Czym są zatrzaski MetaMask i jak działają?

12 września 2023 r. firma ConsenSys Software Inc. wprowadziła MetaMask Snaps, aby pomóc programistom i użytkownikom MetaMask w dostosowywaniu i ulepszaniu ich doświadczenia w Web3. Czym więc są MetaMask Snaps i jak to działa?

Współzałożyciel MetaMask, Dan Finlay, wprowadził zatrzaski MetaMask jako „nowy system w portfelu”, który umożliwia interakcję ze zdecentralizowanymi aplikacjami (DApps) na różnych blockchainach.

Oznacza to, że zamiast polegać wyłącznie na funkcjach i funkcjonalnościach stworzonych i wdrożonych przez zespół MetaMask, możesz teraz importować do swojego portfela kryptowalut MetaMask dodatkowe narzędzia i operacje (Snapy) zaprojektowane przez niezależnych programistów.

Załóżmy na przykład, że oprócz portfela MetaMask chcesz używać funkcji Wallet Guard. Zamiast instalować rozszerzenie przeglądarki lub aplikację Wallet Guard, możesz użyć aplikacji Wallet Guard Snap, aby połączyć swój portfel MetaMask i wygodnie otrzymywać informacje o transakcjach oraz alerty bezpieczeństwa w interfejsie użytkownika MetaMask.

Zasadniczo MetaMask Snaps działa jako pomost pomiędzy portfelem MetaMask a aplikacjami DApps na innych łańcuchach bloków. Te mosty, a dokładniej frameworki, umożliwiają niezależnym programistom tworzenie i integrowanie wtyczek, które rozszerzają możliwości MetaMask i zapewniają więcej opcji i elastyczności.

Dzięki MetaMask Snaps możesz uzyskać dostęp do większej liczby łańcuchów bloków, DApps, tokenów, dostawców bezpieczeństwa transakcji, systemów powiadomień, a nawet nowych interfejsów użytkownika.

MetaMask Snaps korzysta z silnika JavaScript o nazwie Secure EcmaScript (SES), który uruchamia przyciągania w środowisku piaskownicy. W rezultacie Snapy nie mogą wpływać na inne programy, zwłaszcza na podstawowe funkcje i funkcje MetaMask; są one ograniczone do konkretnych oferowanych przez nie funkcji i uprawnień przyznanych podczas instalacji.

Snapy komunikują się z MetaMask poprzez predefiniowany interfejs programowania aplikacji (API) – API portfela – który udostępnia niezbędne funkcje i dane. Tymczasem komunikują się z zewnętrznymi sieciami blockchain za pomocą żądań HTTPS i innych protokołów komunikacyjnych.

Ponieważ MetaMask Snaps jest platformą typu open source, każdy może tworzyć nowe Snapy i instalować je na MetaMask. Aby zbudować Snapy, musisz zainstalować Kolba MetaMaskgdzie możesz tworzyć i testować przyciągania, zanim zostaną dodane do stabilnego rozszerzenia MetaMask.

Po utworzeniu Snapów MetaMask może je sprawdzić i umieścić na liście Katalog przyciągań MetaMask. Według stanu na wrzesień 2023 r. w katalogu znajduje się ponad 30 Snapów. Docelowo MetaMask zamierza rozszerzyć proces audytu, aby umożliwić osobom z zewnątrz audyt i wyświetlanie list snapów.

Nawet jeśli nie tworzysz Snapów, możesz wybrać dowolną osobę dostępną w katalogu w zależności od potrzeb. Podobnie jak wtyczki, MetaMask Snaps musi być zainstalowany i można go włączyć lub wyłączyć. Oto jak zainstalować Snap MetaMask:

 • Zainstaluj rozszerzenie przeglądarki MetaMask v11.0 i utwórz portfel lub zaimportuj istniejący; w momencie uruchomienia MetaMask Snaps jest dostępny tylko w rozszerzeniu przeglądarki.
 • Przejdź do katalogu Snaps MetaMask.
 • Wybierz preferowany Snap i kliknij Dodaj do MetaMask.
 • Przeczytaj uwagi dotyczące instalacji innej firmy i zaakceptuj warunki.
 • Kliknij Połącz, aby połączyć Snap z MetaMask.
 • Na stronie instalacyjnej nadaj uprawnienia (dopiero po ich przeczytaniu!) snapowi i kliknij Zainstaluj.
 • To takie proste!

