Zdefiniuj swój cel biznesowy za pomocą tych 6 szablonów mapowania strategii

Udostępnij teraz w social media:

Pierwszym krokiem do osiągnięcia celu jest opracowanie strategii jego osiągnięcia. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ bez strategii często tracimy kilka ważnych zadań, które są niezbędne do osiągnięcia celu.

Chociaż możemy łatwo stworzyć listę rzeczy do zrobienia, spowoduje to większe zamieszanie, gdy masz wiele zadań na swoim talerzu. Musisz skupić się na szerszym obrazie, a jednocześnie mieć świadomość wszystkich zadań, które musisz wykonać w porządku chronologicznym. Tutaj pojawia się mapa strategii, która pomaga osiągnąć cel i wykonać wszystkie zadania na drodze do tego.

Czym więc jest mapa strategii?

Mapa strategii to narzędzie do wizualizacji, które przydaje się, gdy musisz zebrać główne cele swojej organizacji lub zespołu, a konkretnie, jeśli różnią się one dla poszczególnych zespołów. Mapa strategii przedstawia, w jaki sposób obiekty są ze sobą powiązane i jakie kroki muszą wykonać, aby zrealizować cel.

Ogólnie rzecz biorąc, mapy te są definiowane podczas spotkań prowadzonych w celu omówienia celów organizacji, organizacji przydaje się do weryfikacji różnych kamieni milowych wyznaczonych w całym projekcie. Dobra mapa strategii zawiera wszystkie niezbędne szczegóły bez pominięcia i przedstawia związek przyczynowo-skutkowy między perspektywą firmy a klientem.

Korzyści z mapowania strategii

Nakreślenie i mapowanie strategii i celów przyniesie korzyści Twojej firmie w następujący sposób:

  • Mapa strategii pomaga analizować wydajność organizacji i pozwala w razie potrzeby głębiej zagłębić się w poszczególne elementy strategii.
  • Dokument umożliwia rozpoznanie zadań, które musisz wykonać, aby osiągnąć cele krótkoterminowe, co z kolei pomoże Ci osiągnąć cele długoterminowe.
  • Mapa strategii pomaga rozbić zadania na małe porcje, ułatwiając ustalanie priorytetów tych zadań. Następnie możesz określić, które małe zadania należy przypisać do którego członka zespołu.
  • Tworzenie map strategii na platformie opartej na chmurze łączy wszystkich członków zespołu, którzy mogą wnieść swój cenny wkład do dokumentu. Podobnie mapa strategii komunikuje postępy poczynione przez organizację każdemu członkowi, który wyraźnie rozumie swoją rolę w realizacji aspiracji.
  • Kompletna strategia widoczna jako całość umożliwia dostrzeżenie słabych stron i zagrożeń związanych z realizacją celu.

Główne zasady mapowania strategii

Przyjrzyjmy się zasadom mapowania strategii, o których należy pamiętać przed opracowaniem mapy strategii dla organizacji.

  Jak udostępniać muzykę komuś innemu za pomocą AirPods

Zrównoważ przeciwstawne siły

Mapa strategii uwzględnia potrzeby Twojej firmy i klientów, dlatego musisz upewnić się, że strategia biznesowa musi równoważyć potrzeby klientów z dobrą wolą Twojej firmy.

Zróżnicować propozycję wartości dla klienta

Twoja strategia biznesowa powinna nie tylko rzucać światło na wydajność Twojej firmy, ale także powinna odpowiadać potrzebom klienta. Tak więc przy strategii biznesowej swojego klienta powinieneś wyjaśnić, w jaki sposób Twoja oferta biznesowa jest lepsza niż w przypadku innych firm.

Twórz wartość dzięki wewnętrznym procesom biznesowym

Opracowując mapę strategii, należy zdefiniować wewnętrzne procesy biznesowe i wyjaśnić, co odróżnia je od innych organizacji.

Myśl w jednoczesnych, uzupełniających się tematach

Konieczne jest zapewnienie harmonijnej współpracy różnych faz mapy strategii. Tak więc przy określaniu strategii biznesowej należy wziąć pod uwagę siły wewnętrzne i zewnętrzne.

Pracuj od góry do dołu

Podczas gdy większość map procesów jest projektowana w sposób oddolny, mapa strategii jest budowana przy użyciu metody odgórnej. Oznacza to, że powinieneś zacząć od celu, który Twoja organizacja chce osiągnąć, a nie od tego, gdzie aktualnie się znajdujesz.

