12 porad technicznych dla rodziny na święta

Jedynymi pewnikami w życiu są śmierć, podatki i konieczność zapewnienia swoim bliskim pomocy technicznej w okresie świątecznym, ponieważ „znasz komputery”. Oszczędź sobie czasu i postępuj zgodnie z naszym 12-etapowym planem czyszczenia i zabezpieczania gadżetów wszystkich osób.

Zaktualizuj systemy operacyjne komputera

Niekoniecznie zalecamy aktualizację systemu operacyjnego (OS) pierwszego dnia wydania nowej wersji. Ogólnie rzecz biorąc, warto aktualizować system operacyjny. Zarówno system Windows, jak i macOS zawierają aktualizacje zabezpieczeń z poprawkami błędów i aktualizacjami funkcji, więc aktualny system jest jednym z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa komputera.

Zarówno na komputerach z systemem Windows, jak i na Macach łatwo jest sprawdzić, która wersja systemu operacyjnego jest uruchomiona i w razie potrzeby zaktualizować. Możesz postępować zgodnie z naszymi instrukcjami, aby zaktualizować oprogramowanie układowe w systemie Windows lub macOS.

Może to zająć trochę czasu, więc prawdopodobnie będziesz chciał najpierw wykonać ten krok.

Aktywuj oprogramowanie antywirusowe i uruchom skanowanie

Oprogramowanie antywirusowe zapobiega infekowaniu komputera przez wirusy i inne nieprzyjemne rzeczy. Monitoruje również wszystko, co zostało pobrane lub zainstalowane, porównuje je z listą programów, o których wiadomo, że są szkodliwe, i zapobiega dostarczaniu do systemu niczego niecnego.

Zalecamy program Windows Defender dla komputerów z systemem Windows. Jest wbudowany w system operacyjny od Windows 8. Jest również darmowy i łatwy w użyciu – wystarczy go włączyć, nakazać automatycznej aktualizacji definicji wirusów, a następnie przeskanować komputer.

Jest mniej wirusów i złośliwego oprogramowania atakującego komputery Mac, ale rosną. Zainstalowanie programu antywirusowego nie powinno jednak powodować żadnych problemów. Wybierz renomowany program, zainstaluj go, zaktualizuj definicje wirusów i przeskanuj komputer Mac.

Włącz oprogramowanie chroniące przed złośliwym oprogramowaniem i uruchom kolejne skanowanie

Niemożliwe jest, aby oprogramowanie antywirusowe było w 100% skuteczne przeciwko wszystkim, dlatego należy również zainstalować dobry program antywirusowy. Polecamy Malwarebytes dla systemów Windows i Mac.

Zainstaluj go, zaktualizuj definicje złośliwego oprogramowania, a następnie ponownie przeskanuj urządzenie.

Zobacz, czy hasła zostały skradzione

Kartka papieru z odręcznymi hasłami.

Ponieważ spędzamy dużo czasu w Internecie, a ludzie używają często bardzo popularnych haseł lub tego samego w wielu witrynach, ważne jest, aby wiedzieli, czy ich hasła zostały skradzione. Czek HaveIBeenPwned (HIBP), aby sprawdzić, czy adres e-mail lub hasło do jakichkolwiek kont internetowych nie zostały naruszone.

Omawialiśmy już HIBP, więc jeśli nigdy go nie używałeś, po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami.

Zmień wszystkie hasła i zainstaluj menedżera haseł

Niezależnie od tego, czy HIBP zwraca jakiekolwiek trafienia, posiadanie unikalnego hasła do każdej witryny jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę bezpieczeństwa w Internecie.

Niestety, wiele haseł jest często bardzo trudnych do zapamiętania. Tutaj pojawia się menedżer haseł. Wygeneruje i zapisze hasła do każdej witryny, do której loguje się członek rodziny.

Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe w każdym miejscu

Najlepszym sposobem ochrony kont online jest włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego. Kiedy Google przeprowadził badanie higieny bezpieczeństwa, przyjrzano się, jak skuteczne są różne metody zabezpieczeń w zapobieganiu automatycznym botom, masowym phishingowi i atakom ukierunkowanym.

Jedyną metodą, która była w 100% skuteczna w przypadku wszystkich trzech typów ataków, było uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) przy użyciu aplikacji lub klucza sprzętowego.

