Co to jest ZoomEye i jak jest przydatny dla Twojego cyberbezpieczeństwa?

Wyobraź sobie wyszukiwarkę taką jak Google, ale zamiast zawartości witryny wyświetla ona technologię obsługującą treść. ZoomEye może to zaoferować.

Dla przeciętnego użytkownika ta informacja nie będzie miała żadnej wartości. Mimo to osoby zajmujące się cyberbezpieczeństwem mogą wykorzystać takie informacje do wyszukania ewentualnych luk w zabezpieczeniach systemu, które następnie można załatać, zanim znajdzie je złośliwy haker.

Czym właściwie jest ZoomEye? Jak to działa i jak może być przydatne dla Twojego cyberbezpieczeństwa?

Co to jest ZoomEye?

ZoomEye to bezpłatna platforma rozpoznawcza, z której mogą korzystać specjaliści, badacze i organizacje zajmujące się cyberbezpieczeństwem w celu gromadzenia informacji na temat istniejących usług i urządzeń podłączonych do Internetu, oceny ich bezpieczeństwa i identyfikowania potencjalnych luk w zabezpieczeniach.

Chociaż różne narzędzia rozpoznawcze, takie jak Nmap i Masscan, mogą zapewnić jeszcze głębszą analizę określonego zakresu adresów IP i ich portów, ZoomEye jest szerszym narzędziem, które zapewnia lepszy ogólny obraz ogólnego krajobrazu narażonej cyberprzestrzeni.

Jak działa ZoomEye?

Dzięki ZoomEye specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa mogą przeszukiwać i przeglądać bazę danych, która indeksuje bazy danych IPv4, IPv6 i bazy danych domen witryn internetowych widoczne w Internecie. Ponieważ cyberprzestrzeń jest rozległą i stale rozwijającą się siecią, ZoomEye opiera się na węzłach pomiarowych rozmieszczonych na całym świecie, aby skutecznie skanować znaczną część cyberprzestrzeni.

Aby to rozłożyć, ZoomEye działa w czterech etapach: skanowanie, pobieranie banerów, indeksowanie oraz wyszukiwanie i wysyłanie zapytań.

 • Skanowanie: ZoomEye wykorzystuje swoje węzły pomiarowe zlokalizowane na całym świecie do skanowania w poszukiwaniu otwartych portów usług i urządzeń podłączonych do Internetu.
 • Przechwytywanie banerów: Po zweryfikowaniu istnienia usługi lub urządzenia ZoomEye zbiera informacje na banerze dotyczące konkretnego portu, na którym działa usługa. Informacje banerowe mogą zawierać szczegółowe informacje na temat usługi, takie jak lista działających portów, używanych przez nią narzędzi, wersji takich narzędzi, sprzętu, na którym działa usługa, oraz inne cechy identyfikacyjne.
 • Indeksowanie: Dane zebrane w fazie chwytania banera są następnie przechowywane i indeksowane w bazie danych ZoomEye.
 • Wyszukiwanie i zapytania: baza danych jest następnie łączona z interfejsem API ZoomEye, gdzie użytkownicy mogą wyszukiwać i wysyłać zapytania dotyczące wszelkich informacji przechowywanych w bazie danych ZoomEye. Użytkownicy mogą wyszukiwać słowa kluczowe i stosować filtry, aby znaleźć określone typy urządzeń lub usług.
 • ZoomEye pobiera różne opłaty, jeśli użytkownicy chcą uzyskać dostęp do dodatkowych rodzajów danych. Na przykład, jeśli chcesz monitorować 50 adresów IP miesięcznie, będzie Cię to kosztować 70 USD. Jeśli chcesz monitorować 250 adresów IP miesięcznie, będzie to kosztować 140 USD. Możesz bezpłatnie uzyskać dostęp do 10 000 wyników miesięcznie lub uzyskać dodatkowe 20 000 wyników za 70 USD miesięcznie.

  W jaki sposób ZoomEye jest przydatny dla Twojego cyberbezpieczeństwa?

  Biorąc pod uwagę zakres danych, jakie może potencjalnie dostarczyć ZoomEye i podobne platformy rozpoznawcze, szkodliwi aktorzy mogą niewłaściwie wykorzystać tę platformę. Jednak ukrywanie wrażliwych sieci w niewielkim stopniu chroni je przed hakerami. Zamiast tego platformy takie jak ZoomEye udostępniają te sieci publicznie, aby każdy mógł sprawdzić swoje sieci i urządzenia pod kątem ewentualnych słabych punktów, które mógłby wykorzystać haker.

  Jak więc dokładnie ZoomEye pomaga w tworzeniu bezpieczniejszej cyberprzestrzeni?

