Repozytorium danych wyjaśnione w 5 minut

Dane to kluczowy zasób, który może usprawnić operacje, wydajność, obsługę klienta i podejmowanie decyzji.

W tym celu firmy i organizacje generują, zbierają i przechowują ogromne ilości danych z różnych źródeł. Jednak wraz ze wzrostem ilości danych wyodrębnienie najbardziej przydatnych informacji może być trudne, zwłaszcza gdy informacje są zdezorganizowane i rozproszone w różnych lokalizacjach.

Jednym ze sposobów przezwyciężenia tych wyzwań jest przechowywanie danych w odpowiednim repozytorium danych. Zapewnia to ujednolicone źródło danych zawierające informacje, które można filtrować, przeszukiwać i które są gotowe do analizy i raportowania.

Źródło: aws.amazon.com

W tym miejscu zdefiniujemy repozytorium danych i poznamy jego zalety, różne typy oraz najlepsze praktyki.

Co to jest repozytorium danych?

Repozytorium danych to biblioteka lub archiwum zawierające dane wspierające funkcje analizy i raportowania w badaniach lub operacjach biznesowych. W praktyce repozytorium danych to ogólny termin odnoszący się do scentralizowanej lokalizacji, w której przechowywane są dane. Może odnosić się do pojedynczego urządzenia pamięci masowej lub zestawu baz danych obejmujących różne urządzenia.

Podczas typowej operacji organizacje mogą zbierać różne dane z punktów sprzedaży, CRM, ERP, arkuszy kalkulacyjnych i innych źródeł. Następnie przenoszą je do repozytorium danych, gdzie są sortowane, czyszczone, weryfikowane, formatowane, organizowane i przechowywane.

Zwykle organizacje mogą izolować i przechowywać określone rodzaje danych w repozytorium do celów analitycznych lub sprawozdawczych. A ponieważ jest to przechowywanie długoterminowe, mogą je wielokrotnie wykorzystywać do przeprowadzania różnych rodzajów analiz.

Typowe repozytorium danych ma trzy główne warstwy.

  • Warstwa źródeł danych
  • Warstwa przetwarzania danych lub hurtownia
  • Docelowa warstwa aplikacji, na przykład składająca się z użytkowników, analityków i raportowania

Dlaczego potrzebujesz repozytorium danych?

Dane są dostępne z punktów kontaktu z klientem, Internetu, badań, marketingu, aplikacji i wielu innych źródeł. Jednak zwykle jest to surowy format, a organizacje potrzebują odpowiednich narzędzi do wydobywania przydatnych informacji, które pomogą im osiągnąć swoje cele. Dobrą praktyką jest utworzenie repozytorium danych w celu uporządkowania danych i udostępnienia ich do analizy i innych zastosowań.

Repozytorium umożliwia autoryzowanym użytkownikom łatwy i szybki dostęp, pobieranie i zarządzanie danymi za pomocą wyszukiwania, zapytań i innych narzędzi. W rezultacie użytkownicy i firmy mogą przeprowadzać analizy, badania, udostępniać i raportować. A to umożliwia im usprawnienie operacji i podejmowanie lepszych decyzji opartych na danych.

Załóżmy, że chcesz ustalić, który dział w Twojej organizacji ponosi największe koszty operacyjne. Możesz utworzyć repozytorium danych dla najmu, bezpieczeństwa, kosztów energii, mediów i innych wydatków. Przechowywanie danych w scentralizowanym miejscu pomaga analizować i identyfikować dział z największymi wydatkami, a tym samym podejmować bardziej świadome i ukierunkowane decyzje, gdy chcesz obniżyć koszty.

Chociaż repozytoria danych są powszechnie używane przez instytucje badawcze i naukowe, mają również zastosowanie do ogólnych organizacji i przedsiębiorstw.

Korzyści z repozytoriów danych

Obecnie większość organizacji korzysta z repozytoriów danych jako sposobu na wydajniejsze zarządzanie danymi i ich wykorzystywanie. Koncepcja repozytorium danych stale zyskuje na popularności ze względu na korzyści, takie jak łatwy dostęp do informacji, zarządzanie, analiza i raportowanie.

