5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed usunięciem konta Microsoft

Usunięcie konta Microsoft lub dowolnego innego konta e-mail to poważna decyzja. Może to mieć ogromny wpływ na Twoje cyfrowe życie, szczególnie jeśli korzystasz z któregokolwiek produktu lub usługi Microsoft. Sytuacja może się pogorszyć, jeśli nie wiesz, jak i kiedy je odzyskać, na wypadek przypadkowego usunięcia konta.

WYKORZYSTAJ WIDEO DNIA

Niezależnie od tego ważne jest, aby wiedzieć, co osiągniesz, a co stracisz po usunięciu konta Microsoft. Aby Ci pomóc, przeprowadzimy Cię przez listę rzeczy, o których musisz pamiętać przed usunięciem konta Microsoft.

1. Stracisz wszystko, co jest powiązane z Twoim kontem Microsoft

Usunięcie konta Microsoft powoduje utratę wszystkich związanych z nim korzyści. Nie będziesz już mieć możliwości korzystania z poczty e-mail programu Outlook, bezpłatnego miejsca w chmurze o pojemności 5 GB w usłudze OneDrive ani żadnych innych aplikacji Microsoft 365. A jeśli używasz komputera z systemem Windows, sytuacja może się znacznie pogorszyć.

Chociaż możesz korzystać ze swojego komputera bez logowania się na konto Microsoft, stracisz wiele przydatnych funkcji, jeśli zamiast tego użyjesz konta lokalnego. Na przykład musisz mieć konto Microsoft, aby zarejestrować się w programie Windows Insiders. Możliwość pobierania i instalowania aplikacji ze sklepu Microsoft Store będzie również wymagać konta Microsoft.

Jeszcze jedną konsekwencją, z którą się spotkasz, będzie ponowna instalacja systemu Windows 11. Jeśli kiedykolwiek zajdzie potrzeba ponownej instalacji systemu Windows 11, nie będzie to łatwe bez konta Microsoft. Nawet jeśli uda Ci się go ponownie zainstalować bez konta, nie uzyskasz najlepszej jakości działania systemu Windows na swoim komputerze.

2. Masz 60 dni na odzyskanie konta Microsoft

Jeśli usunięcie konta Microsoft nie było przemyślaną decyzją i chcesz je odzyskać, masz szczęście. Masz do 60 dni na podjęcie decyzji, czy chcesz odzyskać swoje konto Microsoft. Wszystko, co musisz zrobić, to zalogować się ponownie przy użyciu tych samych danych logowania, których użyłeś na usuniętym teraz koncie Microsoft, a wszystko odzyskasz.

W przypadku kont służbowych okres karencji wynosi 30 dni, po czym jest on trwale usuwany i nie można go odzyskać.

3. Anuluj subskrypcje powiązane z Twoim kontem Microsoft

Usunięcie konta Microsoft zasadniczo nie powoduje zakończenia subskrypcji powiązanych z tym kontem, co oznacza, że ​​w przypadku jego odnowienia może być nadal konieczne uiszczenie opłaty za subskrypcję. A najgorsze jest to, że możesz nie być w stanie łatwo anulować tej subskrypcji.

Co więcej, w przyszłości nie będziesz w stanie łatwo rozwiązać żadnych problemów z tą subskrypcją, ponieważ nie będziesz już mieć dostępu do konta e-mail powiązanego z tą usługą. Z tego samego powodu nie będziesz mógł łatwo anulować subskrypcji.

Firma Microsoft zaleca użytkownikom anulowanie wszystkich subskrypcji powiązanych z kontem Microsoft przed jego usunięciem. Jeśli jednak tego nie zrobiłeś, w pełni wykorzystaj wspomniany okres karencji. Możesz ponownie aktywować swoje konto w ciągu 60 dni, anulować wszystkie subskrypcje, a następnie usunąć je ponownie.

4. Poinformuj innych, jak się z Tobą skontaktować, zanim usuniesz swoje konto Microsoft

Jeśli masz osoby, które komunikują się z Tobą za pośrednictwem wiadomości e-mail, którą planujesz usunąć, nie zapomnij powiedzieć im, w jaki sposób mogą się z Tobą skontaktować, zanim usuniesz konto. Alternatywą dla konta e-mail Microsoft może być inne konto e-mail z innej usługi, takiej jak Gmail, konta w mediach społecznościowych lub numer telefonu.

Jednak Twój numer telefonu lub konta w mediach społecznościowych mogą być zbyt osobiste, aby je udostępniać. Jeśli nie znasz ich osobiście, nie udostępniaj im swojego numeru kontaktowego, chyba że używasz go wyłącznie do celów służbowych. Krótko mówiąc, zastanów się, komu udostępniasz swoje dane.

5. Utwórz kopię zapasową ważnych plików i danych powiązanych z Twoim kontem Microsoft

Źródło obrazu: Freepik

Gdy je usuniesz, utracisz wszystko, co jest powiązane z Twoim kontem Microsoft. Oznacza to, że wszystko, co zapisałeś w OneDrive, a także wszystkie wiadomości e-mail, które mogą zawierać załączniki, znikną na zawsze po usunięciu konta Microsoft.

Jeśli będziesz potrzebować tych e-maili nawet po usunięciu konta, Outlook pozwala najpierw wykonać kopię zapasową wszystkich e-maili. Jeśli chodzi o pliki i foldery w OneDrive, powinieneś poszukać alternatywnej platformy przechowywania w chmurze, na której możesz je przechowywać. Istnieje kilka tanich platform przechowywania w chmurze, które z łatwością mogą zastąpić OneDrive.

Czy powinieneś usunąć swoje konto Microsoft?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Jeśli nadal masz urządzenie z systemem Windows lub Xbox, podjęcie decyzji nie będzie trudne. Aby w pełni wykorzystać potencjał swojego komputera lub urządzenia Xbox, będziesz potrzebować konta Microsoft, ponieważ niektóre funkcje są dostępne tylko wtedy, gdy masz konto.

Możesz utworzyć konto Microsoft i czerpać korzyści z różnych subskrypcji, takich jak Microsoft 365, bez konieczności kupowania urządzenia z systemem Windows lub konsoli Xbox. Na przykład możesz bezpłatnie korzystać z poczty e-mail programu Outlook i innych usług Microsoft 365 z ograniczonymi funkcjami na dowolnym urządzeniu z przeglądarką.

Jeśli nie masz już urządzenia z systemem Windows lub konsoli Xbox i nie zależy Ci na tym, co ma do zaoferowania Microsoft 365, usunięcie konta Microsoft nie sprawi Ci żadnego problemu. Ponownie, nie zapomnij wykonać kopii zapasowej wszystkiego, co ważne, przed usunięciem konta.

Podejmij świadomą decyzję przed usunięciem konta Microsoft

Usunięcie konta Microsoft nie powinno być przypadkowym pomysłem, ponieważ możesz później tego żałować. Dlatego ważne jest, aby podjąć świadomą decyzję o usunięciu konta Microsoft, co jest możliwe tylko wtedy, gdy jesteś świadomy wszystkich konsekwencji. Możesz teraz zdecydować, czy usunąć swoje konto Microsoft.

x