Zmniejsz swój cyfrowy ślad dzięki tym 6 narzędziom

Dobrze jest być świadomym swojego cyfrowego śladu, gdy robisz rzeczy online. Pomaga chronić Twoje prawa do prywatności danych. Nie jesteś sam w tym zadaniu, ponieważ narzędzia wymienione w tym artykule mogą pomóc Ci zminimalizować Twój cyfrowy ślad.

Internet stał się gruntem marketingowym dla specjalistów od marketingu cyfrowego. Firmy i marketerzy cyfrowi wykorzystują każdą okazję do zarabiania na cudzych danych. W związku z tym Twoja prywatność w Internecie jest zagrożona. Nawet jeśli obowiązują przepisy RODO i inne przepisy dotyczące prywatności, strony internetowe gromadzą pewne dane, które każdy może wykorzystać do śledzenia Ciebie.

Jedyną opcją utrzymania prawa do prywatności dla każdego jest zostanie własnym ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się więcej o podstawach cyfrowych śladów i niektórych popularnych narzędzi używanych przez ekspertów do zmniejszania śladów cyfrowych.

Znak cyfrowy lub ślad cyfrowy to niewielkie dane, które strony internetowe, reklamodawcy, eksperci ds. cyberbezpieczeństwa i administratorzy IT mogą wykorzystać do śledzenia Twojego komputera lub adresu zamieszkania.

Internet, czyli Web 2.0, jak wiemy, działa na zasadzie zaufania. Jako użytkownik ufasz, że witryny będą przestrzegać standardowego protokołu bezpieczeństwa i polityki prywatności, aby chronić Twój cyfrowy ślad przed złymi podmiotami.

Dlatego w większości strony internetowe sprzedają Twoje dane stronom trzecim, które wykorzystują ten ślad tylko do oferowania spersonalizowanych reklam. Nigdy nie śledzą cię z powrotem do domu, aby narobić kłopotów.

Jednak organy ścigania i agencje bezpieczeństwa cybernetycznego mogą skontaktować się z Tobą osobiście, jeśli zaangażujesz się w jakiekolwiek wykroczenia za pośrednictwem Internetu. Wszystko to może się zdarzyć dzięki cyfrowemu śladowi.

Teraz Twój cyfrowy ślad może być dwóch następujących typów:

Ten rodzaj cyfrowego nadruku Twoich działań online odbywa się bez Twojej wiedzy i zgody. Na przykład właściciel strony internetowej ma pełne prawo do zbierania danych o ruchu, takich jak kraj pochodzenia, adres IP, system operacyjny, nazwa przeglądarki, wersja przeglądarki, model urządzenia itp. W większości przypadków takie dane nie mają na Ciebie wpływu.

Istnieją jednak inne rodzaje pasywnego śledzenia cyfrowego, w których reklamodawcy wykorzystują Twoje działania w mediach społecznościowych, takie jak komentarze, udostępnienia, polubienia, uczucia itp., aby profilować Cię i wysyłać spersonalizowane reklamy. Takie profilowanie może wpłynąć na Twój proces decyzyjny.

Czasami aktywnie lub świadomie udostępniasz swoje dane witrynie, aplikacji mobilnej lub aplikacji internetowej w zamian za bezpłatne usługi. Na przykład, gdy korzystasz z Facebooka lub Twittera, dajesz właścicielom platform prawo do etycznego zarabiania na Twoich danych.

Teraz znajdź poniżej kilka narzędzi online, które pomogą Ci pozostać anonimowym w Internecie lub zmniejszyć cyfrowy ślad, który do tej pory pozostawiłeś:

Kopalnia

Mine to łatwa w obsłudze aplikacja internetowa i mobilna do natychmiastowego lokalizowania danych online. Być może korzystasz z Internetu już od dziesięciu lat i niemożliwe jest zapamiętanie wszystkich danych, które do tej pory udostępniłeś. Dlatego musisz zrekrutować Mine, aby przeszukać Web 2.0 i odkryć wszystko o tobie. Odkrywa Twoje dane w <30 sekund.

