Wybór najlepszego repozytorium dla Twojego następnego projektu [2023]

Rozwój to rozległa nisza, ponieważ ma inżynierów oprogramowania, programistów internetowych, naukowców zajmujących się danymi i innych specjalistów. Deweloperzy potrzebują różnych narzędzi/platform, aby uprościć proces tworzenia. GitHub i GitLab należą do najczęściej używanych platform opartych na chmurze do współpracy i przechowywania repozytoriów wśród programistów.

Tacy programiści potrzebują miejsca do bezpiecznego przechowywania swoich repozytoriów, współpracy z członkami zespołu, śledzenia problemów i zarządzania żądaniami ściągnięcia. Zarówno GitHub, jak i GitLab zapewniają użytkownikom wspomniane funkcje.

Chociaż platformy mają pewne podobieństwa, różnią się na różne sposoby. Szacuje się, że GitHub ma ponad 100 milionów użytkowników, podczas gdy GitLab ma ponad 30 milionów Zarejestrowani Użytkownicy.

Ten artykuł wyjaśni, jak działają GitHub i GitLab, ich podobieństwa, różnice i przypadki użycia.

Wprowadzenie do GitHuba

GitHub to usługa oparta na chmurze, która pomaga programistom zarządzać, przechowywać i przechowywać zmiany w ich kodzie. Otwarcie konta w tej usłudze rozwoju online jest proste, dzięki czemu jest uwielbiane przez ludzi na całym świecie. Możesz korzystać z GitHub za darmo lub z płatnych usług, aby uzyskać więcej funkcji.

GitHub działa jako sieć społecznościowa dla programistów. Jako programista możesz zdecydować, czy chcesz publicznie wyświetlać swoje repozytoria, czy ustawić je jako prywatne. Jeśli repozytoria są publiczne, inni mogą zobaczyć, co publikujesz, i jest to doskonały sposób na zbudowanie portfolio.

Jak działa GitHub?

Możesz używać GitHub do przechowywania, zarządzania i śledzenia zmian w repozytorium. Jednak, aby to wszystko osiągnąć, musisz połączyć to z Gitem. Git i GitHub to dwie różne platformy. Git to aplikacja do kontroli wersji typu open source, która ułatwia śledzenie i zarządzanie plikami.

Jeśli masz rozproszony zespół pracujący nad dużym projektem, kierownik zespołu może utworzyć repozytorium i przyznać dostęp różnym członkom. W razie potrzeby członkowie mogą tworzyć różne gałęzie i udostępniać kod źródłowy na swoich komputerach lokalnych.

Każdy członek będzie niezależnie pracował nad różnymi plikami na swoich komputerach lokalnych. Tacy członkowie będą używać Git do śledzenia zmian w kodzie na swoich komputerach. Po zakończeniu prześlą kod do odpowiednich repozytoriów, porównają zmiany i połączą, jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione. GitHub umożliwia programistom śledzenie zmian w kodzie, współpracę i zarządzanie żądaniami ściągania.

Korzyści z używania GitHuba

  • Jest oparty na chmurze: możesz uzyskać dostęp do swoich projektów GitHub z dowolnego urządzenia lub dowolnej części świata, o ile masz połączenie z Internetem.
  • Łatwe zarządzanie plikami: Typowy projekt deweloperski ma różne pliki. GitHub ułatwia zarządzanie tymi plikami, udostępniając graficzny interfejs użytkownika utworzony na bazie Git.
  • Ulepszona współpraca: programowanie polega na współpracy. GitHub ułatwia tworzenie oddziałów, zarządzanie żądaniami ściągnięcia i śledzenie wszystkich zmian wprowadzonych w bazie kodu. Możesz także przypisać różne uprawnienia różnym członkom zespołu, aby uniknąć konfliktów.
  • Łatwy w użyciu: Git może być nieco techniczny, ponieważ jest oparty na wierszu poleceń. Z drugiej strony GitHub jest oparty na graficznym interfejsie użytkownika, co ułatwia użytkownikom śledzenie, zarządzanie i przechowywanie repozytoriów za pomocą kilku kliknięć.
  • Sieci społecznościowe: programiści mogą prezentować i omawiać swoją bazę kodu z innymi osobami w serwisie GitHub.

Ograniczenia GitHuba

  • Brak wbudowanych funkcji kontroli kodu.
  • Opiera się w dużej mierze na integracji innych firm dla procesów CI/CD.
  • Oferuje ograniczone usługi samodzielnego hostingu, które mogą nie pasować do organizacji, które chcą mieć swoje dane w tym samym miejscu.
  • Ograniczone funkcje z prywatnymi repozytoriami w planie darmowym.

Wprowadzenie do GitLaba

GitLab jest platformą DevSecOps. Jako platforma DevSecOps (programowanie, bezpieczeństwo i operacje), GitLab automatyzuje integrację zabezpieczeń na każdym etapie cyklu rozwoju, od początkowego projektu do dostarczenia oprogramowania.

