Wyjaśnienie platformy ochrony aplikacji natywnej w chmurze (CNAPP) i jej kluczowych komponentów

Odkąd w 2021 r. firma Gartner stworzyła platformy do ochrony aplikacji natywnych w chmurze, sektor ten dynamicznie się rozwinął.

Według Raport z badania rynku Zionoczekuje się, że do 2030 r. wielkość rynku wzrośnie z 5,9 miliarda dolarów (w 2021 r.) do 23,1 miliarda dolarów. Oznacza to, że przedsiębiorstwa obawiają się zabezpieczania i ochrony aplikacji natywnych w chmurze od etapu projektowania po produkcję.

Niezależnie od tego, jak bardzo zautomatyzowane i dynamiczne jest Twoje środowisko chmurowe, CNAPP ujednolica i integruje zestawy zabezpieczeń i funkcje zgodności w bezpieczny projekt wolny od cyberataków.

Chociaż firmy wdrażają metody DevOps i DevSecOps, oprogramowanie zmniejszające złożoność w całym cyklu życia aplikacji CI/CD powinno zabezpieczać rozwój, zapewniać lepszą widoczność i określać ilościowo ryzyko. Dla wielu organizacji jest to krok w górę od stanu reaktywnego do proaktywnego.

Technologia chmurowa odgrywa ważną rolę w wielu firmach, rewolucjonizując przepływ danych w obciążeniach aplikacji. W rezultacie wymaga to nowego podejścia do krajobrazu zagrożeń (w miarę jego ewolucji) przy użyciu rozwiązań bezpieczeństwa kompatybilnych z dynamiczną infrastrukturą. I tu właśnie pojawia się CNAPP.

Zagłębimy się w platformy ochrony aplikacji natywnych w chmurze, czym są, jakie są ich zalety i dlaczego warto uznać je za dobrą inwestycję dla Twojej firmy. Zacznijmy więc.

Co to jest CNAPP?

CNAPP opisuje platformę obejmującą aspekty bezpieczeństwa i zgodności oraz sposoby zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa w chmurze, ich wykrywania i reagowania na nie. Mówiąc najprościej, integruje wiele rozwiązań bezpieczeństwa w chmurze, tradycyjnie zgromadzonych w jednym interfejsie użytkownika, aby ułatwić przedsiębiorstwom ochronę całego obszaru aplikacji w chmurze. Aby zrozumieć, dlaczego istnieją rozwiązania CNAPP, podzielmy ten termin na ochronę natywną w chmurze i ochronę aplikacji.

Przejście na technologię chmurową otwiera nową, usprawnioną erę biznesową. Jednak wraz z rozwojem dynamicznych środowisk następuje równy wzrost nieprzewidywalnych interakcji. Tradycyjne podejścia do bezpieczeństwa nie nadążają za nowymi technologiami, takimi jak środowiska kontenerowe i bezserwerowe.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo aplikacji, narzędzia zabezpieczające w chmurze koncentrują się na pomaganiu zespołom IT w zrozumieniu poziomów bezpieczeństwa ich infrastruktury. Ale czy to wystarczy? Oczywiście, że nie. Po pierwsze, istnieje wiele sposobów narażania aplikacji na ryzyko w chmurze, od nadmiernego przyznania uprawnień po udostępnienie ich w publicznym Internecie.

Po drugie, indywidualne rozwiązania koncentrują się na wąskich zestawach problemów związanych z bezpieczeństwem i mogą nie integrować się z rozwiązaniami chmurowymi w celu płynnego korelowania sygnałów. W tym przypadku blokadą jest to, że wiele osób traktuje priorytetowo alerty o niskim poziomie obaw.

Dlaczego potrzebujesz CNAPP?

