Jedną z zalet systemu Windows, którą cenię, jest ogromny wybór alternatywnych programów, które rozszerzają jego możliwości. Niezależnie od zadania, istnieje niemal pewność, że znajdziemy aplikację opracowaną przez niezależnych twórców, która idealnie wpisuje się w nasze potrzeby.
Niezależnie od tego, czy doskwiera Ci rozbudowane menu Start, czy też praca z Eksploratorem plików przyprawia o frustrację, rynek oferuje rozwiązania na te bolączki. Być może Microsoft nie zawsze uwzględnia sugestie użytkowników, ale na szczęście twórcy zewnętrzni są zawsze gotowi dostarczyć funkcje, których nam brakuje.
Poniżej przedstawiam listę aplikacji, które w moim przekonaniu stanowią ulepszenie w stosunku do standardowych narzędzi systemu Windows 11.
Process Hacker: Alternatywa dla Menedżera Zadań
Choć Process Hacker nie może pochwalić się równie estetycznym interfejsem co Menedżer Zadań, to zdecydowanie przewyższa go pod względem funkcjonalności. Zastosowanie kolorów ułatwia szybką identyfikację procesów (systemowych, zewnętrznych, usług itp.), a dodatkowo można na bieżąco śledzić nowo otwierane i zamykane procesy dzięki oznaczeniom kolorami zielonym i czerwonym.
Posiada również zakładkę dedykowaną do monitorowania aktywności dysku, pozwalającą na szczegółową analizę operacji odczytu i zapisu. Umożliwia również zmianę priorytetów procesów w celu zwiększenia ich szybkości działania. Mimo że dane wydajności są podobne do tych prezentowanych przez Menedżera Zadań, w Process Hacker są one przedstawione w sposób bardziej przejrzysty dzięki kolorowemu kodowaniu wykresów.
Narzędzie to oferuje także opcję wyszukiwania, która pozwala na zlokalizowanie wszystkich uchwytów i bibliotek DLL powiązanych z procesami, co jest szczególnie przydatne przy zamykaniu procesów, które sprawiają problemy. Co więcej, Process Hacker jest bardzo elastyczny i pozwala na personalizację sposobu wyświetlania informacji.
Inną wartą uwagi alternatywą jest Process Explorer, który oferuje podobny zestaw informacji, a dodatkowo integruje się z serwisem VirusTotal, umożliwiając skanowanie procesów pod kątem obecności wirusów.
Dlaczego jest lepszy?
- Kolorowe oznaczenia informacji.
- Rozbudowane informacje o wykorzystaniu dysku.
- Możliwość wyszukiwania uchwytów i bibliotek DLL.
- Konfigurowalny interfejs użytkownika.
- Możliwość zapisywania listy aktywnych procesów do pliku tekstowego.
- Możliwość personalizacji informacji wyświetlanych w zasobniku systemowym.
StartAllBack: Zamiennik Menu Start
Microsoft wprowadza częste zmiany w wyglądzie menu Start wraz z nowymi wersjami systemu, co sprawia, że alternatywne programy są w cenie dla tych, którzy nie są zadowoleni z aktualnego rozwiązania. StartAllBack jest godny polecenia, ponieważ jest jedną z niewielu aplikacji, która działa bez zarzutu z systemem Windows 11.
Przywraca on klasyczne menu Start w stylu Windows 7, z przypiętymi aplikacjami, najważniejszymi folderami/ustawieniami oraz paskiem wyszukiwania na dole. Menu Start można w pełni personalizować – od stylu, przez rozmiar, aż po zawartość.
Program modyfikuje także pasek zadań, przywracając funkcje, które zniknęły w Windows 11, takie jak możliwość zmiany jego położenia, rozmiaru ikon czy ogólnego wyglądu. Jeśli chcesz skorzystać tylko z nowego menu Start, możesz wyłączyć modyfikacje paska zadań.
Dlaczego jest lepszy?
- Prosty i intuicyjny w obsłudze.
- Szybki dostęp do folderów i ustawień znanych z Windows 7.
- Możliwość dostosowania stylu menu Start.
- Wysoki poziom konfigurowalności.
- Ulepsza funkcjonalność paska zadań.
Listary: Alternatywa dla wyszukiwarki Windows
Listary podczas wyszukiwania wyświetla aplikacje, foldery, dokumenty i inne typy plików w przejrzystym interfejsie. W ten sposób uzyskujemy dostęp do wszystkich potrzebnych treści związanych z wyszukiwanym hasłem. Co więcej, możemy bezpośrednio z poziomu wyników wyszukiwania wykonywać akcje, takie jak kopiowanie, usuwanie czy dostęp do właściwości plików.
