6 błędów, które ludzie popełniają przy zakupie telewizora

Konsole nowej generacji są tuż za rogiem i bogata podaż treści HDR w ultra wysokiej rozdzielczości, rok 2020 to świetny czas na zakup nowego telewizora. Zanim jednak to zrobisz, oto sześć błędów, których należy unikać.

Wybór telewizora na podstawie wersji demonstracyjnych sklepu

Wielu z nas w pewnym momencie zbytnio polegało na prezentacjach w sklepach. Powszechnie uważa się, że zobaczyć znaczy uwierzyć, więc dlaczego nie oprzeć decyzji o zakupie na wersji demonstracyjnej? Chociaż teoria jest solidna, rzeczywistość jest zupełnie inna.

Jedną rzeczą do rozważenia jest to, że niektóre telewizory mają wersje demonstracyjne producenta działające na każdym urządzeniu, podczas gdy inne pokazują tylko podstawowe informacje na każdym ekranie. Nie zawsze jest oczywiste, czy ten kanał osiąga nawet 1080p, nie mówiąc już o 4K lub HDR. Trudno jest dokonać uczciwej oceny, nie wiedząc, do czego naprawdę zdolny jest telewizor, gdy podajesz mu źródło wysokiej jakości, takie jak UHD Blu-ray.

Następnie są ustawienia w telewizorze. Większość z nich ma tryb demonstracyjny przeznaczony do użytku w sklepach, który zwykle podnosi wszystko do 11. Zobaczysz przesycone kolory, maksymalną możliwą jasność, a może nawet sztuczne wyostrzenie obrazu.

Ma to na celu wyróżnienie niektórych modeli na wystawie, ale nie jest to dokładne przedstawienie tego, jak będziesz korzystać z telewizji przez długi czas.

To jest podwójne dla każdego, kto chce kupić telewizor do gier. Duża część przetwarzania obrazu wykorzystywanego w sklepie wprowadza znaczne opóźnienia w przypadku korzystania z konsoli lub komputera. W rzeczywistości chcesz zobaczyć, jak wygląda telewizor z wyłączonymi wszystkimi dzwonkami i gwizdkami.

Nawet same prezentacje w sklepie mogą wprowadzać w błąd. Jeśli kiedykolwiek widziałeś reklamę telewizora „ultra-high-definition HDR”, będziesz zaznajomiony z niektórymi sztuczkami stosowanymi przez producentów. Zawsze stwarzają złudzenie, że ich produkt przesyła poważne piksele, nawet jeśli oglądasz reklamę na swoim obecnym wyświetlaczu.

Przechowywanie demonstracji może być przydatne, ale nie do oceniania jakości obrazu lub dźwięku. Rzadko kiedy warunki oświetleniowe w sklepie pasują do warunków w Twoim salonie lub sali teatralnej.

Jednak środowisko sprzedaży detalicznej nie ma wpływu na kąty widzenia. Jeśli kupujesz telewizor dla całej rodziny lub grupy przyjaciół do oglądania razem z Tobą, sprawdź w sklepie, czy każdy może zobaczyć ekran bez względu na to, gdzie siedzi.

Możesz także ocenić, czy podoba Ci się ogólny wygląd telewizora. Czy ramki są wystarczająco cienkie? Czy stojak za bardzo się chwieje? Czy możesz umieścić listwę dźwiękową pod ekranem, czy będziesz potrzebować uchwytu ściennego? O wiele trudniej jest ocenić te rzeczy, gdy patrzysz na produkt na Amazon.

Jest też sposób interakcji z telewizorem. Jak responsywny jest jego system operacyjny? Czy pilot dobrze leży w dłoni? Jak szybko telewizor uruchamia się z trybu gotowości? Należy pamiętać, że niektóre modele mogą mieć również aktualizacje oprogramowania, które poprawią je w porównaniu z modelami sklepowymi, które są rzadko (jeśli w ogóle) aktualizowane.

