Opinie użytkowników oraz zebrane dane odgrywają kluczową rolę w rozwoju każdej aplikacji, w tym przeglądarki Firefox. Użytkownicy tej przeglądarki są świadomi, że Firefox gromadzi informacje na temat ich aktywności, wprowadzonych modyfikacji oraz sprzętu, na którym jest uruchamiana. Mniej osób zdaje sobie sprawę, że w momencie instalacji Firefoksa przeglądarka zbiera również dane o tej konkretnej instalacji, co nie jest od razu oczywiste. W poniższym artykule przedstawimy, jak uniknąć zbierania informacji o nowej instalacji Firefoksa.
Podczas pobierania instalatora Firefoksa, proces jest dość prosty. Na ekranie znajdują się trzy przyciski: „Instaluj”, który uruchamia instalację, „Anuluj” do pominięcia procesu oraz „Opcje”, który często pozostaje niezauważony przez użytkowników. Zazwyczaj dostępne na początku instalacji opcje pozwalają na dostosowanie składników aplikacji, ale nie to sprawia, że przycisk „Opcje” jest ukryty.
Po kliknięciu w „Opcje” pojawi się lista ustawień instalacji, takich jak lokalizacja skrótów do uruchamiania Firefoksa oraz folder, w którym chcesz go zainstalować. W tym momencie zobaczysz również opcję „Wyślij informacje o tej instalacji do Mozilli”, której istnienia nie spodziewałeś się. Upewnij się, że ta opcja jest odznaczona, a następnie kontynuuj proces instalacji.
Warto zaznaczyć, że nie oznacza to, iż Mozilla jest złą firmą, która kradnie prywatne dane użytkowników w celu ich sprzedaży. Informacje zebrane na tym etapie służą jedynie do zrozumienia preferencji użytkowników oraz sprzętu, na którym korzystają z przeglądarki. Te dane pomagają Mozilli zapewnić, że Firefox działa prawidłowo na najczęściej używanych urządzeniach przez jej użytkowników. Co więcej, chociaż telemetria jest domyślnie włączona po instalacji Firefoksa, przeglądarka informuje o tym i oferuje prostą metodę rezygnacji z wysyłania danych. Proces ten jest przejrzysty i nie wymaga skomplikowanych działań, aby wyłączyć zbieranie informacji.
Choć przesyłanie informacji o instalacji nie stwarza poważnych zagrożeń dla bezpieczeństwa, użytkownicy mają prawo być informowani o gromadzeniu danych i powinny mieć możliwość rezygnacji z tego, jeśli tego pragną.
Aktualizacja: 8 grudnia 2020 o 8:49
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.