10 powodów, dla których projektowanie w skali szarości poprawi Twoje projekty UX/UI

Istnieje wiele technik i wskazówek dotyczących tworzenia najlepszych projektów graficznych i projektów UX/UI. Projektowanie w skali szarości może być korzystne podczas projektowania elementów lub stron UX/UI. Jeśli chcesz zwiększyć wydajność swoich projektów lub nauczyć się nowych technik ulepszania swoich projektów, zapoznaj się z tymi 10 powodami, dla których projektowanie projektów UX/UI w skali szarości zwiększy Twój sukces projektowy.

MUO WIDEO DNIA

PRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

1. Lepsza dostępność

UX/UI — doświadczenie użytkownika/interfejs użytkownika — podstawową funkcją projektowania jest zapewnienie użytkownikom najlepszych wrażeń dzięki najlepszym interfejsom, jakie możesz stworzyć. Obejmuje to tworzenie dostępnego projektu dla użytkowników i uwzględnianie każdego, kto wchodzi w interakcję z Twoim projektem.

Projektowanie w skali szarości pozwala skupić się najpierw na dostępnych częściach projektu, takich jak kontrast, rozmiar i odstępy. Kontrast można łatwo dostrzec podczas korzystania z odcieni szarości. Kontrast jest często pomijany podczas projektowania w kolorze, zwłaszcza jeśli nie masz żadnych wad wzroku, które utrudniają zauważenie braku kontrastu.

Projektuj najpierw w skali szarości o wysokim kontraście, a następnie w kolorze, zgodnie z wytycznymi WCAG dotyczącymi ułatwień dostępu, a także możesz użyć narzędzi do symulacji ślepoty barw, aby zobaczyć, jak Twój projekt wygląda dla innych. Dzięki temu Twoje projekty UX/UI będą dostępne dla większej liczby osób.

2. Koncentruje się na układzie i strukturze

Jako projektant skupiasz się przede wszystkim na funkcji, a nie na formie. Chociaż projektanci sprawiają, że rzeczy wyglądają dobrze, muszą również dobrze funkcjonować, zanim będą ładne. Projektując w skali szarości, możesz skupić się na układzie i strukturze projektu, nie rozpraszając się kolorem.

Szczególnie w projektowaniu UX/UI najważniejszy jest układ i struktura. Projektujesz sposób interakcji użytkownika z Twoją aplikacją lub stroną internetową. Układ musi mieć sens, a struktura strony lub aplikacji powinna być konkretna. Kolor może nastąpić, gdy reszta jest na swoim miejscu.

3. Neutralny punkt wyjścia do współpracy

Jeśli pracujesz w zespole projektowym, projektowanie w skali szarości pozwala wszystkim rozpocząć pracę w neutralnym miejscu. Zbyt często zespoły kreatywnych ludzi spierają się o elementy tak nieistotne jak kolor, podczas gdy są ważniejsze aspekty projektowania UX/UI.

Rozpoczęcie w neutralnym miejscu dzięki skali szarości pozwala skupić się na tym, co najważniejsze. Możesz projektować elementy, układy, typografię i interfejs bez myślenia o kolorach i dekoracjach.

Gdy współpraca zgadza się z projektem układu UX/UI, można rozważyć kolory w celu ulepszenia projektu strukturalnego. Do tego momentu Twój zespół pracowałby harmonijnie, a decyzje dotyczące kolorów nie będą tak stresujące.

4. Szybsze iteracje

Posiadanie kompletnej podstawy projektu i wiedza o jego funkcjonowaniu oznacza, że ​​tworzenie iteracji jest znacznie szybszym procesem. Kiedy nie koncentrujesz się na kolorze, iteracje są szybsze do tworzenia, udostępniania i podejmowania decyzji, zwłaszcza podczas bezpośredniej pracy z klientami.

Klienci często skupiają się na kolorze przed funkcją projektową. Usunięcie koloru z opcji iteracji oznacza, że ​​klient, zespół projektowy i Ty możesz działać szybciej, aby skupić się na tym, co wymaga zmiany.

Kiedy wszystko jest w skali szarości, przesuwanie elementów lub zmiana rozmiaru części jest szybsza. Nie będziesz musiał ciągle zmieniać kolorów elementów, aby pasowały lub rozważać miejsca docelowe na podstawie podobnych lub niedopasowanych kolorów. To z pewnością przyspiesza komponent projektowy.

5. Łatwiejsze do pokolorowania

O wiele łatwiej jest dodać kolor, jeśli projektujesz w skali szarości. Jeśli wszystko jest wcześniej zaprojektowane i uzgodnione, kolor jest prawie ostatnim etapem procesu.

Projektowanie w skali szarości nie ogranicza Cię do projektowania tylko w czerni. Możesz projektować w odcieniach szarości, co pozwala wprowadzać różnice kontrastu do projektów w trakcie procesu projektowania.

Przy istniejących różnicach kontrastu wizualnego przypisywanie kolorów do elementów jest znacznie łatwiejsze i szybsze, zwłaszcza gdy przestrzega się wskazówek dotyczących ułatwień dostępu dotyczących kontrastu kolorów. Korzystając z ograniczonej palety kolorów, należy przypisać każdemu kolorowi wartość kontrastu. Następnie wystarczy wprowadzić każdy kolor wartości kontrastu do projektu w skali szarości.