Gartnera opublikował w raporcie szczegółowe informacje na temat swojej innowacyjnej platformy ochrony aplikacji natywnych w chmurze. Ale CNAPP to nie tylko przereklamowane narzędzia bezpieczeństwa. Takie oprogramowanie ma na celu zastąpienie wielu niezależnych narzędzi jedną całościową strukturą bezpieczeństwa zaprojektowaną dla nowoczesnych obciążeń chmurowych dla przedsiębiorstw. Kierując się potrzebą konsolidacji narzędzi i bezpieczeństwa, CNAPP traktuje zgodność i bezpieczeństwo jak kontinuum; to logiczna ewolucja DevOps i bezpieczeństwa typu „shift-left”.

Chociaż wiele rozłącznych rozwiązań może służyć temu samemu celowi co CNAPP, często będziesz napotykać luki w widoczności lub złożoność integracji. W rezultacie zespoły DevOps będą miały więcej pracy i mniejszą obserwowalność obciążeń organizacji.

Korzyści ze stosowania CNAPP obejmują:

  • Bezpieczeństwo natywne w chmurze — tradycyjne podejścia do bezpieczeństwa odpowiadają dobrze zdefiniowanym parametrom sieci i nie będą działać najlepiej w przypadku aplikacji natywnych w chmurze. CNAPP są zbudowane w oparciu o kontenery i zabezpieczenia bezserwerowe, integrując ochronę potoku CI/CD, niezależnie od tego, czy obciążenie dotyczy chmur lokalnych, prywatnych czy publicznych.
  • Lepsza widoczność – jak wspomniano, istnieje wiele narzędzi do skanowania bezpieczeństwa i obserwowalności. CNAPP wyróżnia się tym, że może kontekstualizować informacje, zapewniając jednocześnie kompleksową widoczność w całej infrastrukturze chmury. Dobrym przypadkiem użycia jest sytuacja, w której trzeba wyświetlić system chmurowy na szczegółowych poziomach lub tożsamościach i zebrać informacje na temat stosów technologii; CNAPP ustali priorytety najpilniejszych ryzyk w Twoim przedsiębiorstwie.
  • Solidna kontrola — jeśli źle skonfigurujesz wpisy tajne, przepływy pracy w chmurze, klastry Kubernetes lub kontenery, stwarzasz ryzyko dla aplikacji korporacyjnych. Za pomocą CNAPP można aktywnie skanować, wykrywać i szybko podejmować działania naprawcze dotyczące konfiguracji zabezpieczeń i zgodności.

Dodatkowo CNAPP automatyzuje zadania związane z bezpieczeństwem, aby wyeliminować błędy ludzkie i poprawić niezawodność. W DevOps poprawiła się także wydajność i produktywność. Po pierwsze, istnieje automatyczna identyfikacja błędnych konfiguracji. Po drugie, nie ma potrzeby utrzymywania wielu narzędzi bezpieczeństwa o dużej złożoności.

Kluczowe składniki CNAPP

Chociaż rynek jest zalany rozwiązaniami CNAPP, z których każdy ma swoje unikalne i wyróżniające się funkcje, istnieje kilka podstawowych funkcji obejmujących wszystkie rozwiązania CNAPP, które zapewniają solidną ochronę infrastruktury i aplikacji w chmurze. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, powinno ono zawierać następujące funkcje:

Zarządzanie stanem zabezpieczeń w chmurze (CSPM)

CSPM zajmuje się wizualizacją i oceną bezpieczeństwa. To brama do konfigurowania zasobów chmury i ciągłego ich monitorowania. Poświadczając, że środowiska chmurowe i hybrydowe odpowiadają regułom konfiguracji, lokalizuje przypadki błędnej konfiguracji i powiadamia o nich zespoły ds. bezpieczeństwa. System jest zgodny dzięki wbudowanym niestandardowym standardom i ramom, naprawiając niezgodne aspekty.

Oprócz analizy zagrożeń bezpieczeństwa CSPM nadaje się do reagowania na incydenty w przypadkach, gdy istnieją skuteczne zagrożenia. Co więcej, CSPM pomaga klasyfikować zasoby magazynowe według architektury typu infrastruktura jako usługa (IaaS), oprogramowanie jako usługa (SaaS) i platforma jako usługa (PaaS).

