Wreszcie wyjaśniono różnicę między kodowaniem a tworzeniem skryptów

Kodowanie i tworzenie skryptów to wyrażenia często używane bezkrytycznie w dzisiejszym środowisku cyfrowym. Pomimo podobieństw mają unikalne różnice, które je różnią.

Znajomość różnicy między kodowaniem a pisaniem skryptów ma kluczowe znaczenie, niezależnie od tego, czy myślisz o karierze programisty, czy też pasjonujesz się technologią.

Kodowanie to proces tworzenia zaawansowanych aplikacji poprzez pisanie kodu od zera. W tym celu musisz uruchomić języki programowania, takie jak Java lub Python. Z drugiej strony skryptowanie polega na tworzeniu skryptów lub małych programów. Automatyzuje podstawowe operacje i rozszerza istniejącą aplikację.

Ten artykuł wyjaśni różnicę między kodowaniem a skryptami, niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem, czy doświadczonym programistą. Pomoże Ci również określić, który z nich najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom. Weźmy więc filiżankę kawy i przygotujmy się na zanurzenie w świat kodowania i pisania skryptów.

Co to jest kodowanie?

Proces tworzenia instrukcji w języku komputerowym, który maszyna może zrozumieć i wykonać, nazywany jest kodowaniem. Jest ważną częścią rozwoju oprogramowania i jest używany do tworzenia wszystkiego, od małych aplikacji mobilnych po zaawansowane systemy oprogramowania. Ponadto przekształca pomysł w działający program, który można wykonać na komputerze.

Programista tworzy kod w języku programowania, takim jak python, java lub C++. Następnym krokiem jest zbudowanie, przetestowanie i debugowanie oprogramowania przy użyciu różnych narzędzi i technik.

Niektóre języki programowania są opracowywane specjalnie do określonych celów, takich jak tworzenie stron internetowych lub tworzenie gier. Dla porównania, inne są bardziej wszechstronne i można je wdrożyć w wielu zastosowaniach.

powiedzmy, że chcesz stworzyć prosty program, który przechwytuje średnią z trzech wartości. Kod w Pythonie może wyglądać następująco:

Funkcja o nazwie „średnia” została zdefiniowana w powyższym przykładzie i przyjmuje trzy argumenty: „a”, „b” i „c”. Funkcja zwraca średnią wartość tych trzech liczb całkowitych. Pozostały program następnie oblicza średnią na podstawie danych wprowadzonych przez użytkownika i wyświetla wynik.

Korzyści z kodowania

Kodowanie to wymagająca i skomplikowana czynność, wymagająca cierpliwości, wytrwałości i chęci odkrywania nowych pomysłów. Jednak dzięki szkoleniu i wiedzy programiści mogą tworzyć solidne, praktyczne aplikacje, które upraszczają nasze życie i rozwiązują trudne problemy.

Oto lista korzyści, jakie możesz zyskać dzięki kodowaniu:

 • Dzięki kodowaniu programiści mogą urzeczywistniać swoje pomysły, opracowując rozwiązania rzeczywistych problemów.
 • Ponieważ kodowanie wymaga logicznego myślenia i umiejętności krytycznego rozwiązywania problemów, poprawia zdolności analityczne i myślenia.
 • W dzisiejszej erze cyfrowej umiejętność kodowania jest wymagająca, a wykwalifikowani programiści mogą z łatwością znaleźć pracę na pełny etat lub rozwijać się jako freelancerzy.
 • Dzięki kodowaniu kreatywne umysły mogą wyrazić swoją kreatywność i tworzyć gotowe aplikacje.
 • Kodowanie wiąże się z przejrzystą i właściwą komunikacją, która poprawia umiejętności komunikacyjne i pracę zespołową.
 • Kodowanie to złożone zadanie, ale po wykonaniu zadania poczucie spełnienia motywuje do tworzenia i rozwiązywania kolejnych.
 • Dzięki programowaniu możesz zminimalizować swoje zadania, automatyzując większe zadania i oszczędzając czas, aby skupić się na ważnych zadaniach.
 • Umiejętności kodowania otworzą drzwi do możliwości w różnych dziedzinach, takich jak tworzenie aplikacji, sztuczna inteligencja i nauka o danych.
 • Dziedzina technologiczna rozwija się szybciej niż kiedykolwiek, a kodowanie może zapewnić ci możliwość uczenia się i spontanicznego rozwoju.