Słuchanie sprzedawcy

Większość dużych sieci handlowych szkoli swoich pracowników w zakresie sprzedaży, a nie udzielania bezstronnych porad konsumenckich. Ich głównym celem jest zarabianie pieniędzy. Oznacza to, że często kierują Cię w stronę droższych opcji, nawet jeśli niekoniecznie chcesz ich lub potrzebujesz.

Mówiąc z wcześniejszych doświadczeń, pracownicy sklepów nie zawsze są najlepiej poinformowani o produktach, które sprzedają. Długie godziny pracy za niewielkie wynagrodzenie to praca, a nie pasja. Dlatego sektor detaliczny ma jeden z najwyższych wskaźników obrotów w każdej branży.

W związku z tym dokładne przeszkolenie każdego nowego członka personelu po prostu nie jest priorytetem. Dodatkowo, jeśli pracujesz w dziale, który sprzedaje od 50 do 100 różnych modeli, nie możesz oczekiwać, że będziesz ekspertem w każdym z nich.

Pracownicy sklepu często wypychają określone produkty, ponieważ tak kazał im ich kierownik. Jeśli pracują na prowizję, mają również żywotny interes w kierowaniu Cię w stronę modelu, który jest droższy niż to, czego potrzebujesz.

Sprzedawca pokazujący telewizor klientowi w sklepie.

Przedstawiciele marek prawdopodobnie znacznie lepiej rozumieją produkty niż pracownicy handlu detalicznego. Oczywiście, dlaczego przedstawiciel konkretnej marki miałby udzielać obiektywnych porad, skoro produkt rywala jest lepszym wyborem? Zawsze należy traktować ich zalecenia z dużą dozą soli.

Warto dodać, że wyspecjalizowani sprzedawcy detaliczni (zazwyczaj niezależne sklepy) szkolą swoich pracowników, aby dopasować klientów do produktu odpowiadającego ich potrzebom i budżetowi. Jednak zawsze powinieneś być wymagającym klientem.

Aby uzyskać prawdziwie bezstronną opinię, spójrz na niezależne źródła, takie jak dziennikarze, recenzenci i eksperci w tej dziedzinie.

Wiara w to, że większe wydatki poprawią jakość obrazu

Najlepsze niedrogie telewizory nie poświęcają jakości obrazu. W rzeczywistości jakość obrazu to wszystko, co najlepsze w niedrogich telewizorach. To dlatego TCL i Hisense zdobyły tak duży udział w rynku, sprzedając proste zestawy po przystępnych cenach.

Możesz wydać podwójną cenę czegoś takiego jak Seria TCL 6 (650 dolarów za 55-calowy) i jakoś kończy się gorszą jakością obrazu. Jak to jest możliwe? Płacisz za funkcje, a nie za lepszy obraz.

Producenci tacy jak TCL opanowali budżetowy koniec rynku, ograniczając swoje produkty do absolutnego minimum wymaganego do zaimponowania. W przypadku serii 6 jest to dobrej jakości panel 4K, który zapewnia jasny obraz z lokalnym ściemnianiem Mini-LED w celu poprawy odwzorowania czerni.

To, czego nie dostaniesz, to rozdzielczość 8K, procesor obrazu nowej generacji, doskonała obsługa ruchu, częstotliwość odświeżania 120 Hz lub porty HDMI 2.1.

Telewizor Mini-LED z serii TCL 6.

Jeśli chcesz lepszego skalowania w górę, najnowszej specyfikacji HDMI do gier nowej generacji i wysokiej częstotliwości odświeżania zapewniającej płynniejszy ruch, będziesz musiał albo wydać więcej, albo poświęcić jakość obrazu, aby to uzyskać. Niemożliwe jest znalezienie telewizora średniej klasy, który to wszystko potrafi.

Jakość obrazu zależy od typu panelu, współczynnika kontrastu, ogólnej jasności i innych czynników, w tym od tego, czy telewizor ma podświetlenie, czy korzysta z lokalnego przyciemniania.

