Używanie Debian Stable ma swoje atuty, przede wszystkim w zakresie stabilności. Twórcy tej popularnej dystrybucji systemu Linux rzadko wprowadzają nowe wersje pakietów, co sprawia, że ryzyko awarii oraz problemów jest znacznie mniejsze, a tym samym praca staje się bardziej nieprzerwana. Z drugiej strony, korzystając z Debian Stable, automatycznie otrzymujesz starsze wersje oprogramowania. Na przykład, Debian nie dostarcza najnowszej wersji przeglądarki Firefox, a zamiast tego oferuje „wydanie rozszerzone”, które znacznie opóźnia aktualizacje w porównaniu do regularnych wydań od Mozilli.
OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół, aby zobaczyć samouczek wideo na końcu tego artykułu.
Jeśli jesteś użytkownikiem Debiana, istnieje kilka sposobów na uzyskanie bardziej aktualnego oprogramowania, unikając przy tym korzystania z Debian Testing lub Debian Unstable.
Backporty w Debianie
Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą na uzyskanie nowszego oprogramowania w Debianie jest dodanie repozytorium backport. Backport to oprogramowanie, które pochodzi z nowszych wersji Debiana będących w fazie rozwoju, a następnie udostępnione w Debian Stable. Dzięki repozytorium backport, użytkownicy mogą łatwo cieszyć się nowymi programami w swojej ulubionej dystrybucji.
Na początku otwórz terminal i zaloguj się jako root, korzystając z polecenia su. Jeśli masz uprawnienia sudo, możesz użyć polecenia sudo -s.
su
Po uzyskaniu uprawnień administratora warto wykonać szybką kopię zapasową repozytoriów Debiana. Choć nie jest to konieczne, dobrze jest mieć możliwość szybkiego przywrócenia ustawień w razie wystąpienia problemów. Aby to zrobić, wprowadź następujące polecenia:
cp /etc/apt/sources.list /home/username/ cd /home/username/ mv sources.list sources.list.bak
Aby przywrócić kopię zapasową, wykonaj (jako root):
rm /etc/apt/sources.list mv /home/username/sources.list.bak /etc/apt/sources.list
Po wykonaniu kopii zapasowej otwórz plik źródłowy w edytorze tekstu Nano.
nano /etc/apt/sources.list
W edytorze tekstu przejdź na koniec pliku i dodaj symbol #. Po nim napisz komentarz, na przykład „Repozytorium Backports Debiana”. Następnie w nowym wierszu wprowadź odpowiednie repozytorium:
deb https://ftp.debian.org/debian stretch-backports main
Większość użytkowników będzie potrzebować tylko sekcji „main”, która zawiera oprogramowanie typu open source, wystarczające do większości zadań. Jeżeli jednak preferujesz korzystanie z oprogramowania niewolnego, możesz dodać sekcję „non-free”, umieszczając „non-free” po „main” w tym samym wierszu. Wersja non-free zapewni dostęp do bardziej aktualnych, zamkniętych pakietów, takich jak Adobe Flash czy zastrzeżone kodeki wideo.
Chcesz mieć dostęp do nowszego oprogramowania tworzonego przez deweloperów Debiana? Dodaj „contrib” po „main”. Programy w sekcji contrib mogą być zarówno open source, jak i zamknięte, ponieważ Debian zdecydował się ich nie uwzględniać w standardowych repozytoriach.
Aktualizacja
Po wprowadzeniu zmian czas na aktualizację źródeł oprogramowania Debiana. Jest to konieczne, ponieważ mimo że nowe źródła oprogramowania zostały dodane do pliku, pamięć podręczna apt systemu operacyjnego nie zaktualizowała się jeszcze. Wprowadź polecenie update, aby poinformować Debiana o nowym repozytorium backports:
sudo apt update
Po zakończeniu aktualizacji możesz zauważyć nowe pakiety i aktualizacje dostępne do zainstalowania. To efekt dodania nowszych programów z repozytorium backports. Aby zaktualizować te pakiety, użyj polecenia upgrade.
sudo apt upgrade
Inne metody uzyskiwania nowszego oprogramowania
Choć korzystanie z backportów Debiana to świetny wybór, warto również rozważyć inne opcje, gdy potrzebne oprogramowanie nie jest dostępne w tych repozytoriach. Inną dobrą metodą jest pobieranie pakietów Debiana bezpośrednio od dewelopera. Najczęściej można znaleźć aktualne wersje, ale warto pamiętać, że może to wymagać częstego odwiedzania strony programisty.
Możesz także rozważyć korzystanie z alternatywnych formatów pakietów. Najlepszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest AppImage. Dzięki temu formatowi wszystkie niezbędne kody, biblioteki i narzędzia są umieszczone w jednym, samodzielnym pliku.
To podejście sprawdza się doskonale dla użytkowników Debian Stable, ponieważ nie koliduje z resztą systemu operacyjnego. Pobierz AppImages stąd.
Flathub i Snapd
AppImages są świetnym rozwiązaniem, ale jeśli chcesz bezpiecznie uzyskać nowsze oprogramowanie w Debian Stable, warto również rozważyć pakiety Flatpak i Snap.
Debian wspiera obie te technologie, oferując podobne korzyści jak AppImage. Oczywiście, są to nowe formaty pakietów i mogą czasem powodować problemy, ale ich instalacja z pewnością jest dobrym krokiem.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.