Co to jest skryptowanie?

Skrypty to proces pisania kodów, które komputer może wykonywać dynamicznie. To nie jest podobne do konwencjonalnego programowania. Celem tworzenia skryptów jest tworzenie kodu, który automatyzuje operacje, a nie tworzenie samodzielnych aplikacji. Powtarzalne zadania, takie jak przetwarzanie danych, zarządzanie plikami i administracja systemem, są wykonywane za pomocą skryptów.

Jeśli chodzi o skrypty, funkcje są zminimalizowane w porównaniu z pełnoprawnymi językami programowania. Ponieważ mają być łatwe do nauczenia się i używania. JavaScript, Python, Ruby i Pearl to jedne z najbardziej znanych dostępnych języków skryptowych.

Wyobraźmy sobie scenariusz, w którym musisz przenieść wiele plików z jednego miejsca do drugiego. Dlatego możesz utworzyć skrypt, który zautomatyzuje całą procedurę, zamiast ręcznego powielania każdego pliku. Kod może wyglądać tak w Pythonie:

W powyższym przykładzie moduł shutil służy do przesyłania plików z folderu źródłowego do folderu docelowego. Następnie pojawia się moduł os, który rejestruje pliki w folderze źródłowym. Na koniec w skrypcie zaimplementowano funkcję shuttle.copy, która kopiuje każdy plik podczas przeglądania listy plików.

Korzyści ze skryptów

Skrypty to przydatne narzędzie do zwiększania produktywności poprzez upraszczanie procesów. Ale w programach nauczania należy pamiętać, że skrypty mają uzupełniać konwencjonalne programowanie, a nie je zastępować. Nauka podstaw pisania skryptów może pomóc Ci zautomatyzować działania i sprawić, że Twoja praca będzie prostsza i bardziej efektywna, niezależnie od Twojego doświadczenia w programowaniu.

Oto lista korzyści, jakie możesz zyskać dzięki pisaniu skryptów:

 • Skrypty mogą zautomatyzować powtarzalne czynności, co oszczędza czas i zwiększa produktywność.
 • W porównaniu z ręcznymi operacjami za pomocą kodowania, skrypty mogą zaoszczędzić znaczną ilość czasu i zasobów.
 • Organizacje mogą zrobić więcej w krótszym czasie, ponieważ pisanie skryptów zwiększa produktywność.
 • Skryptów można używać do koordynowania i organizowania skomplikowanych operacji, co upraszcza obsługę złożonych przepływów pracy.
 • Pisanie skryptów jest łatwe do nauczenia, więc wiele osób może z niego korzystać.
 • Skrypty zwiększają spójność dostarczania danych wyjściowych, zmniejszając ryzyko błędów ludzkich.
 • Zadania administrowania systemem, takie jak monitorowanie systemów, tworzenie kopii zapasowych danych i kontrolowanie urządzeń sieciowych, to tylko niektóre z wielu zadań, które można zautomatyzować za pomocą skryptów.
 • Działania angażujące kilku interesariuszy można zautomatyzować za pomocą języków skryptowych, co ułatwia komunikację i pracę zespołową.
 • Ponieważ skrypty zapewniają dużą elastyczność, mogą pomóc w usprawnieniu pracy.

