7 najlepszych i wydajnych bezprzewodowych punktów dostępowych (WAP) na rok 2022

Urządzenia WAP stały się niezbędne dla wielu firm, instytucji czy użytkowników domowych. Główne problemy, takie jak słaby zasięg Wi-Fi, wolna łączność, martwe strefy, słaby sygnał itp., budzą coraz większe obawy, a problemy te są eliminowane przez wdrożenie WAP.

Co to jest WAP (bezprzewodowy punkt dostępu)?

Bezprzewodowy punkt dostępowy (WAP), zwany również punktem dostępowym (AP), to kompaktowe urządzenie elektroniczne, które umożliwia innym urządzeniom Wi-Fi łączenie się z siecią przewodową lub bezprzewodową.

Urządzenia WAP tworzą sieć Wi-Fi w ramach istniejącej sieci przewodowej lub bezprzewodowej, aby pomieścić więcej urządzeń bezprzewodowych. Rozszerzają zasięg routera Wi-Fi, aby zapewnić szeroki zasięg sieci bezprzewodowej i pokonać martwe punkty, szczególnie w większych domach, na zewnątrz, w mieszkaniach, biurach i budynkach.

Skonfigurowanie punktu WAP jest łatwe i pozwala każdemu komputerowi lub urządzeniu obsługującemu Wi-Fi łączyć się z siecią Wi-Fi bez użycia przewodów i kabli.

Fizyczną łączność WAP, routera i urządzenia Wi-Fi pokazano poniżej. Punkt dostępu WAP lub AP jest podłączony do routera za pośrednictwem medium przewodowego.

Źródło obrazu: linksys.com

Jakie są zalety korzystania z bezprzewodowego punktu dostępowego (WAP)?

Urządzenia WAP stały się koniecznością dla wielu firm, instytucji czy użytkowników domowych ze względu na następujące korzyści.

 • Silny zasięg sygnału w całym budynku (wewnątrz/na zewnątrz)
 • Łatwe rozszerzenie zasięgu routera Wi-Fi
 • Zwiększ liczbę potencjalnych użytkowników
 • Duży zasięg transmisji
 • Przydatne do rozszerzenia zasięgu bezprzewodowego istniejącej sieci
 • Elastyczna instalacja

W następnej sekcji przyjrzymy się najlepiej sprzedającym się urządzeniom WAP oraz ich różnym modelom i funkcjom.

Ubiquiti WAP

Ubiquiti jest znane z dostarczania solidnych i wszechstronnych rozwiązań bezprzewodowych. Istnieje wiele modeli punktów dostępowych (AP), które spełniają potrzeby małych domów i dużych firm.

Jego model Wi-Fi Base Station XG obsługuje 1500 użytkowników, co jest odpowiednie dla stadionu lub dużej hali. Rozwiązanie mostu punkt-punkt obsługuje wielogigabitowe połączenie bezprzewodowe między dwoma lokalizacjami w odległości do 500 metrów, na przykład biurowcami lub parkami IT.

Każdy model został starannie zaprojektowany, aby sprostać dokładnym potrzebom łączności bezprzewodowej i zwiększonej wydajności w określonych środowiskach łączności.

Jedną z jego wyjątkowości jest to, że wszystkimi urządzeniami bezprzewodowymi można zarządzać i sterować centralnie z oprogramowania kontrolera UniFi, działającego w NOC (Centrum Operacji Sieciowych) lub w chmurze.

UniFi oferuje rozwiązania punktów dostępowych dla dowolnej wielkości sieci w celu zwiększenia komfortu bezprzewodowego, łączności zdalnej i uproszczenia zarządzania ruchem.

Najnowsze modele, urządzenia U6 Lite i U6 Long-Range WAP, są oparte na technologii Wi-Fi 6, która obsługuje 300 jednoczesnych urządzeń Wi-Fi, oraz technologii OFDMA (Multiple Access with Orthogonal Frequency Split). Zapewniają transmisję i odbiór dużych ilości danych na wielu urządzeniach, aby zwiększyć prędkość wysyłania i pobierania.

UniFi UAP-AC-PRO

Obsługuje dwa pasma częstotliwości, 2,4 i 5 GHz oraz technologię 3×3 MIMO (Multiple-Input Multiple-Output). Funkcje te są używane do obsługi krytycznych aplikacji systemowych i sieci o dużej gęstości.

Zapewnia pięciokrotnie szybszą łączność i jest przeznaczony do wydajnej pracy w środowiskach wewnętrznych i zewnętrznych.

UAP AC Pro oferuje łączność Wi-Fi do 122 metrów i może być również podłączony do przełącznika sieciowego innej firmy, aby uzyskać dostęp klasy korporacyjnej.

