Za każdym razem, gdy system operacyjny Windows doświadcza awarii, generowany jest plik zrzutu pamięci. Taki plik jest pomocny w diagnozowaniu przyczyny problemu. Windows automatycznie tworzy ten plik, nawet jeśli nie skonfigurujesz go do tego celu. Istnieje kilka rodzajów plików zrzutu pamięci, które system Windows może wygenerować. Należą do nich: Mały zrzut pamięci, zrzut pamięci jądra, pełny zrzut pamięci, automatyczny zrzut pamięci oraz aktywny zrzut pamięci. Domyślnie Windows tworzy mały zrzut pamięci, ale możesz zmienić ustawienia, aby generował inny typ pliku zrzutu.
W celu zmiany rodzaju pliku zrzutu pamięci w systemie Windows 10 wymagane są uprawnienia administratora.
Jak zmienić typ pliku zrzutu pamięci
Rozpocznij od otwarcia Panelu sterowania. Następnie przejdź do sekcji System i zabezpieczenia, a potem do Systemu. W lewym panelu kliknij „Zaawansowane ustawienia systemu”. W oknie Właściwości systemu przejdź do zakładki „Zaawansowane”.
W sekcji „Uruchamianie i odzyskiwanie” kliknij przycisk „Ustawienia”.
W oknie „Uruchamianie i odzyskiwanie” otwórz rozwijane menu w sekcji „Zapisywanie informacji o debugowaniu”. Domyślnie wartość w tym menu ustawiona jest na „Automatyczny zrzut pamięci”.
Z tego menu wybierz pożądany typ pliku zrzutu pamięci, który ma być tworzony przez system Windows w przypadku awarii. Następnie kliknij „OK”.
Jeżeli Twój system często się zawiesza z różnych powodów, możesz odznaczyć opcję „Zastąp dowolny istniejący plik”. To ustawienie spowoduje generowanie plików zrzutu przyrostowego, co pozwoli na zachowanie plików zrzutu pamięci dla każdej awarii.
Rodzaje plików zrzutu pamięci
Pewnie zastanawiasz się, jaki typ pliku zrzutu pamięci warto wybrać. Każdy z tych typów plików zawiera różne informacje. Niektóre z nich oferują bardziej szczegółowe dane, podczas gdy inne zawierają jedynie podstawowe informacje o awarii.
Mały zrzut pamięci (256 KB)
Tego rodzaju plik zawiera najmniej informacji. Zawiera komunikat o błędzie, który pojawił się na BSOD, przegląd sterowników oraz procesów aktywnych w momencie awarii, a także informuje, który proces lub wątek jądra uległ awarii. Jest to zrzut jądra, ale dostarcza niewiele szczegółów zgodnie z informacjami Microsoftu.
Zrzut pamięci jądra
Jak twierdzi Microsoft, zrzut pamięci jądra jest najbardziej przydatnym i szczegółowym narzędziem, które dostarcza informacji o sterownikach oraz programach działających w trybie jądra.
Pełny zrzut pamięci
Plik pełny zrzut pamięci charakteryzuje się dużym rozmiarem. Aby go utworzyć, konieczne jest posiadanie wolnej przestrzeni na dysku równej ilości RAM w systemie plus dodatkowy 1 MB dla systemu Windows. Zawiera fizyczną alokację pamięci, której nie uwzględniają inne zrzuty jądra. Taki plik można określić mianem pełnego zrzutu pamięci.
Automatyczny zrzut pamięci
Ten typ pliku jest zasadniczo równy zrzutowi pamięci jądra pod względem zawartości. Plik automatyczny zrzut pamięci różni się jedynie wymaganiami dotyczącymi miejsca na dysku potrzebnego do utworzenia pliku. Tego rodzaju plik nie był dostępny w systemie Windows 7, został wprowadzony w systemie Windows 8.
Zrzut pamięci aktywnej
Plik aktywny zrzut pamięci filtruje dane, które nie przyczyniają się do precyzyjnego określenia przyczyny awarii. Został wprowadzony w systemie Windows 10 i jest szczególnie użyteczny w przypadku korzystania z maszyn wirtualnych lub gdy komputer działa jako host Hyper-V.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.