Inne zalety to:

  • Zapewnienie lepszej widoczności: Zapisywanie danych w centralnym, niezawodnym miejscu sprawia, że ​​są one dostępne w każdej chwili. Natomiast przechowywanie danych w nieudostępnianych aplikacjach lub lokalnych silosach oznacza, że ​​są one dostępne tylko dla pojedynczej osoby lub kilku osób. Zmniejsza to jego widoczność i użyteczność. W związku z tym zespoły mogą potrzebować więcej czasu i użyć dodatkowych zasobów, aby uzyskać dostęp do danych.
  • Łatwy dostęp do przydatnych danych: dane w formie cyfrowej można łatwo wyszukiwać i uzyskiwać do nich dostęp. Dodanie metadanych do danych w repozytorium pozwala użytkownikom na znacznie lepsze ich zrozumienie i wykorzystanie.
  • Łatwe zabezpieczanie danych i zgodność ze standardami: o wiele łatwiej jest chronić dane w centralnej lokalizacji, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy są rozproszone w różnych miejscach. Ponadto repozytorium danych ułatwia i zmniejsza koszty przestrzegania różnych norm regulacyjnych.
  • Dane wielokrotnego użytku: Repozytorium danych zawiera szeroką gamę danych do analizy i raportowania. Analitycy i badacze mogą wykorzystywać te same dane do generowania różnych typów raportów.
  • Dostarcza przydatnych informacji: Korzystanie z odpowiednich narzędzi w repozytoriach danych pozwala uzyskać wielowymiarowy widok danych w przeciwieństwie do analizowania informacji w różnych lokalizacjach.

Rodzaje repozytoriów danych

Repozytorium danych to ogólne pojęcie odnoszące się do archiwum informacji. Istnieją jednak różne repozytoria w zależności od docelowej aplikacji lub celu. Poniżej znajdują się cztery główne typy repozytoriów danych.

# 1. Hurtownia danych

Źródło: cloud.google.com

Hurtownia danych jest jednym z największych typów repozytoriów danych. W tej kategorii firmy mogą gromadzić dane z kilku źródeł iw różnych formatach. Typowa hurtownia danych przechowuje duże ilości danych z różnych źródeł. Jego struktura umożliwia organizacjom łatwe porządkowanie danych, analizowanie i tworzenie raportów. Dzięki temu zespoły mogą podejmować lepsze decyzje w oparciu o dane.

Informacje w hurtowni danych mogą obejmować kilka tematów i zwykle są czyszczone, filtrowane i definiowane do określonego zastosowania.

#2. Magazyn danych

Składnica danych to wydzielona sekcja hurtowni danych. Repozytorium danych tematycznych przechowuje podzbiór danych skupiający się na określonej funkcji biznesowej lub dziale, takim jak finanse, wsparcie, zakupy lub marketing.

Zwykle hurtownia danych ma mniejszy rozmiar. Pomaga to przyspieszyć procesy biznesowe, umożliwiając dostęp do odpowiednich danych w krótszym czasie. Zapewniają one opłacalny sposób szybkiego uzyskiwania przydatnych informacji.

#3. Jezioro danych

Źródło: microsoft.com

Jezioro danych to duże archiwum zawierające dane w dowolnej formie. Obejmuje to dane nieustrukturyzowane, częściowo ustrukturyzowane i ustrukturyzowane. Wykorzystuje metadane do kategoryzacji i etykietowania danych, które są w dużej mierze nieustrukturyzowane. Jezioro danych zapewnia całkowitą kontrolę i lepsze zarządzanie danymi niż hurtownia danych.

#4. Kostki danych

Kostki danych to wielowymiarowe repozytoria danych, które koncentrują się bardziej na złożonych danych, które nie są obsługiwane przez inne typy. Mają one trzy lub więcej wymiarów, z których każdy reprezentuje określoną cechę, taką jak dzienne, miesięczne lub roczne koszty lub sprzedaż. Jeziora danych umożliwiają naukowcom ocenę danych z różnych punktów widzenia.

Przeczytaj także: Data Lake a hurtownia danych: jakie są różnice?

