7 najlepszych przeglądarek internetowych opartych na przeglądarce Firefox

Rynek przeglądarek internetowych jest zdominowany przez dwie wielkie marki: Chrome i Firefox. Żadna z nich nie jest jednak idealna, dlatego istnieje tak wiele innych przeglądarek, które wykorzystują ich architekturę jako podstawę.

Rzeczywiście, wszyscy wiedzą o Chromium i wszystkich przeglądarkach internetowych, które są na nim oparte. Czy wiesz jednak, że istnieją również przeglądarki internetowe oparte na przeglądarce Firefox i że niektóre z nich są warte sprawdzenia?

1. Wersja dla programistów Firefoksa

Obecnie istnieją cztery oficjalne wersje przeglądarki Firefox, a Firefox DE jest wersją skierowaną do programistów. Zawiera narzędzia, które pozwalają twórcom stron internetowych udoskonalać swoje strony internetowe, przeprowadzać rutynowe testy i ćwiczyć debugowanie. Można jej jednak używać tak samo, jak każdej innej zwykłej przeglądarki internetowej.

Firefox Developer Edition jest uważany za osobną przeglądarkę, więc możesz bez problemu zainstalować ją razem z Firefoksem i Firefoksem Beta na tym samym komputerze.

Zaletą korzystania z tej przeglądarki internetowej jest to, że możesz być jedną z pierwszych osób, które zadzwonią i przetestują najnowsze funkcje, które pojawią się w głównej przeglądarce Firefoksa. Niestety oznacza to również, że będziesz jednym z pierwszych, którzy napotkają błędy i awarie.

Podsumowując, jeśli jesteś programistą i Twoim celem jest optymalizacja witryn internetowych tak, aby wyglądały i działały idealnie w przeglądarce Firefox, to Firefox Developer Edition jest tym, czego potrzebujesz.

Pobierz: Firefox Developer Edition dla Windows 32-bitowy | Windows 64-bitowy | System operacyjny Mac | Linux 32-bitowy | Linux 64-bitowy (Bezpłatny)

2. Przeglądarka Tor

Wielu twierdzi, że jednym z powodów, dla których Tor Browser jest uważana za najbardziej prywatną przeglądarkę internetową na rynku, jest to, że wykorzystuje architekturę Firefoksa zamiast Chromium.

Zmodyfikowana do użytku z siecią Tor, przeglądarka Tor otrzymuje ciągły dopływ poprawek, szczególnie po każdym wydaniu rozszerzonego wsparcia dla Firefoksa (ESR).

Jednakże, w interesie utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa przeglądarki Tor, istnieje jedna kultowa funkcja Firefoksa, o której musisz zapomnieć, a jest nią obsługa rozszerzeń. Chociaż technicznie można używać rozszerzeń kompatybilnych z Firefoksem w przeglądarce Tor, programiści odradzają to, ponieważ może to zagrozić niektórym funkcjom prywatności.

Dzięki przeglądarce Tor śledzenie i monitorowanie będą już przeszłością. Dlatego powinna to być przeglądarka internetowa dla osób zainteresowanych przeglądaniem prywatnym.

Pobieranie: Przeglądarka Tor dla Okna | System operacyjny Mac | Linuksa | Android | iOS (Bezpłatny)

3. Przeglądarka Mullvad

Dla tych z Was, którzy zastanawiają się, czym właściwie jest przeglądarka Mullvad, jest to wynik współpracy pomiędzy Mullvad VPN i projektem Tor, a jej celem jest zminimalizowanie Twojego śladu w Internecie.

Podobnie jak przeglądarka Tor, przeglądarka Mullvad pomaga ukryć metadane i ogranicza dostęp zewnętrznych modułów śledzących i plików cookie.

W istocie przeglądarka Mullvad jest prawie identyczna z przeglądarką Tor, a prawdziwa różnica polega na tym, że jedna łączy się z Mullvad VPN (lub dowolną inną usługą VPN), a druga z siecią Tor. Jeśli korzystasz już z niezawodnej usługi VPN, równie dobrze możesz połączyć ją z przeglądarką internetową, która będzie w stanie w pełni wykorzystać wszystkie jej możliwości.

Wreszcie przeglądarka Mullvad jest bardzo przyjazna dla początkujących, ponieważ większość funkcji bezpieczeństwa i prywatności jest już domyślnie włączona. Zatem wszystko, co musisz zrobić, to pobrać, zainstalować i rozpocząć przeglądanie do woli.

Pobierz: Przeglądarka Mullvad dla Okna | System operacyjny Mac | Linuksa (Bezpłatny)

4. Lis wodny

Wyobraź sobie lżejszą, szybszą i bezpieczniejszą wersję Firefoksa, a otrzymasz Waterfox. Nie zbiera żadnych danych telemetrycznych i posiada całe podmenu o nazwie Wzmocniona ochrona przed śledzeniem, które pozwala ustawić poziom bezpieczeństwa Twojej przeglądarki.

Kolejną interesującą funkcją jest to, że pomimo tego, że jest rozwidleniem przeglądarki Firefox, Waterfox może uruchamiać rozszerzenia zarówno dla przeglądarki Chrome, jak i Opery. Pamiętaj jednak, że najlepiej sprawdzą się dedykowane dodatki do Firefoksa.