GitLab jest oparty na Gicie. Ta platforma została zaprojektowana tak, aby ułatwić zarządzanie, śledzenie i wdrażanie baz kodu w chmurze. GitLab umożliwia programistom tworzenie prywatnych i publicznych repozytoriów w celu zaspokojenia różnych potrzeb. Platforma oferuje bezpłatne i płatne pakiety, które oferują różne funkcje.

Jak działa GitLab?

GitLab to platforma typu „wszystko w jednym”, która będzie Ci towarzyszyć od pomysłu do fazy opinii w cyklu życia Twojej aplikacji. Jeśli pracujesz jako zespół, członkowie mogą tworzyć gałęzie (kserokopie) oryginału i pracować niezależnie.

Gdy członkowie wprowadzą zmiany w swoich gałęziach, zatwierdzają i wypychają je do odpowiednich gałęzi. Recenzenci przejdą następnie przez zatwierdzenia (przegląd kodu) i zatwierdzą je, jeśli spełnią wytyczne. Zostanie wysłane żądanie scalenia, a proces będzie kontynuowany.

GitLab działa jak magazyn w chmurze, ułatwiając śledzenie zmian i tworząc przestrzeń do współpracy.

Korzyści z używania GitLaba

  • Dostarczaj oprogramowanie szybko: GitLab pozwala zautomatyzować proces dostarczania oprogramowania. Takie podejście eliminuje większość pracy ręcznej, dając Ci więcej czasu na skupienie się na rozwoju.
  • Wbudowane zabezpieczenia: nie musisz czekać, aż stworzysz oprogramowanie, aby przetestować jego zabezpieczenia. Podejście DevSecOps zapewnia ciągłe zapewnienie bezpieczeństwa oprogramowania na wszystkich etapach.
  • Zapewnij zgodność: zdefiniuj zasady, a GitLab zapewni zgodność na różnych poziomach.
  • Ulepszona współpraca: Zaproś członków zespołu i współpracowników do swoich repozytoriów i pracuj nad wspólnym celem.

Ograniczenia GitLaba

  • Może to być skomplikowane w przypadku mniejszych projektów ze względu na wiele funkcji
  • Ponieważ GitLab oferuje wbudowane narzędzia CI/CD, oferuje tylko kilka integracji, co ogranicza użytkowników, którzy chcą narzędzi innych firm.
  • Znaczna krzywa uczenia się dzięki wielu funkcjom oferowanym przez tę platformę.

GitHub kontra GitLab: podobieństwa

Chociaż te dwie platformy różnią się definicjami i sposobem działania, mają wspólne cechy;

  • Rozszerzają przypadki użycia Git
  • Umożliwiają współpracę
  • Integrują różne usługi i narzędzia w cyklu życia oprogramowania.
  • Obie oferują statyczne strony internetowe, GitHub Pages dla GitHub i GitLab Pages dla GitLab.
  • Obie platformy umożliwiają korzystanie z zewnętrznych narzędzi, takich jak Jira, do śledzenia problemów.

GitHub kontra GitLab: różnice

GitHub i GitLab umożliwiają użytkownikom przechowywanie, zarządzanie i śledzenie repozytoriów z poziomu GUI i interfejsów wiersza poleceń. Jednak różnią się w ten sposób;

Ciągła integracja/ciągłe dostarczanie (CI/CD)

GitHub umożliwia programistom pracę z wybranymi przez nich narzędziami CI/CD. Musisz zrozumieć, jak zintegrować narzędzia innych firm, takie jak Travis CI Lub Jenkinsa uprościć cykl życia oprogramowania.

GitLab oferuje wbudowane narzędzia CI/CD. Ta funkcja sprawia, że ​​jest to ulubieniec inżynierów DevOps, którzy muszą śledzić cykl życia aplikacji. Możesz także łatwo zintegrować GitLab z narzędziami innych firm, takimi jak Codeship i Jenkins.

cennik

GitHub ma bezpłatny plan, w którym programiści mogą tworzyć nieograniczoną liczbę repozytoriów. Użytkownicy mogą również tworzyć prywatne repozytoria w planie darmowym, ale z ograniczonymi funkcjami. GitHub ma również płatne plany, które zaczynają się od 3,67 USD za użytkownika miesięcznie, idealne dla zespołów i organizacji.

GitLab ma bezpłatny plan, który oferuje 5 GB przestrzeni dyskowej. Ten plan zawiera wszystkie podstawowe funkcje, których możesz potrzebować jako osoba fizyczna. Płatne plany w GitLab zaczynają się od 29 USD/miesiąc/użytkownik. Płatne plany mają zaawansowane zasady CI/CD; możesz ustawić reguły zatwierdzania wniosków o scalenie.

Śledzenie problemów

GitHub ma wbudowane narzędzie do śledzenia problemów, ułatwiając tworzenie, śledzenie i zarządzanie problemami. Narzędzie jest atrakcyjne wizualnie i ma takie funkcje, jak cesjonariusze, kamienie milowe i etykiety, by wymienić tylko kilka. Możesz zobaczyć, nad czym pracuje każdy programista, jeśli jesteś liderem zespołu. Tacy członkowie zespołu mogą również tworzyć problemy i odpowiednio je oznaczać.