Narzędzie posiada pulpit nawigacyjny, na którym możesz uzyskać pełny obraz swojego cyfrowego śladu. Jeśli czujesz, że wszystko jest na swoim poziomie, możesz pozostawić ślad. Jeśli jednak znajdziesz coś negatywnego, możesz je natychmiast usunąć.

Możesz zarejestrować się w aplikacji za darmo. Podczas rejestracji narzędzie analizuje Twój profil i wyświetla pulpit nawigacyjny. Następnie możesz odzyskać swoje dane od firm, wysyłając im bezpośrednie e-maile.

Czysty e-mail

Przeciążenie skrzynki pocztowej może być potencjalną przyczyną nieograniczonego udostępniania danych osobowych. Gdy Twoja skrzynka pocztowa jest zaśmiecona, nie możesz śledzić, na które wiadomości e-mail powinieneś odpowiadać, a na które nie. Dlatego potrzebujesz narzędzia Clean Email.

Możesz skorzystać z funkcji rezygnacji z subskrypcji e-mail, aby zrezygnować z promocyjnych kampanii e-mail. Następnie możesz użyć funkcji blokowania wiadomości e-mail, aby ograniczyć spamowanie i wiadomości phishingowe.

Gdy skrzynka odbiorcza poczty e-mail jest lekka i uporządkowana, możesz skupić się na odpowiedziach na wiadomości e-mail i udostępniać mniej danych osobowych. Dlatego Clean Email jest niedrogą opcją zmniejszenia Twojego cyfrowego śladu.

Możesz zacząć za jedyne 9,99 USD miesięcznie za jedno konto i skalować do 5 kont za 19,99 USD miesięcznie i dziesięciu kont za 29,99 USD miesięcznie.

Usuń mnie

Jeśli znajdziesz swoje dane osobowe w Google, Bing lub Yahoo, oznacza to, że niektóre firmy zajmujące się eksploracją danych sprzedają Twoje dane online. Jeśli chcesz przerwać tę praktykę i usunąć swoje dane z Internetu, musisz spróbować DeleteMe.

Jego proces pracy jest dość prosty. Po prostu zapisujesz się na płatny plan i podajesz minimalne dane osobowe. DeleteMe chroni Twoje dane z maksymalną poufnością. Teraz zespół ekspertów i badaczy zajmujących się cyfrowym śladem DeleteMe przeszukuje Internet w poszukiwaniu danych, które odnoszą się do Ciebie.

Następnie, w ciągu około siedmiu dni, otrzymasz od DeleteMe raport o prywatności ze szczegółowym planem usuwania danych. To się nie kończy! Zespół DeleteMe śledzi Twoje dane co trzy miesiące i natychmiast je usuwa.

Prywatność Jumbo

Jumbo Privacy to aplikacja mobilna do cyfrowej kontroli śladów ze smartfonów i stron internetowych. Aplikacja mobilna działa po prostu jak inteligentny wirtualny asystent, aby ograniczyć nieograniczone udostępnianie danych osobowych lub pomóc zredukować już udostępnione cyfrowe ślady.

Jumbo Privacy stale skanuje światową sieć, aby wiedzieć, czy Twoje dane zostały naruszone, czy nie. Jeśli tak, otrzymasz natychmiastowe powiadomienia, dzięki którym poradzisz sobie z problemem. W przypadku kradzieży dokumentów tożsamości lub podszywania się może również wiązać się z odszkodowaniem do 1 miliona dolarów. Najlepsze jest to, że jest to darmowa aplikacja na urządzenia z systemem iOS i Android.

Po prostu usuń mnie

Just Delete Me to darmowy katalog stron internetowych, które mogą zarabiać lub przechowywać Twoje dane. Możesz uzyskać dostęp do centrum pomocy lub centrum prywatności danych na stronach internetowych, aby poprosić o usunięcie swoich danych. Możesz wysłać wiadomość e-mail do twórców witryny, aby usunąć swoje dane, jeśli nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu.

Zawiera łącza do stron internetowych, takich jak Adobe, Amazon, Alibaba, Amazon AWS, Avast! i tak dalej. Proces jest prosty w przypadku witryn oznaczonych kolorem zielonym, umiarkowanie trudny w przypadku witryn w kolorze żółtym i niezwykle trudny w przypadku portali oznaczonych kolorem czerwonym.

