Filmora 12 od Wondershare to obietnica szybkości i wydajności w nowej odsłonie. Sprawdźmy, co nowego oferuje ta aktualizacja, skoro już wcześniej program ten słynął z płynnej pracy.
Wielu twórców treści w dzisiejszych czasach docenia potęgę wideo. Materiał wideo jest doskonałym uzupełnieniem tekstu, a niekiedy wręcz stanowi jego kluczowy element.
Jednak nie każdy z nas dąży do kręcenia produkcji na miarę Hollywood, prawda? Szukamy rozwiązań sprawnych, a przy tym niedrogich.
I tutaj na scenę wkracza…
Wondershare Filmora
Filmora to program, który wielu użytkowników wybiera do edycji wideo. Posiada intuicyjny, ale jednocześnie rozbudowany interfejs, umożliwiający uzyskanie profesjonalnych rezultatów za pomocą zaledwie kilku kliknięć.
Do najważniejszych cech programu należą:
- Obsługa różnych systemów operacyjnych
- Rozbudowane opcje skrótów klawiaturowych
- Wsparcie dla technologii NVIDIA
- Intuicyjny interfejs oparty na zasadzie „przeciągnij i upuść”
- Funkcje wykorzystujące sztuczną inteligencję
- Obszerna biblioteka materiałów stockowych
- Gotowe szablony przyspieszające edycję
- Atrakcyjna cena
W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej tym elementom, skupiając się przede wszystkim na nowej wersji programu: Wondershare Filmora 12.
Interfejs użytkownika
Gdy pierwszy raz uruchomiłem Wondershare Filmora, poczułem, że bez problemu odnajdę się w tym programie!
Centralne miejsce w programie zajmuje okno edycji, gdzie odbywa się cała akcja. W górnym menu znajdziemy ikony umożliwiające łatwe importowanie własnych materiałów multimedialnych.
Oś czasu, na której umieszczane są elementy audio i wideo, pozwala na wybór dowolnego klipu i dodawanie do niego filtrów oraz efektów dostępnych po prawej stronie ekranu.
Dodatkowe opcje dla każdego elementu można wyświetlić, klikając prawym przyciskiem myszy.
To dopiero mój drugi kontakt z programem do edycji wideo i pierwszy raz z Filmorą. Mimo to szybko nauczyłem się poruszać po programie, a pomocne okazały się również samouczki wideo dostępne na YouTube.
Podsumowując, czułem się w tym programie bardzo swobodnie.
Obsługa wielu platform
Korzystając z Filmory, nie jesteśmy ograniczeni do jednego urządzenia czy systemu operacyjnego. Możemy edytować wideo płynnie na wielu platformach, takich jak Windows, Mac, Android, iOS i iPadOS.
Dzięki temu możemy bez problemu pracować na różnych urządzeniach, bez obaw o problemy z kompatybilnością.
Dodatkowo, Filmora Cloud Workspace (omówiony w sekcji dotyczącej tworzenia kopii zapasowych i współpracy) pozwala na przechowywanie projektów online i dostęp do nich na wielu urządzeniach jednocześnie.
Konfigurowalne skróty klawiaturowe
Skróty klawiaturowe znacząco przyspieszają pracę. Początkujący użytkownicy rzadko z nich korzystają, ale dla doświadczonych montażystów są one nieocenione.
Praca w różnych programach do edycji wideo bywa frustrująca, ponieważ każdy z nich ma swoje unikalne ustawienia skrótów. Twórcy Wondershare Filmora doskonale to rozumieją.
Dlatego w Filmorze mamy możliwość dostosowania skrótów klawiaturowych do naszych preferencji. To bardzo pomocne i przemyślane rozwiązanie 🙂.
Dzięki temu praca między różnymi programami staje się o wiele łatwiejsza.
Wsparcie dla NVIDIA
H.264 jest obecnie popularnym formatem kompresji wideo, ale branża stopniowo przechodzi na bardziej efektywny AV1. Zapewnia on lepszy stopień kompresji i wyższą jakość przy tej samej przepływności danych.
Mówiąc prościej, pliki wideo będą mniejsze, przy zachowaniu podobnej jakości. W rzeczywistości, Google i Netflix planują wprowadzić ten kodek, który jest znacznie bardziej wydajny niż H.264, a nawet jego ulepszona wersja, H.265.
W tym samym duchu, Filmora 12 obsługuje najnowsze karty graficzne NVIDIA GeForce RTX z serii 40 z podwójnymi enkoderami AV1. Dzięki temu, oprócz zalet samego kodeka, możemy uzyskać nawet dwukrotne przyspieszenie eksportu wideo.
Tworzenie kopii zapasowych i współpraca
Największym problemem podczas edycji wideo jest ryzyko utraty dokonanych zmian.