Cechy

 • Odporna na warunki atmosferyczne i wszechstronna konstrukcja
 • Ogranicz dostęp do czasu antenowego, aby zwiększyć pojemność i wydajność urządzeń Wi-Fi.
 • Automatycznie optymalizuje prędkość połączenia dzięki technologii sterowania pasmem
 • Łatwe zarządzanie za pomocą aplikacji internetowej UniFi Network lub aplikacji mobilnej.

Ten Gigabitowy punkt dostępowy jest urządzeniem klasy korporacyjnej i jest wystarczająco skalowalny, aby zapewnić wysoką dostępność i niskie opóźnienia. Możesz zdalnie sterować kontrolerem UniFi w terenie.

Unifi UAP-AC-LR-US

Ten punkt dostępowy UniFi UAP-AC-LR-US dalekiego zasięgu jest używany w pomieszczeniach. Obsługuje odległości do 183 metrów (600 stóp) i prędkość połączenia do 1317 Mb/s. Pracuje jednocześnie w dwóch pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, z prędkością odpowiednio do 450 Mbit/s i 867 Mbit/s.

Unikalna konstrukcja anteny zapewnia symetryczny odbiór i transmisję sygnału między anteną a urządzeniami Wi-Fi.

Cechy

 • Innowacyjna konstrukcja anteny do obsługi urządzeń o dużej mocy i dalekosiężnych
 • Oprogramowanie układowe można aktualizować zdalnie
 • Może być monitorowany i kontrolowany przez UniFi Network Controller

To urządzenie WAP jest zbudowane w oparciu o najnowszą technologię Wi-Fi 802.11ac i jest przeznaczone do pokonywania dużych odległości.

Uni-Fi nanoHD

Ma kompaktową konstrukcję nano i jest zbudowany do pracy z dwuzakresowym 802.11ac Wave 2.

Obsługuje ponad 200 jednoczesnych użytkowników z prędkością ponad 2 Gb/s. Można go łatwo zintegrować i dopasować do wystroju domu/biura, ponieważ jest wyposażony w opcjonalne skórki z czterema różnymi wzorami.

Urządzenie jest kompatybilne z POE (Power over Internet), co pozwala na instalację bez gniazdka elektrycznego i działa tylko na kablu LAN.

Funkcja 4×4 Multi-User MIMO na częstotliwości 5GHz zapewnia, że ​​urządzenia komunikują się jednocześnie z czterema urządzeniami obsługującymi Wi-Fi. Urządzenie zapewnia prędkość 1,733 Gb/s na 5 GHz i 300 Mb/s na 2,4 GHz.

Łatwo współpracuje z kontrolerem sieci UniFi, który pomaga administratorom zarządzać i kontrolować go z jednej scentralizowanej konsoli.

Poniższy film przedstawia przegląd punktów dostępowych Ubiquiti.

NETGEAR WAP

NETGEAR to międzynarodowa firma z siedzibą w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, która produkuje sprzęt sieciowy dla sprzedawców detalicznych i firm. Asortyment produktów obejmuje urządzenia WLAN, NAS, routery, urządzenia pamięci masowej i wiele innych.

Urządzenia NETGEAR WAP zapewniają doskonałą wydajność Wi-Fi przy najwyższej przepustowości. Inne kluczowe cechy WAP obejmują elastyczne wdrażanie, doskonałą wydajność w środowiskach o dużej gęstości, a wszystkie urządzenia są wyposażone w oprogramowanie NETGEAR Insight.

Oprogramowanie NETGEAR Insight służy do łatwej instalacji urządzeń, łatwego monitorowania użytkowników oraz zdalnego sterowania WAP i innymi urządzeniami bezprzewodowymi w wielu miejscach.

Oto niektóre z najlepiej sprzedających się urządzeń NETGEAR WAP.

NETGEAR WAC104

Jest to jeden z najlepiej sprzedających się punktów dostępu do komputerów stacjonarnych firmy NETGEAR. WAC104 to urządzenie Wi-Fi 5, które obsługuje dwa pasma (2,4 GHz i 5 GHz) i działa z prędkością do 1,2 Gb/s. To urządzenie zapewnia sygnał Wi-Fi dla 64 urządzeń Wi-Fi i zajmuje powierzchnię do 1000 stóp kwadratowych.

Urządzenie jest wyposażone w 4 porty Ethernet o prędkości 1 Gbit/s, aby zapewnić urządzeniom do gier, drukarkom, komputerom, urządzeniom pamięci masowej i nie tylko szybki, bezpośredni Internet.