Perspektywy do rozważenia podczas mapowania strategii biznesowej

Oto cztery różne perspektywy, które powinieneś wziąć pod uwagę, gdy zamierzasz opracować mapę strategii dla swojej firmy.

#1. Perspektywa finansowa

Projektując mapę strategii, w centrum uwagi staje perspektywa finansowa. Na przykład organizacja może postawić sobie za cel pozyskanie rekordowej liczby nowych klientów do końca roku finansowego. Dzięki temu możesz pracować wstecz i budować strategię, pamiętając o ostatecznym celu finansowym.

#2. Perspektywa klienta

Mapując strategię, należy skoncentrować się na wymaganiach klienta i starać się sprostać tym wymaganiom na początkowych etapach. Niezbędne jest również zdefiniowanie propozycji wartości dla klienta, która wyjaśnia, w jaki sposób Twój produkt lub usługa są lepsze niż u konkurencji.

#3. Perspektywa wewnętrzna

Po podjęciu decyzji o propozycji wartości dla klienta, musisz popracować nad wewnętrzną procedurą pracy organizacji. Będziesz musiał pomyśleć o zadaniach do wykonania i członkach zespołu, którzy będą nad nimi pracować.

#4. Perspektywa uczenia się i rozwoju

Określając wszystkie te funkcje, stopniowo dowiadujesz się wiele o swojej organizacji. W ten sposób rozumiesz potrzeby i cele swojej firmy, a następnie wdrażasz swoją strategię, aby osiągnąć cel.

Projektowanie map strategii na długopisie i papierze może być uciążliwym zadaniem. Na szczęście istnieje wiele platform opartych na chmurze, które udostępniają szablony mapowania strategii. Możesz ich użyć do opracowania mapy strategii swojej organizacji.

Przyjrzyjmy się rozwiązaniom.

Twórczy

Zacznijmy od Twórczy, popularna platforma do zarządzania pracą używana przez setki firm na całym świecie do projektowania diagramów związanych z pracą potrzebnych do współpracy z członkami zespołu. To oprogramowanie do mapowania strategii oferuje wstępnie zaprojektowane szablony, które pomagają ulepszyć możliwości projektowania, umożliwiając projektowanie profesjonalnych szablonów strategii, a tym samym zwiększenie wydajności biznesowej.

  Wpływ platformy Microsoft 365 na subskrypcję usługi Office 365

Kluczowe cechy szablonu mapowania strategii firmy Creately to:

  • Funkcja przeciągania i upuszczania pomaga zaprojektować strategię mapowania bieżącego i pożądanego stanu organizacji.
  • Mnóstwo motywów kolorystycznych i zaawansowane narzędzia do formatowania tekstu pomagają podkreślić kluczowe punkty strategii, aby zapewnić głębszą wiedzę o dokumencie.
  • Rysowanie odręczne i wyróżnienia przydają się do dodawania adnotacji, robienia notatek i podkreślania ważnych punktów, które wymagają dodatkowej uwagi.
  • Szablon zawierał również konfigurowalne tabele, które ułatwiają szybsze porównywanie dostępności zasobów i wymagań.

Creatly pozwala wyeksportować wynikową mapę strategii w formatach PDF, PNG, SVG i JPEG.

Lucidchart

Lucidchartsolidne oprogramowanie do tworzenia diagramów oparte na chmurze, oferuje intuicyjne i proste szablony mapowania strategii, które pozwalają wyrzeźbić strategię biznesową na pikselach i wyeliminować papierkową robotę.

Ten szablon mapowania strategii skutecznie przedstawia związek między fazami formułowania i egzekwowania planowania strategicznego. Wykresy i inne elementy wizualne w konstruktywny sposób odwzorowują misję i wizję Twojej organizacji w realne cele.

Ten szablon pomaga zobrazować powiązania między celami strategicznymi, śledzić postępy i rozbić cele biznesowe. Pobierasz ten łatwy w użyciu szablon mapowania strategii z Lucidchart, a następnie wykorzystujesz jego schematy blokowe procesów, diagramy toru wodnego i inne elementy do strategii organizacji.

Praksja

Organizacje, które chcą opracować wnikliwe, ale przyciągające wzrok modele strategii w celu wsparcia swojego modelu biznesowego lub inicjatywy, mogą sprawdzić szablon diagramu mapy strategii na Praksja. Ten poręczny szablon pozwala zdefiniować i śledzić wszystkie główne i drugorzędne cele, które kierownictwo lub członkowie zespołu chcą osiągnąć.

