7 lekkich przeglądarek Windows przetestowanych pod kątem użycia pamięci RAM: która jest najlepsza?

Użytkowanie przeglądarki internetowej o wysokich wymaganiach na mniej wydajnym komputerze może skutkować spadkiem jego sprawności. Z tego powodu, idealnym rozwiązaniem jest wybranie przeglądarki o niewielkim zapotrzebowaniu na zasoby, która nie obciąża pamięci. Przeprowadziliśmy analizę zużycia pamięci RAM przez różnorodne przeglądarki z myślą o oszczędności zasobów, aby ułatwić Ci wybór tej, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Jak zrealizowano testy?

Zapotrzebowanie przeglądarek na zasoby różni się w zależności od sposobu ich wykorzystywania. Choć dana przeglądarka może być oszczędna przy uruchamianiu aplikacji internetowych, jej wydajność pod względem zużycia zasobów może być niższa podczas odtwarzania materiałów wideo.

W związku z tym, wybraliśmy siedem przeglądarek o niewielkich wymaganiach: K-Meleon, Falkon, SlimBrowser, Pale Moon, Maxthon, SeaMonkey oraz UR Browser. Poddaliśmy je testom, biorąc pod uwagę trzy standardowe scenariusze użytkowania: rozrywkę, pracę biurową i codzienne przeglądanie internetu.

Aby zapewnić wiarygodne porównanie zużycia zasobów przez poszczególne przeglądarki, utrzymaliśmy spójność procesów, czyli w każdym scenariuszu uruchamialiśmy te same zadania we wszystkich testowanych przeglądarkach.

Oto zadania, które realizowaliśmy w przeglądarkach podczas sprawdzania zużycia pamięci w każdym z wymienionych scenariuszy:

1. Rozrywka: Wykorzystanie przeglądarki do celów rozrywkowych często obejmuje oglądanie filmów na YouTube, streaming wideo, słuchanie muzyki online itp. W celu dokładnej oceny zużycia pamięci w kontekście rozrywki, uruchomiliśmy cztery różne zadania w osobnych kartach. Były to dwa filmy z serwisu YouTube (jeden zatrzymany, drugi odtwarzany), film oraz piosenka.

2. Praca: W środowisku biurowym przeglądarki służą głównie do uruchamiania aplikacji internetowych, przeglądania poczty w kliencie mailowym, okazjonalnego oglądania tutoriali na YouTube lub pracy w systemie CMS (systemie zarządzania treścią). W celu przetestowania zapotrzebowania na pamięć RAM, uruchomiliśmy po jednym procesie w czterech zakładkach: arkusz Google, system zarządzania treścią, klient poczty e-mail oraz samouczek wideo z YouTube.

3. Użytek ogólny: Obejmuje on czytanie wiadomości, przeglądanie platform takich jak Twitter czy Facebook oraz zakupy w sieci. Analogicznie jak w poprzednich przypadkach, otworzyliśmy cztery karty: jedną z Twitterem, jedną z Facebookiem, jedną z witryną sklepu internetowego oraz jedną z artykułem informacyjnym.

Do pomiaru wykorzystania pamięci RAM wykorzystaliśmy Menedżera zadań systemu Windows, a nie wbudowane menedżery zadań, które oferują niektóre przeglądarki. Z tego względu, weryfikacja zużycia zasobów za pomocą wbudowanego narzędzia w dowolnej z testowanych przeglądarek może dawać wyniki odmienne od tych zaprezentowanych poniżej.

Zestawienie zużycia pamięci RAM przez różne przeglądarki

Poniższa tabela prezentuje wielkość zużycia pamięci RAM przez każdą z testowanych przeglądarek w trzech wymienionych przypadkach użycia:

Nazwa przeglądarki Przypadek użycia Zużycie pamięci (MB)
K-Meleon Bezczynny 78
Rozrywka 450
Praca 526
Ogólnego stosowania 320
Falkon Bezczynny 235
Rozrywka 1749
Praca 1170
Ogólnego stosowania 935
SlimBrowser Bezczynny 320
Rozrywka 968
Praca 1000
Ogólnego stosowania 902
Pale Moon Bezczynny 175
Rozrywka 830
Praca 805
Ogólnego stosowania 820
Maxton Bezczynny 323
Rozrywka 875
Praca 1172
Ogólnego stosowania 790
Małpa morska Bezczynny 82
Rozrywka 550
Praca 570
Ogólnego stosowania 562
Przeglądarka UR Bezczynny 239
Rozrywka 831
Praca 921
Ogólnego stosowania 647

Na podstawie uzyskanych wyników testów można wyciągnąć kilka wniosków:

  • K-Meleon jest najmniej wymagająca pod względem zasobów, podczas gdy Falkon najbardziej obciąża system.
  • K-Meleon i SeaMonkey zużywają bardzo mało pamięci w stanie bezczynności, natomiast SlimBrowser potrzebuje jej najwięcej.
  • Po K-Meleon i SeaMonkey, Pale Moon jest najbardziej efektywnym wyborem do oglądania filmów na YouTube, strumieniowania wideo, odtwarzania muzyki oraz do pracy biurowej.
  • Przeglądarka UR jest najlepsza do zwykłego przeglądania Internetu, zaraz po K-Meleon i SeaMonkey.

