Ze względu na wolne tempo aktualizacji pakietów w Debianie Stable, przeglądarka Mozilla Firefox otrzymuje nowe wersje z opóźnieniem. Choć nie stanowi to wielkiego problemu dla użytkowników tej wersji systemu, czasami może to prowadzić do pewnych niedogodności. Ostatnio Mozilla wprowadziła Firefoksa Quantum, jednak użytkownicy Debian Stable nie mają możliwości jego bezpośredniej aktualizacji. W tym artykule przedstawimy, jak można zainstalować Firefox Quantum na Debianie Stable. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uzyskać nowsze wersje innych aplikacji w Debianie, zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem na ten temat.
Przejście z Firefox ESR
Użytkownicy Debian Stable korzystają z Firefox Extended Release (ESR) zamiast najnowszej wersji przeglądarki. Jest to stabilna wersja Firefoksa, która nie zawiera najnowszych funkcji ani ulepszeń wydajności. Wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi na aktualizacje przeglądarki, ponieważ ich głównym celem jest przeglądanie internetu, a nowości w funkcjach mają dla nich drugorzędne znaczenie.
Warto zaznaczyć, że zespół Mozilli nieustannie poprawia wydajność i stabilność przeglądarki w kolejnych wersjach. Jeśli chcesz korzystać z nowszej edycji Firefoksa, konieczne będzie najpierw odinstalowanie Firefox ESR.
Najprostszym sposobem na aktualizację przeglądarki Firefox ESR jest jej odinstalowanie, a następnie pobranie wersji binarnej przeglądarki Firefox. Uzyskanie binarnej wersji Firefoksa nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wymagane będzie ręczne sprawdzanie dostępności aktualizacji.
Aby rozpocząć, należy usunąć Firefox ESR przy pomocy menedżera pakietów:
su apt remove firefox-esr
Następnie, jako root, zainstaluj wget, jeśli jeszcze go nie masz.
apt install wget
Użyj wget, aby pobrać najnowszą wersję przeglądarki Firefox bezpośrednio z serwerów Mozilli.
wget -O FirefoxSetup.tar.bz2 "https://download.mozilla.org/?product=firefox-latest&os=linux64&lang=en-US"
Pozostań w katalogu głównym i utwórz nowy folder dla Firefoksa w katalogu /opt/.
mkdir -p /opt/firefox
Po stworzeniu nowego katalogu zainstaluj Firefoksa w /opt/firefox/, wypakowując pobrane archiwum FirefoxSetup.tar.bz2.
tar xjfv FirefoxSetup.tar.bz2 -C /opt/firefox
Tworzenie skrótu na pulpicie
Po zainstalowaniu nowszej wersji Firefoksa, pozostaje jedynie stworzenie skrótu na pulpicie. W tym celu otwórz edytor tekstu. W naszym przykładzie użyjemy edytora Nano (jako root).
su nano /usr/share/applications/firefox.desktop
Skopiuj poniższy kod i wklej go do edytora tekstu.
[Desktop Entry] Version=1.0 Name=Firefox GenericName=Web Browser Exec=/usr/lib/firefox %u Icon=firefox-esr Terminal=false Type=Application MimeType=text/html;text/xml;application/xhtml+xml;application/vnd.mozilla.xul+xml;text/mml;x-scheme-handler/http;x-scheme-handler/https; StartupNotify=true Categories=Network;WebBrowser; Keywords=web;browser;internet; Actions=new-window;new-private-window; [Desktop Action new-window] Name=New Window Exec=/usr/lib/firefox --new-window %u [Desktop Action new-private-window] Name=New Private Window Exec=/usr/lib/firefox --private-window %u
Aby zapisać nowy wpis Firefoksa, naciśnij Ctrl + O, a następnie zaktualizuj uprawnienia pliku przy pomocy polecenia chmod.
chmod +x /usr/share/applications/firefox.desktop
Po zaktualizowaniu uprawnień Debian dostrzeże nowy wpis na pulpicie i zidentyfikuje go jako aplikację. Możesz teraz znaleźć przeglądarkę Firefox w sekcji „Internet” swojego środowiska graficznego (np. XFCE) lub po prostu wyszukać „Firefox” w Gnome lub KDE.
Na koniec, gdy Firefox jest zainstalowany w katalogu /opt/firefox/, utwórz dowiązanie symboliczne do /usr/lib/, aby użytkownik mógł uruchomić przeglądarkę.
ln -s /opt/firefox/firefox /usr/lib/
Ręczna aktualizacja przeglądarki Firefox
Instalacja Firefoksa w sposób ręczny, zamiast korzystania z oficjalnych pakietów dystrybucji Linuksa, ma swoje zalety i wady. Zaletą jest to, że użytkownicy mogą korzystać z stabilnego systemu operacyjnego i jednocześnie mieć dostęp do najnowszej wersji ulubionej przeglądarki open source. Wadą jest konieczność ręcznego instalowania wszelkich aktualizacji, ponieważ apt nie będzie tego robić automatycznie.
Aby być na bieżąco z nowymi wersjami Firefoksa, warto regularnie odwiedzać stronę blogową Mozilli, aby sprawdzić, czy pojawiły się nowe wydania. Dobrą praktyką jest również kontrolowanie numeru wersji przeglądarki, który znajdziesz w: Preferencje > Ogólne.
Narzędzie do aktualizacji Firefoksa
Ręczna aktualizacja Firefoksa może być nieco uciążliwa. Dobrą metodą, aby ułatwić ten proces, jest stworzenie własnego narzędzia do aktualizacji. Choć nie zastąpi ono menedżera pakietów Debiana, pomoże zautomatyzować pobieranie najnowszej wersji przeglądarki Firefox. Rozpocznij, uzyskując powłokę roota w terminalu za pomocą polecenia su.
su
Następnie otwórz edytor tekstu Nano w katalogu głównym.
nano /usr/bin/firefox-updater
Pierwszym krokiem w tworzeniu narzędzia do aktualizacji jest dodanie shebanga, który informuje system, jak interpretować polecenia w skrypcie. Wpisz:
#!/bin/bash
Po dodaniu shebanga, wprowadź odpowiednie komendy do aktualizacji.
wget -O FirefoxSetup.tar.bz2 "https://download.mozilla.org/?product=firefox-latest&os=linux64&lang=en-US"
tar xjfv FirefoxSetup.tar.bz2 -C /opt/firefox/ --overwrite rm FirefoxSetup.tar.bz2
Po dodaniu wszystkich komend, zapisz plik za pomocą Ctrl + O, a następnie zaktualizuj uprawnienia skryptu w /usr/bin/ używając:
chmod +x /usr/bin/firefox-updater
Aby zaktualizować Firefoksa, najpierw uzyskaj roota za pomocą su, a następnie uruchom narzędzie aktualizacyjne.
su firefox-updater
Firefox jest aktualizowany co kilka miesięcy poprzez wydania główne oraz co kilka tygodni lub dni w ramach aktualizacji drobnych. Aby zapewnić sobie najnowsze funkcje, uruchamiaj narzędzie do aktualizacji przynajmniej raz w tygodniu.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.