Najlepsze praktyki projektowania i utrzymywania repozytoriów danych

Typowe repozytorium danych posiada narzędzia do przechowywania, zarządzania i zabezpieczania informacji. Posiada takie funkcje, jak kontrola dostępu, indeksowanie, kompresja, raportowanie, szyfrowanie i inne.

Projektując i tworząc repozytorium danych, oprócz współpracy z inżynierami potoków danych, analitykami danych i innymi ekspertami, należy wziąć pod uwagę kilka czynników związanych ze sprzętem i oprogramowaniem. W zależności od domeny, musisz zaangażować ekspertów branżowych. Na przykład, tworząc repozytorium danych klinicznych, będziesz pracować z lekarzami i innymi przedstawicielami zawodów medycznych.

Skuteczna strategia zarządzania danymi obejmuje:

✅ Porządkowanie plików

✅ Bezpieczne przechowywanie i odpowiednia kontrola dostępu

✅ Kontrola wersji i dokumentacji

✅ Wspiera współpracę

✅ Jasne zasady dotyczące ponownego wykorzystywania i udostępniania

✅ Archiwizowanie i zachowywanie danych do wykorzystania w przyszłości.

Chociaż kroki projektowania, tworzenia i zarządzania repozytorium danych mogą się różnić w zależności od branży lub organizacji, poniżej przedstawiono kilka najlepszych praktyk.

Ogranicz zakres na początkowych etapach

Na początku dobrą praktyką jest wykorzystanie mniejszego zakresu repozytorium danych. Jedną ze strategii jest wykorzystanie mniejszej liczby obszarów tematycznych i zbiorów danych oraz stopniowe zwiększanie zakresu.

Wybierz odpowiednie narzędzia

Narzędzia są kluczowe w tworzeniu, przechowywaniu, udostępnianiu, analizowaniu i zarządzaniu repozytoriami danych. W związku z tym jakość i analiza danych będą zależeć od używanych narzędzi. Ponieważ istnieją różne rodzaje narzędzi o różnych możliwościach, upewnij się, że Twój wybór odpowiada Twoim potrzebom.

Zautomatyzuj jak najwięcej procesów

Jeśli to możliwe, zautomatyzuj zadania ładowania i konserwacji, aby poprawić wydajność, zmniejszyć stratę czasu i ryzyko błędów.

Zaprojektuj elastyczne i skalowalne repozytorium

Aby uwzględnić zwiększone ilości danych, zmieniające się typy danych i formaty, najlepszą praktyką jest zaprojektowanie i utworzenie skalowalnego repozytorium. Taki system zaspokoi bieżące potrzeby i skaluje się do obsługi zwiększonych typów i wolumenów danych w przyszłości. Powinien być również elastyczny w pracy z różnymi narzędziami i nowymi technologiami.

Chroń dane przez cały czas

Zapewnij integralność i bezpieczeństwo danych, ponieważ wszelkie rozbieżności, kompromisy lub kradzież mogą prowadzić do niedokładnych wyników analiz i złych decyzji. Ustaw odpowiednie reguły dostępu i nadawaj upoważnionym użytkownikom tylko te uprawnienia, które są im potrzebne do wykonywania swoich obowiązków. Dodatkowo szyfruj dane w stanie spoczynku i podczas przesyłania. Rozważ inne środki, takie jak uwierzytelnianie wieloskładnikowe, aby dodać dodatkową warstwę ochrony.

Użyj standardowych modeli danych

Modelowanie danych pomaga przekształcić dane w cenne informacje, które badacze i liderzy biznesowi mogą lepiej zrozumieć. Zwykle informacje w repozytorium danych nadają się do ponownego wykorzystania.

Organizacje mogą wykorzystywać te same dane do wydobywania przydatnych informacji w różnych obszarach. Dane mają wiele kontekstów w zależności od tego, jak są wykorzystywane w różnych procesach i aplikacjach analitycznych. W związku z tym organizacja może korzystać z kilku modeli danych w celu zaspokojenia różnych potrzeb analitycznych.