GitLab używa funkcji „Problemy” do śledzenia wszystkich problemów. Ta funkcja umożliwia omawianie i udostępnianie propozycji członkom zespołu i współpracownikom zewnętrznym.

Importuj i eksportuj

Funkcja importu GitHub ułatwia szybkie importowanie istniejących projektów z platform kontroli wersji, takich jak Mercurial i Subversion. Ta sama funkcja umożliwia przeniesienie projektów na inne platformy.

GitLab umożliwia importowanie projektów z platform takich jak GitHub, Bitbucket Server, Bitbucket Cloud, czy za pomocą pliku manifestu. Możesz użyć dostępnych importerów lub migruj za pomocą interfejsu API. Wybór podejścia migracyjnego będzie zależał od charakteru projektu.

Przepływ pracy

GitHub koncentruje się na szybkości w swoim przepływie pracy. Pozwala tworzyć nowe gałęzie, które możesz połączyć z głównym po zakończeniu rozwoju. Gałąź główna jest zawsze gotowa do rozwoju. GitHub nadaje się do małych projektów ze względu na skupienie się na szybkości.

GitLab koncentruje się na niezawodności. Pozwala na tworzenie wielu stabilnych gałęzi z mastera. Ta platforma umożliwia testowanie wieloetapowe. Takie podejście może spowolnić proces wytwarzania oprogramowania w mniejszych zespołach.

Integracje

GitHub obsługuje wiele integracji narzędzi potrzebnych w cyklu życia aplikacji. Możesz zintegrować się z narzędziami do śledzenia problemów lub narzędziami, które ułatwiają programowanie. Wszystkie potrzebne narzędzia są wymienione na rynku. Deweloperzy mogą tworzyć aplikacje i umieszczać je na rynku, o ile oferują użytkownikom wartość.

GitLab to bardziej spakowana platforma. Integruje się również z usługami zewnętrznymi w celu usprawnienia przepływu pracy. Jednak integracja z narzędziami innych firm może nie być konieczna, ponieważ GitLab ma wbudowaną funkcję CI/CD. Jednak integracje zapewniane przez GitLab są mniejsze niż te na GitHub.

GitHub kontra GitLab

Funkcja GitHubGitLabWspółpracaTak. Możesz zaprosić członków zespołu do udziału w projekcie Tak. Możesz zaprosić członków zespołu do udziału w projekcieCI/CDNarzędzia innych firm, takie jak JenkinsWbudowane narzędzia CI/CDImport/EksportTak TakŚledzenie problemówWsparcie narzędzi wbudowanych i innych firmObsługa narzędzi wbudowanych i innych firmBezpłatny abonamentTak. Płatne plany od 3,67 $ Tak. Płatne plany od 29 $ Samoobsługowy NieTak Rok utworzenia 20082011 Strony statyczne Strony GitHub Strony GitLab

Kiedy używać GitHub

Oto przypadki, w których GitHub jest idealnym wyborem dla programistów;

  • Przechowywanie projektów open source: GitHub jest odpowiedni dla programistów, którzy chcą, aby ich projekty były dostępne publicznie.
  • Kontrola wersji: GitHub używa Git jako kontroli wersji, dzięki czemu możesz zarządzać żądaniami ściągania i śledzić zmiany za pomocą tej platformy.
  • Integracje: GitHub ma duży rynek i integruje się z prawie wszystkimi aplikacjami, których potrzebujesz w cyklu życia oprogramowania.
  • Jeśli szukasz dużej społeczności: GitHub to najpopularniejsza usługa przechowywania repozytoriów z dużą społecznością.

Kiedy używać GitLab

  • DevOps: Wbudowane potoki CI/CD w GitLab to dobry wybór dla inżynierów DevOps.
  • Konteneryzacja: jeśli podzieliłeś swoją aplikację na małe części i korzystasz z platform do konteneryzacji, takich jak Kubernetes i Docker, GitLab będzie idealnym wyborem, ponieważ integruje się bez wysiłku.
  • Projekty typu open source: możesz publicznie przechowywać kod źródłowy w GitLab.
  • Gdy szukasz zaawansowanych zabezpieczeń: ta platforma umożliwia zautomatyzowanie zabezpieczeń i prywatności aplikacji za pomocą różnych funkcji, szczegółowej kontroli dostępu i obowiązkowych przeglądów kodu w cyklu życia aplikacji.

Wniosek

Zarówno GitHub, jak i GitLab oferują zaawansowane funkcje zarządzania kodem. Wybór sprowadzi się do charakteru projektu, Twoich preferencji i funkcji, których szukasz. GitHub będzie idealny, jeśli potrzebujesz platformy z wieloma integracjami, łatwym w użyciu interfejsem i dużą społecznością. GitLab jest odpowiedni dla użytkowników, którzy chcą mieć wbudowane narzędzia CI/CD.

Dowiedz się więcej o GitLab w naszym obszernym artykule.