  Zarówno programiści, jak i zwykli inwestorzy lub hodlerzy mogą wiele zyskać dzięki korzystaniu z MetaMask Snaps.

  1. Interoperacyjność z łańcuchami bloków innymi niż EVM

  Wcześniej MetaMask obsługiwał tylko sieci kompatybilne z Ethereum i Ethereum Virtual Machine (EVM). Dzięki MetaMask Snaps możesz teraz łączyć sieci inne niż EVM, takie jak Bitcoin i Solana, które wcześniej były niedostępne za pomocą MetaMask.

  Na przykład Zion Snap umożliwia zarządzanie Bitcoinami bezpośrednio w portfelu MetaMask bez pakowania tokenów. To samo dotyczy Solany Snap. Dopóki istnieje Snap, możesz połączyć się i uzyskać dostęp do jak największej liczby sieci blockchain (EVM i innych niż EVM) ze swojego portfela MetaMask.

  2. Nowe funkcje powiadomień

  Oprócz interoperacyjności możesz otrzymywać natychmiastowe powiadomienia w swoim portfelu MetaMask. Snapy wykorzystują API portfela, integrując powiadomienia w czasie rzeczywistym z podłączonego protokołu DApp lub blockchain.

  Możesz otrzymywać natychmiastowe aktualizacje, alerty cenowe, wykresy dostępu lub wiadomości w interfejsie użytkownika MetaMask.

  3. Analiza transakcji i spostrzeżenia

  Niektóre Snapy analizują Twoje transakcje przed ich przesłaniem, aby mieć pewność, że nie stracisz środków. Może to polegać na ocenie adresu odbiorczego (umowy) w celu ustalenia, czy jest on bezpieczny czy złośliwy, poinformowaniu Cię o potencjalnych atakach typu phishing lub przewidzeniu niepowodzenia lub powodzenia transakcji.

  Możesz określić, czy Snap oferuje narzędzia do analizy transakcji i wglądu, poprzez uprawnienia przyznane podczas instalacji. Na przykład, jeśli przyznasz Snapowi uprawnienia do „Pobierania i wyświetlania statystyk transakcji”, będziesz wiedzieć, że wykorzystuje ono statystyki transakcji.

  4. Ulepszenie funkcjonalności portfela podstawowego

  Dzięki MetaMask Snaps możesz uzyskać dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak ochrona prywatności oraz możliwość wysyłania i odbierania wiadomości bezpośrednio w portfelu MetaMask.

  Możesz dostosować i ulepszyć swój portfel, instalując tyle funkcji, ile potrzebujesz.

  Ponadto programiści mogą bezproblemowo tworzyć i rozpowszechniać Snapy. Ostatecznie będą mogli to zrobić bez konieczności uzyskania zgody MetaMask. Pomoże to rozszerzyć funkcjonalność portfela MetaMask.

  Dostępnych jest już kilka przystawek MetaMask, które można zainstalować i używać.

  1. Portfel Solflare

  Solflare Wallet Snap umożliwia interoperacyjność pomiędzy MetaMask i Solana, siecią inną niż EVM. Inaczej niż wcześniej, możesz teraz podłączyć swój portfel MetaMask do Solana, przechowywać swoje tokeny, uzyskiwać dostęp do aplikacji i zarządzać swoimi kontami.

  2. Naciśnij V1

  Push Snap umożliwia otrzymywanie natychmiastowych powiadomień z kanałów, które subskrybujesz w ramach swojego portfela MetaMask. Wystarczy, że zainstalujesz Snap, zasubskrybujesz ulubione kanały i podłączysz swój adres portfela, a będziesz gotowy otrzymywać powiadomienia w aplikacji o wszystkich istotnych wydarzeniach Web3.

  3. Ogrodzenie blokowe

  Dzięki Blockfence Snap możesz ocenić swoje transakcje przed ich przesłaniem. Możesz także ocenić używane DApps, inteligentne kontrakty, z którymi wchodzisz w interakcję, posiadane tokeny i nie tylko.

  MetaMask Snaps zapewnia uczestnikom kryptowalut prosty sposób na dostęp do DApps i zdecentralizowanych finansów w różnych sieciach blockchain za pomocą jednego portfela. Podobnie programiści mogą łatwo tworzyć i rozpowszechniać Snapy.

  MetaMask Snaps może zmienić zasady gry i spełnić marzenie branży kryptograficznej o w pełni zdecentralizowanym systemie.

  x