Niestety Waterfox ma kilka wad. Na początek domyślną wyszukiwarką jest Bing, a domyślną wyszukiwarką dla okien prywatnych jest Startpage. Możesz jednak przełączyć je na znacznie bezpieczniejszą alternatywę, taką jak Google lub DuckDuckGo.

Po drugie, Waterfox nie jest wyposażony w blokadę reklam. Na szczęście można to łatwo naprawić za pomocą dodatku.

Pobierz: Waterfox dla Okna | System operacyjny Mac | Linuksa (Bezpłatny)

5. LibreWolf

Prowadzony przez społeczność następca LibreFox, LibreWolf, jest przez wielu opisywany jako taki, jaki powinien być przede wszystkim Firefox. To powiedziawszy, nie powinno dziwić, że jest to jedna z najpopularniejszych przeglądarek Linux zorientowanych na prywatność.

Zbieranie danych telemetrycznych jest maksymalnie ograniczone dzięki usunięciu wszelkich nieistotnych funkcji Firefoksa, które w efekcie gromadziłyby dane użytkownika.

Na przykład LibreWolf ogranicza dostęp rozszerzeń do Internetu, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko wycieku danych. Ponadto przeglądarka uniemożliwia połączenia w tle lub połączenia, które nie są autoryzowane.

Ostatnim powodem, dla którego uważamy, że LibreWolf byłby świetną przeglądarką zorientowaną na prywatność, jest to, że wszystkie ustawienia prywatności są już ustawione domyślnie. Nie będziesz musiał modyfikować żadnych ustawień zabezpieczeń. Po prostu zainstaluj przeglądarkę i rozpocznij przeglądanie prywatnie.

Pobierz: Librewolf dla Okna | System operacyjny Mac | Linuksa (Bezpłatny)

6. Blady księżyc

Pierwszą rzeczą, którą prawdopodobnie zauważysz w Pale Moon, jeśli zdecydujesz się spróbować, jest to, że interfejs użytkownika wydaje się dość przestarzały. Jednak Pale Moon to przeglądarka internetowa, która koncentruje się na wydajności i dostosowywaniu.

Nie oznacza to, że dostosowywanie przeglądarki nie jest rzeczą oczywistą. W rzeczywistości Pale Moon oferuje jedne z najbardziej rozbudowanych funkcji dostosowywania przeglądarki, jakie kiedykolwiek mieliśmy okazję testować.

Pale Moon przyjmuje praktykę porzucania wszelkich nowoczesnych funkcji, które nie przyczyniają się bezpośrednio do szybszego i wydajniejszego przeglądania. Nie zbiera również żadnych danych telemetrycznych.

Jednak jego największą wadą jest to, że opiera się na bardzo starej wersji Firefoksa. Oznacza to, że nie obsługuje większości nowoczesnych dodatków do przeglądarki Firefox ani niektórych nowszych funkcji przeglądarki, takich jak zabezpieczenia piaskownicy i aktualizacje platform internetowych.

Podsumowując, jeśli nie obchodzi Cię, czy Twoja przeglądarka nie jest elegancka i nowoczesna, a zależy Ci tylko na szybkim czasie ładowania i minimalnym zużyciu zasobów, które może pasować do starszego komputera, to Pale Moon jest przeglądarką dla Ty.

Pobierz: Pale Moon dla Windows 32-bitowy | Windows 64-bitowy | System operacyjny Mac | Linux 64-bitowy GTK2 | Linux 64-bitowy GTK3 (Bezpłatny)

7. Piętro

Jednym z powodów, dla których wielu woli przeglądarki oparte na Chromium, jest ich nowoczesny wygląd, a Floorp w pełni to wykorzystuje. Krótko mówiąc, Floorp to przeglądarka internetowa oparta na przeglądarce Firefox, która koncentruje się na prywatności, a jednocześnie ma nowoczesny wygląd przypominający Chromium.

Poza tym oferuje rozbudowane funkcje dostosowywania, do tego stopnia, że ​​nawet ogólny układ przeglądarki można dostosować do potrzeb użytkownika. Co więcej, zyskujesz dostęp do pięciu różnych projektów interfejsów, które pozwolą Floorpowi dopasować się do dowolnego systemu operacyjnego, z którego korzystasz.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Floorp oferuje typowe funkcje ochrony prywatności, takie jak blokowanie modułów śledzących, ochrona odcisków palców i brak śledzenia użytkownika. To powiedziawszy, jeśli szukasz przeglądarki internetowej, która jest szybka, bezpieczna i zaspokoi Twoje pragnienia wspaniałych efektów wizualnych, nie szukaj dalej niż Floorp.

Pobierz: Floorp dla Okna | System operacyjny Mac | Linuksa (Bezpłatny)

Twoja następna przeglądarka może być oparta na Firefoksie

Niektóre przeglądarki oparte na Firefoksie znajdujące się na naszej liście są rzekomo bezpieczniejsze od zwykłego Firefoksa, podczas gdy inne mogą pochwalić się lepszą wydajnością lub mniejszymi wymaganiami systemowymi.

Niezależnie od przypadku, wiedz, że każdy z nich błyszczy na swój sposób, dlatego zalecamy dać każdemu z nich szansę, a następnie zdecydować, który z nich zostanie.

x