To urządzenie WAP ma jeden z najwyższych protokołów bezpieczeństwa bezprzewodowego WAP2, aby chronić wszystkie podłączone urządzenia Wi-Fi.

Cechy

 • Dwie anteny zewnętrzne dla silniejszego sygnału i większego zasięgu
 • Obsługa wersji protokołu internetowego 6 w celu poprawy wydajności
 • Posiada 128 MB pamięci flash NAND i 128 MB pamięci RAM DDR3
 • Obsługa bezprzewodowego systemu dystrybucji, aby połączyć się z innym AP

Jest to wysoce funkcjonalne i niedrogie urządzenie polecane do domów i biur w celu rozszerzenia zasięgu Wi-Fi i zapewnienia bezpiecznej sieci bezprzewodowej.

NETGEAR WAX214

WAX214 to urządzenie Wi-Fi 6, które obsługuje prędkości do 1,8 Gb/s w celu szybszego pobierania danych, przesyłania strumieniowego wideo, konferencji na żywo i innych wymagań wymagających dużej przepustowości.

Jest bardzo łatwy w instalacji bez specjalnej wiedzy i posiada prosty interfejs użytkownika do zarządzania urządzeniem. Urządzenie jest dostępne w niewielkich rozmiarach, które można łatwo przymocować do sufitu lub ściany bez gniazdka elektrycznego, ponieważ jest kompatybilne z POE.

Cechy

 • 4 identyfikatory SSID (Service Set Identifier) ​​do stworzenia oddzielnej i bezpiecznej sieci Wi-Fi
 • Elastyczne opcje instalacji zapewniające maksymalny zasięg Wi-Fi
 • Protokół bezpieczeństwa WAP3
 • Obsługuje technologię MU-MIMO

Jest to niedrogie urządzenie WAP dla małych biur, sklepów detalicznych, sal konferencyjnych itp. To urządzenie obsługuje najwyższy poziom protokołu uwierzytelniania, który zapewnia bezpieczny dostęp bezprzewodowy dla urządzeń Wi-Fi.

TP-LINK WAP

Punkty dostępowe TP-LINK są przeznaczone do tworzenia skalowalnych, szybkich sieci bezprzewodowych i jednoczesnego łączenia wielu urządzeń obsługujących Wi-Fi.

Punkt dostępowy TP-LINK jest wyposażony w zaawansowane funkcje, które sprawiają, że korzystanie z sieci bezprzewodowej jest bardziej produktywne. Użytkownicy mogą mieć lepsze wrażenia z pobierania, grania w gry online, przesyłania strumieniowego na żywo itp.

Poniżej omówiono niektóre z najlepszych modeli punktów dostępowych TP-LINK.

TP-Link EAP225

Bezprzewodowy, zewnętrzny punkt dostępowy EAP225 Omada AC1200 jest jedną z najnowszych i najbardziej zaawansowanych wersji punktu dostępowego. Przeznaczony jest do użytku wewnątrz i na zewnątrz. Współpracuje z Wi-Fi 802.11ac Wave 2 i komunikuje się z wieloma urządzeniami jednocześnie z prędkością 1200 Mbit/s.

Aby chronić przed zewnętrznymi wpływami atmosferycznymi, urządzenie jest umieszczone w odpornej na warunki atmosferyczne obudowie. Przy 2,4 GHz przesyła sygnał Wi-Fi do 200m, a przy 5 GHz sygnał sięga 300m.

Jest wyposażony w najnowszą technologię Wi-Fi, w tym sterowanie pasmem, sprawiedliwość czasu antenowego i kształtowanie wiązki.

Urządzenie jest chronione piorunem 6kv, ochroną przed kurzem oraz wodoodporną obudową.

Cechy

 • Zgodność z Omada SDN (sieć definiowana programowo)
 • Obsługuje 802.3af / na PoE i pasywne zasilanie PoE
 • Można nim zarządzać z centralnego systemu w chmurze
 • Technologia samoodzyskiwania umożliwiająca przesyłanie danych w przypadku utraty połączenia

EAP225 WAP to urządzenie klasy biznesowej odpowiednie do środowisk o dużej gęstości, ponieważ jest wyposażone w technologię MU-MIMO (multi-user, multiple-input, multi-output). Technologia MU-MIMO umożliwia komunikowanie się z wieloma urządzeniami jednocześnie. Ponieważ urządzenie może być instalowane na zewnątrz, jest chronione przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi.

TP-Link CPE210

TP-Link CPE210 został specjalnie opracowany do użytku na zewnątrz. Jest wyposażony w chipset Qualcomm Atheros i antenę o wysokim zysku i jest umieszczony w specjalnej obudowie, która wytrzymuje temperatury od -40 stopni do +70 stopni Celsjusza.

