4 najlepsze dystrybucje Linuksa do wypróbowania

Każdy ma w domu stary komputer, który nie jest używany. Jest za stary, aby uruchomić najnowszą wersję systemu Mac OSX lub Windows, więc urządzenie zbiera kurz. Nie musi tak być. Zamiast tego rozważ uruchomienie na nim lekkiej wersji Linuksa. Dzięki temu Twój stary komputer będzie mógł korzystać z nowych funkcji tak, jakby był zupełnie nowy. W rzeczywistości istnieją projekty poświęcone rozwijaniu Linuksa dla starych laptopów. Dlatego na tej liście omówimy 4 najlepsze dystrybucje Linuksa, które działają na starym, starzejącym się sprzęcie. Działają równie dobrze na komputerach stacjonarnych, pod warunkiem, że komputer spełnia wymagania systemowe. Omówimy, jakie są wymagania systemowe, dlaczego warto te dystrybucje, ich funkcje i nie tylko!

1. Lubuntu

Lubuntu to system operacyjny zbudowany na systemie operacyjnym Ubuntu, z niespodzianką: zamiast ciężkiego środowiska graficznego, takiego jak Gnome Shell, użytkownicy otrzymują środowisko graficzne LXDE. Jest to środowisko graficzne, które najlepiej sprawdza się na słabszym sprzęcie. Dla jasności: Lubuntu nie jest jedyną dystrybucją Linuksa, która jest dostarczana ze środowiskiem LXDE. W rzeczywistości istnieje wiele Linuksów, które twierdzą, że robią to, co robi Lubuntu.

Wielu zwraca się do tego pulpitu z tego powodu: może działać na wszystkim. Pulpit i programy pod maską w tej dystrybucji Linuksa pozwalają na działanie na komputerach o wielkości zaledwie 128 megabajtów! Wykonuje świetną robotę, pomagając użytkownikom Linuksa na ograniczonym sprzęcie korzystać z nowoczesnego pulpitu. Użytkownicy, którzy zainstalują Lubuntu, mogą spodziewać się pięknego pulpitu i zgrabnego zestawu aplikacji (podobnie jak każda inna wersja Ubuntu). Ponadto użytkownicy otrzymują przystawki i niezrównany wybór oprogramowania. Jeśli masz stary laptop lub komputer stacjonarny z 512 MB pamięci RAM lub mniej, jest to doskonały wybór.

2. Arch Linux

Powiedzenie „Arch Linux” nowemu użytkownikowi Linuksa może być przerażające. Wynika to z faktu, że Arch Linux ma reputację „twardego”. W rzeczywistości nie jest to trudniejsze (lub mniej) niż używanie dowolnej dystrybucji Linuksa. Różnica polega na tym, że wymaga trochę majsterkowania. Jeśli możesz to ominąć, Arch Linux jest prawie idealny dla starego sprzętu. Czemu?

Użytkownicy budują Arch. Oznacza to, że możesz przejrzeć swój stary komputer i podjąć decyzję, co na nim umieścisz. Czy masz 1 GB pamięci RAM? Może zainstaluj XFCE lub Mate. Tylko 256 MB lub mniej? LXDE, i3, AwesomeWM lub Openbox będą działać. Wystarczy powiedzieć, że dzięki dostosowaniu bardzo łatwo jest zbudować niezwykle lekkie środowisko pulpitu, które będzie działać jak marzenie nawet na najstarszych maszynach.

Dodatkowo Arch Linux jest dystrybucją „krwawą”. Oznacza to, że Arch zawsze będzie otrzymywać aktualizacje, na zawsze. Nie ma potrzeby ponownego formatowania co 6 miesięcy, aby uzyskać najnowsze oprogramowanie. Zamiast tego użytkownicy otrzymują bezpośrednie aktualizacje oprogramowania i absolutnie najnowsze stabilne jądro Linuksa. W przypadku starych komputerów jest to świetne, ponieważ każde wydanie jądra Linuksa poprawia obsługę sterowników, wydajność itp.

Jeśli nie masz nic przeciwko odrobinie majsterkowania, Arch Linux to doskonały wybór dla starzejącego się sprzętu!

3. Bunsen Labs

Bunsen Labs jest duchowym następcą lekkiej dystrybucji Linuksa „Crunchbang Linux”. Projekt Crunchbang skupiał się głównie na stworzeniu systemu operacyjnego, który działałby lekko na nogi, nawet na starszym sprzęcie. Ten system operacyjny oferuje wiele tych samych funkcji, których oczekują użytkownicy Crunchbang, takich jak niestandardowe, lekkie środowisko pulpitu Openbox z panelem Tint2 i bazą Debiana. Inne funkcje obejmują „ujednolicające motywy”, które pomagają dopasować motywy GTK2 i GTK3, kodeki multimedialne i łatwą obsługę po wyjęciu z pudełka.

Jeśli chodzi o to, Bunsen Labs to wspaniałe doświadczenie, które jest samo w sobie. To niestandardowe środowisko pulpitu Openbox może wyglądać nieortodoksyjnie i może trochę potrwać, ale szybko nauczysz się go pokochać. To właśnie z powodu tego pulpitu i solidnej, stabilnej podstawy Debiana Bunsen Labs jest idealnym wyborem dla starzejącego się sprzętu.

4. Puppy Linux

Plik Dystrybucja Puppy Linux jest wyjątkowy. System operacyjny działa na prawie wszystkim. Kiedyś Puppy można było znaleźć na pendrive’ach USB, ze względu na niewielkie rozmiary. Obecnie jest używany jak każda inna dystrybucja Linuksa. W przeciwieństwie do innych Linuksów z tej listy, Puppy ma wiele różnych baz. Od opartego na Slackware, przez Debiana, aż po Ubuntu. Wybory są nieograniczone.

To z powodu tego wyboru Puppy Linux należy do tej listy. Nie tylko działa świetnie na starszych komputerach (ze względu na lekkie opcje środowiska graficznego), ale jego różnorodność zapewnia, że ​​istnieje system operacyjny dla każdego.

Jednak funkcja zabójcza Puppy nie jest nawet jego „wyborami”. Faktem jest, że może działać bezpośrednio z pamięci RAM na komputerze, a nie z dysku twardego. Oznacza to, że jeśli dysk twardy Twojego starego komputera jest niewiarygodnie wolny, nadal będzie działał szybko! Ponadto system operacyjny ma mniej niż 150 MB, co oznacza, że ​​ładuje się niesamowicie szybko!

Może to nie być Ubuntu ani Arch, ale jeśli dasz mu szansę, Puppy sprawi, że twój stary komputer będzie wyglądał jak nowy! Dowiedz się więcej na ten temat tutaj.

Wniosek

Jeśli chodzi o starzejący się sprzęt, Linux jest królem. Dzięki niemu starzejący się komputer może stać się zupełnie nowym serwerem Samby lub pierwszym laptopem dziecka, telewizorem w salonie itp. Możliwości są nieograniczone.

x