 • Widoczność zewnętrzna: ujawnienie potencjalnie wrażliwych sieci i urządzeń na platformach takich jak ZoomEye może pomóc ostrzec społeczność, a także właścicieli o słabych punktach w ich systemie. Większe organizacje mogłyby wykorzystać ZoomEye, aby lepiej zobaczyć swoją cyfrową obecność z perspektywy osoby z zewnątrz.
 • Wykrywanie zasobów: konfigurowanie i inwentaryzacja wszystkich urządzeń podłączonych do sieci może być łatwe, gdy sieć jest mała. Jednak w przypadku większych sieci, takich jak te wykorzystywane w rządach i innych organizacjach, śledzenie może nie być możliwe. Możliwość zewnętrznego sprawdzenia ewentualnych luźnych końcówek, takich jak kamery internetowe, wzmacniacze i urządzenia IoT, może pomóc personelowi ds. cyberbezpieczeństwa zidentyfikować te zasoby i utrzymać je pod kontrolą.
 • Ocena podatności: ZoomEye może pomóc w identyfikacji potencjalnych luk w zabezpieczeniach i błędnych konfiguracjach w sieci. Podczas gdy personel zajmujący się cyberbezpieczeństwem może przeprowadzać oceny podatności na zagrożenia, platformy rozpoznawcze, takie jak ZoomEye, mogą ujawnić problemy, które mogły zostać przeoczone, takie jak otwarte porty, nieaktualne oprogramowanie lub niepewne konfiguracje.
 • Zarządzanie ryzykiem stron trzecich: ZoomEye pozwala sprawdzić bezpieczeństwo zewnętrznych dostawców i partnerów powiązanych z Twoją firmą. Po upewnieniu się, że Twój system jest bezpieczny, sprawdzenie sieci partnerskich za pomocą ZoomEye i podobnych platform może pomóc w powiadomieniu ich o wszelkich problemach związanych z ich bezpieczeństwem.
 • Badania i analiza zagrożeń: Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa mogą używać ZoomEye, aby dowiedzieć się, jakie rodzaje technologii są często używane, pojawiające się zagrożenia i badać potencjalne wektory ataków.
 • Możliwe zagrożenia związane z ZoomEye

  ZoomEye to bezpłatne narzędzie internetowe, którego zadaniem jest wspomaganie cyberbezpieczeństwa w obszarach rozpoznania i oceny zagrożeń. Jednak, jak każde narzędzie łatwo dostępne dla każdego, ZoomEye może potencjalnie zostać niewłaściwie wykorzystany przez hakerów i zastosować różne rodzaje ataków zwiadowczych.

  Dzięki ilości informacji, jakie można uzyskać z ZoomEye, hakerzy mogą potencjalnie uzyskać nieautoryzowany dostęp do urządzeń w sieci, zainstalować złośliwe oprogramowanie, zakłócać działanie usług i kraść wrażliwe dane, które można wykorzystać do wszelkiego rodzaju niecnych działań.

  Co więcej, wykwalifikowani hakerzy mogą zautomatyzować proces poprzez ciągłe skanowanie za pomocą ZoomEye i integrowanie uzyskanych informacji ze swoim zestawem narzędzi, aby spróbować uzyskać nieautoryzowany dostęp do każdej możliwej sieci.

  Czy należy się bać ZoomEye?

  Ponieważ hakerzy mogą niewłaściwie wykorzystywać ZoomEye do lokalizowania potencjalnych celów, zrozumiałe jest, że ludzie mogą się go bać. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie zbiory danych znajdujące się w bazie ZoomEye są już publicznie dostępne. ZoomEye to po prostu ogromny skaner portów, który indeksuje odsłonięte strony internetowe, usługi i podłączone urządzenia w Internecie.

  Z ZoomEye lub podobnymi platformami lub bez nich, jeśli Twoja sieć jest podatna na ataki, hakerzy zawsze znajdą sposób na znalezienie i zaatakowanie Twojego systemu. Tak, ZoomEye może ułatwić hakerom zlokalizowanie podatnych na ataki systemów. Ale to naprawdę nie jest problem. Prawdziwym problemem jest to, że zlokalizowana gdzieś sieć jest podatna na ataki, a właściciele nie zabezpieczyli jej odpowiednio.

  ZoomEye może być przydatny po obu stronach pola gry. Hakerzy zawsze mogą znaleźć podatną na zagrożenia sieć, jeśli wystarczająco się postarają, ale z drugiej strony osoby bez doświadczenia w cyberbezpieczeństwie mogą skorzystać z tego narzędzia i sprawdzić, czy ich sieć jest narażona.

  ZoomEye ma swoje zalety i wady

  Chociaż ZoomEye jest potężną platformą do wstępnego rozpoznania, często brakuje informacji, jakie można uzyskać z platformy.

  Ze względu na sposób działania ZoomEye i jego ograniczenia specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa często korzystają z innych platform rozpoznawczych, takich jak Shodan, Censys, FOFA i LeakIX w połączeniu z ZoomEye. Następnie przystąpiliby do gromadzenia jeszcze większej ilości danych przy użyciu bardziej wyspecjalizowanych narzędzi, takich jak Nmap, BurpSuit i WireShark, w określonej sieci. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz samodzielnie korzystać z ZoomEye.

  x