Niezbędne kroki w projektowaniu wzorów na powierzchnie
- Rozwiń swoją kreatywność, eksperymentując z różnorodnymi metodami. Połącz tradycyjne techniki z cyfrowymi, by tworzyć unikalne i satysfakcjonujące projekty.
- Nie ograniczaj się do jednego programu. Testuj różne aplikacje i znajdź te, które najlepiej pasują do Twojego stylu i potrzeb.
- Bądź na bieżąco z trendami rynkowymi i wykorzystuj je w swoich projektach. Dzięki temu zyskasz uwagę i zwiększysz szanse na sprzedaż.
Wzory na powierzchniach otaczają nas wszędzie, od ręczników plażowych po graficzne koszulki. Jeśli marzysz o karierze w tej dziedzinie i chcesz pokonać początkowe trudności, te wskazówki pomogą Ci w osiągnięciu sukcesu.
1. Wykorzystuj szeroki wachlarz technik twórczych
Nawet w cyfrowym świecie, artyści nadal korzystają z technik tradycyjnych, co ma zastosowanie również w projektowaniu wzorów na powierzchnie. Tekstury ze świata rzeczywistego, takie jak faktura płótna, akwarelowe przejścia czy postrzępione brzegi papieru, doskonale wzbogacają cyfrowe projekty.
Możesz stworzyć całą kompozycję ręcznie, a następnie użyć programów do tworzenia powtarzalnych wzorów, zmiany pozycji obiektów czy modyfikacji kolorystyki. Eksperymentuj, łącząc różne oprogramowania i techniki, aby uzyskać niepowtarzalne efekty. Kluczowe jest, aby efekt końcowy był satysfakcjonujący, a metoda jego osiągnięcia powinna być dla Ciebie wygodna.
2. Eksploruj różne aplikacje
Nie każde oprogramowanie do projektowania cyfrowego jest takie samo, dlatego jako projektant wzorów powinieneś docenić różnice między nimi. Nawet w ramach pakietu Adobe Creative Cloud, programy takie jak Illustrator, Photoshop, Adobe Express czy Adobe Fresco, mogą być wykorzystywane do różnych celów, niezależnie od Twojego stylu.
Bycie projektantem wzorów na powierzchnie nie oznacza przywiązania do jednego programu czy firmy. Możesz na przykład rysować w Procreate, a wektoryzować w Illustratorze, lub tworzyć wektory w Inkscape i dodawać tekstury w Photopea – darmowej alternatywie dla Photoshopa.
Być może wolisz używać Photoshopa do tworzenia powtarzalnych wzorów, nawet jeśli wszystkie podstawowe projekty powstają w innych programach. Poznaj zalety każdej aplikacji, by w pełni wykorzystać jej potencjał.
3. Śledź aktualne trendy
Regularnie analizuj rynek, przeglądając Pinterest, blogi modowe, lub obserwując otoczenie. Wychwytuj nadchodzące trendy i wykorzystuj je w swoich projektach. Mogą to być motywy zwierzęce, printy, elementy kiczu, określone kolory lub popularne hasła.
Reagowanie na trendy we właściwym momencie może sprawić, że Twoje projekty będą zauważalne, co przełoży się na popularność i sprzedaż. Pamiętaj, że niektóre trendy utrzymują się przez lata. Nie oznacza to jednak, że powinieneś rezygnować z tworzenia projektów, które nie są związane z aktualnymi trendami. Możesz sam wyznaczać nowe kierunki.
4. Stosuj ograniczoną paletę kolorów
Wybór kolorów może być przytłaczający. Zbyt długie rozważanie nad kolorystyką może zablokować proces twórczy, a łatwość dostępu do nieskończonej ilości barw może prowadzić do uzyskania krzykliwego efektu.
Na początku pracy nad projektem, spróbuj korzystać z monochromatycznej palety. Pozwoli to skupić się na kompozycji i efektach wizualnych, a kolory możesz dodać później.
Ograniczenie palety barw to świetny sposób na tworzenie harmonijnych projektów. Najlepsze wzory powierzchni wykorzystują zwykle nie więcej niż pięć kolorów. W tym przypadku „mniej znaczy więcej”.
5. Projektuj, inspirując się wyzwaniami i konkursami
W Internecie znajdziesz wiele wyzwań projektowych, które pobudzą Twoją kreatywność. Dla projektantów, zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących, realizacja zadań opartych na zadanych tematach to doskonały sposób na ćwiczenie umiejętności.
Oprócz wyzwań, możesz natknąć się na konkursy, gdzie wymagane są projekty wzorów lub inne prace artystyczne. Możesz brać udział w konkursach, wykorzystując swoje własne projekty lub korzystać z tematów konkursowych czy wyzwań jako inspiracji dla siebie.