Umiejętnie zaprojektowany przez profesjonalnych projektantów, aby był elegancki i intuicyjny, ten szablon diagramu mapy strategii zawiera wiele grafik i innych elementów wizualnych, pamiętając o tym, jak ważne są mapy strategiczne, aby były atrakcyjne wizualnie.

Ten szablon internetowy firmy Praxie zawiera również formularze wejściowe, które pomagają organizacjom dodawać dane tekstowe. Możesz także użyć pulpitów nawigacyjnych postępu i funkcji integracji danych, aby zaimportować istniejące dane i inne dokumenty z innych narzędzi. Ten szablon od Praxie jest również dostępny na urządzeniu mobilnym, co może uratować życie, gdy chcesz zaprojektować mapy strategii w podróży.

Menadżer umysłu

Menadżer umysłu to popularne oprogramowanie z preinstalowanymi szablonami map strategicznych, które można dostosować w celu rysowania profesjonalnych map strategicznych. Ponieważ tworzenie mapy strategii za pomocą zwykłego arkusza kalkulacyjnego i oprogramowania tekstowego staje się dość skomplikowane, te zaprojektowane są zbyt proste i niemożliwe jest uwzględnienie wszystkich szczegółów.

Aby uniknąć tego problemu, Mind Manager oferuje wiele szablonów map strategii, które eliminują potrzebę dodawania szczegółów później po wydrukowaniu dokumentu. Aby rozpocząć projektowanie mapy strategii, musisz podać wszystkie niezbędne dane i dostosować komponenty.

  Jak sformatować kod w kodzie VS?

Aby skorzystać z preinstalowanych szablonów map strategii, musisz wykupić abonament na platformę. Możesz jednak zarejestrować się w wersji próbnej przez trzydzieści dni przed zakupem subskrypcji.

Kanwa

Mapa strategiczna musi być dobrze zbadana, ale jednocześnie nie powinna być niedostateczna pod względem projektu. Kiedy rysujesz mapę strategii, definiowanie strategii może nie być dla ciebie tak skomplikowane, ale są szanse, że możesz zabraknąć w aspektach projektowania.

Aby pomóc Ci uporać się z tym problemem, Kanwa oferuje wiele szablonów, których możesz użyć do tworzenia map strategii bez poświęcania czasu i energii na naukę złożonych technik projektowania.

Dostępne na platformie narzędzia typu „przeciągnij i upuść” ułatwiają dostosowywanie, a wystarczy kliknąć wykres, aby dodać swoje dane i zdefiniować cele biznesowe.

Paradygmat wizualny

Paradygmat wizualny to kolejna popularna platforma oferująca potężne szablony online, które pozwalają szybciej tworzyć profesjonalne mapy strategii. Prezentowane szablony na tej platformie to podstawowy szablon map strategii, mapa strategii ze zrównoważoną kartą wyników i mapa strategii specjalnie zaprojektowana dla sektora IT.

Te szablony map strategicznych obsługują funkcję przeciągania i upuszczania z precyzyjną kontrolą, co ułatwia korzystanie z intuicyjnych narzędzi do rysowania i formatowania. Możesz także zintegrować te diagramy strategii z obsługiwanymi aplikacjami Microsoft, a mianowicie Microsoft Word, MS PowerPoint, OneNote i Outlook.

Visual Paradigm obsługuje również współpracę z Visio Drawing, gdzie można rysować mapy strategii online. Wszyscy członkowie zespołu mogą dyskutować i dodawać komentarze do tych diagramów strategii w czasie rzeczywistym.

Po sfinalizowaniu możesz wyeksportować te mapy strategii w formacie wektorowym lub jako plik obrazu, który można później opublikować.

Zawijanie

Tutaj dochodzimy do końca listy zawierającej najlepsze szablony mapowania strategii, które pozwalają zdefiniować cele biznesowe i omówić je z członkami zespołu.

Szablony te nie tylko umożliwią Ci zdefiniowanie krótko- i długoterminowej strategii oraz celów organizacji, ale także pomogą Ci zmierzyć poczynione postępy. Możesz użyć dowolnego z wymienionych powyżej szablonów, aby skrócić czas i wysiłek potrzebny do zaprojektowania profesjonalnych map strategii dla Twojej organizacji.

Możesz także przyjrzeć się niektórym z najlepszych twórców map myśli.

x