Najważniejsze Informacje
- Mnogość bezpłatnych wyzwań dostępnych online wspiera rozwój umiejętności fotografii mobilnej.
- Różnorodność wyzwań obejmuje ramy czasowe, tematykę i liczbę wykonanych fotografii.
- Adaptacja wyzwań przeznaczonych dla aparatów DSLR na potrzeby smartfona przyspiesza postęp.
Najskuteczniejszą (i w zasadzie jedyną) metodą doskonalenia swoich umiejętności fotograficznych za pomocą smartfona jest po prostu robienie zdjęć. Ale co zrobić, gdy brakuje inspiracji lub nie wiadomo, od czego zacząć? Jedną z opcji są bezpłatne wyzwania fotograficzne, które miałem okazję przetestować.
Większość wyzwań fotograficznych, takich jak te z platformy Streetbounty, jest dedykowana dla lustrzanek i aparatów bezlusterkowych. Niemniej jednak, można je skutecznie realizować za pomocą smartfona, szczególnie te, które nie są uzależnione od konkretnego sprzętu. Nawet te, które teoretycznie dotyczą sprzętu, jak na przykład korzystanie z tego samego obiektywu i aparatu przez miesiąc, są automatycznie wykonywane, gdy korzystasz z telefonu.
Wyzwanie „1000 zdjęć” jest tak proste, jak się wydaje: Twoim celem jest wykonanie 1000 fotografii. Jak już wcześniej wspomniałem, kluczem do rozwoju w fotografii jest praktyka. Możesz studiować teorię i oglądać setki filmów na YouTube, ale bez zastosowania tej wiedzy w praktyce, nic nie osiągniesz.
Podjąłem się tego wyzwania, wykonując 1000 zdjęć bez ograniczania się do konkretnego tematu. Niektórzy fotografowie są bardzo selektywni w tym, co fotografują, ale ja do nich nie należę. Dla mnie fotografowanie czegoś, co przyciągnie moją uwagę, tylko dlatego, że „nie jest tym, co zwykle fotografuję,” jest po prostu satysfakcjonujące.
Powinieneś robić 1000 zdjęć we własnym tempie. Po osiągnięciu tej liczby, w naturalny sposób zauważyłem poprawę w kompozycji i innych elementach fotografii mobilnej.
2. Eksperyment z fotografią czarno-białą
Ten eksperyment był dla mnie wyjątkowo interesujący, gdyż rzadko fotografuję w czerni i bieli. Wynika to z faktu, że do tej pory koncentrowałem się na fotografii kolorowej, a pojęcia takie jak teoria barw ledwo przychodzą mi do głowy. Zdecydowałem się wykorzystać czarno-białą fotografię, by popracować nad oświetleniem. Przekształcenie zdjęć na czarno-białe okazało się świetnym sposobem na rozwinięcie tych umiejętności.
Na początku, gdy próbowałem fotografii czarno-białej, po prostu odbarwiałem zdjęcia lub stosowałem filtr monochromatyczny, nie analizując głębiej innych aspektów. Szybko jednak zrozumiałem, że jest to zupełnie inne podejście. Musiałem bardziej skupić się na kontraście, a także na narracji, którą chcę przekazać.
Jeśli chcesz uniknąć moich początkowych błędów, zacznij od zapoznania się z poradami, jak robić efektowne zdjęcia czarno-białe za pomocą smartfona.
Zawsze jestem zdumiony, jak szybko można przyswoić nowe umiejętności, jeśli po prostu ćwiczy się je codziennie przez kilka miesięcy. Wyzwanie „90 dni do lepszych zdjęć” jest podobne do wyzwania „1000 zdjęć”, ale nie wymaga określonej liczby zdjęć. Wystarczy jedno zdjęcie dziennie, co jest idealne, jeśli masz napięty grafik, ponieważ wykonanie ujęcia zajmuje tylko chwilę.
Click Community proponuje realizację tego wyzwania latem, ale myślę, że wiosną i zimą również można je z powodzeniem przeprowadzić. Kilka pomysłów na zdjęcia:
- Uroczystości świąteczne
- Zmiany w krajobrazie w zależności od pory roku (na przykład, lubię fotografować to samo miejsce przez kilka dni)
- Zmieniające się elementy w domu (np. zmiana garderoby, wyciąganie ciepłych koców w chłodniejsze miesiące)
Click Community proponuje również inne rekomendacje, które można wykorzystać przez cały rok.
