QLED vs. OLED vs. LED: który kupić?

  • Telewizory LED wykorzystują diody LED jako źródło światła, zapewniając kontrolę nad subpikselami i umożliwiając różne poziomy jasności i intensywności kolorów.
  • Telewizory QLED wykorzystują warstwę kropek kwantowych, aby emitować jaśniejsze i dokładniejsze białe światło w porównaniu z tradycyjnym podświetleniem LED, co zapewnia żywe i precyzyjne kolory.
  • Telewizory OLED mają pojedyncze piksele, które emitują własne światło, zapewniając nieskończone współczynniki kontrastu i najgłębszą czerń, a jednocześnie będąc najcieńszą i najbardziej energooszczędną opcją na rynku.

Jeśli szukasz telewizora lub przechodzisz obok sklepu ze sprzętem AGD, prawdopodobnie widziałeś wiele różnych marek i modeli reklamujących lepszą technologię. To jeden ze sposobów, w jaki producenci telewizorów odróżniają swoje produkty od konkurencji – ale jaką technologię powinieneś kupić?

Obecnie najpopularniejszymi telewizorami są telewizory LED, OLED i QLED. Przyjrzyjmy się więc tym technologiom telewizyjnym i rozróżnijmy je. Następnie pomożemy Ci wybrać najlepszą technologię telewizyjną w oparciu o Twoje potrzeby i wymagania.

Jak działa telewizor LED, QLED i OLED

Większość nowoczesnych wyświetlaczy z płaskim ekranem działa na tej samej zasadzie: obraz jest tworzony przy użyciu zestawu pikseli, które świecą w zależności od tego, co komputer chce, abyś zobaczył. Można to jednak zrobić na różne sposoby, a każda technika ma zalety i wady.

Sprawdźmy zatem różnice w działaniu telewizorów LED, QLED i OLED.

Telewizory LED

Telewizor LED działa na tej samej zasadzie, co pierwsze telewizory LCD. To płaski panel z kilkoma warstwami kontrolującymi światło i kolor. Dolna warstwa to zazwyczaj jednostka podświetlająca, która oświetla ekran, dzięki czemu można zobaczyć obraz. Zamiast używać świetlówek lub innych rodzajów świateł, telewizory LED wykorzystują diody LED, stąd termin.

Chociaż telewizory LED mają wiele warstw, oto podstawy ich działania. Źródło światła — ekran LED — znajduje się z tyłu telewizora. Z przodu mamy polaryzator pionowy, który przepuszcza tylko pionowe fale świetlne.

Za polaryzatorem pionowym warstwa ciekłokrystaliczna skręca pionowo spolaryzowane światło w zakresie od zera do 90 stopni, w zależności od stanu zasilania. Stamtąd mamy polaryzator poziomy, który przepuszcza tylko poziome fale świetlne.

W ten sposób telewizor może kontrolować, który subpiksel (pojedyncze komórki koloru czerwonego, zielonego lub niebieskiego w każdym pikselu) dostaje światło. Na przykład, jeśli telewizor musi wyświetlać biały obraz, obróci wchodzące światło pionowe o pełne 90 stopni dla wszystkich subpikseli. Jeśli jednak potrzebujesz obrazu o 50% szarości, źródło światła zostanie obrócone tylko o 45 stopni i przejdzie tylko około połowa światła o pełnej intensywności.

W przypadku czarnego zdjęcia telewizor nie skręca światła spolaryzowanego pionowo, co oznacza, że ​​światło nie przejdzie przez polaryzator poziomy. Spowoduje to czarny obraz na telewizorze. Chociaż istnieją inne kluczowe różnice między telewizorami LCD i LED, podstawowa koncepcja sposobu, w jaki tworzą one obraz widoczny na ekranie, pozostaje taka sama.

Telewizory QLED

Telewizor QLED działa na tej samej zasadzie, co telewizor LED — podświetlenie, polaryzator pionowy, warstwa ciekłokrystaliczna, polaryzator poziomy, warstwa koloru i ekran. Telewizory QLED nie korzystają jednak z białego podświetlenia LED. Dzieje się tak dlatego, że białe podświetlenie LED zazwyczaj nie zapewnia idealnej bieli. Zamiast tego, jeśli spojrzysz na paski świetlne LED, zauważysz, że mają one zazwyczaj żółty odcień.