Testy były przeprowadzane na laptopie Microsoft Surface 3 wyposażonym w 16 GB pamięci RAM. Ze względu na to, że faktyczne zużycie zasobów przez dowolną aplikację lub przeglądarkę zależy od rozmaitych czynników, takich jak wydajność pamięci RAM, producent urządzenia, jego wiek, rzeczywiste wykorzystanie pamięci RAM testowanych przeglądarek na Twoim urządzeniu może nieznacznie odbiegać od przedstawionych wartości.

Dlaczego K-Meleon i SeaMonkey mogą nie być optymalnym wyborem?

K-Meleon i SeaMonkey, mimo że charakteryzują się najmniejszym zapotrzebowaniem na zasoby, mogą nie być najlepszym wyborem w kontekście wspomnianych zastosowań.

W porównaniu z innymi przeglądarkami z tego zestawienia, K-Meleon działa wyjątkowo wolno, a jej interfejs nie jest intuicyjny, co może wymagać czasu na oswojenie się z nią. Co najważniejsze, przeglądarka nie wspiera popularnych aplikacji internetowych, takich jak Slack. Używanie aplikacji mediów społecznościowych na K-Meleon również bywa problematyczne, gdyż często występują błędy.

SeaMonkey również ma dość skomplikowany interfejs. Wiele podstawowych operacji, na przykład otwieranie nowej karty, ukrytych jest w menu przeglądarki. Podobnie, by zamknąć kartę, trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy i otworzyć menu kontekstowe. Korzystanie z niej jako głównej przeglądarki z pewnością wpłynie na spadek produktywności.

Biorąc pod uwagę wady każdej z przeglądarek, można stwierdzić, że K-Meleon i SeaMonkey nie są idealne do regularnego użytkowania. Chociaż zużywają najmniej zasobów, z wyżej wymienionych powodów obie nie nadają się do naszych potrzeb. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat funkcji i ograniczeń testowanych przeglądarek, zajrzyj do naszego przewodnika po najlepszych, starszych i mniej wydajnych przeglądarkach.

Jeżeli zużycie pamięci RAM w Menedżerze zadań wzrośnie do 100%, nawet gdy przeglądarka jest w stanie spoczynku i nie masz otwartych żadnych kart, może to oznaczać, że pamięć RAM jest na wyczerpaniu.

Której przeglądarki używać?

Po wykluczeniu K-Meleon i SeaMonkey, to Pale Moon oraz UR Browser pozostają głównymi kandydatami do miana najbardziej wydajnych i jednocześnie lekkich przeglądarek.

1. Pale Moon

Pale Moon opiera się na modyfikowanej wersji silnika renderującego Gecko (Goanna), a jej fundament stanowi hard fork kodu Mozilli, nazwany UXP. Przeglądarka działa szybko, posiada prosty interfejs użytkownika i oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Ponadto, po K-Meleon i SeaMonkey, jest to najmniej wymagająca przeglądarka do użytku biurowego.

Dlatego, jeśli szukasz przeglądarki bogatej w funkcje, a jednocześnie oszczędnej dla zasobów, Pale Moon powinien być Twoim pierwszym wyborem do pracy.

Pobierz: Pale Moon dla Windows

2. Przeglądarka UR

Przeglądarka UR bazuje na Chromium, ale została pozbawiona niektórych elementów śledzących Google w celu wzmocnienia ochrony prywatności. Przeglądarka ma prosty w obsłudze interfejs, obsługuje rozszerzenia ze sklepu internetowego Chrome i oferuje zaawansowane opcje ochrony prywatności. Dodatkowo, przeglądarka posiada wbudowany bloker reklam oraz VPN.

To połączenie funkcji sprawia, że przeglądarka UR jest dobrym wyborem do rozrywki i ogólnego użytkowania, szczególnie jeśli przesiadasz się z przeglądarki Chrome.

Pobierz: Przeglądarka UR dla Windows

Użyj lekkiej przeglądarki, aby zredukować zapotrzebowanie na pamięć RAM

Zbyt duże zużycie pamięci przez przeglądarkę może negatywnie wpływać na wydajność urządzenia. Dlatego warto korzystać z przeglądarki, która minimalizuje obciążenie pamięci RAM. Mamy nadzieję, że nasze testy pomogły Ci zorientować się, która przeglądarka będzie najbardziej oszczędna podczas pracy, rozrywki i codziennego użytkowania.

Jednak nie należy wybierać przeglądarki jedynie na podstawie tego, jak dużo zasobów zużywa. Trzeba wziąć pod uwagę też dodatkowe funkcje i integracje, które oferuje, takie jak obsługa rozszerzeń, łatwość zarządzania pobieranymi plikami, poziom ochrony prywatności i inne.