W przeciwieństwie do wbudowanej wyszukiwarki Windows, Listary nie jest ograniczony do Bing i Microsoft Edge przy wyszukiwaniu w Internecie. Możemy za pomocą skrótu klawiszowego lub słowa kluczowego przeszukać naszą ulubioną stronę internetową i otworzyć ją w domyślnej przeglądarce. Dostępne jest więc szybkie wyszukiwanie w Google, Wikipedii, YouTube, Amazon, Facebook i innych popularnych serwisach bezpośrednio z poziomu Listary.
Z mojego doświadczenia wynika, że Listary jest znacznie szybszy i mniej obciążający zasoby w porównaniu z wyszukiwarką Windows. Choć może działać równocześnie z wyszukiwarką systemową, można ją wyłączyć, aby oszczędzić zasoby.
Dlaczego jest lepszy?
- Szybszy i bardziej oszczędny.
- Wyświetla wszystkie typy plików i folderów pasujące do wyszukiwanego hasła.
- Umożliwia przeszukiwanie stron internetowych bezpośrednio z interfejsu.
- Pozwala na tworzenie niestandardowych poleceń, ułatwiających dostęp do plików i aplikacji.
- Daje możliwość wykonywania akcji bezpośrednio z poziomu wyników wyszukiwania.
HWiNFO: Rozbudowane informacje o systemie
Wbudowane w Windows narzędzie „Informacje o systemie” oferuje tylko podstawowe dane na temat sprzętu komputerowego. HWiNFO jest natomiast doskonałą alternatywą, która prezentuje znacznie bardziej szczegółowe informacje w interaktywnym interfejsie.
Narzędzie monitoruje parametry sprzętu w czasie rzeczywistym, prezentując na przykład aktualną prędkość procesora czy poziom napięcia. Oprócz standardowych specyfikacji, HWiNFO wyświetla również listę obsługiwanych i nieobsługiwanych funkcji. Dzięki temu łatwo sprawdzić, czy komputer spełnia wymagania danego oprogramowania, jak na przykład obecność modułu TPM, niezbędną dla systemu Windows 11.
Funkcja „Czujniki” jest szczególnie godna uwagi, ponieważ prezentuje odczyty z czujników komputera w czasie rzeczywistym. Możemy śledzić zmiany temperatury podzespołów, wykorzystanie CPU/GPU, zużycie pamięci, prędkości odczytu/zapisu dysku i wiele innych parametrów.
Dla osób szukających czegoś prostszego, CPU-Z jest dobrą alternatywą. Narzędzie również prezentuje dane w czasie rzeczywistym i pozwala na porównanie swojego komputera z innymi konfiguracjami.
Dlaczego jest lepszy?
- Dostarcza bardzo szczegółowych informacji o sprzęcie.
- Wyświetla wszystkie obsługiwane i nieobsługiwane funkcje sprzętowe.
- Monitoruje dane ze wszystkich czujników w komputerze.
- Pozwala na zapisywanie raportów w różnych formatach.
Double Commander: Lepszy od Eksploratora plików
Eksplorator plików okazuje się bardzo ograniczony, gdy często musimy pracować z plikami i folderami w różnych lokalizacjach. Double Commander jest menedżerem plików, który oferuje widok dwóch okien z możliwością otwierania nieograniczonej liczby zakładek.
Dwa okna otwarte obok siebie ułatwiają szybkie przenoszenie/kopiowanie danych między różnymi lokalizacjami. Dodatkowo nieograniczona liczba zakładek pozwala na zarządzanie danymi z wielu miejsc jednocześnie. Doceniam także fakt, że Double Commander posiada skróty klawiaturowe dla większości czynności, co znacząco usprawnia i przyspiesza pracę.
Oprócz łatwego dostępu do danych, Double Commander oferuje wiele dodatkowych funkcji, takich jak dzielenie plików, tworzenie i rozpakowywanie archiwów, łączenie plików, masowe zmiany nazw, edycja metadanych czy porównywanie plików. Istotną zaletą jest także możliwość zapisywania sesji, dzięki czemu można wrócić do przerwanej pracy w dowolnym momencie.
Dlaczego jest lepszy?
- Widok z dwoma oknami.
- Nieograniczona liczba zakładek.
- Wbudowana przeglądarka plików.
- Dodatkowe narzędzia do zarządzania plikami.
- Automatyczne zapisywanie sesji.
Avast One: Alternatywa dla Windows Defender
Windows Defender zapewnia podstawową ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, ale w dzisiejszych czasach ochrona prywatności i bezpieczeństwa w Internecie wymaga czegoś więcej. Avast One nie tylko chroni przed wirusami, ale także przed zagrożeniami internetowymi.
