7 edytorów Vima dla lepszej produktywności w 2022 roku

Vim to elastyczny, wydajny i oparty na terminalu edytor tekstu typu open source. Vim to skrót od „Vi Improved”, co oznacza, że ​​jest to odnowiona wersja edytora tekstu Vi.

Vim jest uważany za jeden z najlepszych edytorów tekstu dla specjalistów ds. bezpieczeństwa i użytkowników Linuksa. Vim ma ogromną i aktywną bazę użytkowników, która nieustannie wydaje nowe moduły, dodatki i ulepszenia edytora tekstu.

Jest szybki i łatwy w użyciu, umożliwiając użytkownikom wprowadzanie zmian w plikach i katalogach za pomocą kilku naciśnięć klawiszy. Edytor Vim jest preinstalowany w prawie wszystkich dystrybucjach Linuksa.

Cechy Vima

 • Kompatybilność między platformami
 • Bardzo konfigurowalny i elastyczny
 • Wbudowany menedżer pakietów i prymitywy manipulacji tekstem.
 • Przenośna konfiguracja i elastyczny framework wtyczek
 • Stroma krzywa uczenia się. Ale kiedy się go nauczy, będzie to fantastyczne narzędzie zwiększające produktywność.

Pomimo tego, że Vim jest stale ulepszany, aby stać się skutecznym edytorem tekstu, niektóre osoby opracowały różnorodne edytory inspirowane Vimem z bardziej wydajnymi i funkcjonalnymi możliwościami, takimi jak wykonywanie asynchroniczne, zaawansowane wyszukiwanie plików itp. Jest wiele inspirowanych Vimem redaktorzy dostępni w internecie.

W tym artykule pokażemy Ci kilka doskonałych edytorów inspirowanych vimami, które pomogą Ci być bardziej produktywnym.

Ruszajmy!

NeoVim

NeoVim to szybki, nowoczesny i hiperekstensywny edytor tekstu oparty na vimie. NeoVim jest przeznaczony dla użytkowników, którzy chcą tego, co najlepsze z Vima oraz dodatkowych funkcji. Jest to bezpłatne narzędzie do edycji tekstu o otwartym kodzie źródłowym. To tylko rozszerzenie vima, które dodaje kilka nowych funkcji do standardowej edycji Vima, w tym znaczące ulepszenia wydajności i kilka dodatków stworzonych przez społeczność.

NeoVim jest również znany jako „Nvim”. Nvim ma doskonałą obsługę LUA, a także rozszerzone interfejsy użytkownika można włączyć bez żadnych zmian w podstawowej funkcjonalności.

Cechy:

 • Kompatybilność między platformami
 • Podświetlanie składni
 • Bardzo konfigurowalny i skalowalny zgodnie z potrzebami użytkownika.
 • Wbudowany emulator terminala
 • Możliwe jest wykonanie asynchroniczne.

Warto wypróbować NeoVim. Jest dostępny do pobrania dla różnych systemów operacyjnych, takich jak Linux, Windows i macOS.

Kakoune

Kakoune to darmowy i otwarty edytor kodu. Jest to edytor oparty na Vimie, który poprawia mechanizm edycji, aby uzyskać większą responsywność. Jest niezwykle konfigurowalny zgodnie z wymaganiami użytkownika. Ten edytor kodu zawiera różne narzędzia do edycji i przepisywania tekstu.

Kakoune to modalny edytor kodu napisany w C++. Ma swój odrębny styl pod względem wzornictwa i funkcjonalności. Automatyczne wcięcie i automatyczne uzupełnianie podczas pisania to tylko kilka dostępnych funkcji. Warto również zauważyć, że ten edytor kodu obsługuje szeroką gamę języków programowania i skryptów.

Cechy:

 • Zaawansowane prymitywy manipulacji tekstem
 • Szybki i elastyczny
 • Wbudowane narzędzia do edycji tekstu do podświetlania składni i sugestii kodu dla różnych języków.
 • Wiele wyborów do jednoczesnej interakcji kodu przy użyciu różnych prymitywów, takich jak filtrowanie i wyrównywanie.

Aby poznać więcej funkcji edytora tekstu Kakoune, odwiedź oficjalną stronę Repozytorium GitHub.

Spirala

Innym eleganckim i przenośnym edytorem vim jest Spirala. Helix to nowoczesny edytor tekstu oparty na Ruście. W Helix, Tree-sitter jest używany do podświetlania składni, podobnie jak NeoVim. Opiekun drzewa działa jak kompilator, który analizuje kod na drzewa składni i dostarcza szeroki zakres informacji o strukturze kodu.

Analiza i modyfikacja kodu są obsługiwane przez wbudowany serwer językowy. Gotowe pakiety są dostępne dla różnych dystrybucji.

Cechy:

 • Wbudowana integracja Tree-sitter do podświetlania składni i nawigacji po kodzie.
 • Wiele wyborów do jednoczesnej edycji kodu.
 • Zbudowany przy użyciu rdzy i zdolny do pracy w terminalu.