Aby rozwiązać ten problem, wiodący producent telewizorów QLED, Samsung, jako źródło światła wykorzystuje warstwę kropek kwantowych. Zamiast używać białych diod LED jako podświetlenia, firma zastosowała źródło światła LED do wzbudzenia kryształów w warstwie Quantum Dot. Warstwa ta emituje następnie naturalnie białe światło, jaśniejsze niż tradycyjne źródło LED.

Dzięki temu telewizor może wyświetlać żywsze i wierniejsze kolory niż zwykłe telewizory LED. Telewizory QLED są tak precyzyjne, że Samsung twierdzi nawet, że ich telewizory potrafią odtworzyć miliard kolorów — w zasadzie każdy możliwy kolor, jaki widzi ludzkie oko. Technologia Quantum Dot jest na tyle dobra, że ​​niektórzy producenci telewizorów dodają ją do telewizorów OLED i nazywają je QD-OLED.

Telewizory OLED

Główną różnicą między telewizorami OLED a telewizorami LED i QLED jest sposób wytwarzania światła. Zamiast wymagać podświetlenia, poszczególne piksele telewizorów OLED same emitują światło.

Jeśli porównamy to do telewizora LED lub QLED, do zasilania całej warstwy podświetlenia stale potrzebny jest prąd, a jeśli część ekranu jest czarna, warstwa ciekłokrystaliczna będzie blokować światło pochodzące z warstwy podświetlenia.

Z tego też powodu telewizory OLED mają nieskończone współczynniki kontrastu. Ponieważ gdy obszar na ekranie jest czarny, nie jest w nim emitowane żadne światło. Można to porównać do telewizorów QLED i LED, w których część światła, niezależnie od tego, jak minuta, nadal przedostaje się — zwykle przez warstwę ciekłokrystaliczną lub z sąsiednich pikseli.

Różnice między telewizorami LED, QLED i OLED

Skoro znamy już różnice w działaniu tych telewizorów, przyjrzyjmy się, jak wpływają one na wrażenia wizualne. Telewizory LED, QLED i OLED mają zalety i wady, a żadna technologia telewizyjna nie jest na ogół lepsza. Oto rzeczy, które musisz wiedzieć, wybierając między tymi telewizorami.

Jasność

O ile nie umieścisz telewizora w całkowicie ciemnym pokoju, jasność odgrywa kluczową rolę w oglądaniu. Ekran telewizora musi mieć wystarczającą jasność, aby wyraźnie widzieć ekran w jasnym świetle otoczenia. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli instalujesz telewizor w salonie z wieloma oknami.

To właśnie wyróżnia telewizory QLED. Warstwa Quantum Dot sprawia, że ​​telewizor QLED jest wyjątkowo jasny, nawet w porównaniu z bardziej podstawowymi telewizorami LED. Co więcej, są bardziej energooszczędne, więc nie musisz wydawać tak dużo na energię elektryczną, aby uzyskać jasny ekran.

Jasność jest generalnie najsłabszym punktem telewizora OLED. Ponieważ każdy subpiksel generuje własne światło, producenci telewizorów nie mogą go rozjaśnić zbyt mocno, w przeciwnym razie istnieje ryzyko wypalenia obrazu i skrócenia żywotności ekranu.

Kontrast

Źródło obrazu: vanitjan/Freepik

Telewizory OLED wyróżniają się pod względem kontrastu ze względu na sposób działania. W przeciwieństwie do telewizorów LED i QLED, które mają zawsze włączone podświetlenie, każdy piksel telewizora OLED zaświeci się tylko wtedy, gdy będzie to konieczne. Oznacza to, że telewizory OLED mają nieskończone współczynniki kontrastu — zapewniając najgłębszą czerń i najbogatsze kolory.

Można to zobaczyć, przesuwając mały biały obiekt przed czarnym obrazem, na przykład umieszczając biały kursor myszy na ciemnym tle pulpitu. Większość telewizorów LED i QLED będzie wykazywać pewne rozkwitanie, tj. czarne tło wokół białego kursora będzie nieco jaśniejsze.

