Schematy Fishbone lub Ishikawy w mniej niż 5 minut

Użyj tych szablonów i narzędzi do tworzenia diagramów, aby błyskawicznie tworzyć diagramy Fishbone lub Ishikawa.

Diagram Fishbone to graficzny sposób rozpoznawania, rozumienia i rozwiązywania problemów związanych z tematem lub organizacją. Dlatego, niezależnie od tego, czy jesteś studentem, czy kierownikiem projektu, ten diagram może pomóc Ci w identyfikacji problemu.

Używając tego do zarządzania ryzykiem, możesz uniemożliwić zespołowi wykonywanie zbędnych kroków produkcyjnych i ujawnianie wąskich gardeł procesu biznesowego.

Aby dowiedzieć się więcej o tej metodzie, czytaj dalej ten post. W tym miejscu udostępnimy również zasoby, które pomogą Ci stworzyć diagramy Ishikawy w ciągu kilku minut.

Co to jest diagram rybiej kości?

Diagramy Fishbone to rodzaj przypadkowych diagramów, które służą do identyfikacji przyczyn określonego działania. Ludzie nazywają te diagramy również diagramami Ishikawy, diagramami Fishikawy, diagramami w jodełkę oraz ilustracjami przyczynowo-skutkowymi.

Głównym celem jest zrozumienie przyczyn problemu, z którym należy się uporać, aby zapobiec pewnemu zdarzeniu. Jego projekt może bezproblemowo pokazać potencjalne przyczyny danego procesu.

Często zobaczysz jego zastosowanie przez rozwój produktu, który potrzebuje go do burzy mózgów i nakreślenia różnych etapów procesu. Poza tym można go wykorzystać do sprawdzenia, jakie problemy z kontrolą jakości mogą pojawić się podczas produkcji.

Kiedy spojrzysz na ten diagram, jego struktura będzie wyglądać podobnie do szkieletu ryby. Głowa zawiera centralny problem, zwany również efektem. Żebra lub gałęzie wyrastające z kręgosłupa zawierają przyczyny lub powinowactwa.

Pracując nad tym diagramem podczas sesji burzy mózgów, możesz również dodać mniejsze gałęzie do tych powinowactw, aby uwzględnić konkretne przyczyny.

Popularne przypadki użycia tego diagramu to:

#1. Analiza przyczyn i skutków

Najczęstsze przypadki użycia diagramów Fishbone to określenie podstawowej przyczyny problemu lub przyczyn awarii produktu. Zespoły powinny opracować opis problemu, który zawiera nazwę uszkodzonego produktu i obserwacje dotyczące tego produktu.

Na podstawie tego stwierdzenia mogą stworzyć diagram Ishikawy w celu wizualnego zobrazowania lub wyjaśnienia awarii. Dzięki jego elementom mogą łatwo dowiedzieć się, co było odpowiedzialne za awarię.

#2. Rozwój produktu

Diagramy te są również przydatne dla zespołów zajmujących się rozwojem produktu, aby jasno przedstawić etapy procesu. Korzystając z niego, zespół programistów może znaleźć niezbędne zasoby na określony czas i potencjalne problemy z kontrolą jakości.

#3. Rozwiązywanie problemów

Poza powyższymi przypadkami organizacje wykorzystują diagram również do rozwiązywania problemów lub rozwiązywania problemów systematycznych. Ponieważ diagram przedstawia wszystkie możliwe przyczyny w formacie tekstowym, znalezienie potencjalnych sprawców każdej kategorii staje się łatwiejsze.

Koncepcja kryjąca się za Fishbone lub diagramem Ishikawy

Każdy klasyczny diagram Ishikawy składa się z 6 kości lub żeber, znanych jako 6 Ms. Reprezentują one potencjalne awarie, które należy zidentyfikować i naprawić.

Siła robocza

Wskazuje wszystkie osoby zaangażowane w pracę organizacyjną. Choć rzadko, może powodować niekorzystne konsekwencje.

metoda

Odnosi się do procesu produkcyjnego i związanych z nim usług. Jeśli metody lub procesy nie są usprawnione i ustandaryzowane, mogą stać się trudne do naśladowania i powodować problemy.

Maszyna

Źle zarządzane maszyny i urządzenia są często odpowiedzialne za podstawowe problemy techniczne lub konserwacyjne.

Materiał

Materiały to surowce wykorzystywane w linii produkcyjnej. Nieprawidłowo scharakteryzowane, oznaczone lub przechowywane mogą powodować poważne problemy.

Matka Natura

Matka natura oznacza wszelkie czynniki środowiskowe, takie jak klimat, burze, trzęsienia ziemi, pożary i powodzie, które są poza naszą kontrolą i przewidywaniami.

Pomiar

Każda produkcja obejmuje różnego rodzaju pomiary, takie jak odległość, ilość, temperatura i napięcie. Jeśli nie zostanie to zrobione poprawnie, może powodować problemy o długotrwałym wpływie.