Skrypty i kodowanie są porównywalne i większość programistów prawdopodobnie połączy je w swojej pracy. Bardzo ważne jest zrozumienie różnic między kodowaniem a skryptami oraz tego, jak wzajemnie się uzupełniają w każdym procesie programowania.

Kodowanie a skryptowanie

Funkcje Kodowanie Tworzenie skryptów Cel Tworzenie samodzielnych aplikacji lub systemów oprogramowania Automatyzacja powtarzalnych zadań. Potrafi łączyć elementy aplikacji Stosowane języki Języki programowania, w tym Python, C++ i Java Języki wysokiego poziomu, które są interpretowane, takie jak JavaScript, Perl i BashZłożoność Wymaga wyższego poziomu zrozumienia zasad programowania Łatwość nauczenia się i wdrożenia Czas programowania Ze względu na głębokość , złożoności oraz konieczności testowania i debugowania, opracowanie może zająć więcej czasu.
Łatwiejsze tworzenie i wykonywanie, ponieważ koncentruje się na automatyzacji zadania, a nie na tworzeniu całej aplikacji Konserwacja Regularne aktualizacje i konserwacja są wymagane w celu usunięcia błędów i zapewnienia kompatybilności
Nie wymaga regularnej konserwacji, ponieważ koncentruje się wyłącznie na automatyzacji procesów.DebugowanieDebugowanie kodów wymaga dogłębnego zrozumienia kodowania, co sprawia, że ​​jest czasochłonne Debugowanie skryptów jest łatwiejsze, ponieważ jest krótsze w porównaniu z kodowaniem InteraktywnośćTworzy niezależne programy, które często nie są od razu dostępne dla użytkownika -interaktywnaMoże być wykorzystana do tworzenia interaktywnych elementów dla większej aplikacjiPrzenośnośćMoże być unikalna dla pojedynczego systemu operacyjnego lub platformy, ale nie w pełni przenośna.Może być uruchamiana w różnych systemach i często jest bardziej przenośna.SkalowalnośćMoże być używana do tworzenia aplikacji, które są skalowalne i radzą sobie z dużą ilością danych i ruchu. Ograniczona skalowalność ze względu na nacisk na automatyzację zadań, a nie na tworzenie skomplikowanych aplikacji. Koszt Może kosztować więcej, ponieważ złożoność oprogramowania i długość rozwoju mogą wymagać większych inwestycji. Mniej kosztowny, ponieważ wymaga krótszego czasu i zasobów na rozwój Długość kodu Zwykle wiąże się z dłuższym kodem, ponieważ oprogramowanie jest gotowe sam i złożony Wymaga krótszej długości kodu, ponieważ skupia się na konkretnych zadaniach, a nie na tworzeniu całej aplikacji Przypadek użycia System operacyjny, przeglądarki internetowe, gry itp. Przetwarzanie danych, obsługa formularzy, usuwanie danych, testowanie stron internetowych i kontrolowanie niektórych logiki gier.

Przypadki użycia kodowania

Kodowanie lub programowanie komputerowe obejmuje tworzenie, rozwijanie, testowanie i konserwację oprogramowania. Przypadki użycia kodowania poszerzają się i stają się coraz bardziej zróżnicowane wraz z ciągłym postępem technologicznym. Teraz przyjrzymy się kilku z wielu istniejących obecnie aplikacji do kodowania.

# 1. Rozwój oprogramowania

Kodowanie jest szeroko stosowane w branży programistycznej do tworzenia aplikacji, programów i systemów. Twórcy oprogramowania muszą wiedzieć, jak kodować, aby tworzyć programy i aplikacje, które wykonują różne zadania. Różne języki programowania umożliwiają programistom tworzenie oprogramowania dopasowanego do indywidualnych wymagań klientów i użytkowników końcowych.