Indeksowanie danych

Tworzenie indeksów w tabelach repozytorium danych poprawia wydajność zapytań i powinno być standardową praktyką. Poprawia szybkość zapytań, udostępniając zorganizowaną tabelę wyszukiwania opartą na określonych atrybutach i wpisach wskazujących określone lokalizacje danych.

Indeksowanie w repozytoriach danych może się różnić w zależności od użycia. Może być lekki lub obszerny, w zależności od zastosowania. W idealnej sytuacji strategia indeksowania powinna koncentrować się na przyspieszeniu procesów ETL. Jedną z najlepszych praktyk podczas przekształcania danych jest upewnienie się, że indeks zawiera niezbędne informacje bez utraty przydatnych danych i niepotrzebnie duży.

Ważne jest również zrównoważenie kompromisu między poprawą wydajności zapytań repozytorium danych a powiązanymi kosztami ogólnymi i kosztami utrzymania indeksowania.

Przeczytaj także: Najlepsze narzędzia ETL dla małych i średnich firm.

Przykłady repozytoriów danych

Repozytoria danych dzielą się na różne kategorie:

  • Repozytoria Instytucjonalne (IR) dla instytucji naukowych, np Repozytorium danych w Teksasie przez Biblioteki Uniwersyteckie Texas A&M.
  • Repozytoria dyscyplinarne lub repozytoria specyficzne dla domeny (DR): są specyficzne dla domeny i obsługiwane przez konsorcjum badaczy lub organizację zawodową, taką jak Rejestr Repozytoriów Danych Badawczych (re3data) przez DataCite i Katalog repozytoriów Open Access (OpenDOAR), składający się z kilku akademickich repozytoriów o otwartym dostępie.
  • Repozytoria otwarte lub ogólnego przeznaczenia, takie jak Driada, udział w figachI Harvard Dataverse.
  • Przypadki użycia repozytoriów danych

    Fintech, opieka zdrowotna, handel elektroniczny, łańcuch dostaw i inne branże mogą odnieść korzyści z korzystania z repozytoriów danych. W pełni wykorzystując duże ilości danych, które gromadzą i generują, mogą uzyskać lepszy wgląd w optymalizację swoich usług oraz dostarczanie lepszych i szybszych usług.

    Badania kliniczne

    Badania kliniczne to dziedzina wymagająca dużej ilości danych. Maksymalne wykorzystanie danych pomaga skierować branżę opieki zdrowotnej we właściwym kierunku. Analiza dużych zbiorów danych umożliwia naukowcom i innym profesjonalistom zagłębianie się w badania kliniczne i uzyskiwanie informacji, które pomagają ulepszać opiekę zdrowotną i ratować życie.

    Usługi finansowe

    Branża usług finansowych może odnieść korzyści, analizując duże ilości posiadanych danych. Analiza dostarcza im informacji, które mogą wykorzystać do poprawy usług, wydajności i przychodów. Niektóre z obszarów, w których instytucje finansowe mogą korzystać z repozytoriów danych, obejmują:

    • Generowanie raportów finansowych poprzez analizę danych z centralnej lokalizacji.
    • Umożliwia automatyczne podejmowanie decyzji oparte na sztucznej inteligencji.

    Ostatnie słowa

    Dane są kluczowym zasobem w procesie podejmowania decyzji. Jednak organizacje przechowujące duże ilości danych potrzebują odpowiednich rozwiązań do gromadzenia, przechowywania, zarządzania i analizowania danych.

    W tym celu repozytorium danych zapewnia rozwiązanie do konsolidacji krytycznych danych i zarządzania nimi. Repozytoria umożliwiają organizacjom analizowanie danych, uzyskiwanie wglądu i podejmowanie lepszych decyzji opartych na danych.

    Repozytorium danych zapewnia scentralizowane przechowywanie różnych typów informacji, ale w logiczny sposób, który ułatwia dostęp, wyszukiwanie, analizę i zarządzanie. Pomaga również organizacjom w zabezpieczaniu, udostępnianiu, utrzymywaniu i zapewnianiu integralności i jakości danych oraz zgodności ze standardami regulacyjnymi.

    Następnie sprawdź najlepsze narzędzia do zarządzania danymi dla średnich i dużych firm.