Rozpoznawanie

Incogni pomaga w kontaktach z firmami zajmującymi się agregacją danych, które zbierają Twój pasywny ślad cyfrowy. Platforma jest dość prosta w użyciu. Po prostu załóż płatne konto i zostaw wszystko Incogni. Następnie skontaktuje się z zewnętrznymi brokerami danych z Twoimi prośbami o usunięcie danych.

Jednak ta usługa kosztuje 11,49 USD / mc lub 5,79 USD / mc, jeśli zdecydujesz się na roczną ofertę. Warto zauważyć, że jego usługi są dostępne tylko w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Unii Europejskiej i Kanadzie.

Większość ludzi korzystających z Internetu mówi: „Nie mam nic do ukrycia. Więc dlaczego tak bardzo się tym przejmujesz? Oto powody, dla których poważnie traktujesz swój cyfrowy ślad:

Monetyzacja Twoich danych

Firmy IT zarabiają na Twoich, Twoich sąsiadach, współpracownikach z biura, członkach Twojej rodziny i danych wszystkich innych osób korzystających z Internetu. Możesz nie być związany z takimi firmami zajmującymi się eksploracją danych, ale Twoje dane przynoszą im fortunę. Więc możesz zadać sobie pytanie, kto na koniec dnia zyskuje?

Ochrona Twojej reputacji

Ktoś, kto ma żywotny interes, może negatywnie zinterpretować Twoje działania online. Na przykład firma ubezpieczeniowa może dojść do wniosku, że prowadzisz samochód po spożyciu alkoholu i może odmówić ci ubezpieczenia pojazdu, ponieważ znalazł w Internecie ślad, że użyłeś karty kredytowej do opłacenia rachunków w barze i zaparkowania pojazdu tuż po tobie odwiedź ten bar.

Twoja reputacja jest tak prosta, jak to, jak ocenia cię społeczeństwo. I ufaj temu, ludzie za każdym razem źle interpretują twoje działania online.

Unikaj strat finansowych

Oszuści są zawsze w Internecie, próbując włamać się do internetowych baz danych danych osobowych, takich jak numery SSN, prawo jazdy, bankowość internetowa itp. Gdyby mogli uzyskać dostęp do takich baz danych i dowiedzieć się o twoich upodobaniach i niechęciach z Facebooka, mogliby łatwo zresetować hasło do konta i pozbawić Cię oszczędności.

Niektóre firmy obsługujące karty kredytowe i ubezpieczyciele kredytów również biorą pod uwagę cyfrowy ślad innych osób, aby ocenić Twoją zdolność kredytową; Na przykład obciążyłeś kartę w miejscu, w którym większość klientów nie wywiązuje się z płatności kartą kredytową. W nadchodzących miesiącach z łatwością można spodziewać się skorygowanego niskiego limitu kredytowego.

Unikaj stresu psychicznego

Możesz mieć wiele problemów, jeśli nie możesz trzymać palców w mediach społecznościowych, dzieląc się osobistymi doświadczeniami i przekonaniami. Gra, w którą grasz z rodziną, może zacząć wyświetlać treści dla dorosłych jako reklamę przed członkami rodziny. Takie doświadczenia są naprawdę niezręczne i stresujące.

Posiadanie Twoich danych osobowych

Możesz nie chcieć udostępniać swoich danych medycznych współpracownikom z biura. Możesz też nie ujawniać wszystkim swoich przekonań politycznych. Ponownie, możesz chcieć zachować święte przekonania religijne i nie ujawniać ich publicznie. Ale kiedy wprowadzisz takie dane online, istnieje duża szansa, że ​​jakaś firma zbierająca dane będzie zarabiać na takich wrażliwych danych.

Oprócz prywatnych firm zajmujących się gromadzeniem danych, rząd gromadzi dane publiczne w celu profilowania swoich obywateli. Ponieważ Google, Microsoft, Facebook, Twitter, YouTube, Yahoo i inne udostępniają rządowi Twoje działania online bez zamieszania.

Dlatego, gdy udostępniasz zbyt dużo w Internecie, zrzekasz się prawa do posiadania swoich danych.

