieci

Powiedzmy, że neutralność sieci została utracona na całym świecie. Istnieje jednak zdecentralizowana sieć internetowa, która zapewnia dostęp do wszystkich potrzebnych treści. Zwykły użytkownik ma jeszcze jeden poważny problem: jak uzyskać dostęp do Internetu? Jeśli usługodawcy internetowi kontrolują dostęp do samego Internetu, jak możesz je ominąć? Nie martw się, dobrzy ludzie Ziemi też o tym pomyśleli!

Plan Meshnet

Dane przesyłane przez połączenia przewodowe lub bezprzewodowe są dzielone na pakiety, każdy oznaczony unikalnym adresem IP urządzenia. Dostawcy usług internetowych przekazują te pakiety do miejsca docelowego i zwracają dane do sieci domowej. Dzieje się tak za pomocą routerów, takich jak ten, który siedzi w salonie. Routery mogą się ze sobą komunikować, tak jak komunikują się z dostawcami usług internetowych.

POWIĄZANE CZYTANIE: Jak skonfigurować router VPN

Plan meshnet (bezprzewodowa sieć mesh) ma na celu zapewnienie dostępu do Internetu ogromnym grupom ludzi poprzez pingowanie danych między rozproszonymi zestawami routerów. Podstawową ideą byłoby, aby osoby korzystające ze specjalistycznych programów na swoich routerach pomagały „przeskakiwać” pakiety z jednego węzła lokalnego do drugiego. Twoje zapytanie jest przekazywane, dopóki nie dotrze do Internetu, a następnie wraca jak zwykle. Jest wolniejszy niż standardowe połączenie z usługodawcą internetowym i wymaga wystarczającej liczby lokalnych uczestników, ale działa.

Sprawdź -   Jak zapobiec przejęciu Chromecasta w sieci współdzielonej

Interesującą rzeczą w siatkach jest to, że budują do pewnego progu, a potem nagle eksplodują. Wyobraź sobie tysiące małych grup, z których każda buduje swoją własną siatkę, na przykład sąsiadów w budynkach mieszkalnych lub domach wzdłuż tej samej ulicy. To samo ma ograniczoną funkcjonalność, a nawet jej brak, ale jeśli zrobi to wystarczająca liczba osób, nagle sieć ożywa. Przechodzisz od małych i oddzielnych sieci do jednej dużej sieci, która zapewnia wszystkim dostęp do Internetu na całym świecie, a wszystko, co musieli zrobić, to trochę majstrować przy sprzęcie domowym.

Istniejące sieci siatkowe

Siatki nie są przyszłością. Kilka społeczności zaczęło już budować własne działające sieci kratowe, omijając dostawców usług internetowych i zapewniając wszystkim otwarty dostęp do Internetu. Największym tego przykładem jest NYC Mesh, która ma aktywne węzły w centrum Manhattanu od Chinatown do East Village.

Sieć Blockchain

Jedną z bardziej technicznych, ale obiecujących metod omijania dostępu ISP jest tworzenie sieci blockchain zachęcanej przez kryptowaluty. Sieć blockchain działałaby podobnie jak sieć typu mesh tylko z większym zasięgiem. Każde urządzenie z dostępem do Internetu może uruchamiać oprogramowanie w tle, które zamienia je w węzeł sieci. Każdy węzeł przekazuje żądania, podobnie jak routery w przykładzie z siecią kratową, zapewniając powolny, ale funkcjonalny dostęp do Internetu każdemu w sieci blokowej.

Zachęcanie do tego rodzaju planu może być kluczem do wysokich wskaźników adopcji. Gdyby kryptowaluta oparta na siatce była powiązana z oprogramowaniem węzła, użytkownicy mogliby otrzymywać zapłatę za każdym razem, gdy przetwarzają żądanie. To zachęciłoby więcej osób do zaangażowania się, a nawet skonfigurowało dedykowane supernody blockchain, aby zapewnić bardziej niezawodny dostęp, a jednocześnie zarabiać!

