9 platform automatyzacji wdrażania dla nowoczesnych aplikacji

Aby być konkurencyjnym i wydajnym w coraz bardziej niestabilnym i niepewnym środowisku, zespoły programistyczne muszą być w pełni sprawne i reaktywne, aby tworzyć kod, naprawiać błędy lub wdrażać aktualizacje dla użytkowników produktów swoich klientów tak szybko i często, jak to możliwe.

Wdrażanie kodu ze środowiska programistycznego do środowiska produkcyjnego jest istotnym krokiem w procesie programistycznym. Dlatego musi być zoptymalizowany pod kątem nowych potrzeb rynku.

Chociaż techniki wdrażania, takie jak korzystanie z protokołów FTP, były powszechne kilka lat temu, te archaiczne techniki musiały ustąpić miejsca innym, bardziej praktycznym i wydajnym. Mówimy dzisiaj w szczególności o automatyzacji wdrożeń.

Takie podejście umożliwia wdrażanie aplikacji jednym kliknięciem, zarówno w środowisku deweloperskim, jak i produkcyjnym lub testowym.

Wdrożenie odbywa się za pomocą wstępnie ustalonego i zoptymalizowanego procesu wdrażania pakietów kodu w danym środowisku. Użytkownik musi jedynie wydać polecenie dedykowanemu oprogramowaniu, aby proces przebiegał automatycznie.

Po co automatyzować wdrożenia?

Wdrożenia ręczne są ryzykowne, czasochłonne i wymagają dużej wiedzy specjalistycznej, określonych konfiguracji różnych środowisk, a często także dostępności dużej ilości dokumentacji.

Mimo wszystkich zalet automatyzacja wdrożeń jest idealnym rozwiązaniem do rozwiązywania tych problemów. A oto, co pozwala między innymi na:

  • Wdrażanie, testowanie, zbieranie opinii użytkowników i walidacja aktualizacji może przebiegać szybciej, co skraca całkowity czas potrzebny na przejście od pomysłu do produktu końcowego.
  • Uprość wdrażanie nowych funkcji dla programistów: zwiększy to produktywność zespołu i współpracę oraz zmniejszy presję na zespół IT, co może zwolnić czas na ważniejsze zadania.
  • Błąd jest ludzki, a każde ręczne wdrożenie wiąże się z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia błędów, które mogą opóźnić wprowadzenie produktu na rynek lub zagrozić jego jakości lub bezpieczeństwu. Automatyzacja pomaga zmniejszyć to prawdopodobieństwo, wstępnie konfigurując proces wdrażania, aby był bardziej niezawodny, bezpieczny i powtarzalny.
  • Wdrażanie ręczne to złożone zadanie, które wymaga zaawansowanych umiejętności technicznych. Automatyzacja wdrożeń oznacza umożliwienie każdemu członkowi zespołu zajęcia się tym zadaniem, ponieważ będzie to tylko naciśnięcie przycisku. Nie jest wymagana specjalna wiedza techniczna.

Omówiliśmy potrzebę i znaczenie zautomatyzowanych wdrożeń. Przyjrzyjmy się teraz najlepszym platformom do automatyzacji wdrażania:

Rozmieszczenie ośmiornicy

Rozmieszczenie ośmiornicy oferuje serwer automatyzacji wdrażania, który pomaga organizować wydania i wdrażać aplikacje. Octopus może planować wdrożenia, ograniczać produkcję wdrożeń, uruchamiać niestandardowe skrypty i zarządzać wrażliwymi zmiennymi. Umożliwia wdrażanie lokalnie lub w chmurze.

Jenkins

Jenkins to oprogramowanie typu open source do ciągłej integracji. Zaprojektowany, aby skrócić czas potrzebny na tworzenie oprogramowania, Jenkins automatyzuje testowanie i wdrażanie nowych kompilacji, przyspieszając integrację nowych funkcji i aktualizacji. Jenkins jest kompatybilny z kilkoma innymi narzędziami DevOps, a jego funkcjonalność można rozszerzyć za pomocą określonych wtyczek.