To urządzenie przesyła sygnał Wi-Fi na odległość do 5 km za pomocą wbudowanej, dwupolaryzacyjnej anteny o wysokim zysku.

Jest wyposażony w opatentowaną przez TP-Link technologię MAXtream TDMA, która zapewnia bezkolizyjną transmisję sygnału i ulepszone wyjście sygnału.

Jest kompatybilny ze scentralizowanym systemem sterowania pharos używanym do kompleksowej kontroli urządzeń, w tym wykrywania urządzeń, monitorowania stanu, aktualizacji oprogramowania układowego i innych.

Cechy

 • Łatwy w użyciu internetowy system zarządzania dla bardziej szczegółowej konfiguracji urządzenia
 • Regulowana moc transmisji anteny
 • Silna ochrona zewnętrzna – odgromowa 6KV i 15KV przed wyładowaniami elektrostatycznymi
 • Wbudowana dwupolaryzacyjna antena kierunkowa MIMO 9dBi 2×2

TP-Link CPE210 to niedrogie zewnętrzne rozwiązanie bezprzewodowe. Oferuje profesjonalną wydajność, najnowocześniejszy design i jest idealny do zastosowań typu punkt-punkt i punkt-wielopunkt.

Jak wybrać odpowiedni WAP do swoich osobistych lub zawodowych potrzeb?

Omówione powyżej urządzenia WAP to najlepiej sprzedające się modele znanych na całym świecie firm. Teraz pojawia się pytanie – który z nich jest lepszy dla Twoich potrzeb? Wybór odpowiedniego WAP nie jest tak trudny, jak wybór urządzenia elektronicznego lub innego urządzenia informatycznego.

Wybierając swój WAP, weź pod uwagę następujące parametry.

Zasięg: Zasięg strefy jest jednym z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie bezprzewodowego punktu dostępu WAP. Jeśli masz przynajmniej ogólne pojęcie o tym, jak duży obszar powinien obejmować sygnał Wi-Fi, pomoże Ci to wybrać odpowiedni WAP. Preferowane są punkty WAP o większym zasięgu dalekobieżnym, ponieważ zmniejszają potrzebę dodawania dodatkowych punktów dostępu.

Szybkość: W rzeczywistości szybkość jest najważniejszą rzeczą dla wszystkich użytkowników. Zazwyczaj prędkość urządzenia WAP jest mierzona w megabitach lub gigabitach na sekundę. Protokół Wi-Fi obsługiwany przez urządzenie WAP określa szybkość połączenia Wi-Fi. W poniższej tabeli przedstawiono obsługiwane protokoły i prędkości Wi-Fi.

Źródło danych: intel.com

Pojemność: Liczba urządzeń Wi-Fi obsługiwanych przez urządzenie WAP określa jego pojemność bez wpływu na wydajność. Im więcej obsługiwanych urządzeń, tym wyższa cena urządzenia. Sprawdź więc, ile urządzeń musi być podłączonych do WAP i odpowiednio wybierz swoje urządzenie.

Najważniejsze funkcje do obejrzenia: Dwuzakresowy (2,4 GHz i 5 GHz), zasięg, zasięg wewnątrz i na zewnątrz w zależności od potrzeb, Power over Ethernet (PoE) – zmniejsza koszty instalacji i oferuje możliwość instalacji urządzeń w dowolnym miejscu, technologia MU-MIMO itp.

Zdalne zarządzanie: Jeśli chcesz zainstalować wiele urządzeń WAP, aby pokryć większy obszar, możesz łatwiej nimi zarządzać i sterować nimi, jeśli masz oprogramowanie do zarządzania WAP.

Funkcja bezpieczeństwa: Bezpieczny dostęp do Internetu nie jest obecnie funkcją opcjonalną, ale w rzeczywistości jest to niezbędna funkcja, którą powinno posiadać każde urządzenie. Czynniki takie jak filtrowanie treści, dostęp gości, ochrona przed spamem, dostęp oparty na rolach, blokowanie złośliwych zagrożeń i inne.

Wniosek

Jeśli potrzebujesz stabilnego i nieprzerwanego połączenia bezprzewodowego w domu, biurze lub na zewnątrz, musisz zainstalować bezprzewodowy punkt dostępowy (WAP). Kupując WAP, weź pod uwagę kilka czynników opisanych powyżej.

Mamy nadzieję, że ten post pomoże Ci wybrać odpowiedni i najlepszy WAP.

Możesz być także zainteresowany najlepszymi systemami mesh Wi-Fi.

x