To z kolei automatyzuje wykrywanie i usuwanie zagrożeń bezpieczeństwa, które mogą prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa danych. Krótko mówiąc, CSPM potwierdza, że ​​błędne konfiguracje nie przedostają się przez tryb programistyczny do produkcji.

Platforma ochrony obciążeń w chmurze (CWPP)

CWPP chroni obciążenia wdrożone w chmurach prywatnych, publicznych i hybrydowych. Dzięki CWPP zespoły DevOps mogą korzystać z podejścia bezpieczeństwa z przesunięciem w lewo. W rezultacie zespoły integrują rozwiązania zabezpieczające i najlepsze praktyki na wczesnym etapie i w sposób ciągły przez cały cykl życia aplikacji.

Rozwiązania w tej domenie pomagają przeglądać i ograniczać ryzyko w maszynach wirtualnych (VM), kontenerach, Kubernetes, bazach danych (SQL i NoSQL), interfejsach programów aplikacji (API) i infrastrukturze bezserwerowej bez uzależnienia od agentów.

Dodatkowo CWPP skanuje obciążenia, wykrywa zabezpieczenia i wskazuje sposoby usunięcia luk w zabezpieczeniach. W ten sposób zespoły mogą szybko przeprowadzać badania funkcji wykonawczych, segmentować sieć, wykrywać złośliwe oprogramowanie w przepływach pracy (w potoku CI/CD) i wzbogacać dane dzięki widoczności bez użycia agentów.

Zarządzanie uprawnieniami do infrastruktury chmurowej (CIEM)

CIEM zarządza uprawnieniami w środowiskach chmurowych oraz optymalizuje dostęp i uprawnienia. Idealnym celem jest zapobieganie złośliwemu lub przypadkowemu nadużyciu uprawnień.

Stosując zasadę najmniejszych uprawnień i skanując konfigurację infrastruktury, CIEM sprawdza, czy nie ma niepotrzebnego dostępu do zasobów i raportuje go. System analizuje zasady uprawnień, aby wykryć potencjalne wycieki danych uwierzytelniających i tajnych kluczy, które zagrażają Twoim zasobom w chmurze.

Dobrym przypadkiem użycia CIEM jest sytuacja, w której trzeba zidentyfikować użytkownika z pełnym dostępem do działań związanych z zasobami, a zamierzone uprawnienia są tylko do odczytu. W praktyce rozważmy przypadek, w którym musisz korzystać z dostępu Just-in-Time, aby odebrać tymczasowe uprawnienia po użyciu. W ten sposób możesz ograniczyć ryzyko potencjalnych naruszeń danych w przepływach pracy w chmurze publicznej, stale monitorując uprawnienia tożsamości i aktywność użytkowników.

Zarządzanie stanem bezpieczeństwa danych (DSPM)

DSPM chroni wrażliwe dane w środowiskach chmurowych. Wyszukuje wrażliwe dane i zapewnia wgląd w swój katalog, niezależnie od tego, czy znajdują się w wolumenach danych, zasobnikach, środowiskach systemów operacyjnych, środowiskach innych niż systemy operacyjne, czy też hostowanych i zarządzanych bazach danych.

Wchodząc w interakcję z wrażliwymi danymi i leżącą u ich podstaw architekturą chmurową, DSPM nadzoruje, kto ma do nich dostęp, w jaki sposób są one wykorzystywane oraz czynniki ryzyka. Obejmuje to ocenę stanu bezpieczeństwa danych, wskazanie luk w zabezpieczeniach systemu, uruchomienie kontroli bezpieczeństwa w celu przeciwdziałania zagrożeniom oraz regularne monitorowanie w celu aktualizacji ogólnego stanu i zapewnienia jego skuteczności.

Po zintegrowaniu z rozwiązaniami chmurowymi DSPM ujawnia potencjalne ścieżki ataku, co pozwala na ustalenie priorytetów zapobiegania naruszeniom.

Wykrywanie i reagowanie w chmurze (CDR)

Wykrywanie i reagowanie w chmurze (CDR) w CNAPP wykrywa zaawansowane zagrożenia, bada i zapewnia reakcję na incydenty poprzez ciągłe monitorowanie środowisk chmurowych. Wykorzystując inne techniki, takie jak platformy ochrony obciążeń w chmurze i narzędzia do zarządzania stanem zabezpieczeń w chmurze, uzyskuje przegląd zasobów, konfiguracji i działań w chmurze.

