Zatrzymaj Firefoksa przed zbieraniem informacji o nowej instalacji


Opinie użytkowników i dane są kluczowe dla każdej aplikacji, która kiedykolwiek chce ulepszyć, a Firefox nie jest inny. Użytkownicy Firefoksa już od dawna wiedzą, że Firefox zbiera informacje od użytkowników dotyczące korzystania przez nich z przeglądarki, dostosowań, które robią, oraz sprzętu, na którym działa przeglądarka. Być może mniej osób wie, że kiedy po raz pierwszy instalujesz Firefoksa, zbiera on również informacje o Twojej bieżącej instalacji i nie jest oczywiste, że to robi. Oto jak powstrzymać przeglądarkę Firefox przed zbieraniem informacji o nowej instalacji Firefoksa.

Kiedy pobierasz plik instalatora Firefoksa, nie wymaga on wiele. Jest przycisk „Instaluj”, który należy kliknąć, aby kontynuować instalację, przycisk „Anuluj”, który umożliwia pominięcie go, oraz przycisk „Opcje”, który może kliknąć niewielu użytkowników. Tradycyjnie wszystkie opcje oferowane na początku instalacji pozwalają dostosować komponenty aplikacji do zainstalowania, ale nie to ukrywa przycisk opcji.

Kliknij go, a zostanie wyświetlona skromna lista opcji instalacji, takich jak miejsce dodania skrótów do uruchamiania Firefoksa i folder, w którym chcesz go zainstalować. W tym miejscu zobaczysz również opcję „Wyślij informacje o tej instalacji do Mozilli”, której nie spodziewałeś się zobaczyć. Usuń zaznaczenie, a następnie kontynuuj instalację.

ff-install-info

Żeby było jasne, nie czyni to Mozilli złą korporacją, która kradnie twoje super tajne dane, aby sprzedać je dla zysku Wielkiemu Bratu. Informacje zebrane na tym etapie prawdopodobnie powiedzą Mozilli tylko, w jaki sposób użytkownicy wolą uzyskiwać dostęp do przeglądarki i na jakim sprzęcie ją uruchamiają. Dane pomogą Mozilli upewnić się, że przeglądarka działa dobrze na najczęściej używanym sprzęcie, jaki posiada jej baza użytkowników. Warto również wspomnieć, że chociaż dane telemetryczne są domyślnie włączone po zainstalowaniu Firefoksa, przeglądarka ostrzega o tym i oferuje super prosty sposób na zatrzymanie wysyłania danych. Jest to bardzo jasne i nie ma przeskakiwania przez obręcze, aby wyłączyć zbieranie danych.

Przesyłanie informacji o instalacji nie wiąże się z dużym zagrożeniem bezpieczeństwa, ale użytkownicy zasługują na to, aby wiedzieć z góry, kiedy dane są gromadzone i mają możliwość rezygnacji z nich, jeśli chcą.

x