8 wskazówek dotyczących wykorzystania muzyki w filmach na YouTube

Muzyka jest ważnym aspektem tworzenia filmów na YouTube – bez niej Twój film będzie pozbawiony treści, co spowoduje utratę zaangażowania widzów.

Czasami jednak znalezienie odpowiedniej muzyki pasującej do tonu filmu i marki, którą chcesz zbudować na platformie, może być trudne. Ponadto przy wyborze muzyki należy wziąć pod uwagę prawa autorskie.

Czytaj dalej, aby poznać kilka wskazówek, które pomogą Ci zmienić nudne filmy w YouTube w wciągające.

Dlaczego muzyka jest ważna w Twoich filmach w YouTube

Muzyka jest istotną częścią filmu, niezależnie od tego, czy jest wykorzystywana jako główny element pomagający w prowadzeniu fabuły, czy też jako szum tła, usuwający niezręczną ciszę. Może pomóc w stworzeniu nastroju, jednocześnie angażując emocjonalnie publiczność.

Na przykład, jeśli Twój film zawiera materiał z zawodów motocrossowych, warto zastosować szybką muzykę, która uzupełnia akcję. Pomoże to również widzom poczuć szybkie tempo. Bez muzyki byłyby to po prostu motocykle terenowe jeżdżące w górę i w dół po torze.

Dodatkowo możesz wyrazić swoją kreatywność poprzez muzykę, która nada Twojemu filmowi niepowtarzalny charakter. Kiedy wniesiesz swoją kreatywność do projektu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że nawiążesz kontakt z publicznością. Zwykle pozwala to na większy wpływ emocjonalny – coś, co może osiągnąć również muzyka.

Jest wiele powodów, dla których muzyka jest ważna. Jednak prawidłowe użycie może albo naprawić, albo zepsuć Twój film.

Prawa autorskie dotyczące muzyki istnieją po to, aby chronić prawa do muzyki i uniemożliwiać innym korzystanie z niej bez odpowiedniego zezwolenia. Nawet jeśli nie zarabiasz na swoich filmach, nie możesz używać muzyki chronionej prawem autorskim. Konsekwencją byłoby naruszenie praw autorskich, co może skutkować usunięciem Twojego filmu i innymi karami w YouTube.

Aby uniknąć konsekwencji korzystania z muzyki chronionej prawem autorskim, spróbuj użyć muzyki należącej do domeny publicznej, Biblioteki audio YouTube lub muzyki nieodpłatnej.

2. Kup subskrypcję muzyki bez tantiem

Aby uniknąć jakichkolwiek naruszeń praw autorskich, rozważ zakup bezpłatnej subskrypcji muzycznej. Popularną platformą muzyczną dla twórców treści jest Epidemic Sound. Możesz także zajrzeć do Artlisty.

Te platformy licencjonowania muzyki są świetne, ponieważ oferują szeroką gamę gatunków, motywów i nastrojów, spośród których możesz wybierać. Istnieje nawet ogromna lista efektów dźwiękowych dla każdej sytuacji.

Platformy te są nie tylko niezwykle przydatne, ale także zapewnią Ci spokój ducha podczas korzystania z muzyki w Twoich filmach.

3. Dostosuj poziomy dźwięku

Jeśli chodzi o poziomy dźwięku, należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Po pierwsze, nie chcesz, aby muzyka przyćmiła wydarzenia dziejące się w filmie. Nawet w momentach, w których muzyka może być głośniejsza, powinna ona równoważyć występującą akcję.

Kolejną rzeczą do rozważenia jest poziom dźwięku w oprogramowaniu do edycji. Upewnij się, że głośność laptopa jest ustawiona na odpowiednim poziomie, abyś mógł dostosować poziom muzyki w filmie. Chcesz za wszelką cenę uniknąć przycinania i zniekształceń.