Ochrona Twojej wolności

W wielu krajach rząd aktywnie monitoruje działania w mediach społecznościowych, czaty WhatsApp, rozmowy na Messengerze, kanały YouTube itd., aby ograniczyć głos i aktywność przeciwko rządowi.

Jeśli twoje urządzenie lub konto zostanie w jakiś sposób powiązane z pewnymi działaniami, które twój rząd uważa za zagrożenie dla ich istnienia, możesz mieć kłopoty lub musisz udowodnić swoją niewinność przed władzami.

Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w zminimalizowaniu śladu cyfrowego online lub zerowaniu go:

 • Twórz silne hasła do podstawowych usług online.
 • Skontaktuj się z usługodawcą, czy może uszanować żądanie „Nie sprzedawaj moich danych osobowych”.
 • Korzystaj z usługi wirtualnej sieci prywatnej (VPN), aby przeglądać internet.
 • Upewnij się, że aktywowałeś funkcję Bezpieczne przeglądanie w Google Chrome lub innych przeglądarkach, aby trzymać się z dala od witryn wykradających dane.
 • Skutecznym sposobem jest użycie dowolnego standardowego narzędzia do zapobiegania śledzeniu, takiego jak DuckDuckGo, Privacy Badger, TrackOFF itp.
 • Wyloguj się ze wszystkich witryn i aplikacji, z których rzadko korzystasz.
 • Unikaj dostępu do stron internetowych, które wyświetlają przyciski „Lubię to/Udostępnij” na Facebooku, przyciski „Tweetuj” itp.
 • Spróbuj zadowolić się oprogramowaniem i aplikacjami dołączonymi do urządzenia. Pobierając aplikację, automatycznie przyznajesz jej pewne uprawnienia do gromadzenia danych.
 • Staraj się odrzucać pliki cookie, kiedy tylko możesz.
 • Aby uzyskać mniej spersonalizowane reklamy, użyj przeglądarki Brave.
 • Całkowite usunięcie śladu online z ekosystemu Web 2.0 jest wyzwaniem. Możesz wypróbować te sugestie:

 • Zrezygnuj ze stron internetowych, które działają jako brokerzy danych cyfrowych.
 • Można utworzyć wiele e-maili, aby zaspokoić określone potrzeby awaryjne. Jeśli jednak nie zamierzasz korzystać ze wszystkich tych e-maili, dobrze jest je usunąć.
 • Duże firmy IT, takie jak Google, Facebook itp., oferują opcję pobrania kopii danych i trwałego usunięcia profilu ze swoich serwerów. Jeśli opuszczasz którąkolwiek z takich platform, zrób to w pierwszej kolejności.
 • Upewnij się, że często usuwasz znaczniki i pliki cookie ze swoich przeglądarek internetowych.
 • Usuń swoją aktywność przeglądania z witryn takich jak Google, Facebook, Yahoo, Microsoft itp.
 • Użyj przeglądarki Tor.
 • Archiwum internetowe zapisuje kopię stron internetowych w regularnych odstępach czasu. Jest to zasadniczo system kontroli wersji w Internecie. Jednak Internet Archive przestrzega wielu bardziej rygorystycznych zasad ochrony danych. Ma to na celu zapewnienie, że poszczególni użytkownicy nie zostaną zranieni.

  Archiwum internetowe postępuje zgodnie z rozbudowaną Polityką Praw Autorskich i Polityką Prywatności. Zawiera również Warunki użytkowania. Tam stwierdza, że ​​udostępnia dane stronom trzecim wyłącznie w celach badawczych, a nie w celu uzyskania korzyści pieniężnych. Dlatego archiwum internetowe w umiarkowanym stopniu wpływa na twoje cyfrowe nadruki w Internecie.

  Wniosek

  Kiedy Web 2.0 był nową zabawką, mogłeś zignorować wiele wycieków danych. Ale teraz musisz przejąć kontrolę nad swoimi danymi, w przeciwnym razie stracisz możliwość podejmowania decyzji i wolność. Możesz użyć wyżej wymienionych narzędzi, aby zmniejszyć swoje cyfrowe dane dotyczące śladu i pozostać niewidocznym w Internecie.

  x