12/05/2021

Wpatruj się w gwiazdy na swoim komputerze z systemem Linux dzięki Stellarium

Udostępnij teraz w social media:

Stellarium to cyfrowe planetarium, które jest bezpłatne i otwarte. Każdy może go zainstalować i używać go do oglądania gwiazd na niebie w czasie rzeczywistym. Pokazuje również szczegółowe informacje o planetach, księżycach, a nawet konstelacjach. Oto jak możesz używać Stellarium do patrzenia na gwiazdy na swoim komputerze z systemem Linux.

Instalowanie Stellarium w systemie Linux

Stellarium jest szeroko obsługiwany w systemie Linux, działając na wszystkich dostępnych systemach operacyjnych Linux. Jednak aplikacja rzadko jest preinstalowana, więc zanim przejdziemy do tego, jak używać jej do patrzenia w gwiazdy, musimy ją najpierw zainstalować.

Aby zainstalować aplikację Stellarium na komputerze z systemem Linux, potrzebujesz okna terminala. Możesz otworzyć okno terminala na pulpicie systemu Linux, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Lub wyszukaj „Terminal” w menu aplikacji i zainstaluj go w ten sposób.

Ubuntu

Stellarium działa dobrze na Ubuntu Linux. Aby uruchomić go na komputerze z systemem Ubuntu Linux, użyj następujących trafna instalacja polecenie poniżej, aby zainstalować aplikację.

sudo apt install stellarium

Debiana

Stellarium działa na Debianie i będziesz mógł uruchomić aplikację na swoim komputerze za pomocą wbudowanego apt-get menedżera pakietów na twoim komputerze. Pamiętaj, że Debian aktualizuje pakiety znacznie wolniej niż inne systemy operacyjne Linux, więc możesz przegapić najnowsze aktualizacje Stellarium.

sudo apt-get install stellarium

Arch Linux

Aplikacja Stellarium jest dobrze obsługiwana w Arch Linux. Jeśli chcesz, aby aplikacja działała na komputerze Arch Linux, użyj następujących Pacman polecenie poniżej.

sudo pacman -S stellarium

Fedora

Osoby korzystające z Fedory Linux mogą zainstalować aplikację Stellarium w swoim systemie, korzystając z poniższych instalacja dnf Komenda.

Sprawdź -   Użyj przedniej i tylnej kamery, aby nagrywać filmy wideo w wideo na swoim iPhonie

Uwaga: Jeśli korzystasz z KDE w Fedorze, być może masz już zainstalowaną aplikację na swoim komputerze.

sudo dnf install stellarium

OpenSUSE

Aplikacja Stellarium jest dostępna w systemie OpenSUSE Linux za pośrednictwem dołączonych repozytoriów oprogramowania. Jeśli jednak chcesz, aby działał na swoim komputerze, musisz uruchomić następujące instalacja zamka błyskawicznego polecenie poniżej.

sudo zypper install stellarium

Flatpak

Stellarium jest dostępne w sklepie z aplikacjami Flathub jako Flatpak. Jeśli chcesz zainstalować aplikację na swoim komputerze ze sklepu Flathub, musisz najpierw skonfigurować środowisko wykonawcze Flatpak w systemie Linux. Aby skonfigurować środowisko wykonawcze, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem na ten temat.

Po skonfigurowaniu środowiska wykonawczego Flatpak będziesz mógł zainstalować aplikację Stellarium na swoim komputerze za pomocą dwóch poniższych poleceń.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

flatpak install flathub org.stellarium.Stellarium

Pakiet zatrzaskowy

Aplikacja Stellarium znajduje się w sklepie z aplikacjami Snap. Jeśli chcesz, aby aplikacja działała na komputerze, musisz mieć środowisko uruchomieniowe pakietu Snap. Aby skonfigurować środowisko wykonawcze, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem na ten temat.

Sprawdź -   Jak z łatwością uruchamiać aplikacje internetowe w systemie Linux

Po skonfigurowaniu środowiska wykonawczego Snap w systemie można rozpocząć instalację Stellarium. Używając instalacja zatrzaskowa polecenie poniżej, skonfiguruj aplikację.

sudo snap install stellarium-daily

Jak korzystać ze Stellarium

Stellarium jest całkiem proste w użyciu, nawet dla niewtajemniczonych. Aby używać go do patrzenia na gwiazdy na niebie, zacznij od otwarcia aplikacji. Gdy aplikacja jest otwarta, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami krok po kroku.

Krok 1: Za pomocą myszy kliknij i przytrzymaj lewy przycisk. Po przytrzymaniu tego przycisku możesz przeciągać niebo, aby oglądać różne obiekty. Aby znaleźć obiekt (np. planetę, księżyc lub niebo), po prostu kliknij go myszą.

Sprawdź -   Jak wyłączyć wygaszacz ekranu w Gnome Shell

Krok 2: Po wybraniu obiektu na niebie, który chcesz wyświetlić w Stellarium, kliknij pasek w lewym dolnym rogu. Następnie wybierz przycisk pauzy. Będziesz chciał zatrzymać Stellarium, gdy się obraca, a skupienie się na czymś bez zatrzymania może być trudne.

Krok 3: Po wstrzymaniu odtwarzania Stellarium w aplikacji użyj kółka myszy, aby powiększyć obiekt. Pamiętać; być może będziesz musiał powiększyć, aby dobrze przyjrzeć się planetom.

Krok 4: Po powiększeniu obiektu i uzyskaniu pełnego widoku znajdź przycisk „Niebo i opcje wyświetlania” na pasku bocznym po lewej stronie i wybierz go. Tutaj możesz przełączać różne opcje wyświetlania aplikacji.

Konstelacje

Stellarium doskonale sprawdza się w konstelacjach. Oto, jak możesz je wyświetlić. Aby rozpocząć, kliknij dolny pasek w aplikacji. Następnie wybierz przycisk „linie konstelacji”. Wybranie go pokaże ci wszystkie konstelacje na nocnym niebie.

Po wybraniu przycisku linii, wybierz etykiety „konstelacja”, aby wyświetlić tytuły każdej z konstelacji. Na koniec kliknij „sztuka konstelacji”, jeśli chcesz zobaczyć konstelacje w bardziej przyjemny wizualnie sposób.

x