Oto niektóre z popularnych języków programowania do kodowania

 • Jawa
 • Pyton
 • C++
 • C#
 • JavaScript
 • Rubin
 • Szybki
 • PHP
 • Cel C
 • Kotlin

#2. Tworzenie stron internetowych

Obecnie jednym z najpopularniejszych zastosowań kodowania jest tworzenie stron internetowych. Większość Oprogramowania i aplikacji zaczyna działać w trybie online. W związku z tym wzrasta wykorzystanie stron internetowych, aplikacji internetowych i usług internetowych.

Programiści kładą większy nacisk na języki programowania stron internetowych, takie jak:

 • HTML (hipertekstowy język znaczników)
 • CSS (kaskadowe arkusze stylów)
 • JavaScript
 • PHP (preprocesor hipertekstu)
 • Pyton
 • Rubin
 • Jawa
 • Maszynopis
 • Iść
 • Szybki

#3. Rozwój aplikacji mobilnych

Kodowanie jest niezbędne do tworzenia aplikacji kompatybilnych z różnymi urządzeniami. Wraz z popularnością urządzeń mobilnych i tabletów branża tworzenia aplikacji mobilnych przeżywa rozkwit. Dlatego programiści wdrażają języki programowania, aby tworzyć aplikacje mobilne dla systemów operacyjnych specyficznych dla urządzeń.

Oto kilka popularnych języków programowania aplikacji mobilnych:

 • Java (dla Androida)
 • Kotlin (dla Androida)
 • Swift (na iOS)
 • Objective-C (dla iOS)
 • C# (dla platformy Xamarin)
 • JavaScript (dla React Native)
 • Strzałka (dla Fluttera)
 • Lua (dla Corona SDK)
 • C++ (dla Unreal Engine)
 • Python (dla Kivy)

#4. Produkcja gier

Tworzenie gier to kolejna rozwijająca się branża, która wymaga kodowania w celu rozszerzenia produktu końcowego. Dlatego programiści tworzą różne mechanizmy rozgrywki, grafikę i dźwięk poprzez kodowanie.

 • Oto kilka popularnych języków używanych do tworzenia gier:
  C++ (silniki gier, takie jak Unreal Engine i Unity)
 • C# (jedność)
 • Java (tworzenie gier na Androida)
 • Python ( Frameworki takie jak Pygame )
 • Lua (silniki gier, takie jak Corona SDK i Defold)
 • JavaScript (platformy do tworzenia gier, takie jak Phaser)
 • Objective-C i Swift (do tworzenia gier na iOS)
 • Haxe (silniki gier, takie jak OpenFL i HaxeFlixel)
 • Rust (silniki gier, takie jak Amethyst i ggez)
 • Montaż niskopoziomowego programowania gier na konsole i automaty do gier)

#5. Nauka i analiza danych

Przetwarzanie, badanie i wyciąganie wniosków z ogromnych ilości danych jest częścią nauki i analizy danych. Kodowanie Służy do czyszczenia danych, analizowania ich, wizualizacji i modelowania. Na przykład Python jest często używany do tworzenia modeli uczenia maszynowego, ale R ios jest używany do analizy statystycznej.

Oto kilka popularnych języków do nauki i analizy danych:

 • Pyton
 • R
 • SQL
 • Jawa
 • Scala
 • MATLAB
 • Julia
 • SAS
 • JavaScript
 • C/C++

#6. Automatyzacja

Automatyzacja jest ważną częścią wielu organizacji i sektorów, ponieważ zwiększa wydajność i produkcję. Dlatego jest to wykorzystanie oprogramowania do automatyzacji powtarzalnych lub czasochłonnych procesów. Kodowanie służy do automatyzacji za pomocą skryptów i programów. Automatyzacja obejmuje operacje takie jak wprowadzanie danych, przetwarzanie plików i testowanie stron internetowych.