Monitoruje i analizuje dzienniki w chmurze, ruch sieciowy i zachowania użytkowników, aby wyświetlić wskaźniki kompromisu (IoC), podejrzanej aktywności i anomalii w celu zidentyfikowania naruszeń.

W przypadku naruszenia danych lub ataku CDR inicjuje szybką reakcję na incydent poprzez automatyczne lub stopniowe podejście do reakcji na incydent. Zapobieganie, usuwanie i badanie zagrożeń bezpieczeństwa pomaga przedsiębiorstwom minimalizować ryzyko.

Po zintegrowaniu z CNAPP, CDR obejmuje zarządzanie lukami w zabezpieczeniach, proaktywną kontrolę bezpieczeństwa w chmurze, najlepsze praktyki kodowania, stałe monitorowanie i możliwości reagowania. W ten sposób zapewnia ochronę aplikacji w chmurze przez cały cykl życia, od trybu programowania po produkcję, przy zachowaniu solidnego poziomu bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo sieci usług w chmurze (CSNS)

Rozwiązanie CSNS rozszerza CWPP, zapewniając ochronę infrastruktury chmurowej w czasie rzeczywistym. Chociaż nie jest dokładnie zidentyfikowany jako część CNAPP, koncentruje się na parametrach dynamicznych dla obciążeń natywnych w chmurze.

Dzięki szczegółowej segmentacji CSNS obejmuje wiele narzędzi, w tym moduły równoważenia obciążenia, zaporę ogniową nowej generacji (NGFW), ochronę przed DDOS, ochronę aplikacji internetowych i interfejsów API (WAAP) oraz inspekcję SSL/TLS.

Premia: wielopotokowe bezpieczeństwo DevOps i skanowanie infrastruktury jako kodu

Natywny dla chmury ekosystem aplikacji automatyzuje wszystko, czego potrzebuje aplikacja do działania: Kubernetes, pliki dokera, szablony dla CloudFormation lub plany Terraform. Musisz chronić te zasoby, ponieważ współpracują, aby zapewnić działanie aplikacji.

Zarządzanie bezpieczeństwem DevOps umożliwia programistom i zespołom informatycznym obsługę operacji bezpieczeństwa w potokach CI/CD z poziomu konsoli centralnej. Zapewnia to silną pozycję poprzez minimalizację błędnych konfiguracji i skanowanie nowych baz kodu w momencie ich dostarczenia do produkcji.

Gdy w DevOps zaimplementowano infrastrukturę jako kod (IaC), można zbudować architekturę chmury przy użyciu rzeczywistego kodu i plików konfiguracyjnych. Celem skanowania IaC jest wykrycie luk w zabezpieczeniach przepływu pracy w chmurze, zanim trafią one do środowiska produkcyjnego.

Działając podobnie do przeglądów kodu, zapewnia stałą jakość kodu poprzez skanowanie programów w fazie potoku CI/CD, weryfikując bezpieczeństwo nowych baz kodu. Możesz użyć skanów IaC, aby upewnić się, że Twoje pliki konfiguracyjne (np. pliki Terraform HCL) są wolne od luk w zabezpieczeniach.

Dodatkowo możesz użyć tych narzędzi do wykrywania podatnych naruszeń zgodności z narażeniem sieci i ratyfikowania zasady najmniejszych uprawnień podczas zarządzania akcesoriami zasobów.

Jak działa CNAPP?

CNAPP działa w czterech kluczowych rolach. Oto przegląd:

#1. Pełny wgląd w środowiska chmurowe

CNAPP zapewnia widoczność wszystkich obciążeń w chmurze, czy to na platformie Azure, AWS, Google Cloud, czy dowolnym innym rozwiązaniu. W kontekście zasobów CNAPP zapewnia nadzór nad wszystkimi środowiskami, w tym kontenerami, bazami danych, maszynami wirtualnymi, funkcjami bezserwerowymi, usługami zarządzanymi i wszelkimi innymi usługami w chmurze.