Dlatego zalecamy korzystanie z 2FA za pośrednictwem aplikacji. Jednak 2FA z SMS-ami (wiadomościami tekstowymi) jest nadal lepsze niż nieużywanie 2FA w ogóle.

Możesz włączyć 2FA na kontach Google, Apple ID, Office 365, Amazon, Twitter, Instagram, Slack i na wielu innych kontach, w tym na Facebooku, Yahoo! I Dropbox.

Nie zapomnij jednak skopiować kodów odzyskiwania, więc jeśli członek Twojej rodziny zgubi lub zepsuje swój telefon, nadal będzie mógł łatwo się do niego dostać.

Odinstaluj niepotrzebne aplikacje

Wskaźnik myszy na

Nieużywane aplikacje mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ ludzie często zapominają o ich aktualizacji. Zajmują również miejsce na dysku twardym i potencjalnie spowalniają komputer, jeśli zostaną załadowane do pamięci podczas uruchamiania komputera.

Usunięcie niepotrzebnych aplikacji zwiększa bezpieczeństwo komputera, zwiększa miejsce na dysku twardym i może sprawić, że będzie działał trochę szybciej.

Oto, jak możesz usunąć zainstalowane aplikacje z systemu Windows 10, odinstalować wbudowane aplikacje systemu Windows i usunąć dowolną aplikację z systemu macOS.

Zaktualizuj wszystkie pozostałe aplikacje

Aktualizowanie aplikacji jest ważne, ponieważ najnowsze wersje są zwykle najbezpieczniejsze i najbardziej niezawodne. Mają też najnowsze funkcje i działają szybciej. Oto jak uaktualnić aplikacje w systemie Windows i na komputerach Mac.

Usuń niepotrzebne rozszerzenia przeglądarki

Rozszerzenia przeglądarki mogą być przydatne, ale mogą też spowalniać i zmniejszać bezpieczeństwo. W najgorszym przypadku mogą również aktywnie szpiegować.

Może to być dla ciebie oczywiste, ale jeśli czyścisz czyjąś maszynę, często można znaleźć kilka szkicowych rozszerzeń, które robią, kto wie co.

Sprawdź nasz przewodnik dotyczący usuwania rozszerzeń przeglądarki z Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari i Opera lub ten dla Edge.

Zaktualizuj system operacyjny na urządzeniu mobilnym

Podobnie jak komputery, telefony i tablety korzystają z najnowszych aktualizacji swoich systemów operacyjnych, ponieważ zawierają one poprawki błędów, aktualizacje zabezpieczeń i ulepszenia funkcji.

Możesz postępować zgodnie z instrukcjami w naszych przewodnikach, aby zaktualizować urządzenia z Androidem, iPhone’y i iPady do najnowszego dostępnego oprogramowania.

Odinstaluj niepotrzebne aplikacje na urządzeniach mobilnych

Palec, który chce nacisnąć

Smartfony są podstawą życia wielu ludzi. Zawierają wszystko, od kont e-mail i usług bankowych po dane medyczne i odciski palców lub odblokowywanie twarzy.

Ponieważ telefony (i tablety) zawierają tak wiele cennych i prywatnych informacji, najlepiej jest usunąć niechciane aplikacje. W końcu, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie możesz być pewien, że nie naruszają Twojej prywatności.

Omówiliśmy już wcześniej odinstalowywanie aplikacji na Androida i iPhone’a lub iPada, więc sprawdź je, aby uzyskać dalsze instrukcje.

Zaktualizuj wszystkie pozostałe aplikacje na urządzeniach mobilnych

Prawie skończyłeś – jest jeszcze jedna rzecz. Android, iOS i iPadOS starają się automatycznie aktualizować aplikacje, ale nie zawsze tak się dzieje.

Czasami ludzie wyłączają automatyczne aktualizowanie, ponieważ chcą wiedzieć, jakie zmiany zostaną wprowadzone na ich urządzeniu, zanim zainstalują najnowszą wersję.

Możesz postępować zgodnie z naszymi przewodnikami dla Androida, iPhone’a i iPada, aby upewnić się, że na telefonie lub tablecie są uruchomione najbardziej aktualne aplikacje.

Teraz możesz wrócić do nadmiernego pobłażania i odprężania się – to znaczy, dopóki następny krewny nie poprosi cię o szybką przysługę.

x