Oto kilka popularnych języków używanych w automatyzacji:

 • Pyton
 • Jawa
 • Rubin
 • PowerShell
 • Skrypty powłoki
 • Perl
 • Groovy
 • JavaScript
 • Iść
 • Rdza

#7. Robotyka

Robotyka to szybko rozwijająca się branża, w której roboty są wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań. W związku z tym wdrażają ją producenci, logistyka, służba zdrowia, edukacja i inne branże. W robotyce kodowanie jest wymagane do projektowania i tworzenia funkcjonalnych robotów w prawdziwym życiu. Co więcej, roboty mogą się poruszać, komunikować i wykonywać inne zadania za pomocą kodowania.

Oto kilka popularnych języków używanych w robotyce:

 • C++
 • Pyton
 • Jawa
 • MATLAB
 • ROS (system operacyjny robota)
 • Lua
 • JavaScript
 • Seplenienie
 • Pascala
 • Ada

#8. Sztuczna inteligencja

Kodowanie jest integralną częścią sztucznej inteligencji, ponieważ do tworzenia i wdrażania używane są języki programowania
algorytmy, modele pociągów i systemy projektowe. W ten sposób można go używać do różnych zastosowań, takich jak przetwarzanie języka naturalnego, wizja komputerowa i robotyka.

Niektóre popularne języki kodowania do tworzenia sztucznej inteligencji to:

 • Pyton
 • R
 • Jawa
 • C++
 • MATLAB
 • JavaScript
 • Szybki
 • Julia
 • Seplenienie
 • Prolog

Przypadki użycia skryptów

Skrypty i kodowanie są prawie podobne, ale przypadki użycia są nieco inne. Skrypty umożliwiają automatyzację procesów, przetwarzanie danych, tworzenie aplikacji i zarządzanie systemami. Przyjrzyjmy się niektórym popularnym przypadkom użycia skryptów, które są wdrażane w popularnych branżach, witrynach internetowych lub firmach internetowych.

# 1. Tworzenie stron internetowych

Proces tworzenia stron internetowych, aplikacji internetowych i usług internetowych jest znany jako tworzenie stron internetowych. Skrypty są niezbędne w tworzeniu stron internetowych, ponieważ generują dynamiczne i interaktywne strony internetowe.

Poza tym poprawia funkcjonalność strony internetowej, procesy wprowadzania danych i komunikację z bazą danych. Dzięki temu strona internetowa z odpowiednio zaimplementowanym językiem skryptowym może wchodzić w interakcje z użytkownikami w czasie rzeczywistym.

Niektóre popularne języki skryptowe używane w tworzeniu stron internetowych to:

 • JavaScript
 • PHP
 • Pyton
 • Rubin
 • Perl
 • ASP (Aktywne strony serwera)
 • JSP (strony JavaServer)
 • Maszynopis
 • CoffeeScript
 • Lua
 • Scala
 • Strzałka
 • Clojure
 • Kotlin
 • Szybki

#2. Administracja systemu

Administratorzy systemu mogą odnieść korzyści ze skryptów, ponieważ pozwalają im zautomatyzować rutynowe czynności i zwiększyć ogólną wydajność. Ponadto tworzenie niestandardowych skryptów może pomóc administratorom w spełnieniu unikalnych wymagań ich firmy lub organizacji. W rezultacie odnoszą większe sukcesy, ponieważ ich złożone zadanie staje się łatwiejsze.

Niektóre popularne języki skryptowe dla administratorów systemu to:

 • Grzmotnąć
 • PowerShell
 • Pyton
 • Rubin
 • Perl
 • Tcl
 • Lua
 • Groovy
 • JavaScript

Języki te są powszechnie używane w celu uproszczenia operacji administracyjnych systemu, takich jak zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami, tworzenie kopii zapasowych danych i konfiguracja serwera.

#3. Przetwarzanie danych

Przetwarzanie danych jest ważnym przypadkiem użycia skryptów, ponieważ umożliwia firmom wydajne zarządzanie ogromnymi ilościami danych. Skrypty mogą zautomatyzować zadania przetwarzania danych, takie jak złożone obliczenia, czyszczenie danych i przekształcanie.