Oszczędzanie neutralności sieci

Meshnets i zdecentralizowana sieć mają swoje zalety i wady, nawet bez neutralności sieci na zdjęciu. Oszczędzanie otwartego internetu leży jednak w najlepszym interesie każdego, niezależnie od jego lokalizacji. Ludzie protestują, składają petycje i podejmują działania na wiele sposobów. Dodaj swój głos do grupy, aby mieć pewność, że nasza sieć pozostanie darmowa!

Wspieraj organizacje neutralności sieci

Dostawcy usług internetowych i duże firmy internetowe nieustannie starają się kontrolować coraz więcej sieci i nie boją się odciąć nas od obrazu w imię zysku. Na szczęście istnieją grupy takie jak Electronic Frontier Foundation (EFF) które działają przez cały rok w celu ochrony wolności cyfrowych i prywatności w Internecie. EFR był także jednym z głównych orędowników neutralności sieci, oferując programy informacyjne i działania prawne mające na celu utrzymanie wolnego Internetu.

Bądź polityczny

Decyzje o neutralności sieci są w dużej mierze podejmowane przez polityków. Zapewnienie odpowiednich osób w biurze i podzielenie się swoimi obawami z obecnymi przedstawicielami jest kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa neutralności sieci teraz iw przyszłości. BattleForTheNet posiada narzędzia, informacje kontaktowe i skrypty startowe, które pomogą Ci znaleźć lokalnych kongresmenów i być na bieżąco z wyborami w Twojej okolicy. Nie wahaj się zadzwonić lub napisać do swoich przedstawicieli, po to są!

Udostępnij informacje

Świadomość jest ogromną częścią oszczędzania neutralności sieci. Im więcej osób wie o niebezpieczeństwach utraty, tym lepiej. Rozmowy na temat problemów z przyjaciółmi i rodziną oraz udostępnianie treści w mediach społecznościowych to świetne miejsca na rozpoczęcie. Jeśli prowadzisz witrynę, nawet jeśli jest to tylko mały blog, Przerwij Internet ma również kopiuj / wklej obrazy i skrypty, których możesz użyć, aby rozpowszechniać informacje wśród odwiedzających.

Chroń swoje wolności za pomocą VPN

Neutralność sieci sprowadza się do swobodnego przeglądania Internetu bez interwencji stron trzecich. Dostawcy usług internetowych chcą pobierać więcej opłat za dostęp do witryny i większe prędkości, a duże firmy chcą, abyś korzystał z ich produktu w porównaniu z mniejszymi konkurentami. Po prostu chcesz zostać w spokoju, aby cieszyć się nieograniczoną siecią, i dlatego korzystanie z VPN jest dobrym pomysłem.

Sprawdź -   3 Funkcje LinkedIn, które pomagają w lepszej sieci

Wirtualne sieci prywatne pomagają maskować Twoją tożsamość, szyfrując dane przed opuszczeniem urządzenia. Dostawcy usług internetowych również nie mogą czytać pakietów, co prawie uniemożliwia ustalenie, które witryny odwiedzasz. Jest to świetny sposób na odzyskanie niektórych swobód online, nawet po zniesieniu neutralności sieci. Poniżej znajduje się kilka polecanych dostawców VPN, które pomogą Ci zacząć.

1. ExpressVPN

ExpressVPN to znakomita sieć VPN, która zapewnia duże prędkości i inteligentne oprogramowanie dla szerokiej gamy urządzeń. Zaczyna się od sieci 3000 serwerów w 94 krajach na całym świecie, z których każdy jest dostosowany do szybkiego pobierania bez względu na lokalizację. Możesz także skorzystać z 256-bitowego szyfrowania AES, doskonałej zasady zerowego rejestrowania oraz funkcji wyłącznika zabijania i ochrony przed wyciekiem DNS w celu zwiększenia prywatności. Jeśli na liście znajduje się łatwe zabezpieczenie i łączność jednym kliknięciem na komputerze PC lub urządzeniu mobilnym, ExpressVPN jest zdecydowanie dla Ciebie!

Przeczytaj naszą pełną recenzję ExpressVPN.