Telewizor ma wiele innych funkcji, które nie wpływają bezpośrednio na jakość obrazu. Aby poprawić jakość obrazu, przekraczając nawet dobry budżet, będziesz musiał wydać znacznie więcej na model premium lub poświęcić się, aby zmieścić się w budżecie.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​jeśli chcesz mieć telewizor ze świetnym obrazem, aby móc przesyłać strumieniowo kilka programów i filmów, nie musisz wydawać ogromnych pieniędzy na funkcje, których nie będziesz używać.

Zapominając o budżecie na soundbar lub lepszy

Ponieważ telewizory stają się cieńsze, a ramki kurczą się, producenci mają mniej miejsca na wbudowane głośniki. W rzeczywistości większość telewizorów nie używa nawet głośników skierowanych bezpośrednio do widza. Zamiast tego producenci kierują głośniki w dół, a następnie „odbijają” dźwięk w kierunku widza.

Skutkuje to słabą reprodukcją dźwięku, zwłaszcza jeśli chodzi o odpowiedź basową. Twój następny telewizor może brzmieć gorzej niż ten, który wymieniasz, nawet jeśli jest to model flagowy. Jeśli dźwięk jest dla Ciebie ważny, na pewno będziesz chciał przeznaczyć budżet na soundbar lub dźwięk przestrzenny.

Soundbary to idealna opcja dla tych, którym brakuje miejsca lub budżetu na odpowiedni dźwięk przestrzenny. Możesz znaleźć soundbar na każdą kieszeń, a każdy soundbar jest lepszy niż żaden.

Jeśli masz trochę więcej do wydania, możesz zainwestować w odbiornik, głośniki satelitarne i subwoofer, aby uzyskać prawdziwy dźwięk przestrzenny.

Soundbar Yamaha YAS-108.

Jeśli patrzysz na soundbary, miej oko na ARC lub eARC. ARC oznacza zwrotny kanał audio i znacznie upraszcza podłączenie soundbara do telewizora. Aby podłączyć soundbar do telewizora, możesz użyć kabla HDMI. Następnie telewizor wyprowadza prawidłowe źródło do listwy dźwiękowej, niezależnie od tego, czy jest to odtwarzacz Blu-ray, konsola do gier czy dekoder telewizji kablowej.

eARC to następna generacja ARC i oferuje lepszą kompensację synchronizacji ruchu warg i wyższą przepustowość w celu obsługi technologii takich jak Dolby Atmos i Dolby TrueHD. Zawsze możesz podłączyć soundbar za pomocą dedykowanego kabla, ale użycie ARC oznacza, że ​​masz o jeden kabel mniej, o który musisz się martwić. Niektóre soundbary mają nawet dodatkowe porty HDMI, jeśli ich potrzebujesz.

Jeśli wydajesz duże pieniądze na telewizor, pamiętaj, że nawet najlepsza jakość obrazu na świecie nie usprawiedliwi słabego, mało inspirującego dźwięku.

Unikanie telewizorów Smart TV

Kiedy ostatnio kupowałeś telewizor, mogłeś zdecydować, że nie chcesz „inteligentnego” modelu. Może oprogramowanie w telewizorach było wtedy powolne lub frustrujące. A może po prostu nie zwariowałeś na punkcie sposobu, w jaki Twoje nawyki oglądania mogą być udostępniane stronom trzecim.

Niestety, prawie wszystkie telewizory są teraz inteligentnymi modelami. Jeśli chcesz najnowszych funkcji i postępów technologicznych, będziesz musiał ugryźć się i kupić inteligentny zestaw. Być może uda Ci się znaleźć kilka starszych modeli, które nie mają tych funkcji, ale dlaczego miałbyś chcieć kupić telewizor, który jest już nieaktualny?

Jeśli wolisz, zawsze możesz zignorować inteligentne funkcje. Może to być tak proste, jak nigdy nie podłączać nowego telewizora do Internetu, ale nie zalecamy tego. Większość producentów telewizorów dostarcza teraz aktualizacje przez Internet. Często dodają nowe funkcje, naprawiają błędy i – w przypadku niektóre starsze modele TCL—Odblokuj funkcjonalność HDMI 2.1, która zawsze tam była.