Jest to naprawdę cenne w branżach takich jak data science i analityka, w których należy ocenić i przetworzyć ogromne ilości danych.

Niektóre popularne języki skryptowe do przetwarzania danych to:

 • Pyton
 • R
 • Perl
 • Rubin
 • Powłoka
 • JavaScript
 • Lua

#4. Automatyzacja

Automatyzacja to najpowszechniejsze wykorzystanie języków skryptowych. Minimalizuje powtarzalność procesów i automatyzuje czasochłonne operacje.

W rezultacie uzyskanie danych wyjściowych podatnych na błędy zajmuje mniej czasu. Skrypty mogą automatyzować operacje, takie jak zarządzanie użytkownikami, zarządzanie plikami, tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie w dziedzinie tworzenia stron internetowych.

Niektóre popularne języki skryptowe do automatyzacji to:

 • Pyton
 • Rubin
 • Perl
 • Grzmotnąć
 • PowerShell
 • Groovy
 • Lua
 • Tcl
 • JavaScript
 • VBScript.

#5. Rozwój aplikacji

Korzystając z języków skryptowych, możesz tworzyć unikalne i niezależne aplikacje lub rozszerzać funkcjonalność już istniejących. Co więcej, możesz używać skryptów do tworzenia logiki gier i aplikacji komputerowych. Ostatecznie języki skryptowe pomagają twórcom oprogramowania w szybszym pisaniu kodów oraz szybszym i skuteczniejszym wykonywaniu.

Niektóre popularne języki skryptowe do tworzenia aplikacji to:

 • Pyton
 • Rubin
 • JavaScript
 • PHP
 • Lua
 • Perl
 • Skrypty powłoki (np. Bash)
 • Tcl
 • VBScript
 • PowerShell

#6. DevOps

DevOps to połączenie metod, które integrują tworzenie oprogramowania z operacjami IT. Zwiększa dostarczanie oprogramowania, wydajność i jakość. Co więcej, jest to ważny aspekt DevOps, ponieważ pozwala na automatyzację operacji, takich jak ciągła integracja i wdrażanie.

 • Grzmotnąć
 • PowerShell
 • Pyton
 • Rubin
 • Perl
 • JavaScript
 • Groovy
 • YAML
 • Lua
 • Iść

Notka autora

Opanowanie dowolnego języka programowania może otworzyć przed ludźmi ogromne możliwości. Ale wybór odpowiedniego języka programowania może być trudny, ponieważ dostępnych jest tak wiele opcji. Ale wszystko sprowadza się do zdefiniowania celów, a następnie wybrania języka, który je obsługuje.

Przewiduje się, że języki programowania, takie jak Java, Python i JavaScript, będą nadal popularne. Ponieważ te języki można dostosować i są szeroko wykorzystywane do tworzenia szerokiej gamy aplikacji. Obecnie Python jest świetną opcją do uczenia maszynowego, obliczeń naukowych i programowania stron internetowych. Ale Java najlepiej nadaje się do tworzenia aplikacji korporacyjnych, takich jak aplikacje mobilne.

Przewiduje się, że języki takie jak Bash, Python i PowerShell nadal będą dominować w pisaniu skryptów. Języki te doskonale nadają się do automatyzacji procesów i systemów kontrolnych. Bash jest szeroko stosowany w systemach Linux i macOS do programowania powłoki. Ale Python i PowerShell są popularne do automatyzacji operacji w systemach Windows.

Ostatnie słowa

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wyjaśnić główne różnice między kodowaniem a skryptami. Uwzględniliśmy również jego zastosowania i zalety. Teraz Twoja kolej, aby opanować kodowanie lub skrypty, ale nie zapominaj, że możesz opanować oba te elementy.

Możesz także zapoznać się z platformami do testowania kodowania na potrzeby rozmów z programistami.

x