Nie stanowi to jednak problemu w przypadku telewizora OLED. Niezależnie od tego, jak jasny i biały jest ten mały obiekt, otaczające go piksele pozostaną czarne ze względu na sposób działania ekranów OLED.

Dokładność kolorów

Telewizory OLED tradycyjnie miały przewagę nad innymi technologiami telewizyjnymi ze względu na sposób działania. Jednak telewizory QLED szybko nadrabiają zaległości, zwłaszcza gdy Samsung wprowadził telewizory NeoQLED, które łączyły technologię MiniLED z ekranem Quantum Dot.

Niemniej jednak, jeśli szukasz najlepszej wierności kolorów, najlepiej pozostać przy telewizorach OLED. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z tej technologii, ponieważ masz jasny i przestronny salon, powinieneś sprawdzić telewizory QD-OLED, które dodały warstwę Quantum Dot do ekranów OLED.

Wypalenie obrazu

Kredyty obrazkowe: Wikimedia

Pomimo wieku i postępu w technologii OLED, nadal cierpi na wypalanie obrazu, zwłaszcza przy długotrwałym użytkowaniu. Jeśli więc chcesz oglądać ten sam kanał lub grać w grę przez kilka godzin dziennie, możesz trzymać się z daleka od telewizorów OLED.

Lepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na telewizor QLED lub LED, ponieważ technologie te nie powodują problemów z wypalaniem obrazu. Jeśli jednak posiadasz już telewizor OLED, musisz wiedzieć, co powoduje wypalanie obrazu OLED oraz jak temu zaradzić i zapobiec.

Cena

Źródło obrazu: Tooykrub/Shutterstock

Jest to często najważniejszy czynnik brany pod uwagę przy zakupie telewizora. Jeśli więc masz ograniczony budżet i chcesz mieć największy ekran za swoje pieniądze, powinieneś pozostać przy telewizorze LED. Dzieje się tak dlatego, że jest to najstarsza technologia spośród trzech; dlatego najtańszy.

Załóżmy jednak, że budujesz kino domowe i chcesz uniknąć kosztownych błędów. W takim przypadku powinieneś rozważyć zakup droższych modeli QLED lub OLED, szczególnie jeśli zależy Ci na lepszych wrażeniach wizualnych.

LED, QLED czy OLED: jaki telewizor kupić?

Jak powiedziano wcześniej, technologia QLED to tylko ulepszenie telewizorów LED. Nie zapewnia zupełnie innego sposobu emitowania światła lub tworzenia obrazów. Zamiast tego zwiększa jasność i dokładność kolorów telewizora.

Ale jeśli chodzi o wybór między QLED a OLED, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Dzieje się tak dlatego, że każda technologia telewizyjna ma swoje zalety i wady.

Telewizory QLED pozwalają uzyskać to, co najlepsze z obu światów. Są nieznacznie tańsze niż telewizory OLED, a jednocześnie zapewniają lepszą dokładność kolorów niż telewizory LED. Zwykle są też najbystrzejsi z całej grupy. Jeśli więc kupujesz telewizor do salonu z otwartymi oknami, powinieneś zdecydować się na telewizor QLED.

Niemniej jednak, pomimo tego, że są ciemniejsze niż telewizory QLED i LED, telewizory OLED nadal stanowią złoty standard pod względem kolorów i jakości obrazu. Możliwość wyłączania poszczególnych pikseli oznacza uzyskanie dokładnej, bogatej czerni i uniknięcie problemu wyciekania światła w telewizorach LED i QLED.

A ponieważ nie potrzebujesz aktywnego podświetlenia, które zawsze wymaga zasilania, telewizory OLED są często najcieńszymi i najbardziej energooszczędnymi wyświetlaczami, jakie można kupić na rynku.

Najlepsza technologia telewizyjna dla Twojego domu

Teraz, gdy znasz już różnice pomiędzy trzema technologiami telewizyjnymi, możesz wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Dowiedz się, co jest najważniejsze: przystępność cenowa, jasność czy wierność kolorów.

Ale przy zakupie telewizora nie chodzi tylko o technologię ekranu — istnieje wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę, wybierając telewizor do swojego domu.