PS5 kontra budżetowy komputer do gier: co jest lepsze?

Dokładna cena „budżetowego komputera do gier” nie jest ustalona. W zależności od tego, kogo spytasz, budżetowy komputer może kosztować 500 lub 1000 dolarów. Jednak w większości przypadków osoby z ograniczonym budżetem nie są skłonne płacić więcej niż 800 dolarów za zbudowanie zestawu.

Czy lepiej wydać te pieniądze na zakup PS5? W końcu jest to opcja za 500 dolarów zoptymalizowana pod kątem grania w tytuły PlayStation w rozdzielczości 4K i 120 Hz. Posiada imponującą bibliotekę dobrze zoptymalizowanych popularnych tytułów. Stracisz jednak elastyczność i możliwości rozbudowy komputera.

Więc który?

Jak PS5 i budżetowy komputer porównują się pod względem sprzętowym?

Aby porównać specyfikację budżetowego komputera do gier i PS5, musimy rozebrać PS5 do samych kości, przyjrzeć się surowej mocy i spróbować odtworzyć ją na komputerze PC.

Sprzęt PS5 Procesor replikacyjny do komputera PC Procesor AMD Zen 2 z 8 rdzeniami przy 3,5 GHz * AMD Ryzen 7 3700X z 8 rdzeniami przy 4,4 GHz (150–240 USD) Karta graficzna Niestandardowy procesor graficzny RDNA 2 o mocy 10,28 teraflopa i 36 jednostkach obliczeniowych o szybkości 2,23 GHz** AMD Radeon RX 6700 XT o mocy 13,21 teraflopa, 40 jednostkach obliczeniowych i 12 GB pamięci GDDR6 VRAM (245–500 USD) RAM 16 GB pamięci GDDR6 CORSAIR Vengeance LPX 16 GB (2X8 GB) RAM (35–50 USD) Pamięć masowa 825 GB SSD Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus 1 TB NVMe (50–80 USD)

* Duża część siły procesora PS5 leży w jego zoptymalizowanej zdolności do ścisłej współpracy z niestandardowym procesorem graficznym. Tak więc, choć Ryzen 7 3700X może być najbliższym odpowiednikiem pod względem architektonicznym, w praktycznych, rzeczywistych zastosowaniach do gier, wrażenia mogą być zupełnie inne ze względu na optymalizacje i dostosowania na PS5.

** Procesor graficzny PS5 może nieco odbiegać od tych procesorów graficznych pod względem surowych teraflopów i jednostek obliczeniowych, ale pamiętaj, że PS5 działa w bardziej zoptymalizowanym środowisku, a gry są opracowane i dostosowane specjalnie pod kątem jego architektury. Dzięki temu może przekroczyć swoją wagę, oferując wydajność i wierność wizualną porównywalną z wyższej klasy procesorami graficznymi do komputerów PC.

Chociaż najbliższym odpowiednikiem procesora graficznego PS5 może być potencjalnie nieco stonowana wersja RX 6700 XT (lub Nvidia RTX 3070), praktyczna wydajność w grze mogłaby być bardziej zgodna z dobrze zoptymalizowanym komputerem PC z RX 6800.

Biorąc pod uwagę wszystkie te informacje, staje się jasne, że zbliżenie sprzętu PS5 do komputera PC spowoduje, że wydasz setki więcej przy mniejszej mocy w grach. I oczywiście jest to znacznie więcej niż 800 dolarów, które ustaliliśmy na wstępie – i nie dodaliśmy nawet kosztów akcesoriów.

Co jest bardziej opłacalne? Budżetowy komputer do gier czy PS5?

Nasz przegląd sprzętu wyraźnie pokazuje, że PS5 jest tańsze na początku. Jednak jego zdobycie będzie prawdopodobnie kosztować więcej niż 500 dolarów. Spodziewaj się wydania od 500 do 800 dolarów, w zależności od rodzaju, który posiadasz. Na przykład możesz kupić zwykłą konsolę PS5 lub wersję cyfrową PS5 za 100 USD mniej. Na rynku można również znaleźć używane PS5, aby obniżyć cenę samej konsoli.

Jednakże, chociaż komputer PC pochłonie każdą złotówkę, jaką możesz zaoszczędzić na skompilowanie sprzętu; po ukończeniu gry na dłuższą metę będziesz mógł wydać znacznie mniej na gry. Sony pobiera wysoką opłatę od gier sprzedawanych w swoim sklepie, ponieważ ma monopol na PS5. Z drugiej strony, na komputerze PC możesz pobierać i instalować gry z dowolnego sklepu internetowego, w którym znajduje się ten produkt, co pozwala na korzystanie z absurdalnie dobrych ofert.