Filmora rozwiązuje ten problem dzięki automatycznym kopiom zapasowym, których częstotliwość możemy regulować w zakresie od 1 do 30 minut.
Możemy również skorzystać z Dysku Google, aby stworzyć dodatkową kopię zapasową i zapewnić dostęp do projektu z dowolnego miejsca.
Dodatkowo, Filmora oferuje 1 GB darmowej przestrzeni w chmurze, którą możemy wykorzystać do przechowywania naszych materiałów. Przestrzeń ta idealnie nadaje się do przechowywania ulubionych elementów, z których korzystamy wielokrotnie.
Działa to podobnie do korzystania z Dysku Google, ale dla wygody użytkownika jest wbudowane w panel programu.
Kolejną przydatną funkcją, szczególnie dla zespołów, jest możliwość współpracy. Odbywa się ona za pomocą Wondershare Filmora Workspace, gdzie możemy przesyłać, pobierać, udostępniać projekty i dodawać do nich komentarze z oznaczeniem czasu.
Możemy również ustawić hasła i daty wygaśnięcia linków do udostępnianych projektów. Trzeba jednak pamiętać, że 1 GB przestrzeni w chmurze może szybko się zapełnić. W takim przypadku możemy dokupić dodatkowe miejsce.
Układy przestrzeni roboczej
Nie każdy z nas ma dostęp do dwóch ekranów lub dużych monitorów.
Chociaż duży ekran to duży plus podczas edycji wideo, Filmora rekompensuje mniejszą przestrzeń roboczą dzięki elastycznym układom okien.
Możemy wybierać spośród pięciu dostępnych układów, by wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada.
Opcja „Dual” pozwala na przeniesienie okna podglądu wideo na zewnętrzny monitor, co poprawia komfort pracy.
Dodatkowo, widok „Klasyczny” jest przeznaczony dla użytkowników, którzy preferują układ okien z Filmory 11.
Ulepszone klatki kluczowe
Klatki kluczowe to kolejny element, który zwiększa prostotę i sprawność pracy w Wondershare Filmora 12.
Dają nam ogromną kontrolę nad sekwencjami skalowania, pozycjonowania, korekcji kolorów, animacji, maskowania itp.
Dostępne opcje zależą od typu elementu.
Na przykład, tekst ma najmniej opcji, pozwalając na zmianę pozycji, skali, obrotu i kompozycji. Natomiast elementy wideo oferują znacznie więcej filtrów, w tym kluczowanie kolorem, maskowanie, automatyczne ulepszanie, korekcję kolorów i prędkości.
Co więcej, wszystkie te efekty działają bardzo płynnie. Ogólnie rzecz biorąc, znacznie pomaga to w tworzeniu czegoś więcej niż tylko połączenia kilku elementów multimedialnych.
Maskowanie
Maskowanie to sprytna funkcja, która pozwala na rysowanie standardowych kształtów lub korzystanie z narzędzia Pióro do tworzenia konturów o dowolnym kształcie.
Oprócz tego, maskowanie pozwala na wyróżnienie zamaskowanych obiektów lub wszystkiego innego za pomocą opcji Odwróć maskę.
Co więcej, możemy dostosować rozmycie, aby dwa klipy wideo płynnie się łączyły.
Warstwa korekty
Używanie różnych elementów do tworzenia atrakcyjnych filmów to standardowa praktyka. Jednak bez względu na jakość przejść, unikalne schematy kolorów różnych elementów często je zdradzają.
Warstwa korekty to funkcja Filmory, która pozwala zachować spójność kolorystyczną bez większego wysiłku.
Wystarczy umieścić warstwę korekty nad innymi warstwami, aby zastosować jednolite efekty. Poprawki wprowadzone do warstwy korekty mają wpływ na wszystkie warstwy znajdujące się poniżej.
Pomaga to w modyfikacji całego projektu za jednym razem, bez konieczności wprowadzania zmian w każdej warstwie osobno.
Filmora ma kilka przydatnych funkcji AI, które ułatwiają i przyspieszają tworzenie wideo. Należą do nich Chroma Key, AI Portrait, Motion Tracking, Smart Cutout, AI Audio Denoise itp.
Chociaż wszystkie z nich są dostępne w Filmorze 12, Wondershare wprowadził niektóre z nich już we wcześniejszych wersjach.
Klucz chrominancji
Funkcja ta jest przydatna do usuwania określonych kolorów z filmów i obrazów.
Możemy jej użyć do zastąpienia jednolitego tła czymś bardziej atrakcyjnym. Dodatkowo, opcje takie jak tolerancja, grubość krawędzi i wtapianie krawędzi pozwalają na realistyczne wykończenie.
