USB-RF a Bluetooth dla myszy i klawiatur: co jest lepsze?

Kupując bezprzewodową mysz lub klawiaturę, możesz wybrać Bluetooth lub bezprzewodowe urządzenia peryferyjne, które komunikują się przez klucz sprzętowy USB na częstotliwościach radiowych (RF). Z naszego doświadczenia wynika, że ​​USB-RF ma mniejsze opóźnienia, ale Bluetooth ma swoje zalety.

Który jest szybszy?

Opóźnienie jest krytyczne w przypadku każdej klawiatury lub myszy. Chcesz, aby Twój wkład był jak najszybciej odzwierciedlany na ekranie – zwłaszcza jeśli grasz w gry wymagające odruchu drgań, np. Strzelanki pierwszoosobowe.

Według Razera, USB-RF oferuje mniejsze opóźnienia. Firma powiedziała nam, że podczas gdy urządzenia Bluetooth Low Energy (BLE) mogą osiągnąć opóźnienie tak niskie, jak 1,3 ms, USB-RF bije to przy płaskiej 1 ms. Rzecznik Razera powiedział nam nawet, że różnica w szybkości polega na tym, że oferują one tylko urządzenia USB-RF. Firma koncentruje się na grach, więc rozsądnie jest wybrać najszybszą opcję.

Logitech obiecuje podobną prędkość bezprzewodową 1 ms Myszy Lightspeed, ale wykorzystuje zastrzeżoną formę komunikacji 2,4 GHz. Według The Vergeoznaczało to mniej problemów z zakłóceniami niż w przypadku innych myszy bezprzewodowych (takich jak Razer), które używają standardowej formy komunikacji 2,4 GHz.

Który jest bardziej kompatybilny?

Apple preferuje Bluetooth ze względu na bezprzewodową klawiaturę i myszy.

Opóźnienie to nie wszystko. Myszy USB-RF wymagają klucza USB, a nie wszystkie urządzenia mają te tradycyjne, pełnowymiarowe porty USB (zwane także USB-A).

Bluetooth jest bardziej kompatybilny z większą liczbą urządzeń, ponieważ można używać jego urządzeń peryferyjnych z urządzeniami, które nie mają portów USB-A. Wraz z rozwojem USB-C posiadanie bezprzewodowej myszy lub klawiatury RF stanie się bardziej skomplikowane. Możesz kupić Mysz USB-C, ale co robisz, gdy twój laptop ma tylko porty USB-C, a twój komputer stacjonarny nie ma żadnych? Możesz dostać adapter (czyli jeszcze jedna część do stracenia) lub dołączona mysz zarówno USB-C, jak i USB-A.

Jeśli chodzi o klawiatury, nie znaleźliśmy żadnych bezprzewodowych opcji USB-C od żadnego znanego producenta.

Urządzenie peryferyjne Bluetooth nie ma tego problemu; jest całkowicie bezprzewodowy. Nawet jeśli Twój komputer stacjonarny nie ma technologii Bluetooth, możesz rozwiązać ten problem za pomocą pliku Klucz sprzętowy Bluetooth. A ponieważ pozostaje przymocowany do pulpitu, nie musisz się martwić, że go zgubisz.

Niektóre urządzenia, takie jak iPad Pro, w ogóle nie mają tradycyjnych portów USB i albo mają, albo zaczynają się wdrażać, obsługę myszy. Jeśli chcesz używać myszy na tablecie, model Bluetooth prawdopodobnie będzie działał najlepiej. Nawet tablety z portami USB, takie jak Surface Pro, zwykle współpracują z urządzeniami peryferyjnymi Bluetooth.

Który jest łatwiejszy w konfiguracji?

Bezprzewodowa rzeźba firmy Microsoft, ergonomiczna klawiatura, klawiatura numeryczna i mysz.

Jeśli chodzi o prostą konfigurację, urządzenia peryferyjne korzystające z klucza bezprzewodowego są wyraźnym zwycięzcą. Podłączasz klucz sprzętowy, a system operacyjny powinien wykryć nowe urządzenie i automatycznie dodać sterownik. Zazwyczaj wszystko jest gotowe do pracy w ciągu zaledwie kilku sekund. Jeden klucz sprzętowy może również łączyć klawiaturę i mysz, jeśli zostały zakupione razem lub, w niektórych przypadkach, od tego samego producenta.

Z drugiej strony mysz lub klawiatura Bluetooth wymaga więcej kroków. Najpierw przestawiasz wszystko w tryb parowania, a następnie czekasz, aż laptop lub tablet zacznie rozmawiać z myszą lub klawiaturą. Jeśli masz oba, musisz sparować osobno mysz i klawiaturę. A kiedy przejdziesz do następnego urządzenia, będziesz musiał ponownie przejść przez cały proces.

Jednak po początkowej konfiguracji Bluetooth jest najważniejszy, jeśli chodzi o ciągłą łatwość dostępu. Gotowy do przeniesienia się z komputera na tablet w podróży? Po prostu umieść tablet i klawiaturę lub mysz na tyle daleko od komputera, aby utracić połączenie. Klawiatura lub mysz powinny automatycznie sparować się z tabletem. Alternatywnie możesz wyłączyć Bluetooth na swoim komputerze, aby wymusić ten proces.

W przypadku urządzenia peryferyjnego USB-RF musisz wyjąć klucz sprzętowy z komputera i podłączyć go do następnego urządzenia, którego chcesz używać. Jeśli podróżujesz, łatwo jest stracić. Czasami mysz ma miejsce do przechowywania klucza, ale nie zawsze tak jest. I niektóre kombinacje klawiatury i myszy, takie jak Zestaw ergonomicznej klawiatury i myszy Microsoft Sculpt, są trwale powiązane z pojedynczym kluczem. Jeśli go zgubisz lub zawiedzie, musisz wymienić cały zestaw.

Wybierz oba

Mysz Logitech M720 Triathalon z kluczem sprzętowym.Mysz Logitech M720 Triathalon może łączyć się przez RF lub Bluetooth.

Jeśli nie masz pewności, czego potrzebujesz teraz lub czego możesz potrzebować w przyszłości, możesz wybrać jedno i drugie! Firma Logitech oferuje klawiatury i myszy, takie jak Klawiatura K375s i Mysz M720 Triathalon, obsługujące zarówno technologię Bluetooth, jak i RF. Niektóre myszy mają nawet dedykowany przycisk do łatwiejszego przełączania między sparowanymi urządzeniami.

Podobnie możesz się połączyć RMysz bezprzewodowa Azer Atheris za pomocą klucza USB lub Bluetooth.

Mysz lub klawiatura obsługująca zarówno RF, jak i Bluetooth oznacza, że ​​możesz używać urządzeń peryferyjnych ze wszystkimi urządzeniami bez konieczności odłączania klucza sprzętowego. Podłącz klucz sprzętowy do jednego urządzenia (najlepiej takiego, które nie obsługuje Bluetooth) i sparuj mysz lub klawiaturę przez Bluetooth z resztą.

Pamiętaj tylko, że podczas korzystania z połączenia Bluetooth nie uzyskasz niższych prędkości opóźnienia USB-RF. Podobnie, gdy łączysz się przez USB-RF, tracisz zalety Bluetooth.

x