WhatsApp zablokowany w Chinach. Rozwiązanie problemu rozszerzonej cenzury w Pekinie

Cenzura internetowa w Chinach jest skrajna i wkrótce się pogorszy.

Obywatele Chin nie mają dostępu do popularnych aplikacji i usług, takich jak Gmail i Facebook, ponieważ są blokowani przez rząd; ten sam rząd, który wprowadził surowe zasady zgodności dla aplikacji i usług, aby mogły działać w ich kraju. Wszelkie aplikacje, które działają poza tymi regułami, mogą zostać zablokowane – przez większość czasu bez powiadomienia – co jest dokładnie tym, co użytkownicy zgłaszali, że przydarzyło się WhatsApp w ciągu ostatnich 24 godzin.

Ofiara cenzury

Pekin zakłócił działanie popularnej na całym świecie aplikacji do czatu i wiadomości Facebooka w różnych częściach kraju. Blokada rozpoczęła się we wtorek rano, uniemożliwiając użytkownikom wysyłanie i / lub odbieranie wiadomości.

„Zgodnie z analizą infrastruktury WhatsApp, którą przeprowadziliśmy dzisiaj, wydaje się, że Wielka zapora ogniowa nakłada cenzurę, która wybiórczo atakuje funkcje WhatsApp” – powiedział Nadim Kobeissi, kryptograf stosowany w Symbolic Software, firmie zajmującej się badaniami kryptograficznymi.

Wydaje się, że awaria występuje głównie w niektórych miastach i prowincjach, a nie w całym kraju. Sami to przetestowaliśmy i możemy potwierdzić, że WhatsApp działa w sąsiednim Hongkongu, ale w Chinach został zablokowany lub zwolnił do pełzania – najbardziej dotknięte są prowincje Jilin, prowincja Hubei i prowincja Jiangsu.

Użytkownicy, którzy zgłosili, że nie byli w stanie wysyłać i odbierać wiadomości WhatsApp wcześniej tego dnia, mogli wysłać je kilka godzin później, ale tylko przez krótki czas; ponieważ blok wydaje się włączać / wyłączać losowo.

Co do cholery, Chiny też zablokowali WhatsApp? pic.twitter.com/Zn4AtnhKX8

– Toomii 美丽 (@ toomii997) 18 lipca 2017

W niektórych obszarach zakaz WhatsApp jest częściowy. Użytkownicy mogą wysyłać i odbierać wiadomości tekstowe, ale nie mogą wysyłać dokumentów, obrazów ani aktualizować swojej historii / statusu.

U mnie też działało tego ranka, ale nie możesz wysyłać zdjęć ani przesyłać historii stanu bez korzystania z VPN

– nakara (@nakara_irene) 18 lipca 2017

Nowe rejestracje użytkowników, zbanowane

Nie tylko usługa jest blokowana. Użytkownicy nie mogą również pobierać ani instalować WhatsApp. Zablokowane aplikacje od dawna stanowią problem w sklepach z aplikacjami w Chinach. Nawet smartfony dostępne w tym kraju są wyposażone we wbudowane blokady, które pomagają cenzurze i kontroli. Aby je obejść, użytkownicy często muszą pobierać aplikacje lub instalować przepakowane wersje zablokowanych aplikacji.

Tak więc WhatsApp przestał dla mnie działać i nie mogę go ponownie zainstalować. Niektórzy ludzie w Chinach mają ten sam problem.

– Jatin Chavda 贾 霆 (@ Jatin92) 18 lipca 2017

Nie ma oficjalnego oświadczenia chińskiego rządu, dlaczego WhatsApp został zbanowany, ale ludzie w Chinach spodziewali się, że ostatecznie skończy się on za Wielką Zaporą. Dzieje się tak, ponieważ WhatsApp wprowadził w zeszłym roku szyfrowanie wiadomości od końca do końca.

Jest też fakt, że Whatsapp jest własnością Facebooka; kolejna usługa na liście zablokowanych w Chinach. Facebook został zablokowany w 2009 roku po tym, jak uznano go za przyczynę niepokojów w kraju. Od tego czasu nie może odzyskać wejścia na rynek chiński. Prawdopodobnie chińscy urzędnicy nie wyglądają zbyt ładnie w tytułach aplikacji należących do giganta mediów społecznościowych. Podobny los spotkał Telegram w 2015 roku, kiedy został wykorzystany przez prawników i działaczy zajmujących się prawami człowieka do organizowania i forsowania reform demokratycznych.