Jak stworzyć diagram Fishbone

Teraz, gdy znasz już podstawowe zasady stojące za diagramem Ishikawy, stworzenie go dla Ciebie lub Twojego zespołu nie powinno stanowić problemu. Wszystko, co musisz zrobić, to postępować zgodnie z poniższym przepływem pracy:

#1. Zidentyfikuj i udokumentuj problem

Ponieważ diagram Fishbone obraca się wokół jednego problemu, musisz go najpierw zidentyfikować. W przypadku pracy zespołowej wszyscy powinni jednomyślnie uzgodnić problem. Po ustaleniu, zapisz opis problemu.

Na schemacie powinieneś napisać to zdanie w głowie ryby. Możesz także zanotować, kiedy i gdzie występuje problem.

#2. Przeprowadź burzę mózgów nad kategoriami

Teraz nadszedł czas, aby Twój zespół zdecydował się na główne kategorie przyczyn. Na przykład ludzie, materiały, systemy lub dostawcy mogą być znaczącymi siłami stojącymi za problemem. Dla każdej kategorii musisz narysować jedno żebro lub linię z grzbietu ryby na diagramie.

#3. Zidentyfikuj potencjalne przyczyny

W tym momencie rozważ każdy czynnik, który ustaliłeś wcześniej, aby znaleźć potencjalne przyczyny każdego z nich. Narysuj krótsze linie od narysowanych kości, aby zwizualizować te potencjalne przyczyny. W przypadku złożonych przypadków może być konieczne narysowanie mniejszych linii podgałęzi.

#4. Przeanalizuj diagram

Mając diagram, który zawiera wszystkie możliwe przyczyny stwierdzenia problemu, możesz dalej badać za pomocą ankiet. Spróbuj przeanalizować te przyczyny, aby zlokalizować głównego winowajcę.

Zasoby dla szablonów diagramów Fishbone

Szablony to świetny sposób na rozpoczęcie tworzenia wykresu lub diagramu. Oto kilka wiarygodnych stron internetowych, na których użytkownicy znajdą różne szablony diagramu Ishikawy.

Miro

Miro oferuje skuteczny szablon diagramu Fishbone, którego można użyć do wizualizacji prawdopodobnych przyczyn problemu. Jeśli jesteś częścią zespołu lub projektu, który musi wspólnie rozwiązać problem, ta platforma jest idealna dla Ciebie.

Szablon pozwala znaleźć źródłowe przyczyny problemu, poznać wyniki diagramu i przeprowadzić głosowanie. Tutaj użytkownicy mogą dodawać tekst, umieszczać strzałkę, aby rozszerzyć punkt, komentować sprawę i robić wiele innych rzeczy.

Możesz zwiększyć rozmiar szablonu i użyć przycisków cofnij/ponów. Możesz również udostępnić diagram utworzony w tym szablonie innym zainteresowanym stronom.

SzablonLAB

Jeśli szukasz tablicy szablonów dla diagramu Ishikawy, TemplateLAB powinien być twoją opcją. Tutaj otrzymujesz ponad 20 szablonów tego diagramu i narzędzia różnych formatów plików, takich jak dokument MS Word, MS PowerPoint i Photoshop.

Szablony dostępne są w różnych wzorach i schematach kolorystycznych. Jeśli chcesz użyć szablonu pasującego do palety kolorów Twojej marki, wybierz z tej szerokiej gamy kolekcji.

Są one dostępne do pobrania jednym kliknięciem i udostępniania w serwisach społecznościowych na Facebooku, Pintereście i Twitterze.

Kanwa

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz diagramu Fishbone do burzy mózgów, przetwarzania myśli i rozwiązywania problemów, Canva zapewni Ci zdumiewające szablony. Tutaj otrzymujesz ponad 25 szablonów dla tego konkretnego typu diagramu.

Wszystkie dostępne szablony są profesjonalnie zaprojektowane, dzięki czemu użytkownicy mogą przyspieszyć przepływ pracy i współpracę. Każdy może od razu użyć go do wizualizacji danych bez konieczności uczenia się żadnego złożonego narzędzia.

Ponadto umożliwia edycję szablonów za pomocą narzędzi typu „przeciągnij i upuść”, z których można korzystać bez wcześniejszego doświadczenia. Oferuje również wiele opcji dostosowywania wyglądu diagramu poprzez zmianę obrazów, tła, czcionki i kolorów pól tekstowych.

Diagramy utworzone za pomocą tej platformy można pobierać, publikować i udostępniać innym.

Edraw

Ponieważ ludzie mogą potrzebować tworzyć diagramy Fishbone do analizy problemów z różnych dziedzin, mogą wybrać odpowiednie szablony z kolekcji Edraw. Wystarczy jedno kliknięcie, aby pobrać szablon. Musisz jednak użyć aplikacji EdrawMax, aby otworzyć szablony dostępne w formacie pliku eddx.

Na tej stronie otrzymasz szablony do zarządzania czasem, laboratoriami, kategoriami, elektrolitami, przyczyną i skutkiem, węzłem, problemem z usługą, przyczyną rynkową, wynikami akademickimi, opóźnieniem wyników, zainteresowaniem czytaniem i różnymi innymi tematami.