Odwiedź oficjalne repozytorium GitHub, aby uzyskać więcej instalacja Detale.

Wzmacniacz

Wzmacniacz to szybki, skalowalny i oparty na vimie edytor tekstu. Zawiera wszystkie istotne elementy współczesnego edytora tekstu i kodu. Działa w terminalu podobnym do edytora vi/vim. Wykorzystuje również elastyczne mapy klawiszy do łączenia wielu wbudowanych poleceń i dyrektyw w celu tworzenia nowych i unikalnych makr. Edytor Amp jest napisany w języku Rust

Cechy:

 • Działa w terminalu bez konieczności korzystania z aplikacji GUI.
 • Podświetlanie składni i integracja z git
 • Łączy wiele wbudowanych dyrektyw w celu tworzenia zaktualizowanych makr.
 • Solidny mechanizm wyszukiwania plików do indeksowania plików.

Amp jest dostępny na wolnej i otwartej licencji. Język programowania Rust musi być zainstalowany w systemie przed zainstalowaniem tego edytora tekstu. Nie ma potrzeby ręcznego konfigurowania Amp po instalacji. Ma wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć i nie wymaga dodatkowych dodatków.

Moe

Moe to kolejny fantastyczny edytor tekstu oparty na vimie i napisany w wieloparadygmatycznym języku programowania Nim. Jest to edytor tekstu działający na terminalu podobnym do Amp, Nano i Vi. Moe wykorzystuje to samo środowisko i powiązania klawiszy, co vim. Jeśli używałeś Vima wcześniej, nie będziesz miał problemów z adaptacją.

Celem tego projektu Moe jest stworzenie potężnego edytora tekstu, który jest bardzo elastyczny, produktywny, przyjazny dla użytkownika i wydajny.

Cechy:

 • Prosty menedżer plików i mechanizm automatycznego wcięcia
 • Możliwość wykonania wyszukiwania przyrostowego i filtrowania wyników
 • Tryb konfiguracji i automatyczne kopie zapasowe
 • Okna można podzielić na poziome lub pionowe w celu zarządzania obszarami roboczymi.

Sprawdź instrukcja instalacji aby skonfigurować i skompilować edytor Moe w terminalu.

Vis

Vis to bardzo wydajny darmowy edytor tekstu o otwartym kodzie źródłowym, który łączy najlepsze funkcje edytorów Vi i Sam. Jest to edytor zorientowany na ekran z dobrą obsługą Unicode, który może obsługiwać szeroką gamę plików, w tym pliki binarne i katalogowe.

Obsługuje różne formaty archiwizacji plików, w tym tar, dar, zip i inne. Selekcje są podstawowymi operacjami podstawowymi edycji w Vis i używają tej samej metody edycji co vim.

Cechy:

 • Wbudowane API rozszerzenia Lua
 • Gramatyki wyrażeń służą do podkreślania składni.
 • Wiele wyborów do jednoczesnej edycji kodu

Vis zawiera również wbudowany kontroler powłoki i inne funkcje, takie jak obsługa digrafu i schowka. Zapewnia również interpreter Lua do pisania wtyczek i rozszerzeń. Wiele dystrybucji Linuksa domyślnie zawiera Vis. Jeśli nie, można go również zainstalować ręcznie, klonując repozytorium GitHub.

Podły

Podły to elegancki edytor tekstu typu open source, który zawiera funkcje zarówno edytorów Emacs, jak i vi. Vile to skrót od „VI Like Emacs”, napisany w języku C. Obsługuje podświetlanie składni, wybór wielu okien, automatyczne uzupełnianie poleceń i wiele innych.

Ponadto istnieje wersja podrzędności X o nazwie xvile dla systemu X-window z obsługą kursora, paskiem nawigacyjnym i innymi funkcjami.

Cechy:

 • Obsługiwanych jest wiele okien.
 • Nie ma ograniczeń co do tego, ile razy użytkownik może cofnąć lub ponowić zawartość.
 • Złożone ogrodzenia kodu i automatyczne uzupełnianie poleceń
 • Wbudowane dyrektywy mogą być użyte do połączenia instrukcji Vile w restrykcyjny sposób.

Podła dokumentacja jest inna niż wszystkie inne edytory tekstu. Zawiera obszerny plik pomocy, do którego można uzyskać dostęp za pomocą naciśnięć klawiszy, a także interaktywne panele wyświetlające wpisy w rejestrach, wybrane tryby i inne informacje.

Zawijanie

Opisane powyżej edytory inspirowane vimem, wraz z ich charakterystycznymi cechami, mogą pomóc Ci wybrać najlepszy zgodnie z Twoimi potrzebami. Wypróbuj je już teraz!

Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny w poznawaniu najlepszych edytorów Vima.

Możesz również zainteresować się najlepszymi środowiskami graficznymi Linux, które można zainstalować w dowolnej dystrybucji Linuksa.