Wielka zapora w działaniu

Chiński rząd, korzystając z różnych filtrów internetowych, bacznie obserwuje rodzaj informacji przekazywanych w kraju. Popularne w Chinach komunikatory nie szyfrują wiadomości. Pozwalają rządowi monitorować i przechwytywać wszelkie wiadomości, SMS-y lub inne. WhatsApp nie jest tak popularny jak aplikacja do przesyłania wiadomości WeChat, ale zapewnia szyfrowanie typu end-to-end, co oznacza, że ​​rząd nie widzi, co jest mówione lub udostępniane. Szyfrowanie jest głównym powodem, dla którego użytkownicy przechodzą na WhatsApp.

Obecnie Chiny przygotowują się do 19. kongresu Partii Narodowej. Obawia się również sprzeciwu w związku z niedawną śmiercią laureata Nagrody Nobla w areszcie. Wydaje się, że rząd aktywnie przeciwdziała wszelkim niepokojom, które mogą mieć miejsce, i może oznaczać, że uważają WhatsApp za zagrożenie dla stabilności – stąd zakaz.

Ludzie, którzy widzieli, że Gmail został zbanowany przez Google, mówią, że okoliczności są podobne. Wydaje się, że zakaz jest ograniczony do określonych obszarów i ma charakter selektywny (tj. Zakazane są tylko wiadomości tekstowe). Ale wielu uważa (upewnij się, że „jest pewne”), że Whatsapp znajdzie się całkowicie po drugiej stronie Wielkiej Zapory.

Rozwiązanie: użyj sieci VPN, która działa w Chinach

Choć może to zabrzmieć, jest jedno obejście, a mianowicie korzystanie z usługi VPN, która udaje Twoją lokalizację w inne miejsce. Skrót od wirtualnej sieci prywatnej, VPN jest tym, czego powinieneś używać do szyfrowania swojej aktywności online i kierowania jej przez serwer pośredniczący w wybranej lokalizacji.

Zakazowi WhatsApp towarzyszy nowy zestaw zakazanych usług VPN, co oznacza więcej problemów dla obywateli Chin. To powiedziawszy, nie wszystkie usługi VPN są blokowane i znamy te, które nadal działają.

Użyliśmy VPN, aby ustawić naszą lokalizację na Hongkong i mogliśmy uzyskać dostęp do WhatsApp bez problemów. Połączenie zajęło trochę czasu, ale poza tym usługa działała bez zarzutu.

Według użytkowników w Hongkongu nadal mogą uzyskiwać dostęp do aplikacji i korzystać z niej bez konieczności korzystania z VPN, ale nie mogą skontaktować się z rodziną i przyjaciółmi spoza Hongkongu.

Więc jaka jest najlepsza sieć VPN do użytku w Chinach?

Nasze testy wskazują, że tylko dwóch z testowanych przez nas dostawców jest w stanie konsekwentnie ominąć Wielką Zaporę. Oni są:

1. ExpressVPN

Mówiąc poważnie, mówimy, że ExpressVPN jest najbardziej niezawodną siecią VPN na rynku chińskim. Wielkim punktem sprzedaży nie jest to, że stoją, podczas gdy konkurenci zostali pokonani przez władze komunistyczne – to fakt, że zoptymalizowali chińskie serwery, które pozwolą ci przejść przez Wielką Zaporę. Szybkie.

Cała ich sieć jest zabezpieczona protokołem SSL z 256-bitowym szyfrowaniem, obiecują zerowe logi (nawet w celu rozwiązywania problemów) i mają siedzibę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Czy wspominaliśmy, że mają też własne serwery DNS?

2. NordVPN

NordVPN są dumni z tego, że „nieustępliwie szukają rozwiązania zapewniającego wolność w Internecie ludziom, gdziekolwiek się znajdują” – i możemy dodać, znajdując rozwiązanie dla osób walczących z cenzurą w Chinach. Ich nowo zaprojektowana aplikacja obiecuje zaciemnione serwery, które są alternatywną listą serwerów utworzoną specjalnie do korzystania z VPN z dużymi ograniczeniami.

Mają dużą pojemność na 936 serwerach w 56 krajach i należą do najszybszych testowanych przez nas rozwiązań. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, istnieje silna polityka zerowego logowania, wykorzystuje DoubleVPN (rozwiązanie, które ukrywa aktywność użytkownika online za kilkoma serwerami za pośrednictwem tunelu VPN), oferuje dedykowane adresy IP i wyłącznik awaryjny, aby uniemożliwić oprogramowaniu łączenie się z Internetem w przypadku utraty usługi VPN .

ROZSZERZONA OFERTA: NordVPN ma specjalną ofertę dla naszych czytelników, oferując 77% zniżki na 3-letni plan, kosztujący tylko 2,75 USD miesięcznie, oferując jednocześnie 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

Uwaga redaktora: usługa VPN może nie rozwiązać problemów z rejestracją w usłudze jako nowy użytkownik, ponieważ oznacza to potwierdzenie chińskiego numeru telefonu. Daj nam znać, jeśli dotyczy to poniższych komentarzy.

x