Ansible

Ansible to zautomatyzowana platforma wdrażania oferująca architekturę bez agentów, która uwalnia programistów od konieczności wykorzystywania lub aktualizowania agentów. Ansible daje możliwość korzystania z OpenSSH i WinRM. Zapewnia również scentralizowane wykonywanie automatyzacji, planowanie zadań i wizualny pulpit nawigacyjny ze ścieżkami audytu umożliwiającymi pomiar wydajności.

Wdróż bota

Wdróż bota pozwala na budowanie i wdrażanie kodu. Obsługuje zarówno ręczne, jak i automatyczne wdrożenia. Daje postęp i wdrażanie kodu w czasie rzeczywistym na różne serwery z różnych oddziałów.

DeployBot umożliwia również wycofanie wydania. Możesz korzystać z integracji innych firm, takich jak New Relic i błądzi analizować każde wdrożenie oraz jego wydajność i stabilność.

Travis CI

Travis CI pozwala zautomatyzować testowanie i wdrażanie. Może automatycznie wykrywać zmiany w repozytorium GitHub i testować kod. Na podstawie wyników testów projekt jest wypychany do wdrożenia. Travis CI zapewnia wstępnie zainstalowane usługi baz danych i automatyczne wdrażanie przechodzących kompilacji.

Wdrażanie PDQ

Wdrażanie PDQ to platforma do wdrażania poprawek, która automatyzuje zarządzanie poprawkami i umożliwia programistom aktualizowanie oprogramowania innych firm i wdrażanie niestandardowych skryptów. Wdrożenie PDQ oferuje szeroki zakres funkcji, takich jak planowanie, automatyczne ponawianie prób i współdzielone serwery. Pozwala również na wdrożenie przy użyciu Active Directory.

OkrągCI

OkrągCI to platforma automatyzacji wdrażania, która pozwala programistom na samodzielną pracę w oddziale. Pozwala dostosować środowisko wykonawcze i oferuje wiele różnych funkcji do współpracy z zespołem.

CircleCI można zintegrować z różnymi narzędziami do kontroli wersji, takimi jak GitHub i Bitbucket. CircleCI ma wizualny pulpit nawigacyjny do monitorowania kompilacji i powiadamia o niepowodzeniu kompilacji.

Amazon Codeplay

Amazon Codeplay to narzędzie do automatyzacji wdrażania znane ze swojej solidności, popularności oraz wieloplatformowego i „międzyjęzykowego charakteru”. Może być używany do wdrażania kilku rodzajów zawartości aplikacji (kodu, plików konfiguracyjnych, skryptów, plików multimedialnych itp.). AWS Codedeploy umożliwia również wdrażanie aplikacji na różnego rodzaju infrastrukturze, niezależnie od tego, czy są one skonfigurowane w usługach w chmurze, czy lokalnie.

Wdrażanie Google Cloud

Wdrażanie Google Cloud umożliwia używanie konfiguracji jako kodu i wykonywanie powtarzalnych wdrożeń dzięki podejściu opartemu na szablonach. Pozwala na użycie YAML do określenia wymaganych zasobów. Google Cloud Deploy obsługuje zarówno język Python, jak i Jinja2 do parametryzacji konfiguracji. Można ponownie użyć różnych paradygmatów wdrażania, takich jak równoważenie obciążenia i automatycznie skalowane grupy instancji.

Ostatnie słowa 💻

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas we wdrożeniach aplikacji, zminimalizować ryzyko błędów i uprościć złożone działania wdrożeń produkcyjnych, automatyzacja wdrażania jest tym, czego potrzebujesz.

Zespoły deweloperskie mogą ogromnie skorzystać na automatyzacji wdrożeń, aby przyspieszyć przepływ pracy i poprawić jakość kodu. Korzystanie z podejścia do automatyzacji wdrażania z platformą, która pasuje do własnych potrzeb, jest szczególnie ważne dla wydawców oprogramowania, którzy muszą aktualizować swoje oprogramowanie lub wdrażać kody własne i swoich klientów często kilka razy dziennie.

Możesz również przyjrzeć się, jak wdrażać aplikacje front-end na stronach Cloudflare.