Twórcy diagramów rybich

Jeśli potrzebujesz platform internetowych do wspólnego tworzenia diagramów Fishbone, oto kilka najlepszych zasobów:

Twórczy

Creately to internetowa platforma do wizualnej burzy mózgów i współpracy w celu tworzenia diagramów Fishbone. Zespoły i poszczególne osoby mogą go wykorzystać do poprawy procesów organizacyjnych i wydajności.

To narzędzie zapewnia zaawansowane opcje stylizacji i formatowania tekstu. Inne funkcje tej aplikacji obejmują funkcje grupowej burzy mózgów oraz możliwość łączenia diagramu z dokumentami, arkuszami kalkulacyjnymi i raportami.

Creately obsługuje również zaawansowane integracje, dzięki czemu możesz połączyć narzędzie z innymi narzędziami i przepływami pracy. Użytkownicy mogą dodawać komentarze, wspominać o osobach, a nawet robić notatki w celu łatwego śledzenia.

Jego schemat kolorów jest również konfigurowalny, co pozwala odróżnić przyczynę od skutku. Każdy uczestnik otrzymuje dedykowany kursor, który w czasie rzeczywistym identyfikuje, kto wprowadza zmiany na diagramie.

EdrawMax Online

Zespoły, które muszą zidentyfikować możliwe przyczyny swojego problemu i znaleźć szybkie rozwiązanie, powinny wybrać EdrawMax Online. To potężne narzędzie online pomaga przezwyciężyć problemy organizacyjne, umożliwiając tworzenie profesjonalnego diagramu Fishbone.

Zapewnia kolekcję szablonów o różnych stylach, w których można po prostu przeciągać i upuszczać preferowane kształty i dodawać zawartość. Kształty są elastyczne, a punkty połączeń i rozgałęzienia są ładnie rozmieszczone, co zapewnia schludny układ.

Ponadto nie musisz się martwić o bezpieczeństwo danych, ponieważ Edraw chroni Twoje dane przed reklamodawcami i firmami zajmującymi się analizą danych. Możliwe jest również wyeksportowanie diagramu w formacie PPT i zaprezentowanie go na spotkaniu. Jego automatycznie wygenerowany link HTML to kolejny sposób na udostępnienie go kolegom z drużyny.

Lucidchart

Lucidchart to platforma, która pozwala szybko analizować przyczynę i skutek za pomocą kreatora diagramów Fishbone. Użyj go, aby przeanalizować i wskazać główne przyczyny problemów oraz znaleźć możliwe rozwiązania.

Zawiera kolekcję ponad 800 szablonów diagramów, które możesz udostępniać współpracownikom. Dzięki niemu burza mózgów może stać się wydarzeniem w czasie rzeczywistym z komentowaniem wzmianek i czatem w edytorze.

Na tej platformie możesz tworzyć dokładne diagramy Fishbone, które zawierają mnóstwo linii, odstępów i tekstów. Nie ogranicza Twojej przestrzeni i pozwala dodać tyle linii, ile chcesz narysować i zapisać tyle tekstu, ile potrzeba, aby zidentyfikować wszystkie możliwe przyczyny.

Lucidchart pomaga również zachować profesjonalizm i porządek na diagramie, oferując funkcje, takie jak dodawanie, grupowanie i formatowanie dowolnej sekcji diagramu.

SmartDraw

Jeśli chodzi o tworzenie profesjonalnych diagramów Fishbone, SmartDraw jest tu dla Ciebie. Korzystając z tej platformy internetowej, możesz stworzyć diagram Ishikawy w kilka minut. Możesz go również używać na komputerze z systemem Windows i Mac.

Rysowanie tego schematu na tym narzędziu jest bardzo łatwe. Wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć odpowiedni szablon i dodać do niego żebra lub przyczyny, aby uwzględnić przyczyny, wpisując. Ponieważ aplikacja wykonuje większość rysunku, możesz skupić się tylko na dodawaniu przyczyn.

Dodatkowo automatycznie łączy przyczyny i umożliwia ich przenoszenie lub usuwanie bez ręcznego przerysowywania połączenia. Można udostępniać te diagramy członkom zespołu w celu współpracy przy użyciu Dysku Google, Dropbox, OneDrive itp. W przypadku użytkowników innych niż SmartDraw wystarczy wysłanie linku pocztą e-mail.

Zawijanie

Diagram Ishikawy lub Fishbone to wizualne podejście do proaktywnej kontroli ryzyka. Pozwala zidentyfikować przyczyny i zagrożenia, których możesz nie widzieć gołym okiem.

Firmy mogą wykorzystać go do analizy przyczynowo-skutkowej i uniknąć wypalenia zawodowego. Przynosi to również korzyści indywidualnym użytkownikom, zapewniając działania naprawcze.

Możesz albo postępować zgodnie z ręczną metodą tworzenia diagramu Fishbone, albo użyć wbudowanych szablonów, aby natychmiast rozpocząć pracę. Poza tym możesz użyć diagramu online do pracy zespołowej.

Jeśli interesują Cię wykresy i diagramy, nie zapomnij zapoznać się z naszymi artykułami na temat diagramów architektury aplikacji i wykresów porównawczych.