Plusy
 • OFERTA SPECJALNA: 3 miesiące za darmo (49% zniżki – link poniżej)
 • Superszybkie serwery (minimalna utrata prędkości)
 • Szyfrowanie AES-256
 • Surowe zasady braku dzienników
 • Dostępna obsługa czatu na żywo.
Cons
 • Maksymalnie 3 jednoczesne połączenia
 • Nieco droższy niż niektóre inne opcje.

2. NordVPN

NordVPN robi cudowne rzeczy dla społeczności VPN, wszystko dzięki ogromnej sieci 5 100 serwerów w około 60 różnych krajach. Potrzebujesz dodatkowych funkcji, takich jak podwójne szyfrowanie lub ochrona przed DDoS? Nie ma problemu, jest na to serwer! Co powiesz na cebulę przez VPN lub dedykowany adres IP? NordVPN zapewnia ci ochronę. Wraz z tymi niesamowitymi dodatkowymi funkcjami zawsze będziesz bezpieczny dzięki standardowemu 256-bitowemu szyfrowaniu AES, przełącznikowi zabijania i ochronie przed wyciekiem DNS, a także jednej z najdokładniejszych zasad zerowego logowania w branży.

Przeczytaj naszą pełną recenzję NordVPN.

Plusy
 • Zoptymalizowane serwery do odblokowywania Netflix
 • Różne adresy IP aervers
 • Podłącz do 6 urządzeń jednocześnie
 • Wyjątkowo bezpieczne podwójne VPN do szyfrowania danych
 • Świetne wsparcie (czat 24/7).
Cons
 • Łączenie się aplikacji może czasem być powolne.

3. IPVanish

Równowaga prędkości i bezpieczeństwa jest bardzo trudna, szczególnie jeśli jesteś dużym dostawcą VPN. Zasadą jest, że im silniejsze szyfrowanie, tym wolniejsze połączenia. IPVanish przełamuje ten trend dzięki imponującym prędkościom i funkcjom prywatności, które zapewniają bezpieczeństwo i anonimowość za każdym razem, gdy korzystasz z Internetu. IPVanish obsługuje sieć ponad 1300 serwerów, z których wszystkie są zabezpieczone 256-bitowym szyfrowaniem AES, ochroną przed wyciekiem DNS, automatycznym przełącznikiem zabijania i zasadą zerowego logowania w ruchu. Po prostu zarejestruj się i bądź ukryty online, to takie proste!

Przeczytaj naszą pełną recenzję IPVanish.

4. VyprVPN

VyprVPN zapewnia prywatność jak żadna inna sieć VPN, wszystko dzięki małej funkcji o nazwie Chameleon. Ten ekskluzywny protokół otacza metadane każdego pakietu danych dodatkową warstwą szyfrowania, co eliminuje głęboką inspekcję pakietów, pomagając ominąć nawet najtrudniejsze bloki cenzury. Towarzyszy temu standardowe 256-bitowe szyfrowanie AES firmy, ochrona przed wyciekiem DNS, funkcja „zabicia przełącznika” oraz polityka zerowego logowania obejmująca ruch i żądania DNS. Co więcej, VyprVPN utrzymuje skromną, ale całkowicie własną sieć obejmującą ponad 700 węzłów w 70 krajach na całym świecie. Bez względu na to, jak źle wyglądają, VyprVPN może zapewnić bezpieczeństwo.

Przeczytaj naszą pełną recenzję VyprVPN.

Wniosek

Zdecentralizowana sieć może pomóc przywrócić otwarty internet użytkownikom na całym świecie. W połączeniu z takimi wysiłkami, jak plan Mesnet, może nawet służyć jako alternatywa dla połączeń internetowych ISP. Nawet jeśli zachowana zostanie neutralność sieci, obie oferują korzyści w stosunku do coraz bardziej scentralizowanego charakteru nowoczesnego Internetu. Jeśli znasz inne zdecentralizowane projekty, o których powinniśmy wiedzieć, wspomnij o nich w komentarzach poniżej!