6. Zatrzymuje wizualny bałagan

Projektowanie w skali szarości pozwala skupić się na elementach projektu. Zbyt dużo kolorów może wprowadzić bałagan podczas projektowania — zarówno w procesie projektowania, jak iw produkcie końcowym.

Usunięcie rozproszenia kolorów podczas projektowania może skutkować czystymi i uporządkowanymi projektami, zapewniając, że nie przesadzasz z kolorem lub innymi elementami. Twój projekt UX/UI będzie uporządkowany i zamiast tego będzie prezentował Twój elegancki wygląd.

7. Kolor nie jest najważniejszym czynnikiem

Kolor często pomaga utrwalić styl marki lub wytyczne i często staje się elementem, z którego znany jest Twój projekt, marka lub firma — ale kolor nie jest najważniejszym czynnikiem w projekcie UX/UI. Dowiesz się o tym, jeśli kiedykolwiek zmieniłeś iPhone’a w tryb skali szarości.

Jeśli projekt może nadal działać bez problemu w skali szarości, oznacza to, że projekt działa pomyślnie. Nie ma znaczenia, jakie kolory są w twoim projekcie, ponieważ nie są one ważne dla funkcji.

Dodanie tekstury i kształtu do projektów UX/UI zwiększy funkcjonalność w porównaniu z samym użyciem koloru. Podobnie jak w przypadku zasad kompozycji fotografii, istnieją również zasady kompozycji dotyczące projektowania i są one bardzo podobne.

Złam swój projekt UX/UI i upewnij się, że dobrze działa, jest dostępny dla wszystkich i dobrze wygląda. Następnie zastosuj kolor, aby odzwierciedlić swój branding.

8. Otrzymuj więcej konstruktywnych informacji zwrotnych

Zostało to lekko poruszone we wcześniejszym punkcie, ale po usunięciu rozproszenia kolorów z równania, Twój projekt UX/UI otrzyma bardziej konstruktywne opinie. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy przyjmujesz krytykę ze strony swojego zespołu projektowego złożonego z profesjonalnych projektantów, czy też udostępniasz swój projekt klientowi, który nie ma pojęcia o projektowaniu.

Naturalnie ludzie widzą kolor i kojarzą go z pewnymi aspektami, takimi jak negatywne lub pozytywne konotacje, oczekiwania związane z płcią lub inne skojarzenia. Prezentując projekty w skali szarości, Twoja konstruktywna krytyka może skupić się tylko na projekcie, bez przyćmienia skojarzeń kolorystycznych.

9. Oszczędzaj czas i pieniądze

W świecie biznesu czas to pieniądz. Oszczędzając czas na projektowaniu w skali szarości, oszczędzasz pieniądze na dłuższą metę.

Dodawanie koloru na początkowych etapach projektowania wymaga czasu. Wtedy bez wątpienia spędziłbyś czas na zmianie lub edycji kolorów w całym procesie projektowania, zamiast skupiać się na projektowaniu. To znowu zabiera więcej czasu z procesu projektowania.

Dodając kolor na końcu projektu, będziesz już wiedział, jakich elementów i układów używasz; o wiele łatwiej — i szybciej — dodać kolor do istniejących elementów projektu niż próbować rozważyć kolory dla elementów, które jeszcze nie istnieją.

10. Kolory UX/UI można zmieniać

Projekty i aplikacje UX/UI pozwalają wielu użytkownikom wziąć kolor w swoje ręce. Podczas gdy projekt interfejsu jest w centrum uwagi, a kolor jest ostatnią częścią implementacji projektu, pamiętaj, że wielu użytkowników zmienia kolory swoich stron internetowych i aplikacji na urządzenia.

Tryb jasny i tryb ciemny zmienią wybór kolorów — chociaż i tak powinieneś projektować dla każdej opcji w swoim procesie; zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi projektowania interfejsu użytkownika w trybie ciemnym.

Istnieje wiele zabawnych dziwactw, które pozwalają ludziom zmieniać kolory projektu na dowolne, niezależnie od wyborów kolorystycznych w tym procesie. Te dziwaczne narzędzia — na przykład użytkownicy iPhone’a zmieniający kolory bąbelków tekstu lub zmieniający kolor tekstu na urządzeniach z systemem iOS — oznaczają, że Twoje wysiłki związane z projektowaniem pod kątem kolorów mogą pójść na marne i lepiej, aby Twój projekt działał w skali szarości lub dowolnym kolorze, a nie tylko w jednej kolorystyce.

Projektowanie w skali szarości wzmocni Twoje projekty UX/UI

Rozpoczęcie projektowania w skali szarości może wydawać się dziwne, gdy całe życie projektujesz w kolorze, ale warto zacząć to robić. Projektowanie w skali szarości pozwoli skupić się na ważnych elementach projektu, takich jak kształty, tekstury i ułatwienia dostępu. Nada Twojemu projektowi większe znaczenie, zamiast koncentrować się na elemencie takim jak kolor, który i tak może być łatwo zmieniany przez użytkowników.