Możesz także pobrać Chromecasta, Apple TV lub Roku, aby używać go do przesyłania strumieniowego. Podczas gdy interfejsy telewizyjne przeszły długą drogę w ostatniej dekadzie, urządzenia do przesyłania strumieniowego są zwykle jeszcze lepsze.

Wielkoformatowy wyświetlacz do gier ASUS.

Jeśli jesteś absolutnie zdeterminowany, aby kupić „głupi” telewizor, jedynymi opcjami są projektor lub wielkoformatowy monitor do gier (BFGD). Projektory są drogie, często wymagają dużo miejsca i w dużym stopniu zależą od oświetlenia w pomieszczeniu.

BFGD są tak samo drogie, jak flagowe telewizory LG i Samsung. Brakuje im jednak tunera do oglądania telewizji naziemnej, aw przypadku modelu ASUS PG65UQmają wewnątrz słyszalne wentylatory.

Odkładanie aktualizacji na czas nieokreślony z powodu FOMO

Czy potrzebujesz telewizora czy chcesz TV? Jeśli chcesz telewizor i możesz sobie na niego pozwolić, kup taki, z którego jesteś zadowolony, za cenę dostosowaną do Twojego budżetu.

Entuzjaści i osoby kupujące witryny są skłonne czekać na kolejną wielką rzecz, zanim rozstają się ze swoją gotówką. Niestety, może to stać się obsesyjnym przypadkiem FOMO, w którym nigdy nic nie kupujesz, ponieważ martwisz się, że przegapisz to, co może być dostępne w przyszłym roku.

Wydaje się, że technologia wyświetlaczy rozwija się w znacznie szybszym tempie niż w czasach grubych monitorów CRT i wczesnych płaskich ekranów LCD. Może to skłonić niektórych do pomysłu, że technologie takie jak MicroLED i QNED – z których żadna nie będzie komercyjnie opłacalna przez lata – są tuż za rogiem.

Nawet jeśli te technologie w końcu trafią do telewizorów konsumenckich, będą niesamowicie drogie.

Flagowy telewizor LG CX OLED 2020.

Łatwo jest również pomyśleć, że te technologie pozostawią w kurzu to, co jest obecnie na rynku. Chociaż może to być do pewnego stopnia prawdą, jeśli jesteś zadowolony z nowego telewizora w 2020 roku, po co pozwolić, aby obietnica lepszego modelu w przyszłym roku padała na twoją paradę? Pojawienie się nowej technologii nie degraduje istniejącej technologii; po prostu zmienia twoją percepcję.

Istnieje również wiele niebezpieczeństw związanych z byciem wczesnym użytkownikiem, na przykład zapłacenie ogromnej premii za technologię, która może nie być aż tak wielka.

Jeszcze kilka lat temu zestawy OLED były prawie dwukrotnie droższe niż obecnie. Były też dość podatne na wypalenie (trwałe utrwalenie obrazu). Teraz są znacznie tańsze i bardziej odporne na wypalenie (chociaż problem nadal istnieje).

Lepiej kupić dojrzałą technologię, która osiąga szczyt ogólnej wydajności, zamiast raczkującej, która ma jeszcze długą drogę do przebycia.

Znajdź swój idealny telewizor

Teraz, gdy wiesz, czego unikać, czas kupić nowy telewizor! Ponownie zalecamy sprawdzenie niezależnych źródeł, takich jak OCENY (myląco wymawiane „oceny”). Ta strona zawiera przegląd większości modeli budżetowych, średniej klasy i flagowych, które trafiły na rynek północnoamerykański. Biorą pod uwagę również rynki europejskie (a nawet dalej), gdzie producenci wypuszczają nieco inne modele.

Pomocne może być określenie, co jest dla Ciebie najważniejsze, zwłaszcza jeśli liczy się budżet. Jeśli nie grasz w gry wideo nowej generacji lub nie oglądasz filmów reżyserskich w ciemnej sali teatralnej, możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, idąc tanio i wesoło.

x