4. Weź pod uwagę nastrój

Muzyka ma uzupełniać nastrój danej sceny. Jasne, możesz go użyć, aby wpłynąć na to, jak powinna się czuć publiczność, ale nie chcesz całkowicie zejść z kursu.

Na przykład, jeśli Twój film zawiera chwilę, w której wyglądasz przez okno podczas deszczu, prawdopodobnie nie jest to odpowiedni moment na puszczanie muzyki cyrkowej. Być może wybrałbyś coś bardziej uspokajającego, a nawet dramatycznego. Coś, co pasuje do nastroju.

5. Odpowiednia edycja i harmonogram

Najpierw jest edycja muzyki, a potem edycja muzyki w filmie. Chcesz powstrzymać się od umieszczania piosenki w filmie bez powodu innego niż muzyka. Wykorzystaj muzykę jako okazję do synchronizacji z chwilami.

Na przykład, jeśli masz wiele ujęć typu B-roll, które wdrażasz w swoim filmie, użyj rytmu muzyki, aby przełączać się między ujęciami. Innym przykładem jest dostosowanie głośności muzyki do tego, co dzieje się w filmie. Jeśli ktoś mówi, upewnij się, że głośność jest cicha, a gdy rozmowa dobiegnie końca, możesz ją zwiększyć.

6. Wykorzystaj muzykę do budowania swojej marki

Muzyka może pomóc Ci w budowaniu marki Twojego kanału YouTube. Jeśli trzymasz się określonego gatunku, szczególnie jeśli chodzi o muzykę w tle, Twoi widzowie zaczną rozpoznawać ten styl muzyczny jako część tożsamości Twojego kanału.

Na przykład, jeśli masz kanał o gotowaniu, potrzebujesz bardziej uspokajającej muzyki, która będzie pasować do tematu filmów. Możesz wybrać wszystko, od akustycznego, klasycznego, a nawet jazzowego. Po prostu trzymaj się z daleka od muzyki elektronicznej – chyba że wokół takiej atmosfery chcesz zbudować swój kanał, to śmiało.

7. Podgląd przed publikacją

Mimo że powinieneś obejrzeć swoje filmy przed opublikowaniem ich na YouTube, pamiętaj, aby zwrócić szczególną uwagę na muzykę. Chcesz mieć pewność, że dźwięk nie rozprasza i że muzyka pasuje do nastroju. Zawsze możesz poprosić kogoś innego, aby obejrzał film za Ciebie, dzięki czemu zyskasz świeże spojrzenie na dźwięk.

Dobrym testem na podgląd wideo jest odsłuchanie go za pomocą głośników komputera, a następnie ponowne odsłuchanie w słuchawkach. W ten sposób zobaczysz doświadczenie z różnych punktów widzenia i będziesz wiedział, czy coś wymaga dostosowania.

8. Miej ścieżki zapasowe

Jeśli zdecydowałeś się nie płacić za subskrypcję, mając pewność, że jesteś chroniony przed prawami autorskimi w dziedzinie muzyki, dostępne są witryny umożliwiające pobieranie z YouTube muzyki wolnej od praw autorskich.

Jednak na tym etapie rozsądnie byłoby zawsze mieć utwory jako kopię zapasową na wypadek, gdyby muzyka nie była w pewnym momencie dostępna lub jeśli z jakiegoś powodu zauważono problemy z prawami autorskimi. Nawet Biblioteka audio YouTube może bez ostrzeżenia usunąć często używaną muzykę.

Używaj odpowiedniej muzyki podczas tworzenia filmów na YouTube

Muzyka może wpłynąć na jakość filmu lub go zepsuć, zwłaszcza jeśli używasz niewłaściwego gatunku dla danej sceny lub jeśli zostaniesz oznaczony jako naruszający prawa autorskie. Nie pozwól jednak, aby zniechęciło Cię to do próbowania nowych rzeczy w muzyce.

Skorzystaj z powyższych wskazówek, aby przekształcić swoje filmy i ożywić je.