Istnieją metody, dzięki którym możesz obniżyć ceny gier na PS5, ale nie są one tak dobre, jak opcje na PC.

Jak ważna jest dla Ciebie przenośność i mobilność?

Naprawdę, gdyby przenośność była dla Ciebie wielką sprawą, radzilibyśmy kupić laptopa do gier. Mogą one jednak powodować poważne dławienie termiczne i nie zapewniają takiej samej płynnej wydajności jak komputer stacjonarny lub PS5 – nawet przy użyciu podobnego sprzętu.

Jeśli upierasz się przy wyborze między PS5 a komputerem PC i nadal rozważasz mobilność, powinieneś kupić PS5. PS5 znacznie łatwiej jest schować do pudełka i podróżować z nim. Co więcej, wystarczy podłączyć go do dowolnego telewizora, aby móc dalej grać w gry wideo.

A co z grami na klawiaturze i myszce?

Na PS5 można grać na klawiaturze i myszy. Ale przekonasz się, że jest to poważnie ograniczone i działa tylko w grach zaprojektowanych specjalnie z myślą o parze klawiatury i myszy. Jeśli jesteś wielkim fanem gier FPS, gier strategicznych czasu rzeczywistego lub gier, które generalnie wymagają dużej precyzji, lepiej będzie, jeśli zaopatrzysz się w budżetowy komputer do gier.

Jeśli wolisz gry wymagające kontrolera, takie jak gry sportowe, platformówki i wymagające pod względem graficznym gry RPG dla jednego gracza, konsola PS5 może być mądrzejszą decyzją. Do konsoli PS5 otrzymujesz obowiązkowy kontroler z możliwością gry na oszałamiającym wyświetlaczu 4K.

Czy jesteś fanem ekskluzywnych gier PlayStation lub dużych bibliotek gier?

Dostęp do ekskluzywnych konsol to jeden z powodów, dla których mamy konsole na naszej najlepszej liście kontrolnej sprzętu dla profesjonalnych graczy. W PlayStation Store dostępna jest jedna z najlepszych ekskluzywnych gier na konsole. Wymienimy kilka najpopularniejszych, abyś mógł stwierdzić, czy te gry są dla Ciebie:

  • Ostatni z nas, część 2.
  • Duch Cuszimy.
  • Horyzont Zakazany Zachód.
  • Gran Turismo 7.

Jeśli jesteś wielkim fanem gier, które Sony wyłączyło na swoje konsole, prawdopodobnie będziesz czerpał więcej frajdy z PS5 niż z komputera do gier.

Z drugiej strony, komputer PC oferuje ogromną bibliotekę gier, od bardzo niszowych gier niezależnych po hitowe hity z potrójną klasą A. Wielu twierdziłoby, że tytuły dostępne wyłącznie na PlayStation to godne poświęcenie. Poza tym większość tytułów na wyłączność ostatecznie trafia na komputery PC, jeśli chcesz poczekać na długą grę.

Czy masz już komputer do pracy?

Zbudowanie niedrogiego komputera PC, gdy nie posiadasz sprawnego komputera, jest mądrym posunięciem. W ten sposób możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, kupując coś do grania i pracy jednocześnie.

Jeśli masz już komputer do pracy, który jest wystarczająco wydajny do uruchamiania gier, powinieneś zaoszczędzić pieniądze i używać go do grania w gry wideo. Dobry komputer do pracy powinien być w stanie służyć jako przyzwoity, budżetowy komputer do gier. Jeśli martwisz się o miejsce, możesz kupić zewnętrzny dysk SSD, aby pobierać i grać w gry z dysku zewnętrznego.

A jeśli Cię na to stać, nadal powinieneś mieć PS5 na swoim służbowym komputerze i być częścią obu światów.

Czy wybrałeś budżetowy komputer do gier czy PS5?

Komputer PC pozwala na bardziej spersonalizowane i wszechstronne doświadczenia. Jednak PS5 oferuje usprawnioną, zoptymalizowaną rozgrywkę przy mniejszym wysiłku i potencjalnie niższych kosztach. Zasadniczo sprowadza się to do tego, co cenisz bardziej: wszechstronność i możliwość rozbudowy komputera PC lub łatwość obsługi i zoptymalizowane wrażenia z gry na PS5.

Ale przede wszystkim nie można zapominać, że budżetowy komputer PC nie może pozostać budżetowym komputerem na zawsze. Możliwość rozbudowy jest jego najmocniejszym argumentem.

x