Oceniając czynniki ryzyka, CNAPP zapewnia spójny wgląd w złośliwe oprogramowanie, tożsamości i luki w zabezpieczeniach, aby zapewnić przejrzysty stan bezpieczeństwa. Wreszcie, CNAPP usuwa martwe punkty, skanując zasoby, obciążenia i interfejsy API dostawcy usług w chmurze w celu zapewnienia sprawnej konserwacji i konfiguracji.

#2. Ujednolicające, niezależne rozwiązanie bezpieczeństwa

CNAPP wykorzystuje jedną platformę do ujednolicenia procesów i zapewnienia spójnej kontroli we wszystkich środowiskach. Oznacza to, że wszystkie są w pełni zintegrowane, w przeciwieństwie do stosowania połączonych niezależnych modułów. Wszystkie kluczowe komponenty CNAPP (opisane w poprzedniej sekcji) są ujednolicone w silniku oceny ryzyka.

W przypadku strategii obronnej kompleksowy CNAPP obejmuje środki zapobiegawcze, usługi monitorowania i rozwiązania w zakresie wykrywania, aby zapewnić skuteczne podejście do ogólnego bezpieczeństwa.

Ponadto rozwiązanie CNAPP obejmuje pojedynczą konsolę frontendową działającą na ujednoliconym backendie, co eliminuje potrzebę przełączania między wieloma konsolami.

#3. Priorytetyzowanie ryzyk kontekstowych

Kiedy CNAPP zidentyfikuje zagrożenie w Twojej architekturze, przedstawia kontekst wokół niego. Oznacza to znalezienie ścieżek ataku i niedocenianie krytyczności związanej z ryzykiem.

Korzystając z wykresu bezpieczeństwa, CNAPP pozwala zrozumieć relacje między elementami w środowisku chmury. Oceniając krytyczność zagrożeń, CNAPP ustala priorytety zagrożeń, umożliwiając skupienie się na usuwaniu zagrożeń, zamiast marnować czas na rozpraszanie uwagi.

#4. Łączenie zespołów ds. rozwoju i bezpieczeństwa

CNAPP zapewnia kontrole bezpieczeństwa w całym cyklu życia oprogramowania, jeśli jest zintegrowany z rozwojem. Programiści korzystają ze spostrzeżeń CNAPP, aby ustalać priorytety i eliminować luki w zabezpieczeniach w oparciu o kontekst bez potrzeby dodatkowych wskazówek lub pomocy ze strony audytów zewnętrznych. To z kolei umożliwia programistom szybsze dostarczanie bezpiecznych produktów cyfrowych.

Przyszłość jest jasna

Pomimo złożoności zabezpieczeń w chmurze, platformy ochrony aplikacji natywnych w chmurze upraszczają je i rozwiązują je za pomocą nowych podejść usprawniających przepływ pracy zespołów DevOps. Zespoły programistów mogą dostarczać bezpieczne produkty, odkrywając zagrożenia bezpieczeństwa i potencjalne zagrożenia w dynamicznych środowiskach chmurowych.

Ponieważ dziedzina ta stale się rozwija i ewoluuje, a Ty możesz szukać niezawodnych rozwiązań, rozważ skorzystanie z kompleksowych platform, które łączą wszystkie wyróżnione komponenty bezpieczeństwa.

Wybrana usługa powinna być dynamiczna, wysoce skalowalna i zapewniać kompleksowe bezpieczeństwo obejmujące wszystkie obciążenia w popularnych usługach w chmurze, takich jak Google Cloud, Amazon Web Services i Azure Cloud Services.

Podczas identyfikowania pojawiających się zagrożeń w miarę rozwoju i ewolucji nowych technologii na wielu frontach upewnij się, że Twój wybór opiera się na wiodących w branży globalnych spostrzeżeniach.

Następnie sprawdź najlepsze platformy CNAPP dla większego bezpieczeństwa w chmurze.