Istniejące tematy mogą posłużyć jako źródło inspiracji, a to, czy zgłosisz się do konkursu, czy potraktujesz je jako wyzwanie dla siebie, zależy tylko od Ciebie. Jeśli poczujesz natchnienie, możesz wykorzystać swoje dzieło w projektach wzorów na powierzchnie.
6. Przekształcaj istniejące prace w nowe projekty
Jeśli planujesz swoją przyszłość jako projektant wzorów, nie lekceważ żadnych swoich poprzednich prac. Możesz użyć starych grafik i przekształcić je w nowe projekty i wzory.
To, czy wykorzystasz całość wcześniejszego dzieła, czy tylko pojedynczy element, zależy od Ciebie. Możesz także wykorzystać swoje stare prace lub szkice jako inspirację.
7. Stwórz sklepy internetowe
W dzisiejszych czasach sprzedaż projektów powierzchni jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Nie musisz martwić się zapasami ani wynajmować sklepu stacjonarnego. Możesz założyć kilka sklepów internetowych, sprzedając te same projekty w różnych miejscach.
Dla projektantów wzorów najlepsze sklepy internetowe to Society6 i Redbubble, choć istnieje wiele innych platform, na których możesz sprzedawać swoje projekty. Zarówno Society6, jak i Redbubble działają na zasadzie druku na żądanie. Musisz tylko przesłać swoje projekty i przypisać je do produktów. Gdy klient zamówi produkt, strona internetowa zajmuje się jego produkcją i wysyłką.
8. Korzystaj z kursów i tutoriali projektowych
Artyści i projektanci powinni stale się rozwijać. Niezależnie od tego, czy zdobywasz umiejętności bezpośrednio związane z projektowaniem powierzchni, czy te z pokrewnych dziedzin (np. bezpłatne kursy grafiki na platformie Coursera) lub zagłębiasz się w tutoriale dotyczące konkretnego oprogramowania, Twoje projekty będą stawały się coraz lepsze.
Projektanci tacy jak CatCoq udostępniają tutoriale wideo i blogi, dzieląc się swoimi technikami i zasobami. Wiele przydatnych samouczków znajdziesz na platformach Skillshare, Pinterest i YouTube.
9. Dziel się swoimi pracami
Dzielenie się swoimi pracami pomaga budować grono odbiorców. Możesz publikować projekty na swoich profilach w mediach społecznościowych, takich jak Instagram czy Pinterest, ale media społecznościowe to nie jedyna możliwość. Podaruj swoje prace bliskim lub sam z nich korzystaj.
W mediach społecznościowych możesz pokazywać kulisy swojej pracy, wstępne szkice, zdjęcia inspiracji lub gotowe elementy. Dzięki temu dotrzesz do większej liczby osób.
10. Nawiązuj współpracę
Współpraca z innymi twórcami lub firmami inspiruje do nowych sposobów pracy i pozwala Twoim projektom dotrzeć do nowych odbiorców. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi udanej współpracy i dowiedz się, jak wykorzystać je w projektowaniu wzorów na powierzchnie.
11. Zacznij od niszy
Choć możliwości wykorzystania wzorów na powierzchniach są niemal nieograniczone, nie myśl, że musisz tworzyć dla nich wszystkich. Skupienie się na mniejszej niszy pomoże uniknąć poczucia przytłoczenia.
Przeprowadź analizę rynku, zbadaj grupy docelowe, rodzaje produktów, które kupują oraz wzory, które zwykle się na nich pojawiają. Skoncentruj swój styl na dwóch lub trzech rodzajach produktów i wyznacz sobie cele projektowe w ich kontekście.
Takie podejście na początku pomoże Ci zbudować pewność siebie i rozwinąć portfolio. Możesz poszerzać kategorie produktów, gdy poczujesz się gotowy, ale upewnij się, że projekty wzorów pasują do nowych produktów.
12. Licencjonuj swoje prace
Licencjonowanie wzorów pozwoli zwiększyć ich widoczność. Choć możesz sprzedawać swoje projekty bez licencjonowania, dla profesjonalnego projektanta jest to ważny krok.
Agencja licencyjna może się z Tobą skontaktować, jeśli publikujesz projekty online, bierzesz udział w targach lub masz już odnoszący sukcesy sklep. Jeśli jednak taki sukces jeszcze nie nadszedł, nie wahaj się kontaktować z agencjami samodzielnie.
Projektuj wzory na powierzchnie z pewnością
Dzięki tym wskazówkom, zdobędziesz wiedzę potrzebną do tego, by stać się doskonałym projektantem wzorów. Rozwijanie umiejętności artystycznych i projektowych to tylko połowa sukcesu. By odnieść sukces, musisz też znaleźć niszę, dzielić się swoją pracą i pokazywać jej kulisy, a także radzić sobie z ograniczeniami w zakresie kolorów, oprogramowania i technik. Im więcej ćwiczysz i eksperymentujesz, tym lepsze będą Twoje projekty.