Avast One zapewnia ochronę przed przejęciem przeglądarki i atakami phishingowymi oraz chroni przed śledzeniem. Ponadto informuje o wyciekach haseł. Ważne foldery na komputerze są również chronione przed atakami ransomware.
Aby zapewnić maksymalną prywatność w Internecie, niezbędny jest VPN, a Avast One oferuje wbudowaną sieć VPN. Możemy łączyć się z serwerami w ponad 50 lokalizacjach, korzystając z nieograniczonej ilości danych. Nawet darmowa wersja Avast One oferuje 5 GB danych VPN tygodniowo.
Dlaczego jest lepszy?
IObit Uninstaller: Skuteczniejszy dezinstalator
Niezależnie od tego, czy odinstalowujemy aplikacje za pomocą Panelu sterowania, czy ustawień, wbudowany dezinstalator w systemie Windows 11 nie jest zbyt dokładny i pozostawia wiele danych związanych z aplikacją. IObit Uninstaller nie tylko usuwa wszystkie dane powiązane z aplikacją, ale także pozwala na masową dezinstalację.
Wystarczy wybrać aplikacje do usunięcia z listy i nacisnąć przycisk „Odinstaluj”. IObit Uninstaller odinstaluje wybrane programy, usuwając także wszystkie pozostałości, takie jak wpisy w rejestrze i dane aplikacji. Program pozbędzie się również automatycznie monitów dialogowych i ankiet.
Oprócz masowej dezinstalacji, IObit Uninstaller pomaga również w usuwaniu niepotrzebnego oprogramowania i aplikacji systemowych. Dostępne są dedykowane sekcje dla tych typów aplikacji, a program potrafi także poradzić sobie z odinstalowaniem opornych programów.
Dlaczego jest lepszy?
- Masowe odinstalowywanie aplikacji.
- Usuwanie wszystkich pozostałych danych po odinstalowaniu.
- Odinstalowywanie niepotrzebnego oprogramowania i aplikacji systemowych.
- Masowe odinstalowywanie dodatków przeglądarki.
- Sortowanie aplikacji według rozmiaru lub daty instalacji.
Greenshot: Zaawansowany zrzut ekranu
Wbudowane w Windows Narzędzie Wycinanie umożliwia wykonywanie zrzutów ekranu, ale jego funkcjonalność jest bardzo ograniczona. Greenshot jest lekkim, lecz zaawansowanym narzędziem, które oferuje wszystko, czego potrzeba do łatwego robienia i udostępniania zrzutów ekranu.
Podobnie jak Narzędzie Wycinanie, oferuje różne tryby zrzutów ekranu, ale zawiera także linijkę i skróty klawiszowe, które ułatwiają wykonywanie precyzyjnych zrzutów. Wykonane zrzuty ekranu można automatycznie zapisywać w wybranej lokalizacji lub udostępniać online.
Greenshot nie posiada interfejsu i działa bezpośrednio z zasobnika systemowego. Wystarczy ustawić lokalizację zapisu i skróty klawiszowe, aby zacząć z niego korzystać.
Dlaczego jest lepszy?
- Automatyczne zapisywanie zrzutów ekranu w wybranej lokalizacji.
- Możliwość użycia linijki do określenia wymiarów zrzutu.
- Możliwość bezpośredniego przesyłania zrzutów na strony internetowe.
- Możliwość konfiguracji jakości zrzutu.
Bonus 😎
Chociaż nie jest zamiennikiem aplikacji ustawień w systemie Windows 11, ThisIsWin11 oferuje wiele opcji do automatycznej optymalizacji, które znacznie ulepszają działanie systemu Windows. Wystarczy przejrzeć listę sugerowanych zmian i odznaczyć te, których nie chcesz stosować. Następnie naciśnij przycisk „Napraw problemy”, a wszystkie zmiany zostaną wprowadzone. Ta aplikacja pozwala także na usunięcie niepotrzebnego oprogramowania.
Podsumowanie
Większość z wymienionych wyżej aplikacji przewyższa wbudowane funkcje systemu Windows. Nie są jednak pozbawione wad. Przykładowo, Avast One jest bardziej obciążający dla zasobów systemowych w porównaniu z Windows Defender. Zanim zdecydujesz się na ich stosowanie, przetestuj je dokładnie, aby mieć pewność, że nie wpłyną negatywnie na wydajność i komfort pracy.
Jeśli spodobały Ci się te propozycje, to na pewno zainteresują Cię te niezbędne aplikacje dla systemu Windows 11.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.