To wyzwanie bardzo mi się podobało, ponieważ, mimo że często fotografuję aparatem Fujifilm, nie zawsze sięgam po smartfon. Korzystanie z telefonu zdejmuje presję (to również jeden z powodów, dla których na czas tego eksperymentu odłożyłem aparat). Poczucie swobody, które dawał mi telefon, pozwoliło mi na bycie bardziej kreatywnym. Uświadomiłem sobie, że mimo że mój telefon nigdy nie zastąpi aparatu, to wciąż jest potężnym narzędziem, gdy jest używany z rozwagą.
3. 30-dniowe Wyzwanie Fotograficzne od Expert Photography
Kolejnym wartym uwagi wyzwaniem jest 30-dniowe wyzwanie fotograficzne od Expert Photography. Podczas gdy poprzednie wyzwanie wymaga tylko robienia jednego zdjęcia dziennie przez 90 dni, to podejście ma nieco inną strukturę. Każdego dnia otrzymujesz nowy temat, który masz sfotografować.
Jedną z zalet wyzwań fotograficznych, które zwykle są przeznaczone dla lustrzanek, jest fakt, że wykonanie ich za pomocą smartfona stanowi większe wyzwanie, co przekłada się na intensywniejszy rozwój. Nie mogę powiedzieć, że każde z zadań było mi bliskie, ale dzięki temu dowiedziałem się, co mi się podoba, a co nie. Po ukończeniu tego wyzwania poczułem, że potrafię myśleć bardziej kreatywnie.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, to wyzwanie byłoby moim pierwszym zaleceniem. Po jego zakończeniu oceń, które tematy fotograficzne najbardziej Ci odpowiadały. Moim zdaniem, powinieneś na nich się skupić (ale oczywiście fotografuj również inne rzeczy, które Cię interesują). Możesz również spróbować swoich sił w prostych gatunkach fotografii przeznaczonych dla początkujących.
4. Wyzwanie Naturalnego Światła od Contrastly
Zawsze uważałem, że fotografowanie w naturalnym świetle jest trudniejsze przy użyciu smartfona niż lustrzanki. Co ciekawe, uważam, że łatwiej jest mi robić zdjęcia w sztucznym oświetleniu za pomocą telefonu niż za pomocą lustrzanki. Wyzwanie Natural Light Challenge od Contrastly koncentruje się głównie na fotografii portretowej.
Cel jest prosty: robienie portretów w naturalnym świetle. To wyzwanie nie polega tylko na robieniu zdjęć ludziom, ale też na myśleniu o warunkach oświetleniowych, które pozwolą wydobyć z modela to, co najlepsze. Na przykład, dowiedziałem się, że fotografowanie w zbyt intensywnym świetle słonecznym, które często ma miejsce w południe latem, może prowadzić do powstania ostrych cieni, które niekorzystnie wpływają na fotografowaną osobę.
Jeśli nie masz osoby, którą mógłbyś sfotografować, zawsze możesz zrobić zdjęcia swojemu zwierzakowi. To także może stać się okazją do dalszego rozwoju, ponieważ zaczniesz zwracać większą uwagę na detale, tekstury i inne aspekty.
Chociaż wiele z tych wyzwań można zrealizować za pomocą aparatu DSLR, uważam, że najlepiej jest je wypróbować z użyciem smartfona. Tak, będzie to trudniejsze, ale właśnie to doprowadzi do większego rozwoju i pozwoli ci stać się lepszym fotografem w dłuższej perspektywie. Możesz realizować te wyzwania w dowolnej kolejności.
Podsumowanie: Doskonalenie umiejętności fotograficznych z wykorzystaniem smartfona to nie tylko kwestia posiadanego sprzętu, lecz przede wszystkim ciągłej praktyki i eksperymentowania z różnymi wyzwaniami. Wyzwania takie jak „1000 zdjęć” czy „Natural Light Challenge” stanowią doskonałą okazję do znacznego rozwoju. Nic nie zastąpi codziennego robienia zdjęć i uczenia się na własnych błędach.