Inteligentne wycięcie
Możemy użyć Inteligentnego wycięcia, aby ocenzurować poruszający się obiekt lub wszystko inne niż zamaskowany element.
Tryb zaawansowany umożliwia śledzenie obiektu do przodu lub do tyłu, a nawet w obu kierunkach jednocześnie.
Możemy również ustawić grubość krawędzi i wygładzenie, aby uzyskać bardziej precyzyjne wycięcia.
Odszumianie dźwięku
Odszumianie to kolejny obszar, w którym Filmora błyszczy dzięki swojemu intuicyjnemu interfejsowi.
Oferuje kilka opcji, dzięki którym dźwięk jest bardziej dopasowany do wideo, w tym poprawę jakości mowy, usuwanie wiatru, usuwanie pogłosu, szumu i trzasków.
Chociaż profesjonalny edytor audio będzie miał podobne opcje, pomysł polega na zminimalizowaniu potrzeby korzystania z zewnętrznych narzędzi, co przyspiesza pracę.
Rozciągnięcie dźwięku
To kolejne ulepszenie AI dostępne tylko dla ścieżek dźwiękowych. Audio Stretch, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na przeciąganie ścieżki audio w celu dopasowania jej do czasu trwania wideo.
Mówiąc prościej, nie może być łatwiej.
Nie musimy wycinać i wklejać fragmentów dźwięku, wystarczy przeciągnąć ścieżkę do preferowanej długości. Dodatkowo, działa to w obu kierunkach, bez widocznych przejść, dzięki czemu całość brzmi bardzo naturalnie.
Tytuły 3D
Filmora ma bogatą bibliotekę szablonów tytułów 3D, które możemy importować i dowolnie modyfikować.
Szablony są dostępne w różnych stylach i pasują do większości zastosowań. Mamy na przykład klasyczne wprowadzenia, napisy, napisy końcowe, objaśnienia, wiadomości i wiele innych.
A gdy już znajdziemy interesujący nas szablon, dalsza modyfikacja jest bardzo prosta dzięki kilku kliknięciom i przełącznikom.
Podzielony ekran
Filmora 12 oferuje wiele gotowych układów podzielonego ekranu. Po pierwsze, mamy wiele podstawowych układów, które pozwalają na umieszczenie do sześciu filmów lub zdjęć na jednym ekranie w różnych ciekawych konfiguracjach.
Poza tym, mamy do dyspozycji układy tematyczne, pasujące do mediów społecznościowych, festiwali, ekranów końcowych itp.
Po dodaniu poszczególnych elementów, każdy z nich ma oddzielne opcje modyfikacji, zależne od typu pliku. Na przykład, obiekty wideo mają opcje kluczowania kolorem, korekcję kolorów, animacje itp.
Podsumowując, Podzielony ekran to przydatna funkcja, która pozwala na kreatywne wykorzystanie różnych materiałów wideo z unikalnymi ustawieniami dla każdego z nich.
LUT
LUT to szybki sposób na kolorowanie i nadanie motywu elementom multimedialnym. W Filmorze mamy dostęp do wielu gotowych ustawień, które możemy wypróbować i wybrać.
Warstwa znajdująca się pod LUT będzie miała zastosowany wybrany efekt, a w projekcie możemy użyć jednego lub więcej ustawień. Jest to niezwykle proste, a jedyną opcją kontroli, jaką mamy, jest krycie efektu.
Inne
Funkcji w programie jest całe mnóstwo, ale warto wspomnieć jeszcze o setkach darmowych dźwięków tła i obszernej bibliotece efektów.
Należy pamiętać, że ten artykuł dotyczy tylko najnowszej aktualizacji, czyli Filmory 12. Wymienione funkcje i efekty nie są wyczerpujące i jest jeszcze wiele więcej, których możemy doświadczyć osobiście.
Podsumowanie
Tworzenie wideo jest nieuniknione dla wielu influencerów. Wiedzą oni, że materiał wideo ma przewagę nad innymi formami marketingu i wykorzystują to na swoją korzyść.
Jednak tworzenie wideo nie jest dla każdego łatwe, ze względu na sporą krzywą uczenia się większości programów do edycji.
Dzięki swojej prostocie, Wondershare Filmora 12 pozwala na szybkie rozpoczęcie pracy już w ciągu kilku minut. Dodatkowo, ogromna społeczność użytkowników oraz liczne tutoriale na YouTube pomogą nam opanować każdą funkcję oferowaną przez program.
A najlepsze jest to, że możemy zacząć już od 49,99 USD rocznie i cieszyć się wieloplatformową obsługą na Windows, Mac, iPhone, iPad i Android za jedyne 69,99 USD.
Pobierz Filmorę i sprawdź, czy Cię zachwyci!
newsblog.pl